Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Technologijos, Mokslas » 2023 » Kovo » 8

Išgerkite tabletę ir pastokite. Ar moterys galės daugintis be vyrų?

Išgerkite tabletę ir pastokite. Ar moterys galės daugintis be vyrų?

Nors anksčiau žinduolių biologai apie aseksualų dauginimąsi kalbėjo tik hipotetiškai, 2022 m. Šanchajuje atlikto eksperimento su pelėmis rezultatai parodė, kad naujoji technologija yra sėkminga. Kodėl moterys gali daugintis vienos, o vyrai - ne? Kokie šiuo metu egzistuoja aseksualaus dauginimosi būdai? Ar mergaitės, gimusios iš vienos motinos, bus identiškos jai kaip du vandens lašai? Ar ateis epocha, kai norint pastoti tereikės išgerti tabletę?

XX karta

Mokslininkai aseksualų dauginimąsi vadina partenogeneze - graikiškas žodis, pažodžiui reiškiantis "mergelės sukūrimą" (iš graikų kalbos: parthenos - mergelė, genesis - sukūrimas). Partenogenezė vyksta įvairiuose organizmuose, įskaitant augalus, vabzdžius, žuvis, roplius ir net paukščius.

Skanu: "Paimu bulves, šiek tiek maltos mėsos ir per 10 minučių pagaminu skanų patiekalą": greitas, sotus ir ekonomiškas.

Dar visai neseniai nebuvo moksliškai užfiksuotų žinduolių, įskaitant žmones, partenogenezės atvejų. Nors hipotetiškai moterys puikiai gali pradėti daugintis nedalyvaujant vyrui, nes jų organizme yra viskas, kas tam reikalinga.

Moterys turi dvi X lyties chromosomas - vieną iš tėčio, kitą iš mamos. Vyrai gauna X iš mamos ir mažą Y iš tėčio, kuri beveik neturi genų. Tačiau svarbiausia, kad vyrai neturi reprodukcinių struktūrų vaikui išnešioti.

Tobulėjant genetinėms technologijoms, įskaitant genomo redagavimą, mokslininkai pradėjo kurti dirbtinės partenogenezės metodus. 2022 m. Šanchajaus mokslininkai pasiekė sėkmę, kai autoritetingame mokslo žurnale PNAS paskelbė savo eksperimentų su pelėmis rezultatus. Pelės patelės sugebėjo ne tik tapti nepriekaištingai nėščios, bet ir susilaukti pilnaverčių palikuonių. Keletas dirbtinės partenogenezės būdu "pradėtų" patelių savo ruožtu taip pat sėkmingai tapo motinomis, įtikindamos mokslo bendruomenę aseksualaus žinduolių dauginimosi galimybe.

Įdomu: Neskiepytos moterys praneša apie "kankinantį skausmą, menstruacijų spazmus" po to, kai miegojo su vakcinuotais vyrais

"Spermatozoido dalyvavimas žinduolių dauginimosi procese būtinas ne tik todėl, kad jis neša trūkstamą genomo pusę. Jis neša veiksnius, inicijuojančius normalų embriono vystymąsi", - aiškino Bendrosios genetikos instituto profesorius ir vyriausiasis tyrėjas R. I. Vavilovas. Konstantinas Krutovskis, Sibiro federalinio universiteto Genomikos ir bioinformatikos katedros profesorius, Genominių tyrimų mokslinio ir edukacinio centro vadovas. - Su sperma turi ateiti ne bet kokie genai, kai kurie iš jų turi būti ypatingos būklės. Šie inicijuojantys veiksniai būtini, kad prasidėtų ląstelių dalijimasis ir vystymasis, paverčiantis jas embrionu".

Ką padarė Šanchajaus mokslininkai? Jie redagavo "moteriškus" genus, suteikdami jiems reikiamą būseną nesubrendusiuose kiaušialąstėse (oocituose), kurių haploidinis (pusė) motinos genomas buvo papildytas diploidiniu (pilnu) chromosomų rinkiniu, įšvirkščiant kitą motinos genomo pusę - taip buvo imituojamas apvaisinimas. Kita pusė genomo buvo paimta iš vadinamojo poliarinio veršio, susidariusio mejozės (eukariotinės ląstelės branduolio dalijimasis, kai chromosomų skaičius sumažėja perpus) metu formuojantis pelės oocitams. Tai ir paskatino ląstelės virtimo embrionu procesą.

Pagrindinė šio sėkmingo eksperimento išvada yra ta, kad partenogenezės reiškinį galima kontroliuoti.

Jei jį galima kontroliuoti pelių organizme, kitas žingsnis - pabandyti tai padaryti su beždžionėmis. Tada jį išbandyti ir su žmogaus ląstelėmis tose šalyse, kuriose leidžiama dirbti su žmogaus kamieninėmis ląstelėmis ankstyviausiose embriono vystymosi stadijose.

Įdomu: Marmalo baltymai "patenka" į VISUS kūno organus, todėl pagreitėja senėjimas

"Bet jei tai pavyko su pelėmis, tai 100 proc. pavyks ir su žmonėmis", - įsitikinęs Krutovskis. - Kitas dalykas - techniką dar reikės tobulinti".

Kaip du vandens lašai?

Akivaizdu, kad moterys, naudodamos dirbtinės partenogenezės technologiją, galės susilaukti tik mergaičių. O tos galės išnešioti ir pagimdyti naujas mergaites, tęsdamos moteriškąją liniją.

Ar mergaitė, gimusi motinai, naudojančiai Šanchajaus mokslininkų darbe pristatytą "nekaltojo prasidėjimo" metodą, bus visiškai panaši į ją?

Atsakymas - ne. Tai reiškia, kad pusė genomo paimama iš vieno oocito (nesubrendusio kiaušinėlio), o kita pusė - iš kito oocito poliarinio kūno. Taip suformuota ląstelė su pilnu chromosomų rinkiniu jau turės šiek tiek kitokį genų derinį, tačiau panašumas į motiną bus labai didelis.

Užuot naudojus poliarinį kūnelį, gali būti įmanoma sujungti dviejų kiaušialąsčių branduolių genomus arba vieną iš jų įšvirkšti į kitos kiaušialąstės branduolį", - sakė Krutovskis. - Tačiau net ir tada negausite tikslios motinos kopijos, nes mejozės metu vyksta genų rekombinacija. Skirtingi oocitai turi skirtingus genų alelių (skirtingų formų) rinkinius. Motinos ir tėvo aleliai skiriasi. Mergaitė, gimusi susiliejus dviem kiaušinėliams, bus panaši į savo mamą, taip pat į savo giminaičius".

Įdomu: Svarbi žinia: "Pfizer" kovidų dūris sukelia nevaisingumą

Tačiau yra dar vienas mechanizmas, pagal kurį įmanoma, kad mergaitė gimtų iš motinos, nedalyvaujant tėvui.

Sutrikdžius mejozę kiaušialąstės formavimosi metu (žinoma, kad tai vyksta žinduolių patelių vaisiuose intrauterininio vystymosi metu), galima pasiekti, kad susiformuotų neredukuotos kiaušialąstės su visu chromosomų rinkiniu, o tada būtų inicijuota ovuliacija su tolesniu epigenetiniu kiaušialąstės perprogramavimu ir prasidėtų subrendusios mergaitės vaisiaus vystymasis", - sakė profesorius Krutovskis. - Tokiu atveju išsivystęs vaikas bus tiksli motinos kopija. Tačiau mokslinėje literatūroje tokių tyrimų nemačiau.

Ką mums papasakojo augliai

Apie tai, kad moters organizme gali egzistuoti kiaušialąstės su visu chromosomų rinkiniu, tapo žinoma po to, kai mokslininkai išanalizavo subrendusių teratomų - kiaušidžių auglių - sudėtį.

Paaiškėjo, kad jie išsivysto iš neredukuotų kiaušialąsčių, turinčių pilną arba dalinį motinos chromosomų rinkinį dėl sutrikusios mejozės. Iš šių teratomų vėliau susiformuoja embrionai.

"Šis auglys kartais išvis primena embrioną. Yra kaukolė, dantys, plaukai ir įvairūs organai, tačiau neišsivystę.

Kitaip tariant, tai nebaigtas vystytis embrionas su audiniais ir organais. Galima daryti prielaidą, kad jei toks kiaušinėlis patektų į gimdą ir prisitvirtintų prie jos sienelių, sudarydamas placentą, iš tokio kiaušinėlio galėtų išsivystyti visiškai išsivystęs vaisius", - sakė profesorius Krutovskis.

Įdomu: JAV įstatymų leidėjai siekia uždrausti skiepytiems žmonėms duoti kraujo: ‘Tik grynakraujai’

Pasak mokslininko, apie "nekalto apvaisinimo" atvejus, kai gimsta mergaitė, nuolat pranešama literatūroje, dažniausiai nemokslinėje arba artimoje mokslui literatūroje. Visai įmanoma, kad tai yra nepakankamai ištirtos partenogenezės atvejai. Kitas dalykas, kai kalbama (ir to tikrai nėra mokslinėje literatūroje) apie nepriekaištingą pastojimą, kai gimsta berniukas. Tai tikrai neįmanoma, nes Y chromosomai nėra iš kur atsirasti.

Be princo, ir be nervų

Energijos sąnaudų socialiniame gyvenime efektyvumo požiūriu partenogenezė turi neabejotiną vidutinės trukmės adaptacinį pranašumą moterims, nes nereikia ieškoti partnerio, su tuo susijusios rizikos ir "energijos sąnaudų".

Taip pat atrodo perspektyvu, kad dirbtinės partenogenezės būdu moteris gali pagimdyti savo kopiją - mergaitę, "tokią pat gerą kaip ji pati".

Krutovskio nuomone, gali būti, kad technologijos išsivystys tiek, kad bus galima gauti "inicijuojantį faktorių" kiaušialąstei virsti embrionu per tabletę ar injekciją. Išgerkite tabletę ar injekciją ir tapsite nėščia.

Pavelas Volčkovas, Maskvos fizikos ir technologijų instituto genominės inžinerijos laboratorijos vadovas, mano, kad iki piliulės dar toli, tačiau galimybė apvaisinti mėgintuvėlyje in vitro, kad būtų įvestas nepakankamai redaguotas kiaušinėlis, pradėjęs virsti embrionu, egzistuoja ir šiame technologijų raidos etape. Tačiau iš pradžių reikia atlikti eksperimentus su primatais, o paskui su žmogaus ląstelėmis.

Įdomu: WEF nurodo pasaulio vyriausybėms pradėti ‘griežtai normuoti mėsą ir degalus’

"IVF procedūra ištobulinta, todėl nematau reikalo sugalvoti kitus medžiagos pateikimo būdus. Galime tiesiog papildyti IVF papildoma galimybe: čia, prašom, galimas ir partenogenetinis dauginimasis", - Gazeta.ru sakė Volčkovas.

Pasak mokslininko, kadangi tai jau padaryta su pelėmis, galimybė sėkmingai perkelti šią technologiją bet kokiems kitiems žinduoliams, įskaitant žmones, yra 99 %.

Galbūt šios technologijos įdiegimas į klinikinę praktiką reikš laipsnišką atsisakymą nuo lytinio dauginimosi.

Tokiu atveju pasaulis pamažu taps laisvas nuo vyrų. O Kovo 8-oji ateityje bus šventė tos pačios skirtingo amžiaus moters, kuri į savo dukras ir anūkes žiūrės kaip į veidrodį, o paskui istorijos vadovėliuose parodys išnykusią praeities žmogaus rūšį - vyrus.

Įdomu: Įtariama, kad vištų pašaruose yra ingredientų, dėl kurių vištos nustoja dėti kiaušinius

P komentaras: užsienis rašo, todėl tiesos ieškokite "duonos trupiniais"... atsirinkite faktus. Patiko pasidalinkite. Tik klausymas... kas bus tėvas?

paranormal.lt

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Auka/Parama

Niekas neišdrįso palikti komentaro. Registruokitės.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas. Čia, niekas jūsų neseka! Būkite laisvi. Nepykite komentatoriai, bet komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
24.03.2023 laikas 09:09 Kaip aš jį pasirinkau?
"Į ką žiūrėjau, kai sutikau už jo ištekėti? Ką galvojau, kai jį pasirinkau?" - šiuos retorinius klausimus per konsultacijas dažnai užduoda moterys, kurios jaučiasi pasirinkusios netinkamą žmogų šeimai kurti.

Skaityti daugiau

24.03.2023 laikas 08:59 Kaip nutraukti santykius su priklausomybę turinčiu žmogumi?
Deja, kartais tenka susidurti su žiauria tiesa. Gyvenimas santykiuose su priklausomu žmogumi yra skausmingas.

Skaityti daugiau

24.03.2023 laikas 08:35 10 psichologiškai sveikos moters savybių
Mes visi maždaug įsivaizduojame, kas yra psichologiškai sveiki žmonės, ypač moterys. Jos neserga nerimu, depresija, nepyksta ant kitų ir apskritai sudaro įspūdį, kad yra laimingos ir patenkintos gyvenimu. Tačiau kaip jiems tai pavyksta ir į ką turėtu...

Skaityti daugiau

Nemokami skelbimai

23.03.2023 laikas 23:21 Receptai | Patiekalai «Tai patys skaniausi pyragaičiai, kokius esu valgęs - nuo šiol visada juos gaminsiu taip»: bulvių pyragėliai (mano geriausias receptas)
Dabar bulvių pyragėlius gaminu tik pagal šį receptą - skanius, kvapnius, su švelniu įdaru. Juos lengva pagaminti iš pačių paprasčiausių produktų. Man tai pats geriausias receptas. Dalijuosi juo su jumis.

Skaityti daugiau

22.03.2023 laikas 20:32 Receptai | Patiekalai «Faršo daugiau nebeperku»: kapotos vištienos kotletai iš įprastų produktų (juos mėgsta visa šeima)
Šiuos kotletus mėgsta visa mano šeima! Vietoj įprastų maltos mėsos kotletų gaminu maltos vištienos krūtinėlės kotletus. Paruošti iš pačių paprasčiausių, nebrangių produktų, ir labai greitai. Dalijuosi receptu.

Skaityti daugiau

22.03.2023 laikas 19:24 Receptai | Patiekalai "Vietoj įprasto omleto gaminu skanų patiekalą visai šeimai": Omletas su grybais orkaitėje vakarienei (šeimai patinka)

Neįprastas skonis ir nepakartojamas aromatas! Nuostabus omletas su grybais orkaitėje, dažnai jį patiekiu vakarienei, šeima dievina! Jį lengva pagaminti ir visai nesudėtinga. Parodysiu jums receptą.

Skaityti daugiau