Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Technologijos, Mokslas » 2023 » Kovo » 8

Išgerkite tabletę ir pastokite. Ar moterys galės daugintis be vyrų?

Išgerkite tabletę ir pastokite. Ar moterys galės daugintis be vyrų?

Nors anksčiau žinduolių biologai apie aseksualų dauginimąsi kalbėjo tik hipotetiškai, 2022 m. Šanchajuje atlikto eksperimento su pelėmis rezultatai parodė, kad naujoji technologija yra sėkminga. Kodėl moterys gali daugintis vienos, o vyrai - ne? Kokie šiuo metu egzistuoja aseksualaus dauginimosi būdai? Ar mergaitės, gimusios iš vienos motinos, bus identiškos jai kaip du vandens lašai? Ar ateis epocha, kai norint pastoti tereikės išgerti tabletę?

XX karta

Mokslininkai aseksualų dauginimąsi vadina partenogeneze - graikiškas žodis, pažodžiui reiškiantis "mergelės sukūrimą" (iš graikų kalbos: parthenos - mergelė, genesis - sukūrimas). Partenogenezė vyksta įvairiuose organizmuose, įskaitant augalus, vabzdžius, žuvis, roplius ir net paukščius.

Skanu: "Paimu bulves, šiek tiek maltos mėsos ir per 10 minučių pagaminu skanų patiekalą": greitas, sotus ir ekonomiškas.

Dar visai neseniai nebuvo moksliškai užfiksuotų žinduolių, įskaitant žmones, partenogenezės atvejų. Nors hipotetiškai moterys puikiai gali pradėti daugintis nedalyvaujant vyrui, nes jų organizme yra viskas, kas tam reikalinga.

Moterys turi dvi X lyties chromosomas - vieną iš tėčio, kitą iš mamos. Vyrai gauna X iš mamos ir mažą Y iš tėčio, kuri beveik neturi genų. Tačiau svarbiausia, kad vyrai neturi reprodukcinių struktūrų vaikui išnešioti.

Tobulėjant genetinėms technologijoms, įskaitant genomo redagavimą, mokslininkai pradėjo kurti dirbtinės partenogenezės metodus. 2022 m. Šanchajaus mokslininkai pasiekė sėkmę, kai autoritetingame mokslo žurnale PNAS paskelbė savo eksperimentų su pelėmis rezultatus. Pelės patelės sugebėjo ne tik tapti nepriekaištingai nėščios, bet ir susilaukti pilnaverčių palikuonių. Keletas dirbtinės partenogenezės būdu "pradėtų" patelių savo ruožtu taip pat sėkmingai tapo motinomis, įtikindamos mokslo bendruomenę aseksualaus žinduolių dauginimosi galimybe.

Įdomu: Neskiepytos moterys praneša apie "kankinantį skausmą, menstruacijų spazmus" po to, kai miegojo su vakcinuotais vyrais

"Spermatozoido dalyvavimas žinduolių dauginimosi procese būtinas ne tik todėl, kad jis neša trūkstamą genomo pusę. Jis neša veiksnius, inicijuojančius normalų embriono vystymąsi", - aiškino Bendrosios genetikos instituto profesorius ir vyriausiasis tyrėjas R. I. Vavilovas. Konstantinas Krutovskis, Sibiro federalinio universiteto Genomikos ir bioinformatikos katedros profesorius, Genominių tyrimų mokslinio ir edukacinio centro vadovas. - Su sperma turi ateiti ne bet kokie genai, kai kurie iš jų turi būti ypatingos būklės. Šie inicijuojantys veiksniai būtini, kad prasidėtų ląstelių dalijimasis ir vystymasis, paverčiantis jas embrionu".

Ką padarė Šanchajaus mokslininkai? Jie redagavo "moteriškus" genus, suteikdami jiems reikiamą būseną nesubrendusiuose kiaušialąstėse (oocituose), kurių haploidinis (pusė) motinos genomas buvo papildytas diploidiniu (pilnu) chromosomų rinkiniu, įšvirkščiant kitą motinos genomo pusę - taip buvo imituojamas apvaisinimas. Kita pusė genomo buvo paimta iš vadinamojo poliarinio veršio, susidariusio mejozės (eukariotinės ląstelės branduolio dalijimasis, kai chromosomų skaičius sumažėja perpus) metu formuojantis pelės oocitams. Tai ir paskatino ląstelės virtimo embrionu procesą.

Pagrindinė šio sėkmingo eksperimento išvada yra ta, kad partenogenezės reiškinį galima kontroliuoti.

Jei jį galima kontroliuoti pelių organizme, kitas žingsnis - pabandyti tai padaryti su beždžionėmis. Tada jį išbandyti ir su žmogaus ląstelėmis tose šalyse, kuriose leidžiama dirbti su žmogaus kamieninėmis ląstelėmis ankstyviausiose embriono vystymosi stadijose.

Įdomu: Marmalo baltymai "patenka" į VISUS kūno organus, todėl pagreitėja senėjimas

"Bet jei tai pavyko su pelėmis, tai 100 proc. pavyks ir su žmonėmis", - įsitikinęs Krutovskis. - Kitas dalykas - techniką dar reikės tobulinti".

Kaip du vandens lašai?

Akivaizdu, kad moterys, naudodamos dirbtinės partenogenezės technologiją, galės susilaukti tik mergaičių. O tos galės išnešioti ir pagimdyti naujas mergaites, tęsdamos moteriškąją liniją.

Ar mergaitė, gimusi motinai, naudojančiai Šanchajaus mokslininkų darbe pristatytą "nekaltojo prasidėjimo" metodą, bus visiškai panaši į ją?

Atsakymas - ne. Tai reiškia, kad pusė genomo paimama iš vieno oocito (nesubrendusio kiaušinėlio), o kita pusė - iš kito oocito poliarinio kūno. Taip suformuota ląstelė su pilnu chromosomų rinkiniu jau turės šiek tiek kitokį genų derinį, tačiau panašumas į motiną bus labai didelis.

Užuot naudojus poliarinį kūnelį, gali būti įmanoma sujungti dviejų kiaušialąsčių branduolių genomus arba vieną iš jų įšvirkšti į kitos kiaušialąstės branduolį", - sakė Krutovskis. - Tačiau net ir tada negausite tikslios motinos kopijos, nes mejozės metu vyksta genų rekombinacija. Skirtingi oocitai turi skirtingus genų alelių (skirtingų formų) rinkinius. Motinos ir tėvo aleliai skiriasi. Mergaitė, gimusi susiliejus dviem kiaušinėliams, bus panaši į savo mamą, taip pat į savo giminaičius".

Įdomu: Svarbi žinia: "Pfizer" kovidų dūris sukelia nevaisingumą

Tačiau yra dar vienas mechanizmas, pagal kurį įmanoma, kad mergaitė gimtų iš motinos, nedalyvaujant tėvui.

Sutrikdžius mejozę kiaušialąstės formavimosi metu (žinoma, kad tai vyksta žinduolių patelių vaisiuose intrauterininio vystymosi metu), galima pasiekti, kad susiformuotų neredukuotos kiaušialąstės su visu chromosomų rinkiniu, o tada būtų inicijuota ovuliacija su tolesniu epigenetiniu kiaušialąstės perprogramavimu ir prasidėtų subrendusios mergaitės vaisiaus vystymasis", - sakė profesorius Krutovskis. - Tokiu atveju išsivystęs vaikas bus tiksli motinos kopija. Tačiau mokslinėje literatūroje tokių tyrimų nemačiau.

Ką mums papasakojo augliai

Apie tai, kad moters organizme gali egzistuoti kiaušialąstės su visu chromosomų rinkiniu, tapo žinoma po to, kai mokslininkai išanalizavo subrendusių teratomų - kiaušidžių auglių - sudėtį.

Paaiškėjo, kad jie išsivysto iš neredukuotų kiaušialąsčių, turinčių pilną arba dalinį motinos chromosomų rinkinį dėl sutrikusios mejozės. Iš šių teratomų vėliau susiformuoja embrionai.

"Šis auglys kartais išvis primena embrioną. Yra kaukolė, dantys, plaukai ir įvairūs organai, tačiau neišsivystę.

Kitaip tariant, tai nebaigtas vystytis embrionas su audiniais ir organais. Galima daryti prielaidą, kad jei toks kiaušinėlis patektų į gimdą ir prisitvirtintų prie jos sienelių, sudarydamas placentą, iš tokio kiaušinėlio galėtų išsivystyti visiškai išsivystęs vaisius", - sakė profesorius Krutovskis.

Įdomu: JAV įstatymų leidėjai siekia uždrausti skiepytiems žmonėms duoti kraujo: ‘Tik grynakraujai’

Pasak mokslininko, apie "nekalto apvaisinimo" atvejus, kai gimsta mergaitė, nuolat pranešama literatūroje, dažniausiai nemokslinėje arba artimoje mokslui literatūroje. Visai įmanoma, kad tai yra nepakankamai ištirtos partenogenezės atvejai. Kitas dalykas, kai kalbama (ir to tikrai nėra mokslinėje literatūroje) apie nepriekaištingą pastojimą, kai gimsta berniukas. Tai tikrai neįmanoma, nes Y chromosomai nėra iš kur atsirasti.

Be princo, ir be nervų

Energijos sąnaudų socialiniame gyvenime efektyvumo požiūriu partenogenezė turi neabejotiną vidutinės trukmės adaptacinį pranašumą moterims, nes nereikia ieškoti partnerio, su tuo susijusios rizikos ir "energijos sąnaudų".

Taip pat atrodo perspektyvu, kad dirbtinės partenogenezės būdu moteris gali pagimdyti savo kopiją - mergaitę, "tokią pat gerą kaip ji pati".

Krutovskio nuomone, gali būti, kad technologijos išsivystys tiek, kad bus galima gauti "inicijuojantį faktorių" kiaušialąstei virsti embrionu per tabletę ar injekciją. Išgerkite tabletę ar injekciją ir tapsite nėščia.

Pavelas Volčkovas, Maskvos fizikos ir technologijų instituto genominės inžinerijos laboratorijos vadovas, mano, kad iki piliulės dar toli, tačiau galimybė apvaisinti mėgintuvėlyje in vitro, kad būtų įvestas nepakankamai redaguotas kiaušinėlis, pradėjęs virsti embrionu, egzistuoja ir šiame technologijų raidos etape. Tačiau iš pradžių reikia atlikti eksperimentus su primatais, o paskui su žmogaus ląstelėmis.

Įdomu: WEF nurodo pasaulio vyriausybėms pradėti ‘griežtai normuoti mėsą ir degalus’

"IVF procedūra ištobulinta, todėl nematau reikalo sugalvoti kitus medžiagos pateikimo būdus. Galime tiesiog papildyti IVF papildoma galimybe: čia, prašom, galimas ir partenogenetinis dauginimasis", - Gazeta.ru sakė Volčkovas.

Pasak mokslininko, kadangi tai jau padaryta su pelėmis, galimybė sėkmingai perkelti šią technologiją bet kokiems kitiems žinduoliams, įskaitant žmones, yra 99 %.

Galbūt šios technologijos įdiegimas į klinikinę praktiką reikš laipsnišką atsisakymą nuo lytinio dauginimosi.

Tokiu atveju pasaulis pamažu taps laisvas nuo vyrų. O Kovo 8-oji ateityje bus šventė tos pačios skirtingo amžiaus moters, kuri į savo dukras ir anūkes žiūrės kaip į veidrodį, o paskui istorijos vadovėliuose parodys išnykusią praeities žmogaus rūšį - vyrus.

Įdomu: Įtariama, kad vištų pašaruose yra ingredientų, dėl kurių vištos nustoja dėti kiaušinius

P komentaras: užsienis rašo, todėl tiesos ieškokite "duonos trupiniais"... atsirinkite faktus. Patiko pasidalinkite. Tik klausymas... kas bus tėvas?

paranormal.lt

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
19.08.2019 laikas 08:29 Receptai – Patiekalai Organizmo draugės – gervuogės
Dabar miškuose gausu įvairių uogų, taip pat ir gervuogių. Jos ne tik skanios, bet ir turi daug naudingų medžiagų. Be to, vartojamos kaip vaistas įvairioms ligoms gydyti. Gervuogėmis gardinami įvairūs desertai, kepiniai ir kokteili...

Skaityti daugiau

07.06.2019 laikas 14:38 Receptai – Patiekalai Kotletai su siurprizu orkaitėje. Užkariaus, bet kokį gurmaną!
Jei norite patys palepinti save ar draugus originalumu, pabandykite pasigaminti šiuos neįprastus mėsainius. Juose labai skanus ir kvapnus faršas, o taip pat įdaras-siurprizas. Tokį skanumėlį įvertins bet koks gurmanas!...

Skaityti daugiau

31.10.2017 laikas 10:00 Receptai – Patiekalai Medus nuo širdies ligų

Liaudies medicinos receptas. Gydo nuo: Širdies ligos. Ingredientai: medus.

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
26.04.2024 laikas 09:24 Mėnulio šventyklos Maču Pikču paslapčių atskleidimas: inkų išradingumo ir dvasinio ryšio liudijimas
Giliai Andų kalnų masyve slypi istorikus ir turistus šimtmečius žavinti šventa vieta - Mėnulio šventykla Maču Pikču. Šį inkų civilizacijos pastatytą architektūros stebuklą iki šiol gaubia paslaptis, tačiau jo svarba inkų dvasingumui ir astronominiams...

Skaityti daugiau

26.04.2024 laikas 08:31 Kokio ūgio buvo Jėzus Kristus?
2015 m. birželio 21 d. nuotraukoje popiežius Pranciškus liečia Šventąją drobulę Turino katedroje. Ji yra Šventojo Sosto nuosavybė.

Skaityti daugiau

26.04.2024 laikas 08:12 2024 m. balandžio 26 d. horoskopas visiems Zodiako ženklams: kas laukia kiekvieno iš mūsų?

Šiandien Merkurijus baigia savo retrogradinį judėjimą, tampa tiesioginiu ir pamažu įsibėgėja. Tai reiškia, kad daugelis žmonių šiandien bus sulėtėję, sutrikę, pamirš įprastus dalykus ir viską darys lėčiau nei įprastai.

...

Skaityti daugiau