- 21.03.2023
- 0.0 Reitingas
- 685 Peržiūros
- Komentarai
Praėjo beveik ketveri metai nuo tada, kai buvęs prezidentas Donaldas Trumpas pasirašė vykdomąjį įsaką, palengvinantį biotechnologijų pramonei karo greičiu tiekti Amerikos visuomenei naujus genetiškai modifikuotus organizmus (GMO).
Šiame straipsnyje gali būti teiginių, kurie atspindi autoriaus nuomonę
Associated Press (AP) pranešė, kad D. Trumpas norėjo "palengvinti genetiškai modifikuotų augalų ir gyvūnų (paryškinta mūsų) patekimą į maisto tiekimą. Taigi jis įsakė federalinėms agentūroms supaprastinti "reguliavimo labirintą", kurį gamintojai turi pereiti, kad galėtų išleisti į rinką naujausius transgeninius nuodus.
D. Trumpas priėmė šį sprendimą tuo metu, kai biotechnologijų pramonė iš tiesų suaktyvino savo genų inžinerijos pastangas. Juk kuriant ir paleidžiant į rinką netikrą maistą galima uždirbti daug pinigų, o Trampas buvo pasirengęs sutepti šiai pramonei dirvą.
Visiškai neatsižvelgdamas į visuomenės saugumą, D. Trumpas paspartino GMO kūrimo ir komercializavimo procesą. Dėl to kritikos sulaukė Gregas Jaffe'as, Mokslo visuomenės labui centro (CSPI) biotechnologijų direktorius, kuris tuo metu įspėjo, kad dėl Trumpo įsako Amerikos visuomenė gali prarasti tikėjimą GMO maistu - kai kas tikriausiai teigs, kad tai visą laiką buvo slaptas jo ketinimas.
"Turi būti užtikrintas šių produktų saugumas", - tuo metu sakė Jaffe'as, kuris buvo vienas iš tų, kuriuos vyriausybės pareigūnai informavo skambučiu prieš pat Trumpui pasirašant EO.
D. Trumpo įsakas paskatino ir kitas šalis sušvelninti GMO reglamentavimą
Kadangi daugelis pasaulio šalių importuoja amerikietiškus maistinius augalus ir gyvūnus, D. Trumpo įsaku taip pat buvo atkreiptas dėmesys į jų nenorą priimti daugiau GMO. Jungtinės Valstijos yra palankiausia GMO šalis pasaulyje - ir dabar dėl D. Trumpo labiau nei bet kada anksčiau, - o likusi pasaulio dalis jų saugumą vertina kur kas skeptiškiau.
D. Trumpo įsaku Amerikos prekybos partneriai raginami nuleisti rankas ir be jokių abejonių priimti paspartintus GMO. Taip užtikrinama, kad biotechnologijų pramonė gaus rekordinį pelną, neatsižvelgiant į tai, ką jos produktai daro žmonių sveikatai.
Prieš pat D. Trumpui pasirašant įsaką, Žemės ūkio departamentas (USDA) pasiūlė pakeisti reguliavimo procesą, kad daugumai JAV auginamų genetiškai modifikuotų kukurūzų ir sojų nereikėtų taikyti specialios priežiūros.
"Augalams, išaugintiems naudojant naujesnes genų redagavimo technologijas, pagal siūlomą taisyklę taip pat nebūtų automatiškai taikoma speciali priežiūra, nebent jie keltų pavojų kaip augalų kenkėjai", - toliau pranešė AP.
"Bendrovės teigė, kad genų redagavimas leidžia joms tiksliau keisti augalus ir gyvūnus ir kad tai, ką jos daro, teoriškai būtų galima pasiekti įprastinės selekcijos būdu."
Pasak Jaydee Hanson iš Maisto saugos centro (CFS), D. Trumpo ir USDA padaryti pakeitimai, leidžiantys taikyti naujesnius genų redagavimo metodus be tinkamos priežiūros, laikui bėgant bus panaudoti dar reikšmingesniems pokyčiams, kurių rezultatai visuomenės sveikatai iki šiol lieka nežinomi, ypač po to, kai į pirmą vietą iškilo Wuhan koronavirusas (COVID-19).
"Kai ką iš to vadinu tikėjimu, o ne mokslu pagrįstu požiūriu į reguliavimą", - cituojamas Hansonas, kalbėdamas apie Trumpo įsaką. "Jie tiki, kad nė vienas iš šių dalykų nesukels jokių problemų".
Dar didesnį susirūpinimą kelia D. Trumpo EĮ aspektas, susijęs su GMO gyvūnais, o bene labiausiai - su GMO lašišų kontroversija. Trumpai tariant, visuomenė nenori laboratorijoje pagamintų netikrų žuvų, tačiau biotechnologijų pramonė spaudžia pardavinėti netikras žuvis maisto prekių parduotuvėse, o Trumpo dėka tai tapo lengvesniu procesu.
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau