Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Archeologija » 2024 » Birželio » 27

Naujojoje Zelandijoje aptikta unikali gotozaurų fosilija

246 milijonų metų senumo egzempliorius yra geologiškai seniausias pietų pusrutulio jūrų roplys.

Šioje nuotraukoje matyti, kaip maždaug prieš 246 mln. metų (triaso periodas) notozauras plaukia palei senovinę pietinę poliarinę pakrantę dabartinės Naujosios Zelandijos teritorijoje.

Šioje nuotraukoje matyti, kaip maždaug prieš 246 mln. metų (triaso periodas) notozauras plaukia palei senovinę pietinę poliarinę pakrantę dabartinės Naujosios Zelandijos teritorijoje. Paveikslėlio autorius: Stavros Kundromichalis.

"Ropliai valdė jūras milijonus metų prieš dinozaurams užvaldant sausumą", - sakė daktaras Benjaminas Kearas (Benjamin Kear) iš Upsalos universiteto Evoliucijos muziejaus ir jo kolegos. Apie atradimus rašo Sci News.

"Įvairiausia ir geologiškai ilgiausiai išlikusi grupė buvo sauropterjerai, kurių evoliucijos istorija truko daugiau nei 180 mln. metų."

"Šiai grupei priklausė ilgakakliai pleziozaurai. Notosaurai buvo tolimi jų pirmtakai."

"Notosaurai galėjo užaugti iki 7 m (23 pėdų) ilgio ir plaukiojo naudodami keturias į irklus panašias galūnes. Jie turėjo suplokštėjusias kaukoles su plonų kūginių dantų tinklu, kuriais gaudė žuvis ir kalmarus."

246 mln. metų senumo notozaurų fosilija buvo iškasta 1978 m. iš palaido riedulio, rasto palei pagrindinį Balmakano upelio intaką Harperio kalno papėdėje, Harperio kalnų masyve, centrinėje Pietų salos dalyje, Naujojoje Zelandijoje.

"Naujojoje Zelandijoje rastas notozauras yra daugiau kaip 40 mln. metų senesnis už anksčiau žinomas seniausias sauropterijų fosilijas iš pietų pusrutulio", - sakė daktaras Kearas, pagrindinis žurnale " Current Biology" paskelbto straipsnio autorius.

"Parodėme, kad šie senieji jūriniai ropliai gyveno seklioje pakrantės aplinkoje, kurioje knibždėte knibždėjo jūros gyvių, tuometiniame pietiniame poliariniame rate."

"Seniausios notozaurų fosilijos yra maždaug 248 mln. metų senumo ir buvo rastos palei senovinę šiaurinę žemų platumų juostą, kuri driekėsi nuo tolimų šiaurės rytų iki šiaurės vakarų Panthalassa super vandenyno pakraščių."

"Vis dar ginčijamasi, kada notozaurų kilmė, paplitimas ir laikas pasiekė šias tolimas teritorijas."

"Kai kurios teorijos teigia, kad jie arba migravo šiaurinėmis poliarinėmis pakrantėmis, arba plaukė vidaus vandenų keliais, arba naudojosi srovėmis, kad perplauktų Panthalassa super vandenyną."

Seniausio pietų pusrutulio sauropterio morfologija ir biogeografinis kontekstas.

Seniausio pietų pusrutulio sauropterio morfologija ir biogeografinis kontekstas. Paveikslėlio kreditas: Kear et al., doi: 10.1016/j.cub.2024.03.035.

Naujoji fosilija iš Naujosios Zelandijos paneigia šias ilgametes hipotezes.

"Naudodami laike kalibruotą evoliucinį sauroptergėjų paplitimo pasaulyje modelį, mes parodome, kad nothozaurai atsirado netoli ekvatoriaus, o paskui sparčiai plito tiek į šiaurę, tiek į pietus tuo pačiu metu, kai po kataklizminio masinio išmirimo, žymėjusio dinozaurų eros pradžią, atsikūrė sudėtingos jūrinės ekosistemos", - sakė daktaras Kearas.

"Dinozaurų eros pradžiai buvo būdingas itin didelis globalinis atšilimas, kuris leido šiems jūriniams ropliams klestėti pietų ašigalyje."

"Tai taip pat leidžia manyti, kad senovės poliariniai regionai buvo tikėtinas jų pirmųjų pasaulinių migracijų maršrutas, panašiai kaip epinės transokeaninės kelionės, kurias šiandien atlieka banginiai."

"Neabejotina, kad Naujojoje Zelandijoje ir kitose pietų pusrutulio vietose laukia dar daugiau seniai išnykusių jūrų monstrų fosilijų liekanų."

Benjamin P. Kear et al. 2024. Oldest southern sauropterygian reveals early marine reptile globalization. Current Biology 34 (12): 562-563; doi: 10.1016/j.cub.2024.03.035

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
19.09.2018 laikas 08:44 Receptai Vaistažolių mišiniai nuo galvos skausmo

Galvos skausmas liaudies medicinoje, vaistažolių mišiniai nuo galvos skausmo, galvos skausmas, skausmas, receptai skausmui, galva, liaudiški patarimai gydant ligas, kaip išgyti, netradicinė medicina, kaip gydytis vaistažolėmis,...

Skaityti daugiau

05.06.2019 laikas 22:07 Receptai Nuo tokių pyragaičių nestorėjama. Užsirašykite receptą – ir skanu, ir nekenkia!

Šaldytuve liko neišgerta kefyro stiklinė, o jūs nežinote, ką su ja daryti? Pasigaminkite šiuos skanius pyragėlius! Be to šie pyragėliai paruošiami neįtikėtinai greitai, nereikia mielių, nereikia sugaišti laiko pasigaminti tešlą...

Skaityti daugiau

02.11.2017 laikas 12:31 Receptai Žolelės vaisingumui skatinti
Liaudies medicinos receptas. Gydo nuo: Vaisingumas. Ingredientai: Šalpusnių, Vaistinių ramunėlių, Barkūno, Širdažolės, Kalendulos žiedų, Verdančio vandens

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
13.07.2024 laikas 20:30 Meilė virš 50 atrodo būtent taip…
Ji atėjo į miegamąjį jau po ketvirtos ryto. Jis knarkė. Gulėjo ant nugaros ir tyliai šnarpštė. Maža lempelė šalia jos spintelės degė – kad ji nesukluptų prietemoje. Jis rūpestingai paliko ją degti specialiai dėl jos....

Skaityti daugiau

13.07.2024 laikas 19:15 Kaip vartoti kalcį, kad nepakenktumėte organizmui?
KALIS yra mikroelementas, dalyvaujantis žmogaus organizmo ląstelių kūrime. Jis užtikrina kaulų, dantų, nagų tvirtumą, prisideda prie normalios širdies ir kitų gyvybiškai svarbių organų veiklos, mažina kraujospūdį ir teigiamai veikia kraujo krešėjimą....

Skaityti daugiau

13.07.2024 laikas 18:12 Naktiniai kojų mėšlungiai: pavojus!

Net 60 proc. suaugusiųjų yra patyrę nemalonų ir neretai skausmingą reiškinį, kai naktį sutraukia kojų mėšlungis, neretai sukeliantis nemigą.

Skaityti daugiau