Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Technologijos, Mokslas » 2022 » Birželio » 24

Atrasta didžiausia bakterija. Ji yra blakstienų ilgio ir to niekada nesame matę

Karibų jūros mangrovių pelkėje rasta milžiniška bakterija yra didžiausia kada nors rasta bakterija, ir dabar mokslininkai mano, kad išsiaiškino, kaip ji išaugo iki tokio milžiniško dydžio. 

Šios rūšies bakterija Thiomargarita magnifica yra 5 000 kartų didesnė už daugumą bakterijų ir 50 kartų didesnė už visas kitas žinomas milžiniškas bakterijas. (Pavadinimas Magnifica reiškia lotynišką žodį "didelis" ir prancūzišką žodį "magnifique").

"Kalbant kontekste, tai būtų tas pats, kas žmogui susidurti su kitu žmogumi, kurio ūgis prilygsta Everesto kalnui", - sakė Kalifornijoje gyvenantis jūrų biologas Jeanas-Marie Vollandas (Jean-Marie Volland), kuris buvo pagrindinis tyrimo autorius.

Centimetrų ilgio T. magnifica buvo aptiktas vienoje iš vešlių, žaliuojančių Gvadelupos salų dar 2009 m.

T. magnifica mastelis

Grafikas, kuriame pavaizduotas T. magnifica mastelis. (Volland et al., Science, 2022)

Atradimo metu jūrų biologijos profesorius Olivjė Grosas (Olivier Gros) ieškojo bakterijų, naudojančių sierą energijai gauti.

Tačiau į Petri lėkštelę įpylus pelkės vandens mėginį jis pamatė kažką labai keisto. Plika akimi matomos plonos, "vermišelį" primenančios gijos plaukė virš lapų ir purvo. 

"Kai juos pamačiau, pagalvojau: "Keista", - sakė jis. "Iš pradžių maniau, kad tai tiesiog kažkas smalsaus, kažkokios baltos gijos, kurias reikia pritvirtinti prie ko nors nuosėdose, pavyzdžiui, prie lapų." 

Praėjus daugiau nei dešimtmečiui, keli mokslininkai žvilgtelėjo į mikroskopus, kad ištirtų keistus mažus prokariotus.

Neįprastas organizmas buvo tyrinėjamas naudojant fluorescenciją, rentgeno spindulius, elektroninę mikroskopiją ir genomo sekos nustatymą, kad mokslininkai galėtų patvirtinti, jog tai iš tiesų milžiniška vienos ląstelės bakterija.

Šiandien žurnale "Science" pranešusi apie savo išvadas, komanda atskleidė keletą įdomių mechanizmų, kurie gali paaiškinti, kaip ši nepatvari bakterija peržengia teoriškai įmanomo dydžio ribas. 

Skirtingai nuo didesnių, daugialąsčių organizmų - eukariotų, tokių kaip mes, kurių ląstelėse yra membranomis apgaubtos organelės, pavyzdžiui, branduolys, bakterijos priklauso organizmų grupei, vadinamai prokariotais, kurie, kaip tradiciškai manoma, yra "nesuskaidyti fermentų maišai", neturintys vidinių membranų genetinei medžiagai atskirti. 

T. magnifica prieštarauja šiai tendencijai, nes turi vidines membranas DNR ir ribosomoms saugoti.

Tyrėjai nusprendė šias mažytes bakterijų organeles pavadinti pepinais (nuoroda į mažas sėklas, esančias vaisių, tokių kaip arbūzas ar kivis, viduje).

"Kadangi T. magnifica savo genetinę medžiagą atskiria membraninėse organelėse, ji meta iššūkį mūsų bakterinės ląstelės sampratai", - rašo tyrimo autoriai.

Kadangi T. magnifica turi daugiau vidinių membranų, ji gali paskirstyti baltymines mašinas, kurios gamina ląstelių energijos valiutą - ATP (adenozintrifosfatą). 

Kitos bakterijos neturi vidinių membranų, todėl vienintelė vieta, kur galima patalpinti ATP gaminančias mašinas (ATP sintazę), yra visą organizmą gaubiantis ląstelės apvalkalas. 

Kadangi šią energiją sunku pernešti labai toli, šis apribojimas riboja daugumos bakterijų ląstelių dydį.

Kitas daugumos bakterijų apribojimas yra tas, kad jos turi gebėti padvigubinti savo tūrį, kad galėtų dalytis per pusę ir daugintis. 

Skirtingai nei kitos bakterijos, T. magnifica paprasčiausiai atskiria nedidelę savo dalį, kad sukurtų dukterinę ląstelę, todėl įveikia šį apribojimą. 

T. magnifica genomas yra daug didesnis nei kitų bakterijų - 11 788 genai, palyginti su 3 935 vidutinio prokarioto genais. 

Genetinė analizė atskleidė sieros oksidacijos ir anglies fiksacijos genų rinkinį, kuris leidžia manyti, kad T. magnifica remiasi chemoautotrofija (energiją gauna oksiduojant chemines medžiagas).

Nors "patvirtinimo šališkumas, susijęs su viruso dydžiu, daugiau nei šimtmetį neleido atrasti milžiniškų virusų", autoriai padarė išvadą, kad gali būti ir kitų milžiniškų bakterijų, "pasislėpusių visiems matomoje vietoje".  

Šis straipsnis buvo paskelbtas žurnale "Science".

P komentaras: užsienis rašo, bet Lietuva tikrina ir nusitikrina, todėl tiesos ieškokite "duonos trupiniais"... atsirinkite faktus.

paranormal.lt

Naujausias Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...

Niekas neišdrįso palikti komentaro. Registruokitės.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas. Nepykite komentatoriai, bet komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
10.08.2022 laikas 23:56 Paskutinė santykių riba jau peržengta. Ribos ženklas

Meilės, draugystės, giminystės ir kantrybės riba – tai anaiptol ne abejingumas. Yra dar baisesnė ir galutinė riba, nors tasai žodis laikomas geru, teigiamu.

Skaityti daugiau

10.08.2022 laikas 23:50 Jei moteris praranda savo moteriškąją energiją

Jeigu taip atsitinka, ji paprasčiausiai pavirsta, atleiskite už išsireiškimą – „boba“. Be to, pati moteris labai retai pastebi šią savo transformaciją. Priešingai, jai atrodo, kad ji tapo kieta ir stipri, taip pat sėkminga ir savarankiška. Tačiau aplinkiniai ją mato visai kitaip...

Skaityti daugiau

10.08.2022 laikas 20:43 Naujasis Kosta Rikos prezidentas nutraukia "neteisėtus" Covid vakcinos įpareigojimus

Naujai išrinktas prezidentas Rodrigo Čavesas (Rodrigo Chaves) pareiškė: "Kosta Rikos gyventojai nėra galvijai, kuriuos reikia mušti medžio gabalu, kad jie būtų paskiepyti".

Skaityti daugiau

10.08.2022 laikas 20:28 "Pfizer" pradeda Laimo ligos vakcinos 3 fazės tyrimą
Šią savaitę bendrovė "Pfizer" pranešė pradėjusi paskutinį eksperimentinės vakcinos, skirtos Laimo ligos prevencijai 5 metų ir vyresniems žmonėms, bandymų etapą.

Skaityti daugiau

10.08.2022 laikas 20:17 Kyla abejonių dėl JK Meteorologijos tarnybos teiginių apie kylančią JK ir pasaulio temperatūrą

Paskelbus kaltinamąją ataskaitą apie JAV meteorologijos stotis, kyla pagrįstų abejonių dėl JK meteorologijos tarnybos deklaruojamo visuotinio atšilimo masto.

Skaityti daugiau

10.08.2022 laikas 17:18 Tauta Siūlo G. Nausėda pasirašė dekretą dėl M. Drobiazko ir P. Vanago išbraukimo iš apdovanotojų sąrašo

Prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį pasirašė dekretą, kuriuo išbraukė ledo čiuožėjų porą Margaritą Drobiazko ir Povilą Vanagą iš apdovanotųjų Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino 5-ojo laipsnio ordinu sąrašo, pažeminus apdovanotojo vardą.

...

Skaityti daugiau

10.08.2022 laikas 17:12 Tauta Siūlo Žmonės dėl civilinės sąjungos nori referendumo
Nors dabartinė Seimo dauguma vis bando prastumti įstatymų projektus, homoseksualias poras prilyginančias šeimoms, panašu, visuomenės perkalbėti nepavyksta. Naujausia apklausa rodo, kad gyventojai nepritaria tokiems siūlymams, o klausimus dėl homoseksualių šeimų įteisinimo norėtų spręsti patys refere...

Skaityti daugiau

10.08.2022 laikas 16:25 Receptai | Patiekalai Mes su vyru pamėgome šiuos skanėstus – dingsta kaip saulėgrąžos
Kiaušinius suplakame šluotele, pilame kambario temperatūros kefyrą, pabarstome kepimo milteliais ir permaišome. Dedame varškę, sūdome ir permaišome. Beriame smulkiai pjaustytus svogūnų laiškus, petražoles ir permaišome....

Skaityti daugiau

Naujienos iš interneto