Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Istorijos paslaptys » 2024 » Vasario » 1

Prieš 536 METUS: maras, badas, sausra, šaltis ir paslaptingas rūkas, kuris tęsėsi 18 mėnesių

Prieš 536 METUS: maras, badas, sausra, šaltis ir paslaptingas rūkas

Istorijos metraščiuose yra metų, kurie išsiskiria kaip ypač katastrofiški. Viduramžių istorikas Maiklas Makormikas (Michael McCormick) į klausimą, kurie metai buvo patys blogiausi gyventi, atsako vienareikšmiškai: 536-ieji. 536 m. pranoko net 1349 m. Juodosios mirties ir 1918 m. gripo pandemijos baisumus. 536 m. Europoje prasidėjo precedento neturintis tamsos ir nevilties laikotarpis.

Tais lemtingais metais Europą, Artimuosius Rytus ir dalį Azijos apėmė paslaptinga migla, panardinusi juos į amžiną tamsą, trukusią stulbinančius 18 mėnesių. Bizantijos istorikas Prokopijus šį šiurpų reiškinį aprašė kaip silpną, į mėnulio šviesą panašią saulės šviesą ištisus metus. 536 m. vasarą labai nukrito temperatūra: nuo 1,5 °C iki 2,5 °C. Dėl šio staigaus atšalimo prasidėjo šalčiausias dešimtmetis per pastaruosius 2 300 metų, dėl to buvo nualintas derlius ir kilo visuotinis badas. Per šį precedento neturintį vasaros atšalimą Kinijoje netgi iškrito sniegas.

Vos po kelerių metų, 541 m., romėnų Pelusijaus uostą Egipte užklupo burbulinis maras, žinomas kaip Justiniano maras. Ši mirtina liga sparčiai išplito rytinėje Romos imperijos dalyje, išnaikindama nuo trečdalio iki pusės gyventojų ir pagreitindama galutinį Romos imperijos žlugimą. Ekstremalių oro sąlygų ir pražūtingo maro derinys įstūmė Europą į ekonominio sąstingio epochą, trukusią daugiau nei šimtmetį.

Šimtmečius istorikai bandė išsiaiškinti šių katastrofiškų įvykių priežastis. Pagaliau pavyko padaryti proveržį. Maiklo Makormiko (Michael McCormick) ir glaciologo Polo Majevskio (Paul Majewski) vadovaujama komanda iš Meino universiteto Klimato kaitos instituto atliko itin tikslią Šveicarijos ledyno ledo analizę.

Rezultatai rodo, kad kataklizminis ugnikalnio išsiveržimas Islandijoje sukėlė paslaptingus debesis, kurie 536 m. Šiaurės pusrutulį apgaubė tamsa. Po to sekė dar du galingi išsiveržimai 540 ir 547 m., kurie dar labiau pablogino jau ir taip baisią padėtį. Vulkanų aktyvumo ir vėlesnių maro protrūkių derinys įstūmė Europą į ilgalaikį ekonominį nuosmukį.

Kruopštus ledo branduolių tyrimas leido istorikams pažvelgti į Romos imperijos žlugimą ir viduramžių ekonomikos atsiradimą per naują prizmę. Ledas fiksuoja ne tik stichines nelaimes, bet ir žmogaus sukeltą taršą, todėl galima išsamiai apibūdinti susipynusius veiksnius, lėmusius šį audringą istorijos laikotarpį. Pasak Oklahomos universiteto viduramžių ir romėnų istoriko Kyle'o Harperio, šis naujas įrašas atskleidžia sudėtingą žmogaus veiksmų ir gamtos jėgų santykį.

Apmąstome katastrofiškus 536-uosius metus, kurie labai primena trapią pusiausvyrą tarp žmonių civilizacijos ir gamtos jėgų. Iš šio niūraus istorijos tarpsnio išmoktos pamokos neabejotinai padės mums suprasti, kaip visuomenė gali atlaikyti krizės laikotarpius ir iš jų išeiti stipresnė nei bet kada anksčiau.

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
24.06.2019 laikas 20:03 Receptai Omletas su pievagrybiais ir špinatais
Pievagrybius supjaustome plonais griežinėliais arba kvadratėliais ir apkepiname keptuvėje ištirpintame svieste. Dedame nuplautus ir pasmulkintus špinatus ir kepame dar kelias minutes, kol špinatai sukris. Pilame kiaušinio plakinį,...

Skaityti daugiau

04.09.2019 laikas 15:02 Receptai Nesaldūs varškėčiai su žalumynais ir sūriu. Puikūs pusryčiai, priešpiečiai ar vakarienė!
Gali valgyti juos saugiai, kas laikosi dietos! Puikūs pusryčiai, priešpiečiai ar vakarienė! Norėdami sužinoti daugiau apie pasiruošimą, žiūrėkite vaizdo įrašą

Skaityti daugiau

30.10.2017 laikas 11:22 Receptai Gudobelė ir paprastoji sukatžolė gydo stenokardija

Liaudies medicinos receptas. Gydo nuo: Stenokardija. Ingredientai: Sausos gudobelės uogos, Džiovinta sukatžolė, Verdantis vanduo.

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
24.05.2024 laikas 21:16 Su vyru mėgavomės romantiška vakariene, kai staiga atsidarė durys
Kartą šeštadienio vakarą mes su vyru mėgavomės romantiška vakariene, kai netikėtai atėjo nekviesta anyta. Pasirodo, ji vėl pasidarė mūsų buto raktų kopijas be leidimo.

Skaityti daugiau

24.05.2024 laikas 06:56 2024 m. gegužės 24 d. horoskopas visiems zodiako ženklams
Vakarykštė pilnatis Dvynių ir Šaulio ašyje jau praėjo ir mes įžengėme į silpstančio Mėnulio fazę. Jei Brėkštančio Mėnulio periodas skirtas naujiems darbams pradėti, tai Nykstantis Mėnulis sako, kad dabar palankus metas juos užbaigti....

Skaityti daugiau

23.05.2024 laikas 19:21 Nuostabi trauktinė nuo hipertonijos
Jau daug metų turiu aukštą Kraujospūdį. Nepamenu, kada gyvenau ramiai, be baimės, kad netrukus prasidės priepuolis. Užtenka pačios nekalčiausios priežasties, kad pakiltų kraujospūdis. Darbe laukėme audito komisijos, nervinomės visi, pergyvenome. Virš...

Skaityti daugiau