Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Archeologija » 2019 » Rugsėjo » 24

Aptiko aplink pasaulį apiplaukusio kapitono Jameso Cooko laivą „HMS Endeavour“

Tarptautinė jūrų archeologų komanda mano, kad aptiko galutinę kapitono Jameso Cooko laivo „HMS Endeavour“ poilsio vietą.

Anot „Captain Cook Society“, „Endeavour“ buvo Didžiosios Britanijos karališkojo jūrų laivyno laivas, sveriantis 368 tonas ir siekęs 32 metrų ilgį.

Iš pradžių pastatytas anglių gabenimui palei rytinę Anglijos pakrantę, plokščiadugnis krovininis laivas pasirodė esąs pakankamai platus ir tvirtas, kad 1768 – 1771 m. sėkmingai taptų pasaulio tyrinėtojų baze ir nugabentų ten, kur dar nebuvo nukeliavęs joks europietis.

Po misijos laivas buvo parduotas privačiam savininkui, kuris pervadino jį „Lord Sandwitch“, ir per JAV revoliuciją laivas gabeno kareivius į Ameriką. Kai 1778 m. prieš Rod Ailendo mūšį prancūzai užblokavo Narragansetto įlanką dienomis, buvo pranešta, kad laivas buvo specialiai paskandintas, kartu su keliolika kitų karo laikų laivų.

Kairėje: RIMAP laivas vykdo paieškas. Dešinėje: „Endeavour“

 Kairėje: RIMAP laivas vykdo paieškas. Dešinėje: „Endeavour“ nuskendimo vietos schema. ©RIMAP iliustr.

Ir nors „Lord Sandwitch“/„Endeavour“ nuo to laiko glūdėjo po vandenyno paviršiumi, jo tiksli vieta niekam nebuvo žinoma.

Rod Ailendo Jūrų archeologijos projektas (angl. RIMAP) ilgiau nei dešimtmetį ieškojo nuskendusio laivo vietos. 2016 m. ekspertai Londone atrado istorinius dokumentus, kurie patvirtino, kad laivai iš tikrųjų buvo paskandinti prie įlankos žiočių, o nauji kasinėjimai viename iš nuskendusių laivų leido autoriams iškelti versiją, kad jiems galiausiai pavyko aptikti laivą.

Kad pasiektų laivo korpusą ir kilį, narams teko iškasti du griovius, tačiau, panašu, pastangos atsipirko: abiejų objektų struktūra ir matmenys panašūs į „Endeavour“, praneša RIMAP.

Trimatis vaizdas rodo medieną, kuri atitinka tai, ką mes žinome apie tai, kaip buvo pastatytas legendinis laivas.

Anksčiau ekspertai manė, kad siekiant paskandinti laivus, dugnuose buvo padarytos skylės – tačiau istorinių įrodymų, apibūdinančių šią praktiką, nerasta. Dabar narai rado laivo dugne netoli kilio aptiko išpjautą skylę, kuri greičiausiai buvo tyčia išgręžta, kad laivas nuskęstų ir nepatektų į priešo rankas.

Trijuose matmenyse atkurtas numanomo „Endeavour“ korpuso fragmentas

 Trijuose matmenyse atkurtas numanomo „Endeavour“ korpuso fragmentas. ©RIMAP iliustr.

Ekspertai taip pat atkasė daugybę artefaktų ir kitų objektų, įskaitant odos gabalus, tekstilės gaminius, stiklo, keramikos, medžio fragmentus – o taip pat akmens anglies ir medžio anglies pavyzdžius. Visa tai bus konservuojama ir saugoma.

Ir nors mokslininkai dar negali šimtu procentų patvirtinti, kad šis laivas yra „Lord Sandwich“ / „Endeavour“, jie ir toliau kasinės nuskendusį laivą bei analizuos duomenis, siekiant patvirtinti laivo istoriškumą.

„Endeavour“ yra garsus tuo, kad kapitonas Jamesas Cookas juo pasiekė rytinį Australijos krantą, kartografavo Naująją Zelandiją ir 1768-1771 m. apiplaukė aplink pasaulį.

Parengta pagal „IFL Science“. Publikuoja: lrytas.lt

Naujausias Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...


Niekas neišdrįso palikti komentaro. Registruokitės.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas. Nepykite komentatoriai, bet komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
30.09.2022 laikas 20:58 Pusės kūno sportininkas Zionas Clarkas įkvepia kitus ir planuoja laimėti parolimpines žaidynes
Prieš porą metų Zionas Clarkas (Zion Clark), amerikietis, gimęs be pusės kūno ir užsiimantis laisvųjų imtynių sportu, nustebino pasaulį. Apie jį buvo sukurtas dokumentinis filmas, o vėliau jis buvo įtrauktas į Gineso rekordų knygą kaip greičiausias r...

Skaityti daugiau

30.09.2022 laikas 20:32 Paprasti veiksmai, kad jūsų vyras būtų laimingas
Geroje santuokoje žmonės stengiasi padaryti vienas kitą laimingą. Tai ne visada pavyksta, o žmonės ne visada žino, kokius veiksmus verta atlikti, kad pasiektų šį tikslą. O kai kurie žmonės tiesiog mano, kad tai sudėtingi veiksmai, kuriems neverta ski...

Skaityti daugiau

30.09.2022 laikas 18:35 Pandemija buvo elito repeticija prieš ‘Didįjį persitvarkymą’
COVID-19 pandemija buvo Pasaulio ekonomikos forumo repeticija, skirta pasirengti "didžiajam persitvarkymui". Gyventojams įvaryti baimę - svarbiausia, kad jie laikytųsi reikalavimų.  Pasaulinis elitas, pandemijos metu pasiekęs masinį paklusnumą, pasit...

Skaityti daugiau

28.09.2022 laikas 14:13 Receptai | Patiekalai Cukinijų kepsneliai su kumpiu ir sūriu (video)
Cukinijų kepsnelius išmirkykite kiaušinių plakinyje, apvoliokite džiūvėsiuose ir kepkite įkaitintame aliejuje iš abiejų pusių, kol gražiai apskrus. Skanaus!

Skaityti daugiau

27.09.2022 laikas 08:10 Receptai | Patiekalai Naminiai jautienos/kalakutienos kotletai

Kotletai patiekiami su bulvių koše arba virtomis bulvėmis ir mėgstamomis salotomis. Skanaus! kalakutienos kotletai, kotletai, kotletų receptas, jautienos kotletai, naminiai kotletai, kotletų receptas

Skaityti daugiau

27.09.2022 laikas 08:05 Receptai | Patiekalai Orkaitėje keptos bulvės su tuno įdaru
Iškepusių bulvių viršų perpjauname kryželiu. Į praskėstą bulvę dedame tunų įdaro. Galime papuošti konservuotais kukurūzais, kapotomis petražolėmis arba pjaustytais svogūnų laiškais.

Skaityti daugiau