- 11.05.2021
- 0.0 Reitingas
- 993 Peržiūrų
- Komentarai
Širdies priepuolis yra labai pavojingas. Neretai širdies priepuolis „slepiasi po kitais, net ir netikėtais simptomais. Pavyzdžiui, vienas širdies priepuolio simptomų - rankų, o kai kada ir pečių skausmai.
Kartais širdies priepuolio simptomai yra bepriežastinis kosulys, pagausėjęs prakaitavimas ar net staiga atsiradęs mirties baimės jausmas.
Patirtą širdies priepuolį labai svarbu nustatyti laiku ir tuoj pat iškviesti „Greitąją pagalbą".
Vystantis miokardo infarkto priepuoliui bei atsiradus esminiams pokyčiams širdies raumens veikloje - labai svarbus laikas. Kuo greičiau pirmoji pagalba bus suteikta ligoniui, tuo daugiau jis turi galimybių išlikti gyvas. Kaip atpažinti širdies priepuolį nuo kitų ligų, pavyzdžiui, nuo kvėpavimo takų sukelto įprastinio kosulio.
Širdies priepuolio priežastys ir eiga
Širdies priepuolis savo esme yra kraujotakos sutrikimas. Miokarde sutrikus kraujotakai, šiame organe gali pradėti vystytis širdies raumens audinių nekrozė.
Širdies priepuolis gali būti staigus. Šiuo atveju būtinos skubios reanimacinės priemonės. Priklausomai nuo to, kiek susiaurėjo širdies arterijos, širdies priepuolis gali trukti ir ilgiau. Širdies priepuolis ištinka sutrikus širdies ir kraujotakos sistemos veiklai. Dažniausiai tai aterosklerotiniai širdies arterijų pažeidimai.
Pagyvenę žmonės širdies priepuolį patiria žymiai dažniau nei jauni, nes dėl amžiaus jų širdies ir kraujotakos sistemos veikla būna pablogėjusi. Tiesa, pastaraisiais metais širdies priepuolius vis dažniau patiria ir jauni žmonės.
Jei širdies priepuolis trunka ilgiau nei pusę valandos, tai galima vertinti kaip miokardo infarkto priepuolį.
• Širdies priepuolis gana dažnai ištinka sergančius stenokardija. Stenokardija - tai viena išeminės širdies ligos formų, kuria sergantys neretai krūtinės plote jaučia priepuolinius skausmus. Pavojų susirgti stenokardija padidina įvairios priežastys: padidėję fiziniai ir emociniai krūviai, žalingi įpročiai, ypač rūkymas ir piktnaudžiavimas alkoholiu.
• Pavojų patirti širdies priepuolį padidina ir cukrinis diabetas, ilgalaikis kai kurių vaistų vartojimas.
Ūmi fazė
Ištikus ūminiam širdies priepuoliui, žmogui staiga pasidaro silpna, jam svaigsta galva, skauda krūtinę. Tokie skausmai gali paplisti į strėnas, kaklą ir žandikaulį. Tokie skausmai nepranyksta net ir išgėrus skausmus malšinančių vaistų. Ištikus širdies priepuoliui, gali išpilti šaltas prakaitas ir pradėti dusinti.
Širdies priepuolio vystymasis
Artėjantis širdies priepuolis gali vystytis pakankamai ilgai - apie mėnesį laiko. Apie artėjantį širdies priepuolį perspėja įvairūs simptomai.
• Žmogus nuolat jaučiasi pervargęs ir mieguistas. Streso pažeistos kraujagyslės vos ne nuolat būna susiaurėjusios, todėl organizmui trūksta deguonies ir maistinių medžiagų. Dėl deguonies ir maistinių medžiagų trūkumo ypač ūmiai reaguoja centrinė nervų sistema, todėl ir vystosi nuovargio, mieguistumo ir melancholijos jausmas, nors atrodytų, kad šiems simptomams vystytis nėra jokių priežasčių.
• Dar vienas artėjančio širdies priepuolio simptomas - trūkčiojantis kvėpavimas. Sutrikus širdies darbui, sutrinka ir inkstų veikla, organizme taip pat sutrinka ir dujų apykaita, todėl kvėpavimas tampa trūkčiojantis.
• Likus kelioms dienoms iki galimo širdies priepuolio, atsiranda vidinio šalčio pojūtis, todėl daugelį žmonių pradeda krėsti šaltis. Neretai tokia būsena yra panaši į peršalimo ligų požymius. Tačiau, jei krečiant šalčiui sutrinka širdies veikla, tai kūno temperatūra dažniausiai būna normali.
Jei širdies ir kraujotakos sistemos ligomis yra sirgę ar serga artimi žmonės, naudinga ir Jums profilaktiškai pasitikrinti sveikatą.
Užslėpti simptomai
Yra ir užslėptų simptomų, į kuriuos mažai kas atkreipia dėmesį todėl praleidžia brangų laiką. Pavyzdžiui, krūtinės skausmai, toli gražu, ne vieninteliai artėjančio širdies priepuolio, kurį sukelia sutrikusi širdies raumens veikla, simptomai.
Yra taip vadinamos abdominalinės formos variantų. Taip dažniausiai nutinka moterims. Tokiais atvejais skausmai juntami visame pilvo plote arba dešinėje šonkaulių pusėje. Tuo pat metu graužia rėmuo, pykina, vimdo, (tačiau išsivėmus savijauta nepagerėja), pučia pilvą. Kai kurie gydytojai tokius simptomus vadina „aštriuoju pilvu“.
Dar vienas netipinis variantas - astmos forma. Tokiais atvejais patyręs širdies priepuolį skausmų gali net ir nejausti. Tokiais atvejais pagrindiniai simptomai - kosulys su putojančiomis rožinės spalvos gleivėmis ir dusulys. Ligoniui tenka dažnai kvėpuoti. Beje, kvėpuoti jam būna labai sunku. Ligoniui sunku gulėti, jam geriausiai pusiau sėdėti.
Aritminė širdies priepuolio forma taip pat dažnai būna visiškai ar beveik neskausminga. Tokio širdies priepuolio pagrindinis simptomas -tachikardija (sutrikęs širdies ritmas).
KADA BŪTINA KREIPTIS PAGALBOS?
Patyrus ūmų širdies priepuolį, pagalbos būtina kreiptis skubiai. Jei netikėtai atsiranda netipiniai simptomai, kurių anksčiau nejautėte, taip pat reikia kreiptis į gydytojus, o ne pradėti gydytis savarankiškai, nes tada galite prarasti brangų laiką. Ypač dėmesingi savo sveikatai turi būti tie asmenys, kurių kas nors iš artimųjų yra sirgę ar serga širdies ir kraujotakos sistemos ligomis, nes paveldimumas taip pat labai svarbus.
Pabrėžiame, kad tai - liaudiški patarimai, neįrodyti mokslinėse laboratorijose. Tik išbandyti protėvių ir perduoti iš lūpų į lūpas ateities kartoms. Mūsų tikslas informuoti. Todėl paliekame jums teisę patiems spręsti, tikėti jais ar ne, o dar geriau pasitarkite su gydytoju, dėl galimo šalutinio poveikio.
Jei jūs žinote daugiau naudingų liaudiškų patarimų, receptų, norite pranešti naujieną, pasidalinkite jais su mumis, prisijunkite ir rašykite bloge!
* „Paranormal.lt“ straipsniai skirti tik informaciniams ir švietimo tikslams ir nepakeičia profesionalių medicininių patarimų, diagnostikos ar gydymo. Visais klausimais apie savo sveikatos būklę visada pasitarkite su gydytoju.
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau