Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Kosmosas » 2020 » Vasario » 25

Mėnuleigis „Yutu-2“ kitoje mėnulio pusėje rado „keistus“ akmenis

Tolimoji Mėnulio pusė jau ilgą laiką yra apipinta įvairiausiomis istorijomis apie ateivius ar kitokias gyvybės formas, apie kurias Žemėje dar nežinome. Apie šią vietą yra sukurta ir nemažai filmų, dar labiau skatinančių žmonių vaizduotę.

Dabar tolimoji Mėnulio pusė jau nebėra tokia paslaptinga kaip anksčiau, tačiau kartais vis tiek pasitaiko mįslių, kurių kol kas neįmena ir mokslininkai. Štai „Yutu-2“ mėnuleigis, jau kurį laiką keliaujantis po tolimąją Mėnulio pusę, neseniai atrado tai, kas itin sudomino įvairių sričių specialistus.

„Yutu-2“ aptiko uolienas, kurios savo spalva ir forma labai skiriasi nuo likusio regiono paviršiaus. Skirtumą galima laisvai įžiūrėti ir mėnuleigio padarytose nuotraukose – iš pilko ir grublėto mūsų palydovo paviršiaus kyšo šviesesnės uolienos, kurios mokslininkams kelia labai daug klausimų.

Kosmosas, Mėnulis, Kinija

Šios uolienos labai skiriasi nuo tų, kurias mėnuleigis jau turėjo progą išanalizuoti, todėl mokslininkai bando kuo greičiausiai išsiaiškinti kas tai per uolienos, iš ko jos sudarytos ir kodėl bei kaip jos atsirado būtent šiame Mėnulio regione. Tokia informacija suteiktų mokslininkams labai daug naujos informacijos apie „Yutu-2“ tyrinėjamo Von Karmano kraterio geologinę istoriją ir raidą.

Tolimesnė analizė

Uolienos buvo atrastos 13-ąją Mėnulio dieną, 2019 metų gruodį, todėl mokslininkai jau turėjo šiek tiek laiko jas patyrinėti. Detalesnė analizė parodė nedidelę eroziją, kurią Mėnulyje sukelia mikrometeoritai ir dideli temperatūros pokyčiai per Mėnulio dieną ir naktį. Tokia informacija leidžia mokslininkams manyti, kad šios uolienos yra palyginti jaunos, kadangi laikui bėgant, jos ima irti ir tampa dirvožemiu.

Kosmosas, Mėnulis, Kinija

Tyrimą atliekantys mokslininkai taip pat sako, kad šviesi uolienų spalva gali reikšti tai, jog jos susiformavo visiškai kitame Mėnulio regione, nei tas, kurį tyrinėja „Yutu-2“. Tačiau NASA aeronautikos ir kosmoso administracijos mokslininkas Danas Moriarty sako, kad dėl to, jog uolienų spalva ir forma yra panaši – visos jos greičiausiai yra kaip nors susijusios.

Istorinis nusileidimas

Kinijos „Chang'e 4“ kosminis zondas 2019 metų sausį buvo įrašytas į istoriją, kadangi pirmą kartą sėkmingai nusileido tolimojoje Mėnulio pusėje. Tyrinėjimui buvo pasirinktas 180 km pločio ir 3,6 mlrd. metų senumo Von Karmano krateris, kuris per mūsų palydovo formavimosi laikotarpį daugybę kartų buvo prisipildęs lavos. Būtent dėl to šio kraterio paviršius ir yra sąlyginai lygus ir tinkamas nusileidimams. Pats Von Karmano krateris yra dar didesniame ir senesniame Pietų ašigalio-Eitkeno baseino krateryje.

Kosmosas, Mėnulis, Kinija

„Chang'e 4“ nusileido toje Mėnulio vietoje, kuri yra pasidengusi bazaltu – ši vulkaninės kilmės uoliena yra tamsesnė už įprastą Mėnulio paviršiaus plutą. Jei paaiškėtų, kad mėnuleigis iš tiesų atrado šviesesnes uolienos ir kad tai nėra tiesiog netyčia nuotraukoje susidaręs efektas, tuomet tai galėtų reikšti, kad jos yra sudarytos kažkokių kitų medžiagų nei aplinkinės vulkaninės uolienos. D.Moriarty sako, kad tai nustatyti padėtų didesnės rezoliucijos nuotraukos.

„Jei uolienose yra daug įvairių fragmentų, tiesiog sulietų į vieną, tuomet tai galėtų būti regolitinė brekčija, kuri susiformuoja nuo didelio karščio susidūrus dviem kosminiams objektams. Bet jei uoliena pasirodys vientisesnė, tuomet tai galėtų būti įprasta Mėnulio plutos uoliena, kurią išmušė ir suardė meteorito smūgis“, – sako mokslininkas.

Kinija neseniai paskelbė daugybę misijos metu surinktų duomenų, o taip pat įspūdingas „Chang'e 4“ ir „Yutu-2“ padarytas nuotraukas. Tiesa, tarp šių duomenų nebuvo informacijos apie paslaptingas uolienas, tai reiškia, kad kol kas aukštos rezoliucijos nuotraukos viešai irgi nėra prieinamos.

Kosmosas, Mėnulis, Kinija

Na, o kalbant apie uolienų amžių, D. Moriarty sako, kad žodžio „jaunos“ nereikėtų priimti tiesiogiai. Šiuo atveju, jauna uoliena reiškia tai, kad ji susiformavo po didžiausių įvykių Von Karmano krateryje, bet ne jų metu.

„Tie įvykiai galėjo prasidėti prieš 10-100 mln. metų arba prieš 1-2 mlrd. metų – labai sunku pasakyti tiksliai“, – teigia D.Moriarty.

Nori sužinoti daugiau

Kad išsiaiškintų daugiau apie šias keistas uolienas, „Yutu-2“ komanda patį roverį nusprendė privežti arčiau, nes taip jas galėjo išanalizuoti ir mėnuleigyje įtaisytas specialus infraraudonųjų spindulių spektrometras, kuris fiksuoja medžiagos išskaidomą ar atspindimą šviesą, kartu atskleidžiant ir tikrąją objekto spalvą.

Kadangi uolienų fragmentai yra nedideli, o Mėnulio paviršius yra grublėtas ir pavojingas – komanda pirmiausia turėjo viską tiksliai apskaičiuoti, o tik tada bandyti naviguoti tarp įvairiausių paviršiaus iškilimų ir įdubimų. Kaip roveris juda dar yra svarbu ir dėl to, kad jis tikrai nėra labai greitas – uolienas jis atrado Mėnulyje nukeliavęs vos 12,6 metrus, o nuo nusileidimo iki dabar jis jau nukeliavo 357 metrus.

Kiek anksčiau „Yutu-2“ atrado ir dar vieną keistą medžiagą, kurią mėnuleigio komanda apibūdino esančią „gelio konsistencijos“.

Kinija planuoja antrojoje šių metų pusėje Mėnulyje nuleisti „Chang'e 5“ misiją, kurios tikslas bus surinkti ir pargabenti pavyzdžius iš Audrų vandenyno – didžiausios Mėnulio lygumos. Jei ši misija bus sėkminga, tuomet Kinija paleis ir „Chang'e 6“ misiją, kuri turėtų nusileisti tolimojoje mėnulio pusėje esančiame Eitkeno baseino krateryje, surinkti uolienų pavyzdžius ir pargabenti juos į Žemę 2023 metais.

Parengta pagal „Space“. CNSA/CLEP nuotr. Publikuoja lrytas.lt

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
04.06.2019 laikas 12:56 Receptai Tinginiai virtinukai su bulvėmis

Tiesiogiai per 10 minučių paruošiame tikrą gardumyną! Ingredientai: 400 g bulvių; 150 g miltų; 1 a. š. druskos; 2-3 v. šaukštai augalinio aliejaus.

Skaityti daugiau

22.09.2019 laikas 14:42 Receptai Greitai paruošiami sviestiniai sausainiai
Kambario temperatūros sviestą labai gerai išsukite su cukraus pudra ir vanilės ekstraktu. Paruoštą sausainių tešlą dėkite į konditerinę rankovę ir ant kepimo popieriumi išklotos skardos formuokite sausainius.

Skaityti daugiau

06.06.2019 laikas 12:52 Receptai Skanių varškės spurgų receptas
Gaminame. Varškės spurgos Į dubenį dedame varškę, pertriname šakute, mušame kiaušinius, beriame druską, cukrų, vanilinį cukrų. Sodą nugesiname šlakeliu acto ir taip pat pilame į dubenį. Visus ingredientus gerai išmaišome, dalimis ...

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
22.01.2025 laikas 07:24 WEF mokslininkai pristatė nanodaleles, galinčias nuotoliniu būdu valdyti žmogaus protą
Pietų Korėjoje vykdomi tyrimai atskleidžia neįtikėtiną galimybę: nanodalelėmis galima valdyti gyvūnų elgesį. Tačiau šios technologijos pažanga kelia rimtų etinių klausimų ir galimas grėsmes žmonijai. Ar esame pasirengę susidurti su pasekmėmis, jei ši...

Skaityti daugiau

21.01.2025 laikas 22:10 Astrofizikai mano, kad Žemė paėmė Mėnulį iš kitos planetos
Tradiciškai manoma, kad Mėnulis atsirado po didelio susidūrimo su Žeme, tačiau naujas tyrimas, atliktas Pensilvanijos universiteto mokslininkų, siūlo alternatyvų požiūrį. Jie teigia, kad Mėnulis galėjo kilti iš kitos Saulės sistemos vietos ir vėliau ...

Skaityti daugiau

21.01.2025 laikas 21:55 Gyvenamos planetos galėjo atsirasti anksčiau nei galaktikos, mano mokslininkai
Ilgą laiką astronomai buvo įsitikinę, kad galaktikos atsirado prieš formuojantis planetoms. Tačiau naujausi tyrimai, vadovaujami Danielio Valeno iš Portsmuto universiteto, atskleidžia, kad gyvybės galimybės galėjo egzistuoti ankstyvosios Visatos stad...

Skaityti daugiau

21.01.2025 laikas 07:29 Dukra ištekėjo už vyro, kuris ją tempia žemyn ir manipuliuoja ja, kaip jam patinka
Jaunos šeimos gyvenimas su tėvais gali atrodyti kaip patogus sprendimas, tačiau tai dažnai atneša nesusipratimų ir įtampų. Šiame straipsnyje nagrinėsime iššūkius, su kuriais susiduria poros, kai tėvai nori padėti, o jaunųjų šeimos nariai nesuvokia, k...

Skaityti daugiau

20.01.2025 laikas 07:40 Mano vyro tėvai nenorėjo mums padėti įsigyti butą, tačiau patys nusipirko naują automobilį

Šeimos dinamikos dažnai yra sudėtingos, ypač kai kalbama apie finansinę paramą. Mano vyro tėvai, nors ir gyvenantys gerai, atsisako padėti mums nusipirkti nuosavą būstą. Tai sukėlė daug klausimų ir iššūkių mūsų santykiuose. Šiame straipsnyje pasid...

Skaityti daugiau