- 06.07.2022
- 0.0 Reitingas
- 792 Peržiūrų
- Komentarai
Vaterlo universiteto profesorius Qing-Bin Lu atrado didelę, visą sezoną trunkančią ozono skylę apatiniame stratosferos sluoksnyje virš atogrąžų (30 laipsnių šiaurės platumos - 30 laipsnių pietų platumos). Šios atogrąžų ozono skylės gylis yra panašus į gerai žinomos pavasarinės ozono skylės virš Antarktidos gylį, o jos plotas yra maždaug septynis kartus didesnis už pastarosios skylės plotą.
XX a. septintojo dešimtmečio viduryje atmosferos tyrimai parodė, kad ozono sluoksnis, kuris sugeria didžiąją dalį Saulės ultravioletinės spinduliuotės, gali būti nuskurdęs dėl pramoninių cheminių medžiagų, daugiausia chlorfluorangliavandenilių (CFC).
1985 m. atradus ozono skylę Antarktidoje, buvo patvirtintas ozono sluoksnio nykimas dėl chlorofluorangliavandenilių.
Nors tokių cheminių medžiagų draudimai padėjo sulėtinti ozono sluoksnio nykimą, įrodymai rodo, kad ozono sluoksnio nykimas išliko.
"Tropikai sudaro pusę planetos paviršiaus ploto ir juose gyvena maždaug pusė pasaulio gyventojų, - sakė profesorius Lu, Vaterlo universiteto Fizikos ir astronomijos bei Biologijos ir Chemijos katedrų mokslininkas.
"Atogrąžų ozono skylės egzistavimas gali kelti didelį visuotinį susirūpinimą".
"Dėl ozono sluoksnio nykimo gali padidėti antžeminė ultravioletinė spinduliuotė, kuri gali padidinti žmonių odos vėžio ir kataraktos riziką, taip pat susilpninti žmonių imuninę sistemą, sumažinti žemės ūkio produktyvumą ir neigiamai paveikti jautrius vandens organizmus bei ekosistemas."
Atradimas, kad virš tropikų ištisus metus yra ozono skylė, nustebino mokslo bendruomenę, nes įprastiniai fotocheminiai modeliai to nenumatė.
Jos egzistavimas gali sukelti rimtą pasaulinį susirūpinimą, nes dėl jos gali padidėti antžeminė UV spinduliuotė ir ji gali paveikti 50 % Žemės paviršiaus ploto, kuriame gyvena apie 50 % pasaulio gyventojų.
Be to, kadangi gerai žinoma, kad ozono nykimas lemia stratosferos atšalimą, visą sezoną trunkančios tropinės ozono skylės ir sezoninės poliarinės ozono skylės buvimas prilygsta trijų "temperatūros skylių" susidarymui pasaulinėje apatinėje stratosferoje.
"Šis atradimas grindžiamas ankstesniais kosminių spindulių sukeltos elektronų reakcijos (CRE) inicijuoto ozono nykimo mechanizmo tyrimais, kuriuos iš pradžių pasiūlėme maždaug prieš du dešimtmečius", - sakė profesorius Lu.
"Dabartinis atradimas skatina toliau kruopščiai tirti ozono sluoksnio nykimą, UV spinduliuotės pokyčius, padidėjusią vėžio riziką ir kitą neigiamą poveikį sveikatai bei ekosistemoms tropiniuose regionuose."
Apie šį atradimą rašoma straipsnyje, paskelbtame žurnale "AIP Advances".
P komentaras: Atrodo, kad pasaulinė darbotvarkės kaita, apie kurią perspėjo tiek daug chanelerių ir jautriųjų žmonių, daugiau ar mažiau jau vyksta.
Ozono skylė virš Antarktidos, kurios buvo baiminamasi XX a. septintajame dešimtmetyje, yra viena, tačiau 7 kartus didesnė skylė virš atogrąžų - visai kas kita. Dabar Afrikoje prasideda labai linksmi laikai ir atrodo, kad netrukus išsipildys gerai žinoma eschatologinė pranašystė, jog laikų pabaigoje Afrika taps negyvenama ir keli milijardai žmonių pabėgs į Šiaurę.
Kita akivaizdi problema - planktonas, nes ultravioletinė spinduliuotė sterilizuos vandenyną ir dar labiau padidins deguonies trūkumą visoje planetoje, nes deguonį daugiausia gamina atogrąžų planktonas, kuris kaip tik dabar yra puolamas.
Tačiau didžiausia problema yra tai, kas vyksta, nes tai neatitinka žinomų atmosferos modelių ir šviesos adeptams kelia abejonių. Tačiau iš tiesų profesorius užsimena apie priežastį, nes jo komanda neieškojo ozono skylės, o tyrinėjo CRE, kosminių spindulių sukeltą elektroninę reakciją, t. y. gerai žinomą ozono molekulių naikinimą didelės energijos kosminiais elektronais. Tai turi būti priežastis, dėl kurios vyksta tai, kas vyksta: iš kosmoso atkeliauja daugiau elektronų ir atmosferoje atsiranda skylė. Bet kas verčia elektronus ateiti? Kas juos skleidžia?
Geriausias paaiškinimas - Saulės sistemoje esanti neutroninė žvaigždė, kuri netolimoje ateityje dar labiau priartės prie planetos. Tada ozono skylė žemiečiams atrodys kaip vaikų žaidimas, tad būkite atidūs.
Nuotraukoje: Qing-Bin Lu atskleidė naują ozono skylę, egzistuojančią apatinėje stratosferoje virš tropikų visais metų laikais nuo 1980 m. Ozono skylė apibrėžiama kaip plotas, kuriame, palyginti su netrikdoma atmosfera, ozono sluoksnio nuostoliai yra didesni nei 25 %. Paveikslėlio kreditas: Qing-Bin Lu, doi: 10.1063/5.0094629.
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau