- 18.04.2019
- 0.0 Reitingas
- 2188 Peržiūros
- Komentarai
Laukdami Velykų norime sveikiau maitintis, atsisakyti kuriam laikui mėsos, numesti nors šiek tiek svorio, bet neprarasti būtinų mūsų organizmui medžiagų. Tad pats laikas prisiminti grikius.
Grikiai pradėti auginti daugiau nei prieš 5 tūkst. metų Azijos šalyse, pirmiausia Šiaurės Indijoje, vėliau Viduriniuose Rytuose, Kaukaze ir tik tada pateko į Europą. Ši kultūra vadinama įvairiausiais pavadinimais: Indijoje grikius vadina juodaisiais ryžiais, Prancūzijoje, Ispanijoje ir Belgijoje – arabiškais grūdais, Graikijoje ir Italijoje – turkiškais grūdais, kai kur – totoriškomis kruopomis. Lietuvą pasiekęs grikių pavadinimas kilo iš Graikijos, kur ši kultūra buvo auginama vienuolynuose.
Ir sotu, ir sveika
Mūsų stalui naudojami grikiai yra sėklos, kurias susmulkinus gauname kruopas. Grikių kruopos yra bene pačios maistingiausios iš visų kruopų, po jų pagal maistingumo vertinimą rikiuojasi avižos. Grikiuose gausu skaidulų, kurios pagerina maisto pasisavinimą, ilgam užtikrina sotumo jausmą, todėl juos ypač mėgsta tie, kurie nori sumažinti kūno svorį.
Dietologijos specialistai ištyrė, kad grikiai pasižymi mažu glikeminiu indeksu, juose esantys sudėtingieji angliavandeniai lėtai absorbuojami į kraują, o tai padeda išvengti didelių cukraus svyravimų kraujyje, todėl veikia kaip diabeto prevencijos priemonė.
Grikiuose yra visų svarbiausių reikalingų medžiagų: baltymų, riebalų, angliavandenių, daug geležies, fosforo, jodo, vitaminų B2, E. Todėl jie gali padėti įveikti nuovargį, raumenų silpnumą, pagerinti apetitą bei širdies darbą, sumažinti cholesterolio kiekį. Vitaminas B2 ypač naudingas pavargusioms akims, skatina audinių regeneraciją. Grikiai garsėja kaip visavertis mėsos pakaitalas, kurį ypač vertina taupios šeimininkės. 86 proc. grikių kruopų sudaro gerai tirpstantys baltymai. Vertinamas ir geras derinys — grikiai su pienu. Šių produktų maistingosios medžiagos drauge suformuoja dar vertingesnius junginius.
Grikių populiarumas didėja
Tikriausiai nustebsite, kad šiuo metu Lietuvos didžiųjų prekybos įmonių asortimente pirkėjai gali rasti apie 30 rūšių grikių kruopų ir apie 40 iš jų pagamintų produktų. Vien tik prekybos tinklo „Maxima“ parduotuvėse pirkėjai per 2018 m. nupirko daugiau kaip 2,2 milijono grikių pakuočių. „Per pastaruosius kelerius metus grikių kruopų paklausa išaugo apie 10 proc. O štai ekologiškų grikių paklausa per metus padvigubėjo. Būtent grikiai ir ryžiai yra labiausiai lietuvių mėgstamos kruopos“, – teigia šio prekybos tinklo maisto gamybos ekspertas Aidas Poleninas. Anot jo, bene populiariausi produktai: grikių trapučiai su druska, grikių košė su vištiena, grikių miltai bei grikių sėlenos.
Grikius pritaikyti mitybai galima labai įvairiai. Kaip garnyras jie labai tinka prie mėsos patiekalų, tačiau gali būti naudojami ir kaip pagrindinis patiekalas. Maisto žinovai rekomenduoja valgyti pusryčiams mėgstamų grūdų košę – sorų, visagrūdžių avižų, nekepintų grikių ar kitokią. Idealus pavyzdys pusryčiams – sviestu gardinti grikiai. Na, o jeigu košės išvirėte per daug, įdėkite likučius į šaldytuvą – iš jų galima paruošti daug patiekalų. Jie tinka apkepams, troškiniams, maltinukams, blynams ir net pyragams kepti.
Košė su abrikosais ir pistacijomis
200 g grikių, obuolys, sauja džiovintų abrikosų, 2 šaukštų išlukštentų pistacijų, stiklinė pieno, apie litrą vandens, žiupsnelis duskos.
Puode užvirkite pusę litro vandens kartu su grikiais. Nupilkite vandenį, grikius užpilkite nauju vandeniu ir virkite tol, kol puode vandens beveik nebeliks. Neluptą obuolį supjaustykite mažais gabaliukais, sukapokite abrikosus ir riešutus. Grikiams beveik išvirus į puodą sudėkite obuolį ir abrikosus. Išvirtą košę sudėkite į dubenėlius, apipilkite pienu ir apibarstykite pistacijomis. Galite dar pagardinti cinamonu ir apšlakstyti medumi.
Grikių ir varškės apkepas
200 g grikių, 400 ml pieno, stiklinė vandens, 500 g varškės, 120 g sviesto, 2 kiaušiniai, 5 šaukštai cukraus, 2 saujos razinų, žiupsnelis cinamono, 0,5 šaukštelio vanilinio cukraus, žiupsnelis druskos.
Vandenį pasūdykite, suberkite grikius. Virkite ant silpnos ugnies, įmaišykite sviestą, po to supilkite pieną ir toliau virkite ant mažos ugnies, kol grikiai išbrinks. Palikite košę atvėsti. Tuomet sudėkite pertrintą varškę, išmirkytas razinas, cukrų, prieskonius, įmuškite kiaušinius. Gerai išmaišykite. Kepimo formą ištepkite sviestu ir sukrėskite masę. Kepkite iki 200 ºC temperatūros orkaitėje apie 30–45 min.
Kepta menkė su grikių koše
400–500 g menkės filė, svogūnas, 100 g grikių, 150 ml grietinėlės, 70 g sūrio, žuvies prieskonių, maltų pipirų, druskos, sviesto, petražolių.
Supjaustytą menkę pasūdykite, pabarstykite pipirais ar žuvies prieskoniais, apvoliokite miltais ir apkepkite. Svieste pakepkite supjaustytą svogūną. Išvirkite grikius ir sudėkite į riebalais išteptą kepimo indą, sumaišykite su svogūnais ir susmulkintomis petražolėmis. Ant viršaus sudėkite keptą žuvį, apipilkite grietinėle, apiberkite tarkuotu sūriu. Kepkite orkaitėje (140–160 ºC ) 20 min.
Autorius: Giedrė MILKEVIČIŪTĖ, Rašo savaite.lt
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau