- 18.04.2024
- 0.0 Reitingas
- 419 Peržiūros
- Komentarai
Mastabų kapavietės, esančios senovės Egipto laidojimo vietose, liudija ankstyvosios Egipto civilizacijos architektūrinį puošnumą ir kultūrinius tikėjimus.
Šie stačiakampiai statiniai su nuožulniais šonais ir sudėtinga vidaus apdaila leidžia pažvelgti į senovės egiptiečių įsivaizduojamą pomirtinio gyvenimo pasaulį.
Mastabų kapavietės datuojamos ankstyvuoju dinastiniu Egipto laikotarpiu, maždaug 3100-2686 m. pr. m. e., ir yra daugiau nei 5000 metų senumo. Jos pirmiausia buvo statomos kaip didikų ir aukšto rango pareigūnų amžinojo poilsio vieta. Terminą "mastaba", kilusį iš arabiško žodžio "suolas", archeologai sugalvojo dėl šių statinių suolo formos.
Mastabų kapaviečių statyba rodo senovės egiptiečių architektūrinį išradingumą. Iš purvo plytų arba akmens pagaminti statiniai paprastai būna apie 30 m ilgio, 15 m pločio ir apie 6 m aukščio. Išorinės sienos maždaug 75 laipsnių kampu nusileidžia į vidų, todėl statinys įgauna būdingą suolo pavidalą.
Mastabos kapavietės vidų sudaro dvi pagrindinės dalys: koplyčia ir laidojimo kamera. Koplyčia, į kurią galėjo patekti gyvieji, buvo papuošta gražiais raižiniais ir paveikslais, vaizduojančiais mirusiojo gyvenimą ir pasiekimus. Laidojimo kameroje, esančioje statinio gale, buvo laikomas mirusiojo sarkofagas ir įvairūs kapo reikmenys, skirti naudoti pomirtiniame gyvenime.
Mastabų kapavietės buvo ne tik laidojimo vietos, bet ir atspindėjo senovės egiptiečių idėjas apie pomirtinį gyvenimą. Buvo tikima, kad įmantrūs raižiniai ir piešiniai, esantys kapaviečių viduje, maitina mirusiojo ka arba gyvybinę jėgą pomirtiniame gyvenime. Laidojimo įranga, kurią dažnai sudarė maistas, baldai ir asmeniniai daiktai, turėjo užtikrinti mirusiojo komfortą ir gerovę amžinajame gyvenime.
Mastabų kapaviečių datavimas buvo atliktas derinant radiokarboninį datavimą ir kapavietėse rastų artefaktų kontekstinę analizę. Manoma, kad kapaviečių vieta, paprastai nukreipta į Nilą, turi religinę reikšmę, galbūt susijusią su senovės egiptiečių tikėjimu, kad Nilas yra kelias į pomirtinį gyvenimą.
Nors iš pradžių buvo skirtos tik kilmingiesiems, palaipsniui mastabų kapavietės paplito ir jomis naudojosi įvairaus socialinio statuso žmonės. Kai kurios garsiausios mastabų kapavietės, pavyzdžiui, Ptahhotepo kapavietė Sakkaroje, garsėja puikiais reljefais ir suteikia neįkainojamų žinių apie senovės egiptiečių kasdienį gyvenimą ir tikėjimą.
Nepaisant jų amžiaus, daugelis mastabų kapaviečių išliko iki šių dienų ir suteikia istorikams bei archeologams daug informacijos apie šią žavią civilizaciją. Jų išlikimas liudija apie senovės egiptiečių meistriškumą statyti ir didelę pagarbą pomirtiniam gyvenimui.
Remiantis: https://paranormal.lt/
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau