Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Mokslo Afiša » 2019 » Sausio » 31

Ar kada nors gali sugrįžti dinozaurai?

Tokie filmai kaip „Juros periodo parkas“, kur yra vaizduojami Žemėje vėl gyvenantys dinozaurai, atrodo išties įspūdingai. Kai kada jie net priverčia svarstyti – ar tai gali būti realu? Ar dinozaurai kada nors gali sugrįžti? Nors iš pirmo žvilgsnio ši idėja gali atrodyti be galo įspūdinga, tuo pačiu yra ir be galo bauginanti – kas būtų jei Žemę tektų dalintis su šiais milžinais?

dinozaurai, evoliucija, gyvūnai, dnr

Kai kurie mokslininkai sau irgi užduoda tokius klausimus – juos ypač intriguoja evoliucija ir mįslė, ar šis nenuspėjamas procesas kada nors galėtų grąžinti dinozaurus? Filme yra rodoma, kad iš gintare užsikonservavusio uodo DNR mokslininkams pavyksta atkurti išnykusį dinozaurą, bet stuburinių paleontologė Susie Maidment iš Londono gamtos istorijos muziejaus šią idėją atmeta.

„Taip, mes esame radę uodų ir kandančių musių iš dinozaurų laikotarpio – ir taip, jie yra užkonservuoti gintare, bet dažniausiai yra likusi tik jų išorė, o ne minkštieji audiniai. Taigi, kraujo, kurio reikia norint atkurti išnykusį dinozaurą, šiuose vabzdžiuose nerasime“, – teigė S.Maidment.

Kraujagyslių ir kolageno dinozaurų fosilijose mokslininkai irgi yra radę, bet šiuose komponentuose nėra DNR. Kitaip nei kolagenas ar kiti kietieji baltymai, DNR yra labai trapus ir jautrus saulės spinduliams bei vandeniui. Seniausias DNR buvo rastas 1 mln. metų senumo fosilijoje – tuo tarpu dinozaurai išnyko prieš maždaug 66 mln. metų.

„Nors mes ir turime kažką, kas iš dalies yra panašu į 50 mln. metų senumo kraują, mes neturime DNR, kad galėtume ką nors atkurti“, – pridėjo S.Maidment.

Tuo tarpu Nortamptono (D.Britanija) universiteto genetikas Jamalis Nasiras neneigia idėjos, kad dinozaurai gali „prisikelti iš numirusių“. Jo nuomone, evoliucija nėra griežtai suplanuota ir neturi aiškių ribų – kitaip sakant, gali atsitikti bet kas.

Evoliucija yra nenuspėjama, ji veikia bet kaip, ir įmanoma, kad ji eis ne tik į priekį – krypčių yra daugybė, pamatai dinozaurų grįžimui jau yra“, – sako J.Nasiras. Tačiau mokslininkas pamini, jog tam, kad dinozaurai sugrįžtų, turėtų būti itin palankios sąlygos.

dinozaurai, evoliucija, gyvūnai, dnr

„Įsivaizduokime pandemiją, kuri sutrikdo mūsų genomą, fiziologiją ir elgesį – to kontroliuoti mes negalime, o to pasekoje gali atsirasti palankios sąlygos grąžinti senuosius roplius“, – pridėjo J.Nasiras.

Bet nors evoliucija ir nenuspėjama, vieną dalyką mes žinome: nėra buvę atvejo, kada vėl ir vėl išsivystytų tas pats gyvūnas – jie nuolat keičiasi.

„Taip, mes turime gyvūnų, kurie yra glaudžiai susiję su jau išnykusia rūšimi. Pavyzdžiui, ichtiozauras buvo jūros roplys, turėjo ilgą snukį ir kūną, panašų į delfino. Šiandien mes turime delfinus ir nors šie du gyvūnai tikriausiai patenka į tą pačią ekologinę nišą – jie nėra tas pats, nes delfinas neturi tų pačių anatominių savybių, kurios jam leistų būti ichtiosauru“, – teigia S.Maidment.

Ji taip pat pamini, kad dinozaurai išvis niekada galutinai neišmirė. Iš mėsėdžių dinozaurų išsivystė paukščiai, o griežta biologinė apibrėžtis rodo, kad visi gyvūnai, kurie išsivystė iš šio bendro protėvio, yra dinozaurai.

dinozaurai, evoliucija, gyvūnai, dnr

Dinozaurai vis dar gyvena tarp mūsų, išnyko tik neskraidantys dinozaurai. Be to, paukščiai vis dar evoliucionuoja, todėl mes tikrai pamatysime naujų paukščių rūšių arba kitaip – dinozaurų rūšių", - sakė S.Maidment.

Kai kurie mokslininkai bando žaisti su evoliuciniu procesu ir bando atvirkštinę genetiką – vištą paversti dinozauru. Žinoma, jei toks padaras kada nors taptų realybe, jo nebūtų galima vadinti dinozauru, o greičiau modifikuota višta. Be to, jei dinozaurai ir kada nors sugrįžtų į Žemę – per 66 mln. metų viskas labai pasikeitė, todėl šie gyvūnai pasaulio neatpažintų.

„Gyvūnas, kuris mirė prieš 150 mln. metų, neatpažins nieko šiame pasaulyje, į kurį jį grąžintume. Ką jis valgys, jei žolės tada dar nebuvo? Kokia bus jo funkcija, kur mes jį dėsime, ar jis kam nors priklausys?“, – svarsto S.Maidment.

Ji taip pat pridėjo, kad geriausia, jog amžinu miegu užmigę dinozaurai ir toliau ilsėtųsi amžinybėje.



 

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
06.09.2018 laikas 10:23 Receptai Vaistažolių mišiniai organizmo stiprinimui

Organizmo stiprinimas liaudies medicinoje, Vaistažolių mišiniai organizmo stiprinimui, receptai organizmui stiprinti, liaudiški patarimai gydant ligas, kaip išgyti, netradicinė medicina, kaip gydytis vaistažolėmis, kaip gydytis...

Skaityti daugiau

29.06.2019 laikas 14:24 Receptai Orkaitėje kepti avienos šonkauliukai
Gaminame. Avienos šonkauliukai. Skardą išklojame folija, dedame šonkauliukus ir kepame apie 20-30 minučių iki 220 laipsnių įkaitintoje orkaitėje. Skanumėlis... Skanaus!

Skaityti daugiau

05.08.2019 laikas 13:01 Receptai Varškėčiai be kiaušinių receptas
Turbūt visi vaikučiai mėgsta saldžius varškėčius. Bet ką ten vaikučiai, juos dievina net suaugę! Pradžiuginkite savo šeimą skaniais, sočiais, ir naudingais pusryčiais, paruošę aromatingus varškėčius be kiaušinių. Jie ir jums išeis...

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
22.01.2025 laikas 07:24 WEF mokslininkai pristatė nanodaleles, galinčias nuotoliniu būdu valdyti žmogaus protą
Pietų Korėjoje vykdomi tyrimai atskleidžia neįtikėtiną galimybę: nanodalelėmis galima valdyti gyvūnų elgesį. Tačiau šios technologijos pažanga kelia rimtų etinių klausimų ir galimas grėsmes žmonijai. Ar esame pasirengę susidurti su pasekmėmis, jei ši...

Skaityti daugiau

21.01.2025 laikas 22:10 Astrofizikai mano, kad Žemė paėmė Mėnulį iš kitos planetos
Tradiciškai manoma, kad Mėnulis atsirado po didelio susidūrimo su Žeme, tačiau naujas tyrimas, atliktas Pensilvanijos universiteto mokslininkų, siūlo alternatyvų požiūrį. Jie teigia, kad Mėnulis galėjo kilti iš kitos Saulės sistemos vietos ir vėliau ...

Skaityti daugiau

21.01.2025 laikas 21:55 Gyvenamos planetos galėjo atsirasti anksčiau nei galaktikos, mano mokslininkai
Ilgą laiką astronomai buvo įsitikinę, kad galaktikos atsirado prieš formuojantis planetoms. Tačiau naujausi tyrimai, vadovaujami Danielio Valeno iš Portsmuto universiteto, atskleidžia, kad gyvybės galimybės galėjo egzistuoti ankstyvosios Visatos stad...

Skaityti daugiau

21.01.2025 laikas 07:29 Dukra ištekėjo už vyro, kuris ją tempia žemyn ir manipuliuoja ja, kaip jam patinka
Jaunos šeimos gyvenimas su tėvais gali atrodyti kaip patogus sprendimas, tačiau tai dažnai atneša nesusipratimų ir įtampų. Šiame straipsnyje nagrinėsime iššūkius, su kuriais susiduria poros, kai tėvai nori padėti, o jaunųjų šeimos nariai nesuvokia, k...

Skaityti daugiau

20.01.2025 laikas 07:40 Mano vyro tėvai nenorėjo mums padėti įsigyti butą, tačiau patys nusipirko naują automobilį

Šeimos dinamikos dažnai yra sudėtingos, ypač kai kalbama apie finansinę paramą. Mano vyro tėvai, nors ir gyvenantys gerai, atsisako padėti mums nusipirkti nuosavą būstą. Tai sukėlė daug klausimų ir iššūkių mūsų santykiuose. Šiame straipsnyje pasid...

Skaityti daugiau