- 07.07.2021
- 5.0 Reitingas
- 4728 Peržiūros
- Komentarai
Jei jūsų vaikas ne kartą sirgo angina, tikriausiai kildavo natūralus klausimas: ar tik nereikės išpjauti tų tonzilių? Ar vaikas be tonzilių nesirgs dažniau ir sunkiau?
KALTAS IMUNITETAS
Tonzilės - pirmasis imuninės sistemos sargybos postas. Jos neutralizuoja infekciją, patekusią į organizmą su maistu, vandeniu ar oru. Bei, jei organizmas nusilpęs ir tonzilės nebesusitvarko su savo darbu, bakterinės ar virusinės infekcijos gali sukelti uždegimą - ūminį tonzilitą, anginą. Pakyla temperatūra, skauda gerklę, sunku nuryti ir skauda ryjant... Neretai susirgimas užsitęsia. Anginą lyg ir išgydėte: nebėra aukštos temperatūros, nebeskauda gerklės, bet po tam tikro laiko vaikas vėl ima kosėti, vakarais pakyla temperatūra iki 37,1 -37,3°, tonzilės pasidengia baltais taškeliais. Tokia būsena tęsiasi savaites ar net mėnesius. Tai lėtinis tonzilitas. Jei užleisite, gali tekti šalinti tonziles. To daryti nereikėtų, ypač kol vaikui nesukako 7 metai.
MOČIUČIŲ VAISTAS
Lėtinį tonzilitą gydyti būtina. Nesikliaukite mintimi, kad jis gyventi netrukdo ir kaip nors praeis pats. Pradėkite nuo močiučių vaistų. Jie efektyvūs, vaikai gerai priima.
Po valgio skalaukite gerklę. Naudokite ramunėlių arba erškėčių bei šermukšnių vaisių antpilą (po arbatinį šaukštelį uogų užpilti stikline verdančio vandens, palaikyti, kad nusistovėtų, ir nukošti). Patys mažiausieji gali skalauti gerklę šilta arbata, ji taip pat dezinfekuoja. 3 kartus per dieną, likus pusvalandžiui iki valgio, duokite vaikui po desertinį šaukštą medaus. Medų reikia palaikyti burnoje 1-2 minutes, lėtai sučiulpti.
Duokite vaikui pačiulpti gabalėlį citrinos be cukraus. Labai naudinga kasdien suvalgyti po stiklinę šaltalankių, bruknių, spanguolių ar serbentų uogų. Nėra uogų? Jas galima pakeisti apelsinais ir mandarinais. Prieš miegą paprašykite vaiko kuo plačiau atverti burnytę ir apipurkškite (su purkštuku) burnos ertmę, gomurį, tonziles su šaltalankių aliejumi, sumaišytu pusiau su abrikosų arba kaulelių aliejumi.
Verdančiu vandeniu nuplikykite citriną arba česnako skiltelę, duokite vaikui plačiai pražiota burna pakvėpuoti jų kvapu 3-5 minutes vieną kartą per dieną.
Duokite vaikui daugiau daržovių ir vaisių. Ypač naudingi žiediniai ir baltagūžiai kopūstai, morkos, česnakai, svogūnai ir svogūnų laiškai, uogos, citrusiniai vaisiai, abrikosai, obuoliai. Vaikas turi būtinai išsimiegoti, būti gryname ore ir sportuoti. Gerai sustyguotas režimas stiprina imunitetą!
PASKUTINIS MOKSLO ŽODIS
Naminių priemonių dažnai nepakanka lėtiniam tonzilitui įveikti. Tenka lankyti procedūras poliklinikoje, pavyzdžiui, valyti tonziles. Gydytojas išplauna pūlingus kamščius antiseptine priemone, paskui patepa tonziles 2 procentų jodo arba sidabro nitrato tirpalu.
Lėtinį tonzilitą galima gydyti ir fizioterapinėmis priemonėmis: mikrobangų terapija, ultravioletiniu spinduliavimu, UAD (ultraaukšto dažnio terapija)... Naujausias metodas - rubinų lazeris. Jo spinduliai veikia tonziles kaip antiseptikas ir nuskausminamoji priemonė, taip pat stimuliuoja imuninę sistemą. O vaikus spindulys tiesiog užburia, jiems labai patinka toks gydymas. Dar viena naujiena - gydymas ultragarsu su biologiškai aktyviomis medžiagomis. Aukšto dažnio mechaniniai virpesiai veikia tonziles kaip mikromasažas: gerėja drenažinės funkcijos, išvalomi kamščiai ir pūliai. Naudojant ultragarsą ir fonoforezę (taip dabar vadinasi elektroforezė), į tonziles įvedamos biologiškai aktyvios medžiagos: alavijas, propolis... Tai irgi tonizuoja imuninę sistemą.
Ultragarsinės procedūros turi keletą kontraindikacijų: jos neskiriamos vaikams iki 6-7 metų, taip pat linkusiems kraujuoti, linkusiems į neurozes, sergantiems centrinės nervų sistemos ar endokrininėmis ligomis. Procedūras reikia atlikti ramiuoju ligos periodu, ne anksčiau kaip praėjus mėnesiui po paūmėjimo.
KAM GRESIA TONZILITAS
Vaikams, kurie nebuvo maitinami motinos pienu.
Sirgusiems rachitu ar tuberkulioze.
