Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Katastrofos » 2021 » Rugsėjo » 23

Dangoraižį Niujorke 1945 metais taranavo bombonešis B-25

1931 metais Niujorke buvo iškilmingai atidarytas biurų pastatas Empire State Building. Pastatas buvo 443 metrų aukščio ir turėjo 103 aukštus. Dangoraižis tapo aukščiausiu pastatu pasaulyje ir šį titulą išlaikė iki 1970 metų, kai buvo pastatyti liūdnai išgarsėję bokštai dvyniai.

Empire State Building buvo atidarytas ne pačiu palankiausiu metu. Likus metams iki atidarymo, žlugo JAV biržų sistema, kilo didžioji depresija (1929-1939 m. pasaulinė ekonominė krizė). Todėl labai daug patalpų stovėjo tuščios. Dangoraižis buvo nuostolingas iki pat 1950 metų. O 1945 metų incidentas išvis galėjo padėti tašką dangoraižio istorijoje.

B-25 bombonešis Wikimedia Commons

B-25 bombonešis Wikimedia Commons

1945 metų liepos 28 dieną Viljamas Smitas pilotavo karinį bombonešį B-25. Tai buvo eilinis skrydis su bombonešiu B-25D Michell iš Bedfordo Masačiusetso valstijoje į Niuarką Naujajame Džersyje. Bombonešis, turėjęs armijos šaukinį 0577, buvo pravardžiuojamas “Senuoju Džonu” ir pertvarkytas į VIP transportą karinių oro pajėgų vadovybei.

Smitas gavo užduotį paimti savo vadą Niuarke ir nuskraidinti jį į Su Folso aviacijos bazę Pietų Dakotoje. Šiame skrydyje Smitą lydėjo seržantas Kristoferis Domitrovičius ir antrasis pilotas iš karinių jūrų pajėgų Albertas Perna. Perna buvo tiesiog įsodintas į lėktuvą, nes vyko pas savo tėvus į Brukliną.

Į lemtingą skrydį B-25 išskrido tik 9 valandą ryto ir skrido Naujojo Džersio valstijos pietų kryptimi. Po tam tikro laiko Smitas gavo perspėjimą iš Niujorko oro uosto Kvinse (dabar jis vadinasi LaGuardia Airport), kad miestą apklojo tirštas rūkas. Dispečeris grėsmingai įspėjo: “Mes negalime matyti viršutinės Empire State Building pastato dalies. Siūlome jums nusileisti oro uoste”. Nors Smitas pranešimą gavo, tačiau, matyt, nekreipė į jį dėmesio ir paprašė leidimo tęsti skrydį į Niuarką.

Lėktuvas buvo vos už kelių minučių skrydžio nuo LaGuardia, bet pateko į labai tirštą rūką, matomumas buvo itin menkas. Smitas išlaikė ne mažiau kaip 2000 pėdų (610 m) aukštį, kad galėtų skristi virš miesto, bet jis, žinoma, suklydo ir netrukus pateko praktiškai į “dangoraižių gatvę”. Variklių gausmas atkreipė sunerimusių žmonių dėmesį ir gatvėje, ir dangoraižių aukštuose. Dirbusieji aukštutiniuose biurų pastatų aukštuose puolė prie langų ir apstulbę pamatė, kaip lėktuvas išniro iš rūko po jais ir pasisuko į Empire State Building pusę. Vienas iš stebėtojų buvo Karinių oro pajėgų leitenantas Frenkas Kovis, kuris detaliai aprašė katastrofą, stebėdamas ją pro savo kambario “Biltmore” viešbutyje langą. Kovis apstulbęs žiūrėjo ir negalėjo patikėti savo akimis, kai lėktuvas įsirėžė į aukščiausią Niujorko pastatą.

Maždaug 9.49 val. ryto B-25 įsirėžė į sieną tarp 78 ir 79 dangoraižio aukštų 295 m aukštyje virš žemės. Lėktuvas skrido 320 km/val. greičiu. Po susidūrimo nugriaudėjo sprogimas. Iš lėktuvo liekanų ištekėję karšti degalai suformavo kone 30 m skersmens ugnies kamuolį.

Vienas iš variklių užkrito ant šalia stovinčio trylikos aukštų pastato, pramušė stogą ir sukėlė gaisrą. Kitas variklis pateko į lifto šachtą ir sukėlė didžiulį gaisrą rūsyje. Keturiolika žmonių žuvo: pilotas Smitas, dar du, buvę bombonešio viduje (štabo seržantas Kristoferis Domitrovičius ir autostopu skridęs Albertas Perna), ir vienuolika žmonių pastate. Gerokai didesnių aukų pavyko išvengti tik todėl, kad lėktuve nebuvo karinės amunicijos.

Ugniagesiai ir tyrėjai apžiūri bombonešio B-25, įsirėžusio į "Empire S

Ugniagesiai ir tyrėjai apžiūri bombonešio B-25, įsirėžusio į "Empire State Building" Niujorke, 1945 m. liepos 28 d. AP

Kai lėktuvas atsitrenkė į Empire State Building pastatą, vienas iš liftų atitrūko ir smigo žemyn iš 75 aukšto (1000 pėdų). Liftininkas Betis Lu Oliveris (Betty Lou Oliver) išgyveno po kritimo iš tokio aukščio. Jis net pateko į Gineso rekordų knygą. Tai absoliutus išgyvenimo po lifto kritimo iš didžiulio aukščio rekordas.

Bombonešio B-25 nuolaužos 34-ojoje gatvėje Niujorke, 1945 m. liepos 28

Bombonešio B-25 nuolaužos 34-ojoje gatvėje Niujorke, 1945 m. liepos 28 d. AP

Nepaisant apgadinimų ir aukų, Empire State Building pastatas buvo vėl atidarytas jau kitą pirmadienį. Gaisras dangoraižyje buvo likviduotas per 40 minučių. Tai buvo vienintelis gaisras tokiame aukštyje, kuris buvo suvaldytas.

Bombonešių liekanos ant dangoraižio fasado, 1945 m. liepos 28 d.

Bombonešių liekanos ant dangoraižio fasado, 1945 m. liepos 28 d. Wikimedia Commons

Vaizdas į "Empire State Building" pro 33-iosios gatvės daugiabučio

Vaizdas į "Empire State Building" pro 33-iosios gatvės daugiabučio stogą Niujorke, kurį sunaikino lėktuvo nuolaužos, 1945 m. liepos 28 d. AP

Ugniagesiai ir tyrėjai apžiūri bombonešio B-25, įsirėžusio į Empire

Ugniagesiai ir tyrėjai apžiūri bombonešio B-25, įsirėžusio į "Empire State Building" Niujorke, 1945 m. liepos 28 d. AP

Gelbėtojai išneša vieną iš aukų iš 79-ojo aukšto, 1945 m. liepos 28 d

Gelbėtojai išneša vieną iš aukų iš 79-ojo aukšto, 1945 m. liepos 28 d. AP

Katastrofa pagreitino ilgai laukto federalinio įstatymo dėl deliktinių ieškinių iškėlimo priėmimą 1946 metais. Taip pat buvo priimtos įstatymo pataisos, galiojusios atgaline data, kurios suteikė žmonėms teisę paduoti vyriausybę į teismą dėl avarijų sukeltos žalos atlyginimo.

Taip įvyko pirmasis JAV dangoraižio taranas. Bet Empire State Building pastatas po metų vėl patyrė tokį pat smūgį. Antras susidūrimas įvyko 1946 metų gegužės 20 dieną. Toks pat bombonešis B-25 taranavo 58-ą aukštą. Avarijos aukomis tapo 10 žmonių.

Po susidūrimo vienuolikoje viršutinių "Empire State Building" aukštų k

Po susidūrimo vienuolikoje viršutinių "Empire State Building" aukštų kilo gaisrai, 1945 m. liepos 28 d. AP

Bombonešio B-25 susidūrimo su "Empire State Building" Niujorke padarin

Bombonešio B-25 susidūrimo su "Empire State Building" Niujorke padariniai, 1945 m. liepos 28 d. AP

XX amžiaus septintajame dešimtmetyje, kai buvo projektuojamas Pasaulinis prekybos centras, šis incidentas paskatino projekto autorius apsvarstyti atsitiktinio lėktuvo Boeing 707 atsitrenkimo į vieną iš bokštų dvynių scenarijų. Bokštai buvo sugriauti, kai du lėktuvai Boeing 767 tyčia buvo nukreipti į juos per teroristinį aktą 2001 metų rugsėjo 11 dieną.

paranormal.lt

Jei manai, kad ši informacija buvo naudinga, pasidalink, prenumeruok ir padėkok...

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
18.10.2021 laikas 22:21 Gydomuosius mišinius vartosite - ligų nepažinosite!
Žolelių gydomosios jėgos žinomos nuo neatmenamų laikų. Žiniuoniai ir liaudies gydytojai po kruopelę rinko laiko patikrintus gydomųjų žolelių ir jų mišinių liaudiškus receptus.

Skaityti daugiau

18.10.2021 laikas 21:43 Airijos miestelyje, kuriame 99,7 proc. gyventojų yra "visiškai paskiepyti", pastebėtas masinis kovidų "protrūkis"
Airijos anklave Voterforde (Waterford), kur 99,7 proc. visų suaugusiųjų šiuo metu yra "visiškai paskiepyti" nuo Wuhan koronaviruso (Covid-19), pastebimas didžiulis ligos protrūkis.

Skaityti daugiau

18.10.2021 laikas 16:29 Buvęs JAV valstybės sekretorius Colinas Powellas mirė nuo kardiologinių komplikacijų
Buvęs JAV valstybės sekretorius Colinas Powellas (Colin Powell) mirė nuo "Covid-19" komplikacijų, kaip buvo paskelbta pirmadienį.

Skaityti daugiau

18.10.2021 laikas 09:45 Ar kovidų "vakcinos" sukelia žmonėms AIDS? Skiepytųjų imuninės sistemos funkcijos kiekvieną savaitę sumažėja maždaug 5 %

Naujausi Jungtinės Karalystės PHE vakcinų priežiūros ataskaitos duomenys rodo, kad žmonės, kurie buvo "visiškai paskiepyti" nuo Wuhan koronaviruso (Covid-19), per savaitę praranda apie penkis procentus savo imuninės sistemos.

...

Skaityti daugiau

17.10.2021 laikas 19:12 Televizijos stotis, ieškanti istorijų apie mirtinus neskiepytų žmonių atvejus, sulaukia pranešimų apie sužeidimus dėl skiepų

Maždaug prieš mėnesį WXYZ-TV 7 kanalas savo Facebook puslapyje paskelbė ieškantis vartotojų, norinčių pasidalinti istorijomis apie mirčių atvejus tarp nepaskiepytų nuo koronaviruso (COVID-19). Vietoj to ABC filialas Detroite sulaukė daugybės istorijų apie koronaviruso vakcinos padarytą žalą ir mi...

Skaityti daugiau

Kaip pasigaminti naminės sardelės - šviežias pieniškas dešrelės?
18.10.2021 laikas 11:41 Receptai | Patiekalai Kaip pasigaminti naminės sardelės - šviežias pieniškas dešrelės?
Labai mano pamiltos naminės šviežios pieniškos dešrelės - sardelės. Kai atradau šį receptą, parduotuvėje jų stengiuosi niekada nebepirkti. Jos gaunasi tikrai puikios, labai rekomenduoju išmėginti.

Skaityti daugiau

17.10.2021 laikas 14:48 Receptai | Patiekalai 4 naminės starkos receptai

Tvirtą statinę nuo vyno – geriausia nuo vengriško arba maderos – neseniai nupilto, kad nebūtų statinėj pelėsių ir suplėkusio kvapo – apipilniai pripilti grynos degtinės iš rugių.

Skaityti daugiau

17.10.2021 laikas 14:18 Receptai | Patiekalai Ką reikia žinoti prieš verdant naminę?

Prieš imantis varyti naminę, reikėtų įsidėmėti, kad ne iš bet kokios paprastos naminės galima paruošti subtilaus skonio ir geros kokybės gėrimų. Pavyzdžiui, pirmojo varymo naminė iš cukrinių runkelių ir išspau­dų visiškai netinka kokybiškiems gėrimams ruošti, ta­čiau ji labiau dera taisan...

Skaityti daugiau