- 25.03.2019
- 0.0 Reitingas
- 1323 Peržiūrų
- Komentarai
Mums vis bandoma įteigti, jog politika yra ne vieno žmogaus užsiėmimas. Politika - tai žmonių, o ne žmogaus veiklos sfera. Politika - tai visuomenės gyvenimo organizavimas ir reguliavimas. Kurią politinę formą bepaimtume - socializmą, komunizmą, monarchiją, demokratiją, oligarchiją - visur yra valdomasis objektas, kuris suponuoja, jog turi būti ir reguliacijos mechanizmai.
Trumpai tariant politikoje visada yra reguliuojantys ir reguliuojami. Politikais vadinami reguliuojantys ar nors kokią įtaką kitiems darantys asmenys. Asmens, kuris žiūri televizorių, augina morkas arba dirba šaltkalviu politiku nevadiname, nes jie nei pavieniams asmenims, nei socialinėms grupėms jokios sąmoningos įtakos nedaro, t.y. nevykdo jokio politinio veiksmo.
Taip suprantant politiką anarchizmas atsiduria klausimų kryžkelėje. Ar anarchija vis dar gali būti laikoma politine sistema, politine pasaulėžiūra, filosofija? Čia anarchija skyla į dvi dalis. Lėkštasis anarchizmas žinoma, kad gali būti priskirtas prie politikos. Tokie anarchistai rengia pasipriešinimo esamai valdžiai (ar jos reiškiniams) akcijas. Juos išvysime ir prie seimo, ir spaudoje ar televizijoje, gatvėse ar internete "besibylinėjančius" su kitaminčiais ir įrodinėjančius savų pažiūrų teisingumą ir kitaminčių pažiūrų neteisingumą. Jie kovoja prieš sistemą, jie bando į sistemą įkišti savo trigrašį, savo nuomonę. Taigi, jie daro įtaką (jeigu pasiseka). Reiškia vykdo politiką.
Gilusis anarchizmas neina prie seimo ir neprotestuoja. Jis nerengia akcijų, nepasirašinėja peticijų, neprieštarauja valdžiai ir apskritai su ja nediskutuoja. Gilusis anarchizmas apskritai nepripažįsta valdžios, tad nėra su kuo ir diskutuoti, į ką kreiptis, kieno prašyti, iš ko reikalauti. Gilusis anarchistas tiki, jog visuomeninis gyvenimas įmanomas be valdžios. Ne tik tiki, bet ir daro. Ką visa tai reiškia?
Tai reiškia, kad jis gyvena taip, lygtais valdžios nebūtų. Pavyzdžiui, valdžia renka įvairiausius mokesčius. Gilusis anarchistas ignoruoja valstybę ir mokesčių jokių nemoka. Lėkštasis anarchistas juk pakėlus tam tikrus socialinius mokesčius eis prie seimo ir piketuos, giliajam gi nesvarbu kiek pakelti mokesčiai, jis jų vis tiek nemoka.
Kaip suprasti tokią poziciją? Ar tai yra politika? Juk toks "politikas" nesikalba su politiniais oponentais, jis nepripažįsta jokių politinių oponentų, jis jų neturi, nemato. Jis gyvena savo gyvenimą, auginasi sau maistą, rūpinasi savo buitimi ir būtimi, galbūt kuria šeimą, stato namą, galbūt klajoja po pasaulį... Kuo jis skiriasi nuo kitų piliečių, kurie nevykdo jokios politinės veiklos? Ir kodėl jį turėtume vadinti politiku, jei jis nevykdo teksto pradžioje aprašytos veiklos, jeigu nedaro įtakos kitiems žmonėms?
Todėl, kad gilusis anarchistas turi politinę poziciją. Jis turi poziciją, politinį nusistatymą kaip elgtis su kitais žmonėmis ar žmonių grupėmis. Tik įprasti politikai savo poziciją visada bando perteikti kitiems žmonėms, o anarchisto pozicija neleidžia jokiu būdu kištis į kitų žmonių gyvenimus ir primetinėti jiems savos pozicijos. Anarchistas negali paimti valdžios ir primesti kitiems anarchizmo kaip privalomos politinės sistemos. Tokia ir yra jo pozicija - nesikišti, kai politiko pozicija yra kištis, įtakoti ir "perteikinėti" savąją poziciją. Juk jeigu anarchistas vis gi bandytų įtakoti, primesti savo nuomonę ar įsikišti į kito žmogaus ar žmonių grupės veiklą ją organizuodamas ar reguliuodamas, tai jis atsidurtų valdančiojo pozicijoje, t.y. pats taptų valdžia, ko iš esmės pagal savo pasaulėžiūrą stengiasi išvengti.
Tačiau ir antipolitika tokio anarchisto veiksmų nepavadinsi. Vis gi tai yra politika. Sąmoninga politika. Vieno žmogaus, individo vykdoma politika. Ji niekaip "neįsipaišo" į teksto pradžioje pateiktą ir mums bandomą primesti politikos apibrėžimą, bet iš esmės tai yra kuo tikriausia politika.
Kai manęs klausia: "Kodėl tu neini į politiką, nebalsuoji, nestoji į partiją, neini į protesto akcijas?", aš atsakau: "Aš jau dalyvauju politikoje. Tik vykdau savo politinę valią ne iš viršaus (kaip tai daro valdžia), ne iš šono (kaip tai daro mafija ir lobistinės grupės), ir ne iš apačios (kaip tai daro nevyriausybinės organizacijos ir paprastų piliečių sambūriai), o iš esmės - gyvendamas savo gyvenimą ir sąmoningai įtvirtindamas savo gyvenimo būdą kaip galimą, teisėtą ir labiausiai man priimtiną."
Sėju morkas, burokėlius ir vadinu tai politika, nes tai darau sąmoningai keisdamas esamą politinę santvarką į kitokią - anarchistinę. Juk jei aš ir dar didelė žmonių grupė darys panašiai kaip aš, tai visos kitos politinės sistemos žlugs netekusios savo reguliuojamojo objekto. Be vergų jos yra niekas. Laisvi, nepriklausomi žmonės yra pavojus visoms politinėms sistemoms.
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau