Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Psichologija » 2023 » Rugsėjo » 21

Kodėl žmogui būna sunku save objektyviai įvertinti?

Kodėl žmogui būna sunku save objektyviai įvertinti?

Kai pastebime, kad mūsų pačių supratimas apie save skiriasi nuo to, kokius mus mato kiti, sutrinkame. Informacija apie tai, kaip kiti mus suvokia, gali būti labai naudinga.

Tą neatitikimą jau esame pastebėję ne kartą. Kai netikėtai pažvelgiame į veidrodį ar pamatome save vaizdo įraše, nustembame, kaip skiriasi mūsų savęs suvokimas iš vidaus nuo išorinio vaizdo. Tai nosis atrodo didesnė, tai kūno laikysena nuvilia, tai balsas skamba kitaip.

Pavyzdžiui, žiūrite vaizdajuostę iš savo komandiruotės Londone. Visada didžiavotės, kad kalbate angliškai beveik be akcento, o įraše jūsų tarimas skamba labai lietuviškai.

Paskui kalbėdamiesi su broliu prisimenate vieną vaikystės epizodą. Ir pastebite, kaip skirtingai jūs abu išgyvenote ir įsiminėte tą patį trumpą įvykį. Pašalinis klausytojas gal net neįtartų, kad kalbate apie tą patį.

O keisčiausias dalykas atsitiko savaitgalį, kurį praleidote su trimis geromis draugėmis. Jūs susikivirčijote su viena iš jų. Jūs nė neabejojote, kad konfliktą sukėlė ji. O kitos dvi draugės tvirtino, kad buvote pati dėl visko kalta.

Dabar jaučiatės visai pasimetusi. Jums labai svarbu, ką kiti apie jus mano. Jūs nenorite niekam gadinti nuotaikos ar tapti našta.

Vedini emocijų

Mūsų suvokimas yra daugiau ar mažiau individualiai nuspalvintas. Iš to mes gauname ir daug gero. Kai tėvai apžiūrinėja savo naujagimį, jie mato ne paprasčiausią galvą su keturiomis galūnėmis, skleidžiančią nesuprantamus garsus. Prieraišumo hormonai verčia juos savo vaiką matyti emocijų akimis. Prieraišumo hormonai sukelia tokias emocijas, kurios užtikrina naujagimio išgyvenimą.

Ir priešingai, kai mes patenkame į kritinę situaciją, streso hormonai nulemia mūsų tunelinį matymą, kad mūsų žvilgsnis būtų nukreiptas tik į gyvybiškai svarbiausią objektą, o visa kita būtų išblukinta. Todėl sunkių konfliktų situacijose dalyvių suvokimas ir emocijos dažnai labai smarkiai skiriasi.

Tą galima būtų pailiustruoti anoreksijos pavyzdžiu. Kai mes žvelgiame į save veidrodyje, paprastai suaktyvėja smegenų regėjimo centras, taip pat ir emocijų bei atminties centrai, bet pastarieji tik penktadaliu. Kai save veidrodyje apžiūrinėja anoreksija serganti moteris, santykis būna atvirkštinis. Ji mažiau mato savo kūną, o daugiau suvokia savo pačios kūno įvertinimą.

Panašių keblumų kyla ir su emocijomis. Jos išplaukia iš jau emociškai nuspalvintų suvokimų, kuriuos dar labiau perdirba mūsų smegenys. Problemos atsiranda čia ir kitose situacijose pirmiausia todėl, kad mes nesuvokiame tokių procesų ir manome, kad mūsų suvokimas atitinka visų kitų suvokimą.

Geresnis savęs suvokimas bus įmanomas tuo atveju, jei mes žinosime, kad mūsų suvokimas yra nuspalvintas individualiai, ir jei mes sąmoningai tai pripažinsime.

Naudinga būtų įrašyti vaizdajuostę, leisti ją peržiūrėti geram draugui ar draugei ir paskui palyginti, ką matėte jūs ir ką matė kitas žmogus. Arba aptarti realius įvykius su visais kitai jų dalyviais, sulyginti visus požiūrių taškus ir suvokti, kokie skirtingi yra suvokimai ir prisiminimai.

Čia nekalbama apie tai, kas yra teisinga ir kas klaidinga. Rambyno kalnas iš skirtingų dangaus krypčių atrodo vis kitaip, tačiau tai yra tas pats kalnas. Kad sužinotume, kaip iš tikrųjų atrodo Rambyno kalnas, reikėtų apžiūrėti jį iš visų perspektyvų ir nebandyti kitų įtikinėti, kad vaizdas iš šiaurinės pusės yra vienintelis teisingas.

