- 24.10.2022
- 0.0 Reitingas
- 730 Peržiūros
- Komentarai
„Kaip padėti sau ir ką vartoti, jeigu kamuoja sąnarių skausmas? Kokių profilaktinių priemonių imtis, siekiant stabdyti jų dėvėjimąsi?“ – tai tik keletas iš klausimų, kuriuos kasdien tenka išgirsti vaistininkei Julijai Aganauskaitei-Žukaitei. Ji teigia, kad ypač pavasarį išauga besikreipiančių pagalbos skaičius, o jų amžius – įvairus.
„Vyresni pacientai skundžiasi sąnarių problemomis, kurios susijusios su prasidėjusiu uždegiminiu procesu, patinimu, sumažėjusiu lankstumu, skausmu ar traškėjimu. Pagalbos ieško ir laukiantys sąnario keitimo operacijos: jie prašo rekomenduoti veiksmingas priemones, kurios palengvintų jaučiamus simptomus. Tačiau dėl patiriamų sąnarių problemų neretai kreipiasi ir jaunesni pacientai, kurie gyvena aktyviai bei sportuoja. Įprastai jie ieško profilaktinių priemonių – maisto papildų ar vitaminų“, – teigia J. Aganauskaitė-Žukaitė.
Vaistininkė priduria, kad tenka konsultuoti ir antsvorio turinčius žmones, kurie dažniausiai skundžiasi kelio sąnario skausmais. Šią problemą lemia didelio svorio sukeliamas krūvis, kurį tenka atlaikyti sąnariams.
Dažniausios skausmo priežastys
Anot J. Aganauskaitės-Žukaitės, galima įvardyti 3 priežastis, dėl kurių dažniausiai atsiranda su sąnariais susijusios sveikatos problemos.
Sėdimas darbas ir aktyvaus judėjimo trūkumas
„Sąnarių skausmas gali varginti ir dėl staigaus fizinio aktyvumo pokyčio. Tai ypač būdinga pavasarį, kai po sėslaus gyvenimo žiemą, daugiau laiko praleidžiame lauke, tvarkydamiesi sode ar darže. Tada sąnariai gauna didesnį krūvį, prie kurio yra nepripratę ir atsiranda jų problemos“, – aiškina vaistininkė.
Traumos, patirtos sportuojant
„Bėgiojant ar šokinėjant kelio sąnarys yra labiausiai pažeidžiamas, nes sugeria visą kūno svorį ir sugeneruotą papildomą jėgą, todėl sportuojantys žmonės dažnai jį pasikreipia, pasisuka ar susitrenkia, o tada atsiranda pažeidimai, lemiantys sveikatos problemas. Be to, sąnario skausmą gali sukelti pažeisti jo elementai: plyšęs raištis ir sausgyslė ar įtrūkusi kremzlė“, – teigia J. Aganauskaitė-Žukaitė.
Išsivystęs artritas, kuris pažeidžia kelių, klubų ir smulkiuosius rankų sąnarius
„Skiriamos dvi pagrindinės artrito formos. Pirmoji – osteoartritas. Tai – liga, dėl kurios po truputį yra sąnarį supančios kremzlės, kaulai ima trintis vienas į kitą, o dėl to gali atsirasti sąnario girgždėjimas ir sustingimas. Antroji – reumatoidinis artritas, sukeliantis sąnarių uždegimą ir dažniausiai pasireiškiantis moterims bei jaunesnio amžiaus žmonėms. Dėl šios ligos sąnariai ištinsta, tampa skausmingi, gali atsirasti jų paraudimas ar rytinis sąstingis“, – sako vaistininkė.
Kaip sau padėti? 5 vaistininkė patarimai
Anot J. Aganauskaitės-Žukaitės, yra priemonių ir būdų, kurie gali padėti, jeigu patiriate su sąnariais susijusias problemas.
1. Pasirūpinti pirmąja pagalba namie.
„Jeigu sąnario pažeidimai nėra dideli, pirmiausia jums reikia ramybės: skirkite laiko poilsiui ir nedarykite to, kas kelia diskomfortą. Taip pat galite sąnarį sutvarstyti ir dėti ant jo šaltus kompresus. Tačiau labai svarbu poilsiaujant nepersistengti, nes dėl ilgą laiką trunkančios nejudros, silpsta sąnarį supantys raumenys“, – sako vaistininkė.
