- 04.10.2022
- 0.0 Reitingas
- 639 Peržiūros
- Komentarai
Nors lokiai priklauso mėsėdžių šeimai, kuriai priklauso šunys ir katės, evoliuciškai jie yra giminingi kitiems mėsėdžiams žinduoliams. Mokslininkai, ištyrę įvairių rūšių šių gyvūnų mitybą, priėjo prie išvados, kad lokiams reikia daug mažiau baltymų nei kitiems mėsėdžiams ir kad zoologijos soduose laikomų lokių mityba, kurioje vyrauja mėsa, gali lemti trumpesnę jų gyvenimo trukmę.
Lokiai nuo kitų mėsėdžių žinduolių atsiskyrė maždaug prieš 20 milijonų metų, todėl evoliucijos požiūriu jie ne daugiau giminingi kiaunėms, katėms ir net mažosioms pandoms nei šiuolaikiniai žmonės - babuinams. Lygiai taip pat, kaip skiriasi pavianų mityba nuo mūsų, meškų mitybos įpročiai turi skirtis nuo vilkų ar liūtų mitybos įpročių.
Sudarant nelaisvėje gyvenančių lokių mitybą, į tai atsižvelgiama labai retai ir gyvūnai paprastai šeriami tokiu pat maistu kaip ir kiti mėsėdžiai, t. y. daug baltymų turinčiu maistu. Tačiau, jei suteiksite meškoms galimybę rinktis, greitai pastebėsite, kad šie gyvūnai mieliau renkasi liesesnį valgiaraštį.
Siekdami ištirti dviejų rūšių, kurių mitybos racionas yra savičiausias - didžiųjų pandų ir žąsinių lokių - mitybos ypatumus, mokslininkai JAV zoologijos soduose laikomiems gyvūnams pasiūlė skirtingo baltymingumo maisto. Rezultatai nustebino: net ir turėdamos galimybę gauti daug baltymų turinčių bambuko lapų, pandos mieliau kramtė stiebus, kuriuose buvo daug angliavandenių, o guminukai ignoravo "baltymingus" obuolius ir pirmenybę teikė riebiam avokadų minkštimui.
Stebėtina, kad patirtis kituose zoologijos soduose ir lauko tyrimai patvirtino pirminę prielaidą, kad meškoms nereikia daug baltymų turinčio maisto. Kinijos zoologijos sodų, kuriuose pandos sėkmingai veisiamos jau daugiau nei metus, pandų racione taip pat yra daugiau angliavandenių nei baltymų. Laukinėje gamtoje gubačiai maitinasi daugiausia riebiais termitais ir skruzdėlėmis ir gyvena daugiau nei 30 metų, o Amerikos zoologijos soduose jie gyvena ne ilgiau kaip 17 metų ir dažniausiai miršta nuo kepenų vėžio.
Dėl ypatingos išvaizdos ir pomėgio maitintis termitais gubachais buvo pramintas "tinginiu lokiu" / © wikipedia.org
Panašios išvados buvo padarytos ir anksčiau, tiriant baltųjų ir rudųjų lokių mitybą: baltosios meškos nelaisvėje gyvena vidutiniškai dešimčia metų trumpiau nei jų laukiniai kolegos, kurie maitinasi riebiu maistu, o laukiniai rudieji lokiai savo mitybą praskiedžia augaliniu maistu net tada, kai gausu gyvūninio maisto, pavyzdžiui, neršiančių lašišų.
Kitaip tariant, žmonės, sudarantys nelaisvėje laikomų lokių mitybos racioną, neturėtų "suplakti visų plėšrūnų į vieną krūvą", o sutelkti dėmesį į laukinių lokių mitybą, kuri gali gerokai pagerinti šių gyvūnų gyvenimo trukmę ir kokybę zoologijos soduose.
Tyrimas paskelbtas žurnale "Scientific Reports".
P komentaras: užsienis rašo, todėl tiesos ieškokite "duonos trupiniais"... atsirinkite faktus. Patiko pasidalinkite....kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau