Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Technologijos, Mokslas » 2022 » Balandžio » 18

Tikrai keistas efektas, kai bitės skrenda virš veidrodžio

1963 m. austrų entomologas Herbertas Heranas (Herbert Heran) ir vokiečių elgsenos mokslininkas Martinas Lindaueris (Martin Lindauer) pastebėjo, kad medunešės bitės ore skraido ypatingai.

Kai atrinktos bitės buvo apmokytos skristi virš ežero, jos sugebėdavo nuskristi į kitą krantą tik tuo atveju, jei vandens paviršiuje būdavo bangų ir raibulių.

Jei ežeras buvo veidrodiškai lygus, vabzdžiai staiga prarasdavo aukštį, kol galva atsitrenkdavo į skystai atrodantį stiklą.

Tuo metu šie rezultatai patvirtino mintį, kad medunešės bitės skrydžio metu naudojasi vizualiniais signalais, o vėlesnis tyrimas dabar papildė įdomų šių talentingų mažų aeronautų skraidymo strategijų supratimą.

Atkartodami 1963 m. eksperimentą, nors ir etiškesniu būdu, mokslininkai įrodė, kad medunešės bitės, norėdamos reguliuoti savo skrydžio aukštį, stebi po jomis skriejančią žemę.

Eksperimentai vyko lauke įrengtame 220 cm ilgio stačiakampio formos tunelyje, kurio lubos ir grindys buvo uždengtos veidrodžiais, kad atrodytų kaip paprastos senos sienos.

Kai visi veidrodžiai buvo uždengti, bitės paprastai skrisdavo iš vienos tunelio pusės į kitoje pusėje esantį saldumyną, išlaikydamos beveik pastovų aukštį.

Atitraukus lubas ir atidengus veidrodį, kuris, atrodo, padvigubino tunelio aukštį, bitės lengvai perskrisdavo.

Tačiau kai grindys tapo veidrodžiu, todėl žemė atrodė dvigubai toliau, prasidėjo griūtys. Bitės pradėdavo skristi įprastai, bet maždaug po 40 cm skrydžio jų aukštis imdavo mažėti, kol vabzdžiai atsitrenkdavo į stiklinį dugną.

Kai ir lubos, ir grindys buvo veidrodžiai, sudarantys lygiagrečią begalinių sienų porą, bitės pradėdavo prarasti aukštį, nuskridusios vos 8 cm, ir netrukus atsitrenkdavo į žemę.

Tyrimo rezultatai labai panašūs į erdvinę dezorientaciją, kuri kartais ištinka žmones aviatorius. Kai pilotai nemato ant žemės esančio greičio, jiems sunku išlaikyti aukštį.

Net "kapinių spiralės" metu žmogaus pojūčiai gali mus apgauti ir priversti manyti, kad vis dar skrendame horizontaliai. Štai kodėl lėktuvo prietaisai yra tokie svarbūs; jie padeda mums įveikti erdvines iliuzijas ir išlaikyti orlaivį aukštyje net tada, kai ant žemės ar vandens apačioje nėra jokios tekstūros ar šešėlio.

Deja, medunešės bitės neturi tokios atsarginės sistemos, kuri joms padėtų. Net kai veidrodinės grindys egzistavo tik antroje tunelio pusėje, jų tolygų skrydį iš pirmosios pusės staiga nutraukdavo dramatiškas kritimas.

"Įdomu tai, kad mūsų dvigubo veidrodžio sąlyga leido priartėti prie skrydžio sąlygų po atviru dangumi virš ramaus vandens paviršiaus, kurias naudojo [Heranas ir Lindaueris]", - rašo naujojo tyrimo autoriai.

"Mūsų rezultatai sutampa su jų rezultatais tiek, kiek medunešės bitės praranda aukštį nesant ventralinio optinio srauto."

Trumpai tariant, atrodo, kad bitės, norėdamos išlaikyti aukštį, naudojasi vizualiniais požymiais ant žemės, o ne vizualiniais požymiais iš viršaus danguje.

Kai žemė nebesuteikia vabzdžiams tinkamo atskaitos taško, tyrėjai mano, kad jos leidžiasi žemyn, kad pamatytų, ar gali atgauti "ventralinį optinį srautą".

Manydami, kad jis yra toliau, nei yra, jie galiausiai atsitrenkia į žemę.

Jei eksperimente dalyvavusioms bitėms būtų buvęs suteiktas platesnis regos laukas, jos tikriausiai būtų galėjusios pasinaudoti kitais aplink esančiais ženklais, padedančiais išlaikyti aukštį. Tačiau skrisdami per didelį, ramų ežerą ar uždarą tunelį vabzdžiai gali naudotis tik keliomis alternatyvomis, kad nustatytų savo aukštį.

Įdomu tai, kad panašaus eksperimento metu buvo nustatyta, jog vaisinės muselės nenaudoja ventralinio optinio srauto savo aukščiui kontroliuoti. Todėl skirtingos rūšys gali naudoti skirtingus būdus skrydžiui palaikyti.

Dideliame aukštyje žmonėms dažnai liepiama nežiūrėti žemyn, nes bijoma nukristi. Tačiau jei tų pačių nurodymų laikytųsi bitė, jos kritimas būtų neišvengiamas.

Tyrimas paskelbtas žurnale "Biology Letters".

paranormal.lt

Naujausias Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...

Niekas neišdrįso palikti komentaro. Registruokitės.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas. Nepykite komentatoriai, bet komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
29.06.2022 laikas 11:27 Skyrybos be santuokos: kaip pasidalinti kartu užgyventą turtą?
Bendras gyvenimas nesusituokus – kasdienybė reikšmingai daliai mūsų šalies gyventojų. Dalis tokių porų ilgainiui susituokia, tačiau dalies keliai išsiskiria po daugelio metų taip ir nesumainius žiedų. Kaip susiklosčius tokioms aplinkybėms pasidalinti bendrai užgyventą turtą?...

Skaityti daugiau

29.06.2022 laikas 11:20 Meilės kodas. Kaip renkamės antrąją pusę?

Antrosios pusės pasirinkimas – vienas svarbiausių sprendimų gyvenime. Vis dėlto neretai jį sunku logiškai paaiškinti. Kartais tie, kurie siūlo viską, širdies nė kiek nesuvirpina. O poreikių neatliepiantis partneris priverčia pilve skraidyti drugelius. Tad kas gi vyksta smegenyse, kai įsimyl...

Skaityti daugiau

28.06.2022 laikas 22:00 Senato ginklų seržantas, rytoj turėjęs liudyti Kongresui, rastas negyvas

Buvęs Senato ginkluotės seržantas, kuris sausio 6 d. buvo atsakingas už Kapitolijaus saugumą, rastas negyvas, pranešė "Fox News". "Fox" patvirtino, kad mirė Senato ginkluotės seržantas Maiklas Stengeris (Michael Stenger), kuris buvo atsakingas už Senato saugumą Kapitolijaus ri...

Skaityti daugiau

28.06.2022 laikas 21:29 JAV taiko G7 sankcijas Rusijos kariuomenei ir auksui
Antradienį Vašingtonas paskelbė apie veiksmus, kuriais siekiama įgyvendinti naujas sankcijas Rusijai, dėl kurių susitarė Didžiojo septyneto (G7) šalių vadovai, nukreiptas prieš Maskvos gynybos pramonę ir uždraudžiančias aukso importą iš šios šalies....

Skaityti daugiau

28.06.2022 laikas 21:24 JAV paskelbs apie "ilgalaikį" karinį pastiprinimą Europoje: pareigūnas
Antradienį Madride vyksiančiame NATO aukščiausiojo lygio susitikime Jungtinės Valstijos paskelbs apie naują ilgalaikį karinį pastiprinimą Europoje, pranešė JAV pareigūnas.

Skaityti daugiau

29.06.2022 laikas 16:08 Receptai | Patiekalai Švelnus ir kreminis varškės ir bananų pyragas

Fantastiškai skanus kreminis varškės ir bananų pyragas! Varškės sluoksnis gaunasi labai švelnus, nuostabios kreminės konsistencijos... Tokio pyrago tiesiog neįmanoma atsivalgyti. Pirmą kartą buvo tiesiog "nušluotas" nuo stalo, tad jau kitą dieną teko gaminti dar kartą. Ir vėl nutiko tas...

Skaityti daugiau

29.06.2022 laikas 15:25 Receptai | Patiekalai Šiltos grikių salotos su tunu, avokadu ir vyšniniais pomidorais
Aš tikrai labai mėgstu grikius, bet kažkodėl vis nutinka taip, kad ne taip dažnai juos gaminu sau, kaip norėčiau. Nes įprastai vaikai pusryčiams renkasi kažką kitką, vyras taip pat nėra jų mėgėjas.

Skaityti daugiau

29.06.2022 laikas 13:23 Receptai | Patiekalai Troškinti švieži kopūstai su dešrelėmis
Jau esu pasakojusi kaip labai skaniai troškinu raugintus kopūstus su dešrelėmis, tačiau šį kartą noriu papasakoti kitokį variantą, kai yra naudojami švieži kopūstai.

Skaityti daugiau