Geriau suvokti šią temą gali padėti vaidyba. Kai pabandysite suvaidinti labai savimi pasitikintį žmogų, geriau suvoksite, kaip iš tikrųjų kitiems skamba jūsų balsas ir atrodo jūsų laikysena.

Tačiau labiausiai naudingos gali būti dėmesingumo pratybos arba psichoterapija. Sąmoningumas padeda atskirti emocinę ir instinktyviąją suvokimo dalį. Mūsų gyvenimas šiais laikais yra gerokai saugesnis nei senovėje, tačiau išgyvenimo instinktas vis dar veikia per daug aktyviai ir kartais mums tampa kliūtimi kelyje.

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
16.11.2017 laikas 10:36 Receptai Arbata nuo kosulio (alavijas, beržas, liepa)
Liaudies medicinos receptas. Gydo nuo: Kosulys. Ingredientai: medėjančio alavijo lapai, beržo pumpurai, liepos žiedai, medus, alyvuogės.

Skaityti daugiau

07.06.2019 laikas 07:20 Receptai Lietinių blynų receptas

Gaminame. Lietiniai blynai Prieš gaminant lietinius blynus, kiaušinius ir pieną išimame iš šaldytuvo ir palaikome kambario temperatūroje, kad atšiltų.

Skaityti daugiau

08.06.2019 laikas 18:07 Receptai Skanus šokoladinis bananų tortas per 15 minučių

Tai labai skanus šokoladinis bananų tortas. Gaminamas ne ilgiau, kaip 15 minučių. Jei pageidaujate, galite leisti pastovėti, kad susigertų visi produktai ir įgautų ypatingą aromatą. Niekas net neatspės, kad ten sausainiai.

...

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
26.01.2025 laikas 18:34 Kodėl vyrai vengia gražių moterų? Psichologiniai barjerai
Susipažinkite su intriguojančia tema, kuri rūpi daugeliui moterų – kodėl vyrai dažnai atsisako galimybės artimiau bendrauti su gražiomis moterimis? Nors išvaizda gali traukti, psichologiniai barjerai ir asmeniniai įsitikinimai dažnai trukdo vyrams že...

Skaityti daugiau

26.01.2025 laikas 10:07 Oficialus tyrimas: Lipidų nanodalelės, gautos iš mRNA švirkštų, atakuoja širdį ir kitus organus
Naujas tyrimas, paskelbtas žurnale „Nature Biotechnology“, sukėlė nerimą dėl mRNA COVID-19 vakcinų saugumo. Jame teigiama, kad lipidų nanodalelės, kurios buvo teigiamos, kad liks injekcijos vietoje, iš tiesų cirkuliuoja organizme ir gali pakenkti šir...

Skaityti daugiau

25.01.2025 laikas 22:28 Kšyštofas Jakovskis bandė perskaityti Bilo Geitso mintis
Ar esate pasiruošę neįtikėtiniems ir šokiruojantiems pranašystėms? Kšyštofas Jakovskis, vienas žymiausių aiškiaregių, vėl sugrįžo su mintimis, kurios verčia susimąstyti apie mūsų ateitį. Jo neseniai pristatyta nuomonė apie Bilo Geitso mąstymą, pasaul...

Skaityti daugiau

25.01.2025 laikas 18:23 Naujas gyvenimas: kaip mama pakeitė mano pasaulį
Gyvenimas dažnai pateikia iššūkių, apie kuriuos net nesusimąstome, kol jie neatsitinka. Ši istorija — apie netikėtą pokyčių akimirką, kuri privertė mane pergalvoti savo prioritetus ir santykius su artimaisiais. Kai mano mama, visada buvusi stipri ir ...

Skaityti daugiau

25.01.2025 laikas 10:49 WEF skelbia JAV rinkimus niekiniais ir negaliojančiais, prognozuoja, kad ‘Juodosios Gulbės Įvykiai’ 2025 m. ‘Perkraus Žmoniją’

Davos, Šveicarija, tapo globalistų susibūrimo centru, kur pasauliniai lyderiai diskutuoja apie strategijas ir planus, skirtus kontroliuoti pasaulio ekonomiką. Klausas Švabas, Pasaulio ekonomikos forumo įkūrėjas, aiškiai išdėstė savo ambicingą vizi...

Skaityti daugiau