Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Gamtos Paslaptys » 2021 » Balandžio » 8

Gresia katastrofiški padariniai: gyvybiškai svarbi Golfo srovė – silpnesnė nei bet kada anksčiau

Šilta vandenyno srovė, kuri palaiko gyvybę Šiaurės Europoje, yra silpnesnė nei bet kuriuo praėjusių tūkstančių metų laikotarpiu, rodo nuosėdos ir ledo šerdys. Šis atradimas padidina tikimybę, kad dabartinė srovė dar labiau susilpnės, o tai turės katastrofiškų padarinių Jungtinei Karalystei ir Airijai, o blogų žinių – daugeliui kitų vietų.

Tūkstančius metų Atlanto meridianinė apvirtimo cirkuliacija (AMOC), geriau žinoma kaip Golfo srovės sistema, kontroliavo Šiaurės Europos klimatą. Prieš 12 000 metų beveik sustabdyta Golfo srovės sistema buvo laikoma pagrindiniu veiksniu, dėl kurio pasaulis trumpam pasinėrė į neseniai pasibaigusį ledynmetį.

Okeanografai diskutavo, kaip neseniai įvykęs srovės silpnėjimas lyginamas su praeities judesiais ir ar tai atsitiktinis nuosmukis, ar gąsdinančios tendencijos pradžia. Profesorius Stefanas Rahmstorfas iš Potsdamo poveikio klimatui tyrinėjimų instituto surinko daugybę įrodymų, patvirtinančių AMOC stiprumą nuo 400-ųjų.

„Golfo srovės sistema veikia kaip milžiniška konvejerio juosta, nešanti šiltą paviršinį vandenį iš pusiaujo į šiaurę, ir siunčianti šaltą, mažai druskingą giluminį vandenį atgal į pietus. Ji per sekundę perkelia beveik 20 milijonų kubinių metrų vandens, beveik šimtą kartų viršydama Amazonės srautą“, – sakė S. Rahmstorfas.

Tiesioginiai sistemos stiprumo matavimai yra neseniai įvykęs reiškinys, tačiau mes žinome, kad nuo XX a. vidurio srovė susilpnėjo 15 proc. Nepaisant to, vandenyno nuosėdų, ledo šerdies, koralų ir net medžių žiedų tarpiniai duomenys atskleidžia apie jos anksčiau buvusį stiprumą.

Duomenyse trūksta kai kurių laikotarpių ar variantų, kurių pakanka sukurti neapibrėžtumą. Visus juos sujungus, S. Rahmstorfas ir bendraautoriai knygoje „Nature Geoscience“ daro išvadą, kad istorija yra aiški: Golfo srovė nebuvo tokia silpna mažiausiai 1600 metų.

Srovės sistema varoma tankiu sūriu vandeniu, grimztančiu Šiaurės Atlante. Lengvesnis gėlas vanduo sutrikdo procesą. Nuogąstaujama, jog pakaktų perteklinių kritulių ar tirpstančių ledynų iš aplinkinių sričių tam, kad būtų sutrukdytas ir sustabdytas visas procesas.

Šiaurės Europa yra klimato anomalija. Niekur kitur pasaulyje sąlygos nėra tokios tinkamos žmogaus gyvenimui taip toli nuo pusiaujo. Kai Jacquesas Cartieras tyrinėjo Labradoro pusiasalį, jis jį niūriai pavadino „žeme, kurią Dievas davė Kainui, norėdamas nubausti jį už Abelio nužudymą“.

Vis dėlto platumos, kurias jis tyrinėjo, buvo vos į šiaurę nuo jo gimtosios Bretanės. Prireikė šimtmečių, kol okeanografai pagaliau išsiaiškino, kad tai buvo Golfo srovė, kuri išgelbėjo J. Cartiero tėvynę kartu su Didžiąja Britanija ir Skandinavija nuo Arktinių žiemų.

Jei srovės sistema sustos, Europa užšals. O vandens perteklius, kuris šiuo metu nešamas į šiaurę, pagreitins jūros lygio kilimą prie Amerikos rytinės pakrantės ir taip paspartins Floridos skendimą.

S. Rahmstorfo išvados pateiktos tą pačią savaitę, kai buvo paskelbti modeliai, rodantys gėlo vandens, patenkančio į Šiaurės Atlantą, pokyčių greitį, kuris galėtų tiek sustabdyti srovės sistemą, tiek jos kiekį. Jei jie teisingi, tai taip pat labai padidintų ledynų tirpimo riziką, nes šilumos sukelto Grenlandijos ledo tirpimo pulsas, koks buvo pastebėtas 2019 m., gali būti pakankamas, kad veiktų kaip labai nepageidaujamas veiksnys.

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
12.05.2021 laikas 18:07 Pastebėta Grupė NSO Danguje Virš JAV, Naujosios Meksikos Valstijos

Pastarosiomis dienomis JAV, pietvakariuose, Naujosios Meksikos valstijoje, vietiniai gyventojai stebėjo didelių NSO grupių skrydžius tiek dieną, tiek naktį. Rio Rancho - miestas JAV pietvakariuose, Sandoval apskrityje, Naujojoje Meksikoje.

...

Skaityti daugiau

12.05.2021 laikas 11:47 Nuojauta – realesnė, nei atrodo

Širdies balsas, vidinis kuždesys, šeštasis pojūtis – nuojauta vadinama įvairiais vardais. Konkrečiai apibūdinti šį neapčiuopiamą reiškinį sudėtinga, galbūt dėl to dažnai abejojama, ar ji išvis egzistuoja. Nors ir nematoma, ji reali – tuo jau neabejoja ir mokslininkai.

...

Skaityti daugiau

11.05.2021 laikas 22:25 Hipertonija ir fitoterapija. Liaudies medicina rekomenduoja
Hipertonine liga serga maždaug 10 % gyventojų, beveik pusė iš jų yra vyresni kaip 50 metų. Fitoterapija (gydymas vaistažolėmis) yra efektyviausia pradinėje susirgimo stadijoje. Laikina remisija nėra pasveikimo kriterijus, ir tik stabili būsena 3-5 mėnesius gali būti laikoma sėkme....

Skaityti daugiau

11.05.2021 laikas 21:57 Pavojingas Kosulys. Kokie Požymiai Perspėja Apie Širdies Priepuolį
Širdies priepuolis yra labai pavojingas. Neretai širdies priepuolis „slepiasi po kitais, net ir netikėtais simptomais. Pavyzdžiui, vienas širdies priepuolio simptomų - rankų, o kai kada ir pečių skausmai.

Skaityti daugiau

11.05.2021 laikas 20:13 TKS Kamera Užfiksavo NSO Laivyną Žemės Orbitoje
TKS įrengtoje kameroje užfiksuotas NSO flotilės skrydis per žemės orbitą.

Skaityti daugiau

12.05.2021 laikas 13:42 Receptai | Patiekalai Sumuštiniai su tunu ir kiaušiniais
Neįprasti sumuštiniai su tunu aliejuje, virtais kiaušiniais ir avokadais, kuriuos mano šeima labai pamėgo. Visiškai nieko sudėtingo, tačiau labai skanu.

Skaityti daugiau

11.05.2021 laikas 21:09 Medical Health VACCIDENT ALERT: Vehicle accidents caused by vaccine side effects happening all over US roads and highways
If you’ve noticed the mayhem on US roads lately, you’re not the only one. People are driving like maniacs, cutting people out of their lane, swerving, speeding, running red lights, texting while driving and causing horrible wrecks....

Skaityti daugiau

11.05.2021 laikas 10:52 Receptai | Patiekalai Kiaušinis keptas bandelėje

Pastaruoju laikotarpiu man toks kiaušinių paruošimo būdas tapo pačiais skaniausiais pusryčiais. Atsikėlusi ryte, net nedvejodama einu gaminti šitaip. Kol kas šeima nesiskundė, tad suprantu, kad ir jiems labai patiko.

...

Skaityti daugiau