Poilsis gali padėti ir tuo atveju, kai jaučiate klubo sąnario skausmą dėl jo uždegimo, tačiau ne visada. Tokiu atveju prireiks vartoti priešuždegiminius vaistus ar šaldančius gelius, tačiau ir jie gali problemos neišspręsti, tik numalšinti skausmą. Tada pacientui teks kreiptis į gydytoją, kad būtų nustatyta skausmą sukėlusi priežastis ir sudarytas gydymo planas.
2. Atlikite mankštas ir fizinius pratimus, kurie gerina kraujo cirkuliaciją ir sąnarių aprūpinimą reikalingomis medžiagomis.
„Svarbu, kad pratimai būtų atliekami atsargiai, taisyklingai ir krūvį didinant palaipsniui, nes kitu atveju galite ne tik nepagerinti savo sveikatos, bet dar labiau jai pakenkti. Jeigu nežinote, kaip mankštas ir pratimus atlikti tinkamai, kreipkitės į specialistus“, – teigia J. Aganauskaitė-Žukaitė.
3. Jeigu sąnarių skausmas nėra labai stiprus, atlikite masažą. Jis šildo raumenis ir gerina kraujotaką.
4. Pasirūpinkite tinkama mityba, kuri slopina jaučiamus simptomus ir mažina uždegiminius procesus.
„Rinkitės neriebų maistą, valgykite mažiau mėsos ir daugiau žuvies, racioną papildykite riešutais, vaisiais bei daržovėmis,“ – pataria vaistininkė ir išskiria keletą produktų.
Tunas, lašiša, upėtakis, kitos žuvys ir riešutai, pavyzdžiui, pistacijos ar migdolai – omega-3 rūgščių šaltinis. Moksliškai įrodyta, kad jos slopina uždegiminius procesus ir mažina jų skausmą. Česnakas pasižymi stipriomis uždegimą slopinančiomis savybėmis ir mažiną riziką susirgti osteoartritu. Brokolių sudėtyje yra medžiaga, kuri mažina skausmą ir slopina reumatoidinio artrito simptomus. Nesaldžios vyšnios ar nesaldintos jų sultys padeda sergantiems osteoartritu: malšina skausmą ir mažina uždegimą.
Anot vaistininkės, jeigu sąnarių pažeidimai stiprūs ar išsivysčiusios jų ligos yra progresavusios, mitybos pokyčiai gali padėti tik sumažinti uždegimą, tačiau sveikatos problemų neišspręs.
5. Pasikonsultuokite dėl maisto papildų
Vaistininkė sako, kad vitaminai ir maisto papildai ne tik padeda atsinaujinti kremzlinio audinio ląstelėms, bet ir mažina atsiradusį sąnarių uždegimą. Todėl juos patariama naudoti ne tik jaučiant simptomus, bet ir prevenciškai. Tik labai svarbu užtikrinti, kad vitaminų ar maisto papildų sudėtyje būtų reikiamas teigiamą poveikį turinčių medžiagų kiekis, o preparatai būtų vartojami ne trumpiau nei 2 mėnesius.
Anot J. Aganauskaitės-Žukaitės, šios medžiagos yra svarbiausios:
• Chondroitino sulfatas ir gliukozaminas, kurie mažina sąnarių skausmą, sustingimą, gali sulėtinti ir sustabdyti jų pažeidimo progresą.
• Kolagenas, kuris palaiko audinių struktūrą, elastingumą ir lankstumą bei padeda palaikyti sąnarinės kremzlės vientisumą.
• Vitaminas C, kuris palaiko natūraliai organizme sintetinamo kolageno procesą ir apsaugo ląsteles nuo oksidacinės pažaidos.
• Metilsulfonilmetanas (MSM), kuris skatina sąnarinės kremzlės atsinaujinimą ir mažina sąnarių skausmą, atsiradusį dėl jų degeneracijos.
• Hialurono rūgštis, kuri aprūpina sąnarinę kremzlę maisto medžiagomis ir deguonimi, saugo nuo sąnarius nuo mechaninės trinties, dėvėjimosi ir mažina jiems tenkančias apkrovas.
• Omega-3 riebalų rūgštys, kurios greitina sąnarių gijimą, mažina jų skausmus ir tinimus.
• Erškėtuogės, kurios pasižymi nuskausminamuoju poveikiu ir apsaugo ląsteles nuo oksidacinės pažaidos.
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau