Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Stichinės Nelaimės » 2019 » Rugsėjo » 23

Katastrofa, pražudžiusi 75 proc. mūsų planetos gyvybės

Prieš 66 milijonus metų Žemėje nutiko šis tas baisaus. Milžiniškas asteroidas (jo skersmuo galėjo siekti net 81 km) nukrito ten, kur šiandien stovi Čiksulubo miestelis (dabartinė Meksikos teritorija), rašoma sciencealert.com. Manoma, kad ši katastrofa sukėlė išnykimo bangą, pražudžiusią 75 proc. mūsų planetos gyvybės.

Dabar, pabaigus kruopštų darbą – uolienų po Čiksulubo krateriu gręžimą, siekiant paimti vertingų kernų mėginių iš 500–1300 m gylio po jūros dugnu, geologams pavyko atkurti, kas nutiko tą lemtingąją dieną.

Vaizdas turėjo būti siaubingas. Kernuose rastos išsilydžiusios uolienos, medžio anglys ir keistas sieros trūkumas pateikia keletą užuominų apie katastrofą.

Geologija, Astronomija, gamta, Asteroidai, biologija, gyvybė

„Tai platesnė įvykių ataskaita, kurią parengėme ištyrinėję iš kraterio gautus mėginius, – sakė geofizikas Seanas Gulickas iš Teksaso universiteto. – Jie yra savotiški asteroido smūgio liudininkai.“

Nukritęs asteroidas sukėlė milžinišką cunamį, kurio bangos siekė kelis šimtus metrų. Po cunamio uolienos ir žemės didžiuliu greičiu sukrito į kraterį – vos per dieną į milžinišką ertmę subyrėjo maždaug 130 metrų minėtųjų medžiagų, kurios tarytum užkonservavo kraterį ir tam tikrą teritoriją aplink jį pirmosiomis minutėmis ir valandomis po smūgio.

Iš pradžių asteroido smūgio vieta turėjo priminti pragarą. Paskui visoje planetoje pasidarė šalta. Dėl staiga nukritusios temperatūros įvyko kreidos–paleogeno išnykimas, žymintis kreidos periodo pabaigą ir neskraidančių dinozaurų žūtį.

„Tą dieną išnyko ne visi dinozaurai, bet labai, labai daug“, – sakė S. Gulickas.

Išsilydžiusios uolienos reiškia, kad asteroidas trenkėsi į Žemę 10 milijardų atominių bombų jėga, aplinkui užsidegė tūkstančiai kilometrų miškų ir kilo cunamis, kurio bangos pasiekė dabartinio Ilinojaus vietą.

Cunamiui slūgstant, vanduo į naujai išmuštą kraterį sunešė įvairiausių medžiagų, įskaitant žemes (šį faktą įrodo rasti biožymikliai, siejami su dirvožemio grybeliais) ir medžio anglis – sudegusių medžių likučius.

Šie įvykiai būtų pakankamai stipriai paveikę aplinkines ekosistemas, tačiau būtent tai, kas nutiko kitą dieną, iš esmės pakeitė pasaulį. Užuominų pateikia ne rastos medžiagos, bet tam tikrų medžiagų trūkumas.

Mokslininkai neaptiko sieros turinčių mineralų, kurių turėjo būti. Galima daryti prielaidą, kad šias uolienas sunaikino asteroidas, ir į atmosferą buvo išmestas didžiulis kiekis sulfatų aerozolių, kurie neleido prasiskverbti Saulės šviesai ir dramatiškai sumažino Žemės temperatūrą ne vieneriems metams.

Remiantis mokslininkų skaičiavimais, nuo asteroido smūgio į atmosferą turėjo būti išmesta apie 325 mlrd. metrinių tonų sieros. Tai keturis kartus didesnis sieros kiekis, nei buvo išmestas 1883 m. išsiveržus Krakatau ugnikalniui. Po išsiveržimo viso pasaulio klimatas atvėso penkeriems metams.

Mokslininkai mano, kad siera buvo tikrasis žudikas. Galbūt dar prisidėjo ir vulkaninis aktyvumas, kurį turėjo sustiprinti asteroido smūgis.

„Tikroji masinio rūšių išnykimo priežastis privalo būti susijusi su atmosfera, – teigė S. Gulickas. – Tik tokiu būdu galima paaiškinti visuotinį išmirimą.“

Tyrimas buvo išspausdintas žurnale PNAS. Rašo: delfi.lt

Naujausias Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...

Niekas neišdrįso palikti komentaro. Registruokitės.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas. Nepykite komentatoriai, bet komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
04.07.2022 laikas 09:04 Bezosas kritikuoja Bideno kreipimąsi dėl mažesnių benzino kainų
"Amazon" įkūrėjas Džefas Bezosas (Jeff Bezos) sukritikavo JAV prezidentą Džo Bideną ( Joe Biden) už tai, kad šis paragino naftos bendroves sumažinti itin aukštas benzino kainas, todėl Baltieji rūmai sekmadienį stojo ginti JAV vadovo....

Skaityti daugiau

04.07.2022 laikas 08:57 Izraelio ekspertas įspėja, kad Indijoje atsirado naujas "Omicron" porūšis "Covid", galintis kelti nerimą

Izraelio eksperto teigimu, maždaug dešimtyje Indijos valstijų aptiktas naujas Omicron BA.2.75 subvariantas, kuris gali būti "nerimą keliančio" pobūdžio.

Skaityti daugiau

04.07.2022 laikas 08:48 Per šaudynes Kopenhagos prekybos centre žuvo keli žmonės, 22 metų įtariamasis suimtas
Per šaudymą Kopenhagos prekybos centre sekmadienį keli žmonės žuvo ir keli buvo sužeisti, pranešė Danijos policija ir pridūrė, kad suėmė vieną dvidešimtmetį asmenį.

Skaityti daugiau

04.07.2022 laikas 08:38 Šri Lankoje dėl degalų krizės mokyklose paskelbtos savaitės trukmės atostogos

Šri Lanka, neturėdama degalų transportui, nuo pirmadienio paskelbė savaitės trukmės atostogas mokykloms.

Skaityti daugiau

04.07.2022 laikas 08:25 Tūkstančiams žmonių liepta evakuotis prieš "gyvybei pavojingą" potvynį Sidnėjuje
Sekmadienį tūkstančiams australų buvo nurodyta evakuotis iš savo namų Sidnėjuje, nes didžiausią šalies miestą merkė liūtys, o potvyniai užliejo jo apylinkes.

Skaityti daugiau

04.07.2022 laikas 11:08 Receptai | Patiekalai Skanūs kalakutienos kotletai - kepsniukai su daržovėmis

Turiu prisipažinti, kad ganėtinai ilgai svarsčiau ar pasidalinti šiuo receptu su visais ar ne. Mano galvoje vis sukosi dvejopos mintys. Tarsi ir reikia, nes skoniu šie kalakutienos kotletai-kepsniukai su daržovėmis gavosi fantastiški ir pradingo lėkštėse žaibo greičiu, bet iš kitos pusės - lyg ir...

Skaityti daugiau

04.07.2022 laikas 10:46 Receptai | Patiekalai Sveiki ir sultingi kalakutienos kotletai su cukinija be miltų ir džiūvėsėlių
Minkšti, sultingi ir labai skanūs kalakutienos kotletai su cukinija. Juos gaminsime be miltų ir be džiūvėsėlių, tad jie bus tikrai sveiki. Mano šeimai šis patiekalas labai patinka ir jį dažnai gaminu. Tikiuosi ir Jūsų šeimai jis patiks, tad pamėginkite jau šiandien!...

Skaityti daugiau

03.07.2022 laikas 08:11 Receptai | Patiekalai Orkaitėje keptas karpis gabaliukais su bulvėmis ir daržovėmis
Jei jau kalbėti apie žuvis, visada mano didžiausiais favoritais būdavo upėtakis, lašiša arba dorada. Karpį buvau jau ganėtinai senokai buvau primiršusi.

Skaityti daugiau