- 18.04.2021
- 0.0 Reitingas
- 790 Peržiūros
- Komentarai
Jonas Grigas (g. 1938 m. balandžio 10 d. Kabeliuose, Marcinkonių valsčius) – Lietuvos fizikas, habilituotas fizinių mokslų daktaras, Lietuvos mokslų akademijos tikrasis narys, VU profesorius emeritas. Keletos knygų autorius, dažnai cituojamas Lietuvos žiniasklaidoje
Žiniasklaidoje daug rašoma ir kalbama apie 5G mobiliuosius ryšius – teisybės ir neteisybės. Cituojama daug dokumentų ir mokslininkų pasisakymų apie 5G ryšių naudą ir žalą žmonių sveikatai ir aplinkai. Noriu įnešti aiškumo.
5G mobilieji ryšiai paspartins internetą, atvers kelią daiktų internetui. Padės sekti ir valdyti žmones. Bet ar to būtinai reikia, kai telekomunikacijų bendrovės dar negali užtikrinti visur net 4G interneto? Mano sodyboje Dzūkijoje nėra ir 4G interneto.
Internetas ir mobilieji ryšiai yra puikūs fizikų ir inžinierių daugelio metų kūriniai. Jie sukurti pagerinti mūsų gyvenimo kokybei. Mobiliuoju telefonu galime iš bet kur bendrauti su bet kuo. Tai nuostabu! Mūsų tautiečiui iš JAV Kazickui sukūrus Lietuvoje Omnitel ir vėliau aš rašiau „Lietuvos aide“, „Moksle ir gyvenime“ ir kituose lediniuose apie mobiliųjų ryšių antenų ir telefonų skleidžiamos elektromagnetinės spinduliuotės (EMS) potencialią žalą ir raginau žmones mažiau kalbėti mobiliaisiais telefonais, keistis tik informacija (kam šie telefonai ir sukurti), o ne jausmais. Telekomunikacinės bendrovės ragino atvirkščiai – kalbėti kuo daugiau. Raginau, jei galima, rinktis laidinius ryšius, o ne Wi-Fi (bevielius telefonus ir televiziją) – telekomunikacinės bendrovės ragino atvirkščiai. Manęs neklausė. O Nacionaliniame Vėžio institute mačiau vaikus su augliais smegenyse.
Kodėl aš rašiau apie elektromagnetinę spinduliuotę? Nes esu imagolgas ir turiu daug žinių apie mikrobanginės EMS žalą žmonių sveikatai. Vilniaus universiteto Radiofizikos katedroje buvau sukūręs puikią mikrobangų laboratoriją, EMS nuo 1 kHz iki 120 GHz taikėme fazinių virsmų kristaluose ir EMS dielektrinės sugerties medžiagose tyrimams, laboratorijoje paruošta keliolika mokslo daktarų ir habilituotų daktarų, vykdėme daugybę projektų, daugelį metų skaičiau „Mikrobangų elektronikos“ kursą studentams, o magistrantams kursą „Elektromagnetiniai laukai ir gyvybė“, skaičiau mokslinę literatūrą šiais klausimais ir buvau geriau už bet ką įsigilinęs į šią problemą. Plėtodamas medžiagų mikrobanginius tyrimus įgijau visus galimus mokslo laipsnius ir vardus. JAV mokslo leidykla išleido mano monografiją „Microwave Dielectric Spectroscopy of Ferroelectrics and Related Materials.“ Žinau, kaip EMS veikia medžiagas, žmogų ir gyvąją gamtą. Apie tai smulkiai populiariai aprašiau knygoje „Kiek trunka sekundė.“ Mokslo faktai nepaseno.
5G ryšių technologija nėra iš esmės nauja Taip, bus naudojamos kitokios antenos – fazuotų antenų gardelės, leisiančios nukreipti mikrobangų spindulį norima kryptimi. Bus naudojami aukštesni mikrobangų dažniai. Bet jų poveikis žmogui yra toks pats, kaip ir 2G, 3G ir 4G ryšių. Dėl didelio vandens kiekio mūsų ląstelėse mikrobangų sugertis didžiausia tarp maždaug 1 GHz ir 30 GHz su maksimumu ties 10 GHz. Bėda ta, kad aukštesnių dažnių mikrobangas labiau sugeria medžiai ir išsklaido namų konstrukcijos, todėl antenas teks statyti vos ne prie kiekvieno namo. Jas ant stogų galimai turės kai kurie automobiliai. Labai padidės EMS tarša gyvenamoje aplinkoje. Abu SAM ministrai, R. Šalaševičiūtė ir A. Veryga, suskubo padidinti po 10 kartų leistiną EMS normą – viso 100 kartų. Kam? Tai tragiška žmonių sveikatai. Tas pats, kad 100 kartų padidintų leistiną normą fluoro junginių, kietųjų dalelių ir smalkių ore, arba gyvsidabrio ar arseno koncentraciją vandenyje. Kuo tai baigtųsi? Žmones lėtai nuodytų. Tas pats bus su EMS. Kam valyti nuotekų vandenis? Juk gudručiai ministrai galėtų 100 kartų padidinti leistiną taršos normą ir nuotekas pilti ne į upes ar Kuršių marias, bet vėl gražinti į vandentiekio sistemą. Visada galima rasti kažkokį urboną, kuris parinktų „mokslininkų“ grupę, pritariančių, kad nuotekos, gyvsidabris ar arsenas žmogui nekenksmingi. Nacionalinės sveikatos centro pareigūnas Marius Urbonas, pasamdytas saugoti žmonių sveikatą nuo EMS, 20 metų matavo EMS ir įrodinėjo, kad Lietuvoje EMS niekur neviršija keleto mkW/cm2. Tai kam didinti leistiną normą? Verslininkai įrodinėjo R. Šalaševičiūtei, kad EMS viršija normą ir tai trukdo jų verslui. Kas melavo? M. Urbonas viešai melavo, kad EMS nekenkia žmonėms, nepaisant tūkstančių mokslinių straipsnių apie EMS žalą sveikatai, įvairias jos sukeliamas ligas, įskaitant vėžį. Ar nereiktų iš valdininko pareikalauti atsakomybės?
Fizikai sukūrė mobiliuosius ryšius pagerinti mūsų gyvenimo kokybei, o verslininkai jais žalos mūsų sveikatą savo pasipelnijimo tikslais. Nesu prieš technologijų pažangą, pats jas kūriau, ieškojau joms tinkamų medžiagų. Turiu mikrobangų technologijų išradimų ir JAV patentą. Paskelbiau daug mokslinių straipsnių. Bet negalima technologijų naudoti prieš žmones. Fizikai išlaisvino atomų energiją, kad parūpintų žmonijai pigią energiją, bet kariškiai prigamino atominių bombų žmonėms žudyti. Negalima eiti tuo keliu. Kviečiu neklausyti telekomunikacinėms bendrovėms tarnaujančių „mokslininkų“, kalbančių tik apie 5G ryšių technines galimybes ir neigiančių jų žalą žmonėms, nes save gerbiantis mokslininkas taip nekalbėtų. Jis visapusiškai apibūdintų šią technologiją – jos naudą ir potencialią grėsmę. 5G ryšių reklamai mestos didelės lėšos ir pajėgos, apie juos nežuralistiškai paplepėjo A. Tapinas TV laidoje, pusę tiesos paplepėjo laidoje „Mokslo sriuba“ S. Orlovas, o pusė tiesos yra melas. Net Mokslų akademija paskelbė šališką pranešimą apie 5G ryšius, neįsigilinusi į mikrobangų biologinį poveikį. Šis kausimas visuotiniame Mokslų akademijos susirinkime nesvarstytas, mano nuomonės niekas neklausė, todėl manyčiau, kad tai yra ne akademijos, o tik žmonų grupelės nuomonė. Man būtų gaila, jeigu Mokslų akademija pradėtų tarnauti ne mokslui, o verslui. Bet kviečiu nesiimti netesėtų veiksmų prieš 5G ryšių infrastruktūrą. Pasaulyje mokslininkams protestuojant prieš 5G ryšius, mūsų vyriausybė, Seimas ir medikai tyli. Nejau visus apakino COVID-19, ar smegenis užpuolė dar koks kitas virusas? Nejau medikams jau nerūpi žmonių sveikata? Palaikau žmones, reikalaujančius dėl 5G ryšių referendumu ar kitaip paklausti žmonių, ar jie sutinka, kad be jokio būtino reikalo į jų langus, vaikų ir suaugusių akis ir smegenis dieną naktį būtų nukreiptas 5G ryšių mikrobangų spindulys?
Tekstas perpublikuojamas iš esmogas.lt
LENNART HARDELL ir MICHAEL CARLBERG komentaras dėl 5g ryšio žalos vertinimo
Penktosios kartos 5G radijo dažnių (RD) spinduliuotė visame pasaulyje bus pradėta naudoti prieš tai neištyrinėjus jos keliamų rizikų žmonių sveikatai ir aplinkai. Tarp susirūpinusių asmenų įvairiose šalyse dėl to kilo diskusijos. 2017 m. rugsėjo mėn. kreipimesi į Europos Sąjungą (ES), kuriam pritarė 390 mokslininkų ir gydytojų, buvo prašoma atidėti 5G plėtrą, kol bus atliktas mokslinis galimų neigiamų pasekmių tyrimas. ES šio prašymo nepatvirtino. Vyriausybės ekspertų grupės Šveicarijoje ataskaitoje ir naujausioje Tarptautinė apsaugos nuo nejonizuojančiosios spinduliuotės komisijos publikacijoje nebuvo atsižvelgta į 5G technologijos skleidžiamos RD spinduliuotės keliamų sveikatai rizikų vertinimą. Neobjektyvių ataskaitų priežastimi galėjo būti interesų konfliktai bei ryšiai su pramonės atstovais. Tinkamo objektyvaus 5G technologijos rizikų vertinimo nebuvimas kelia žmonijai pavojų. Be to, panašu, kad esama asmenų grupių, monopolizuojančių vertinimo komitetus ir taip įtvirtinančių nuomonę, kad rizikos nėra. Manome, kad tokia veikla turėtų būti laikoma netinkamu moksliniu elgesiu.
Straipsnis VŠį Gojaus Kelias užsakymu išverstas iš anglų kalbos
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau