Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal » » 2020 » Rugsėjo » 7

Skydliaukės sutrikimų simptomatika bei disfunkcijos priežastys

Šiame straipsnyje trumpai peržvelgsiu pagr. skydliaukės funkcijas ir kas specifiškai šią svarbią liauką paveikia neigiamai. Taip, tikrai yra begalė įvairių veiksnių, kurie gali įtakoti skydliaukės disfunkcija ir tai tikrai atsiranda ne dėl sintetinio tiroksino trūkumo.

Skydliaukė, nors palyginus tokia maža endokrininė liauka, savo atliekamomis funkcijomis yra stulbinanti!

Ji svarbi mūsų metabolizmo (medžiagų apykaitos) lygio kontroliavimui, augimui, širdies veiklai bei kraujotakai, regeneracijai, lytinių hormonų aktyvacijai, miegui, hormonų gamybai ir kt.

Skydliaukės disfunkcija skirstoma į hipotiroidizmą (sulėtėjimą) ir hipertiroidizmą (pagreitėjimą)

SKYDL. SUTRIKIMŲ SIMPTOMATIKA

Hipotiroidizmas:

svorio augimas be mitybos-gyvenimo būdo pokyčių, šaltos galūnės, bendras kūno šaltkrėtis, sulėtėjusi kraujotaka, vidurių užkietėjimas, gūžys (padidėjusios skydliaukės) , lėtas širdies ritmas, skysčių kaupimas ir edema, depresija, sausa oda, nevaisingumas, prastas protinis pajėgumas

Hipertiroidizmas:

svorio kritimas be mitybos-gyvenimo būdo pokyčių, karštos galūnės ir bendros kūno "karščio bangos", gūžys (padidėjusi skydliaukė), akių protrūzija, labai aktyvus prakaitavimas, greitas širdies ritmas, ypač dažnas tuštinimasis bei viduriavimas, sunkumas užmigti, dažni nerimo priepuoliai, minčių šokinėjimas, sunkumas susikaupti, galūnių virpėjimas-drebėjimas

Neigiamai veikia skydliaukės funkciją ir sukelia uždegiminę, galimai auto-imuninę jos terpę:

• Sunkiųjų metalų tarša - švinas, aliuminis, gyvsidabris, arsenas, kadmis, nikelis. Pastarųjų gauname visi: iš čiaupo vandens, dėl aplinkos užterštumo, toksiškos žemdirbystės, odontologijose naudojamų plombų ir užpildų ir kt.
• Pesticidai, herbicidai ir kiti aplinkos toksinai, kurie naudojami žemdirbystėje ir maisto produkcijoje
• Žarnyno disbiozė, infekcijos, žarnyno pralaidumas
• Antibiotikai - pakeičia žarnyno bakterinę - grybelinę terpę, sukuria nepalankų bakterijų santykį
• Hormonų disbalansas
• Svarbiausių maistinių medžiagų trūkumas [ apie jas rytoj, II straipsnio dalyje !! ].

Jis gali atsirasti dėl nepilnavertės mitybos, prasto maisto pasisavinimo, virškinimo sistemos sutrikimų, bakterinių - grybelinių - parazitinių infekcijų ir kt.

• Alkoholis
• Lėtinės infekcijos
• Sintetinių medžiagų naudojimas namų bei higienos priežiūrai: nenatūralūs valikliai, balikliai, kvapai ; higienos priemonės: šampūnai, dezodorantai, dušo želė ir kt.
• Kancerogenai, pavyzdžiui rūkymas, aukštoje temperatūroje kepta mėsa, įvairūs chemikalai.
• Miego trūkumas
• Radiacija
• Stresas

Diskusijai:

• Ar turiu sekėjų, turinčių skydliaukės sutrikimų?

• Kokie skydliaukę neigiamai veikiantys veiksniai , jūsų nuomone svarbiausi? Gal pastebėjote, kas sutrikdo JŪSŲ skydl. funkciją labiausiai?

Skydliaukės sutrikimai. TOP 10 svarbiausių maistinių medžiagų skydliaukei.

Skydliaukės funkcija stipriai priklauso nuo mūsų maistinių medžiagų lygio ir geros virškinimo sistemos funkcijos.
Skydliaukės metabolinei, hormoninei ir kt. funkcijoms reikalingos specifinės medžiagos, kurių trūkstant, dažnai pakinta skydliaukės, o dalinai ir bendra organizmo funkcija.

Šiandien: mano nuomone 10 svarbiausių medžiagų skydliaukei. Jos gali pagerinti skydliaukės funkciją, suaktyvinti metabolizmą, suteikti daugiau fizinės ir protinės energijos.

TOP 10 maistinių medžiagų optimaliai skydliaukės funkcijai

1. Jodas

Jodas yra reikalingas skydliaukei gaminti hormonus: T3 ir T4, tačiau šio mineralo balansas yra svarbus: chroniškai per didelis ar per mažas jodo kiekis mityboje gali neigiamai paveikti skydliaukės funkciją.

Geriausi maistiniai šaltiniai:

• jūros kopūstai ( wakame, chlorella, dulse, nori, spirulina ir kt.)

2. Selenas

Selenas ypač svarbus, nes skatina neaktyvaus T4 konvertaciją į T3.

Selenas taip pat svarbus, nes skatina neaktyvaus rT3 degradacijai ir slopina skydliaukės antikūnių formavimąsi

Selenas stiprina imuninę sistemą, slopina uždegiminius bei autoimuninius procesus.

Geriausi maistiniai šaltiniai:

• bertoletijų riešutai, sardinės , ekologiška paukštiena, kalakutiena, kiaušiniai, laukinė žuvis

3. Cinkas

reikalingas skydliaukės hormonų sintezei, taip pat sveikai imuninės sistemos funkcijai

Geriausi maistiniai šaltiniai:

• ekologiška mėsa, laukinė žuvis, moliūgų ir čija sėklos, špinatai ir migdolai

4. Riebaluose tirpūs vitaminai

  1. Mityboje ypač svarbu gauti užtektinai vitamino A,D, E ir K2
  2. Vitaminas A svarbus skydliaukės hormonų gamyboje ir sekrecijoje
  3. Vitamino D trūkumas skatina autoimuninius skydliaukės sutrikimus, hipertiroidizmą.
  4. Vitaminas E organizme veikia kaip antioksidantas, sumažina -žalingą laisvųjų radikalų poveikį, taip slopindamas uždegiminę ir autoimuninę reakciją.
  5. Vitaminas K2 išreiškia sinergiją su visais minėtais riebaluose tirpiais vitaminais, suaktyvina jų funkcijas.

Geriausi maistiniai riebaluose tirpių vitaminų šaltiniai:

• A – ekologiška – natūrali mėsa ir gyvūliniai riebalai, laukinė žuvis, oranžinės – geltonos spalvos daržovės: morkos, moliūgai ir kt.

• D3 lengviausiai galite gauti iš saulės spindulių, tačiau maiste šiek tiek galite rasti: kiaušinių trynyje, sardinėse, raugintuose pieno produktuose, grybuose, laukinėje žuvyje

• E – avokadai, žalios lapinės daržovės, pvz špinatai ir lapiniai kopūstai, migdolai, riešutai ir sėklos, alyvuogės

• K2 –žole maitintų galvijų mėsa (ne grūdais), rauginti pieno produktai, gyvulių kepenys ir kiti organai, rauginti kopūstai ir natto

5. Geležis

Svarbi, kad T3 nesikonvertuotų į rT3, kuris neigiamai veikia bendrą skydliaukės funkciją. Taip pat geležies trūkumas kūne slopina T4 ir T3 gamybą bei T4 konvertaciją į aktyvųjį T3.

Geriausi geležies šaltiniai:

• ekologiška mėsa ir gyvūlių organai, žalios lapinės daržovės, riešutai, bolivinę balanda ir lęšiai

6. B grupės kompleksas

B grupės vitaminai svarbūs kontroliuoti medžiagų apykaitą, skydliaukės funkciją, energijos apykaitai, jie svarbus kaip ko-faktoriai fermentinėms reakcijoms kūne vykti (skatina jas).

B grupės vitaminų komplekso vartojimas arba optimali mityba gali padėti išlaikyti tinkamą jų kiekį kūne. Stresas, fizinis krūvis, prakaitavimas, kofeino vartojimas, angliavandenių per didelis vartojimas mityboje mažina jų koncentraciją.

• Mityboje koncentruokitės į įvairias daržoves, pvz paprikas ir špinatus, ekologiškai augintų gyvūlių mėsa ir organais, riešutais, pvz pistacijomis ir graikiniais, kaimiškais kiaušiniais ir laukine žuvimi.

7. Tirozinas (amino-rūgštis)

Tirozinas yra aminorūgštis, ypač svarbi T4 ir T3 hormonų gamybai. Trūkstant tirozino gali sutrikti skydliaukės hormone gamyba ir jų funkcija, taip pat patiriamas žemas dopamino kiekis ir CNS – centrinės nervų sistemos disfunkcija

Tirozino aminorūgšties (kaip papildo) mikro-vartojimas prieš valgį ypač naudingas stimuliuoti skydliaukės hormonų gamybą, patiriant hipotiroidizmo simptomus, pavyzdžiui depresija, lėtinį nuovargį, protinio pajėgumo sulėtėjimą ir kt.

8. Vitaminas C

Vienas bendras dalykas tarp visų skydliaukės disfunkcija patiriančių žmonių yra didelis uždegiminių procesų lygis, bei žemas antioksidantų kiekis (uždegimo produktus: laisvuosius radikalus, slopinantys vienetai – ANTIOKSIDANTAI). Vitaminas C – vienas iš jų.

Vitaminas C maiste:

• Įvairių spalvų paprikos, brokoliai, guava, citrina ar laimas, kiviai, aktinidijos, malpigijų milteliai, įvairios uogos: braškės, avietės, gervuogės, mėlynės, papajos, lapiniai kopūstai, greipfruktai, apelsinai.

9. Omega-3 riebalų rūgštys

Įprastinio žmogaus mityboje yra milžiniškas omega-6 kiekis, šios riebalų rūgštys yra linkusios oksiduotis ir sukelia uždegiminius procesus. Omega 3 riebalų rūgštys veikia priešingai nei omega-6, ir kuo artimesnis jų santykis (balansas) yra ypač svarbus. Omega 3 r.r. stimuliuoja organizmo antioksidacinius mechanizmus, slopina uždegiminius procesus, yra svarbios bendrai organizmo funkcijai.

Taip pat, specifiškai omega 3 r.r. trūkumas sumažina skydliaukės hormonų gamybą ir sekreciją, sukelia neurologinių problemų.

!!! Omega 3 iš riešutų ir sėklų yra pre-kursorių formoje, konvertacija į tikrąsias EPA ir DHA rūgštis yra minimali, apie 3-5%

Tad geriausi omega-3 riebalų rūgščių šaltiniai:

• laukinė (ne fermose auginta) lašiša, sardinės, ančiuviai, silkė, jūros gėrybės, ekologiška / žole maitinta galvijų mėsa. Taip pat jūros kopūstai ir omega-3 papildai iš jų (jeigu renkatės vegetarinį-veganišką variantas)

10. Natūralios skydliaukės liauka - koncentratas, miltelių forma (kapsulėje), kaip tiroksino pakeitimas yra daug naudingesnis.

Tai yra paprasčiausias gyvulinės kilmės (galvijų) skydliaukės ekstraktas. Jis teigiamai veikia ne tik skydliaukę, bet ir antinksčius, kurių funkcija dažnai taip pat būna neigiamai paveikta skydliaukės disfunkcijos metu.

Skydliaukės miltelių formos papildai savyje turi T4 ir T3, taigi jūs kartu gaunate ir aktyviojo T3, o tai labai svarbu, nes vartodami tiroksiną (T4), daugelis žmonių prastai konvertuoja jį į aktyvųjį T3 dėl įvairių problemų, dažniausiai kepenų ir tulžies pūslės sutrikimų.

Taip pat gyvūlinės kilmės skydliaukės koncentrato vartojimas veikia kaip antioksidantas, slopina uždegiminius ir autoimuninius procesus skydliaukėje, padeda palaikyti tinkamą jos funkciją.

DISKUSIJAI:

• Ar turiu sekėjų, turinčių skydliaukės sutrikimų?

• Kokios maisto medžiagos skydl. funkcijai jūsų nuomone svarbiausios? Gal pastebėjote, kokie pokyčiai labiausiai pakeičia savijautą, o gal ir pačių hormonų lygį (jeigu stebite kraujo parametrus)?

Jeigu straipsnis patiko, būčiau dėkingas, kad paspaustumėt patinka ir pasidalintumėtė ja tarp draugų, į grupes, juk tai gali kažkam padėti! Ačiū jums!

Pasidalino Maistas yra Vaistas - Sveikatos Patarimai Grupėje

Įvertink šį straipsnį. Prieš tai pakomentuodami, arba parašykite patys! Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą PARANORMAL turinį.
Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Galima rašyti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
26.09.2020 laikas 21:45 Patarimai, kaip nugalėti vilko apetitą
Nutukimas - šiuolaikinės visuomenės rykštė ne tik mūsų šalyje, bet ir visame pasaulyje. Žmonių su sutrikusia riebalų apykaita skaičius toliau auga ir dabar apima beveik trečdalį mūsų šalies gyventojų.

Skaityti daugiau

26.09.2020 laikas 18:37 Amžinas klausymas: ar reikia plauti vištieną? Pasakė kartą ir visiems laikams
Vištiena yra itin mėgiama mėsa ir mitybos pagrindas daugeliui žmonių, pasiryžusių sveikai maitintis ir reguliuoti kūno svorį. Tačiau neapdorotoje vištienoje gali būti salmonelių ir kitų ligas sukeliančių mikrobų, todėl svarbu atsargiai su ja elgtis. Laikas sužinoti, kaip tinkamai paruošti maisto pro...

Skaityti daugiau

26.09.2020 laikas 15:29 Amžinas klausymas. Seksas per mėnesines: ar galima?
Prasidėjus mėnesinėms, merginoms (o kartais ir jau kurį laiką su jomis susiduriančioms moterims) kyla įvairių klausimų. Pasistengsime atsakyti į dažniausiai pasitaikančius. Ar per mėnesines galima maudytis ežere (ir kituose atviruose vandens telkiniuose)?...

Skaityti daugiau

26.09.2020 laikas 11:44 Ar L. Linkevičius pagal JT dokumentus uždegė Lietuvai žalią šviesą?

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, vykstant Jungtinių Tautų (JT) Generalinei Asamblėjai, jos paraštėse nuotoliniu būdu dalyvavo „Daugiašališkumo aljanso“ renginyje. Renginio tikslas – aptarti daugiašališkumo vaidmenį atsigaunant po COVID-19 pandemijos.

...

Skaityti daugiau

25.09.2020 laikas 22:22 Patarimas, kaip nudažyti „žilus“ plaukus
Prieš trejus metus į koloristo Džeko Martino saloną atvyko klientė. Ji papasakojo, kad daugelį metų dažė žilus plaukus kaštonine spalva namų sąlygomis kas 3-4 savaites, bet dabar išėjo į pensiją , daug laiko praleidžia gamtoje ir nenori praleisti daug laiko bedažydama plaukus. „Ar jūs galite man pad...

Skaityti daugiau

25.09.2020 laikas 20:32 Biomedicinos mokslų daktaras Algirdas Amšiejus apie mityba
Biomedicinos mokslų daktaras, be galo charizmatiškas pašnekovas, ypatingos energijos žmogus Algirdas Amšiejus. Apie medų, mėsą, produktų dermes ir gyvenimo būdą, kurį kasdien sau susikuriame kiekvienas, pasikasdamas šaukštu. Algirdas sako, kad reikia valgyti viską ir yra kategoriškas prieš visas tas...

Skaityti daugiau