Sirgusiems eksudacine diateze. Turintiems padidėjusius adenoidus ir nosies pertvarėlės iškrypimą. Sergantiems nosies ančių uždegimu.
Turintiems ėduonies pažeistų dantų.
Turintiems paveldimą polinkį sirgti nosiaryklės ligomis.
Vaikams, dažnai sergantiems ŪRS, persirgusiems angina, vėjaraupiais, skarlatina.
IŠEITIS - SKALPELIS
Vis dėlto kai kada tonziles tenka šalinti. Infekcija su krauju pasklinda po visą organizmą. Pasak naujausių tyrimų, tonzilės susiję su 97 organais, todėl lėtinis tonzilitas gali sukelti širdies ir kraujagyslių sistemos, bronchų ir plaučių, šlapimo sistemos ligas... Sutrinka kraujo krešėjimo sistema, endokrininiai ir apykaitų procesai.
Nors tėvų nuogąstavimai, kad, pašalinus, tonziles, vaikas dažniau persišaldys, ne be pagrindo, gydytojas, skirdamas operaciją, renkasi mažesnę iš dviejų blogybių.
Štai požymiai, kurie rodo, kad operacijos atidėlioti negalima: dažnas galvos skausmas, blyški oda, apetito sutrikimas, kakliniai limfmazgiai nuolat padidėję, skauda juos liečiant, nemalonūs pojūčiai širdies plote, sąnarių skausmai, greitas nuovargis, darbingumo sumažėjimas: vaikas vengia žaisti su bendraamžiais, pasidarė vangus, kaprizingas, iš burnos sklinda puvėsių kvapas.
IR VĖL IMUNITETAS
Jei vaikui buvo atlikta tonzilių šalinimo operacija, tėvai turi labai tiksliai laikytis visų gydytojo rekomendacijų. Ryte ir vakare reikia matuoti temperatūrą ir užsirašyti į sąsiuvinį. Net jei vaikui neskirtas lovos režimas, jūs turite stebėti jo išvaizdą ir elgesį pirmas dienas po operacijos: ar nėra komplikacijų?
Pirmas 2 savaites negalima valgyti ir gerti karšto maisto. Ribokite keptų, aštrių patiekalų bei produktų, kuriuos reikia labai kramtyti, vartojimą: tai gali išprovokuoti kraujavimą. Vaikas neturi pervargti, perkaisti, maudytis karštoje vonioje - tik šiltas dušas. Būtinai reikia pamiegoti dieną: organizmui reikia padėti įveikti stresą dėl operacijos.
Atsigavimo laikotarpis užima maždaug mėnesį. Visai pasveikus, imkitės grūdinti organizmą ir stiprinti imunitetą. Nei tonzilės, nei likęs po jų pašalinimo barjeras infekcijoms - Pirogovo limfinis žiedas - neapsaugos vaiko nuo ligų, jei imunitetas bus nusilpęs.
FITORECEPTAI
* Jei vaikas serga lėtiniu tonzilitu, paruoškite šviežių medėjančio alavijų sulčių ir medaus mišinį santykiu 1:3. Tuščiu skrandžiu tepkite ligonio tonziles kasdien 2 savaites, paskui dar 2 savaites - kas antrą dieną.
* Naudinga 5-6 kartus per dieną burnoje palaikyti arbatinį šaukštelį medaus, kol medus visai ištirps. Dar geriau duoti vaikui kramtyti korius.
* Sergant lėtiniu tonzilitu ir pašalinus tonziles (pasitarus su savo gydytoju), 3-4 kartus per dieną skalaukite gerklę:
- 30 % medaus tirpalu;
- vaistinių svilarožių šaknų antpilu: 2 valgomuosius šaukštus džiovintos smulkintos žaliavos užpilti 2,5 stiklinės vandens, palaikyti 8 valandas, kad nusistovėtų, nukošti;
- paprastųjų jonažolių žolės tinktūra (30-40 lašų ištirpinti stiklinėje vandens): 100 g smulkiai supjaustytos žolės užpilti 0,5 l degtinės ir palaikyti savaitę;
* Paprastųjų vyšnių šakų nuoviras: 10 g džiovintos smulkintos žaliavos užpilti stikline karšto vandens, pavirinti 30 minučių, paskui nukošti ir dar pripilti virinto vandens iki pirminio tūrio.
* Ąžuolų žievės nuoviras: 20 g smulkintos žaliavos užpilti stikline karšto vandens, pavirinti 30 minučių ir nukošti.
Pabrėžiame, kad tai - liaudiški patarimai, neįrodyti mokslinėse laboratorijose. Tik išbandyti protėvių ir perduoti iš lūpų į lūpas ateities kartoms. Mūsų tikslas informuoti. Todėl paliekame jums teisę patiems spręsti, tikėti jais ar ne, o dar geriau pasitarkite su gydytoju, dėl galimo šalutinio poveikio.
Jei jūs žinote daugiau naudingų liaudiškų patarimų, receptų, norite pranešti naujieną, pasidalinkite jais su mumis, prisijunkite ir rašykite bloge!
* „Paranormal.lt“ straipsniai skirti tik informaciniams ir švietimo tikslams ir nepakeičia profesionalių medicininių patarimų, diagnostikos ar gydymo. Visais klausimais apie savo sveikatos būklę visada pasitarkite su gydytoju.
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau