Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paslapčių ir Žinių Pasaulis » Mokslo Afiša » 2019 » Sausio » 31

Ar kada nors gali sugrįžti dinozaurai?

Tokie filmai kaip „Juros periodo parkas“, kur yra vaizduojami Žemėje vėl gyvenantys dinozaurai, atrodo išties įspūdingai. Kai kada jie net priverčia svarstyti – ar tai gali būti realu? Ar dinozaurai kada nors gali sugrįžti? Nors iš pirmo žvilgsnio ši idėja gali atrodyti be galo įspūdinga, tuo pačiu yra ir be galo bauginanti – kas būtų jei Žemę tektų dalintis su šiais milžinais?

dinozaurai, evoliucija, gyvūnai, dnr

Kai kurie mokslininkai sau irgi užduoda tokius klausimus – juos ypač intriguoja evoliucija ir mįslė, ar šis nenuspėjamas procesas kada nors galėtų grąžinti dinozaurus? Filme yra rodoma, kad iš gintare užsikonservavusio uodo DNR mokslininkams pavyksta atkurti išnykusį dinozaurą, bet stuburinių paleontologė Susie Maidment iš Londono gamtos istorijos muziejaus šią idėją atmeta.

„Taip, mes esame radę uodų ir kandančių musių iš dinozaurų laikotarpio – ir taip, jie yra užkonservuoti gintare, bet dažniausiai yra likusi tik jų išorė, o ne minkštieji audiniai. Taigi, kraujo, kurio reikia norint atkurti išnykusį dinozaurą, šiuose vabzdžiuose nerasime“, – teigė S.Maidment.

Kraujagyslių ir kolageno dinozaurų fosilijose mokslininkai irgi yra radę, bet šiuose komponentuose nėra DNR. Kitaip nei kolagenas ar kiti kietieji baltymai, DNR yra labai trapus ir jautrus saulės spinduliams bei vandeniui. Seniausias DNR buvo rastas 1 mln. metų senumo fosilijoje – tuo tarpu dinozaurai išnyko prieš maždaug 66 mln. metų.

„Nors mes ir turime kažką, kas iš dalies yra panašu į 50 mln. metų senumo kraują, mes neturime DNR, kad galėtume ką nors atkurti“, – pridėjo S.Maidment.

Tuo tarpu Nortamptono (D.Britanija) universiteto genetikas Jamalis Nasiras neneigia idėjos, kad dinozaurai gali „prisikelti iš numirusių“. Jo nuomone, evoliucija nėra griežtai suplanuota ir neturi aiškių ribų – kitaip sakant, gali atsitikti bet kas.

Evoliucija yra nenuspėjama, ji veikia bet kaip, ir įmanoma, kad ji eis ne tik į priekį – krypčių yra daugybė, pamatai dinozaurų grįžimui jau yra“, – sako J.Nasiras. Tačiau mokslininkas pamini, jog tam, kad dinozaurai sugrįžtų, turėtų būti itin palankios sąlygos.

dinozaurai, evoliucija, gyvūnai, dnr

„Įsivaizduokime pandemiją, kuri sutrikdo mūsų genomą, fiziologiją ir elgesį – to kontroliuoti mes negalime, o to pasekoje gali atsirasti palankios sąlygos grąžinti senuosius roplius“, – pridėjo J.Nasiras.

Bet nors evoliucija ir nenuspėjama, vieną dalyką mes žinome: nėra buvę atvejo, kada vėl ir vėl išsivystytų tas pats gyvūnas – jie nuolat keičiasi.

„Taip, mes turime gyvūnų, kurie yra glaudžiai susiję su jau išnykusia rūšimi. Pavyzdžiui, ichtiozauras buvo jūros roplys, turėjo ilgą snukį ir kūną, panašų į delfino. Šiandien mes turime delfinus ir nors šie du gyvūnai tikriausiai patenka į tą pačią ekologinę nišą – jie nėra tas pats, nes delfinas neturi tų pačių anatominių savybių, kurios jam leistų būti ichtiosauru“, – teigia S.Maidment.

Ji taip pat pamini, kad dinozaurai išvis niekada galutinai neišmirė. Iš mėsėdžių dinozaurų išsivystė paukščiai, o griežta biologinė apibrėžtis rodo, kad visi gyvūnai, kurie išsivystė iš šio bendro protėvio, yra dinozaurai.

dinozaurai, evoliucija, gyvūnai, dnr

Dinozaurai vis dar gyvena tarp mūsų, išnyko tik neskraidantys dinozaurai. Be to, paukščiai vis dar evoliucionuoja, todėl mes tikrai pamatysime naujų paukščių rūšių arba kitaip – dinozaurų rūšių", - sakė S.Maidment.

Kai kurie mokslininkai bando žaisti su evoliuciniu procesu ir bando atvirkštinę genetiką – vištą paversti dinozauru. Žinoma, jei toks padaras kada nors taptų realybe, jo nebūtų galima vadinti dinozauru, o greičiau modifikuota višta. Be to, jei dinozaurai ir kada nors sugrįžtų į Žemę – per 66 mln. metų viskas labai pasikeitė, todėl šie gyvūnai pasaulio neatpažintų.

„Gyvūnas, kuris mirė prieš 150 mln. metų, neatpažins nieko šiame pasaulyje, į kurį jį grąžintume. Ką jis valgys, jei žolės tada dar nebuvo? Kokia bus jo funkcija, kur mes jį dėsime, ar jis kam nors priklausys?“, – svarsto S.Maidment.

Ji taip pat pridėjo, kad geriausia, jog amžinu miegu užmigę dinozaurai ir toliau ilsėtųsi amžinybėje.



 

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
2020-07-08 laikas 10:18 Receptai Alaus actas gaminimas namuose
Alų supilkite į stiklinį sterilų indą. Į alų supilkite acto grybą arba šlakelį nepasterizuoto obuolių sidro acto. Galite papildomai nieko nepilti, bet ir acto grybas, ir nepasterizuotas obuolių sidro actas paskatins fermentaciją. ...

Skaityti daugiau

2017-12-06 laikas 19:52 Receptai Nuoviras skrandžio darbui palengvinti (sidabražolės, gyvatžolės)
Liaudies medicinos receptas. Gydo nuo: Skrandis. Ingredientai: sidabražolės, paprastosios gyvatžolės šaknų.

Skaityti daugiau

2018-09-12 laikas 08:26 Receptai Liaudiški patarimai mėšlungio gydymui

Liaudies medicinos patarimai - kaip būti sveikiems ir išsaugoti sveikatą. Mėšlungis liaudies medicinoje, Mėšlungis, liaudiškomis priemonėmis, receptai nuo mėšlungio, liaudiški patarimai gydant ligas, kaip išgyti, netradicinė me...

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
2025-07-04 laikas 07:22 Kavos Tirščių Nauda Sode ir Namuose: 10 Praktinių Būdų

Šiame straipsnyje aptarsime, kaip kūrybiškai panaudoti kavos tirščius sode ir namuose, kokia jų nauda ir galimi trūkumai. Pasiruoškite atrasti ekologiškus sprendimus, kurie sutaupys pinigų ir suteiks jūsų kasdienybei natūralumo!

...

Skaityti daugiau

2025-07-03 laikas 18:24 NLO paslaptys: ar vyriausybės slepia tiesą apie ateivius?
Ar NLO yra tikra pas slapts, ar vyriausybės dezinformacija? Sužinokite apie nutekėjimus, politikų susidomėjimą ir galimas ateivių technologijas!

Skaityti daugiau

2025-07-03 laikas 17:45 Vaikų auklėjimas: kaip ugdyti pasitikėjimą savimi ir savarankiškumą
Kaip ugdyti vaikų pasitikėjimą savimi? Sužinokite, kaip skatinti iniciatyvą, emocijų valdymą ir leisti vaikams būti savimi! Pasitelkdami naujus pavyzdžius, užsienio šaltinius ir praktinius patarimus, padėsime jums suprasti, kaip ugdyti vaikų savivert...

Skaityti daugiau

2025-07-03 laikas 17:32 Zodiako ženklai ir mokslas: kuriems vaikams mokykloje sekasi lengviausiai?
Kuriems Zodiako ženklams mokykloje sekasi lengviausiai? Sužinokite, kaip Liūto, Mergelės, Šaulio ir Ožiaragio vaikai pasiekia akademinę sėkmę! Pasitelkdami astrologinius įžvalgas, naujus pavyzdžius ir praktinius patarimus, padėsime tėvams ir mokytoja...

Skaityti daugiau

2025-07-03 laikas 17:08 Meilė – tai ne kančia: griauname mitus apie santykius
Meilė nėra kančia! Šiame straipsnyje griauname mitus apie santykius, dalinamės patarimais, kaip kurti sveiką partnerystę, ir aptariame, kodėl priklausomybė nėra meilė. Pasitelkdami naujus pavyzdžius, užsienio šaltinius ir praktinius patarimus, padėsi...

Skaityti daugiau