- 27.06.2024
- 0.0 Reitingas
- 516 Peržiūros
- Komentarai
246 milijonų metų senumo egzempliorius yra geologiškai seniausias pietų pusrutulio jūrų roplys.
Šioje nuotraukoje matyti, kaip maždaug prieš 246 mln. metų (triaso periodas) notozauras plaukia palei senovinę pietinę poliarinę pakrantę dabartinės Naujosios Zelandijos teritorijoje. Paveikslėlio autorius: Stavros Kundromichalis.
"Ropliai valdė jūras milijonus metų prieš dinozaurams užvaldant sausumą", - sakė daktaras Benjaminas Kearas (Benjamin Kear) iš Upsalos universiteto Evoliucijos muziejaus ir jo kolegos. Apie atradimus rašo Sci News.
"Įvairiausia ir geologiškai ilgiausiai išlikusi grupė buvo sauropterjerai, kurių evoliucijos istorija truko daugiau nei 180 mln. metų."
"Šiai grupei priklausė ilgakakliai pleziozaurai. Notosaurai buvo tolimi jų pirmtakai."
"Notosaurai galėjo užaugti iki 7 m (23 pėdų) ilgio ir plaukiojo naudodami keturias į irklus panašias galūnes. Jie turėjo suplokštėjusias kaukoles su plonų kūginių dantų tinklu, kuriais gaudė žuvis ir kalmarus."
246 mln. metų senumo notozaurų fosilija buvo iškasta 1978 m. iš palaido riedulio, rasto palei pagrindinį Balmakano upelio intaką Harperio kalno papėdėje, Harperio kalnų masyve, centrinėje Pietų salos dalyje, Naujojoje Zelandijoje.
"Naujojoje Zelandijoje rastas notozauras yra daugiau kaip 40 mln. metų senesnis už anksčiau žinomas seniausias sauropterijų fosilijas iš pietų pusrutulio", - sakė daktaras Kearas, pagrindinis žurnale " Current Biology" paskelbto straipsnio autorius.
"Parodėme, kad šie senieji jūriniai ropliai gyveno seklioje pakrantės aplinkoje, kurioje knibždėte knibždėjo jūros gyvių, tuometiniame pietiniame poliariniame rate."
"Seniausios notozaurų fosilijos yra maždaug 248 mln. metų senumo ir buvo rastos palei senovinę šiaurinę žemų platumų juostą, kuri driekėsi nuo tolimų šiaurės rytų iki šiaurės vakarų Panthalassa super vandenyno pakraščių."
"Vis dar ginčijamasi, kada notozaurų kilmė, paplitimas ir laikas pasiekė šias tolimas teritorijas."
"Kai kurios teorijos teigia, kad jie arba migravo šiaurinėmis poliarinėmis pakrantėmis, arba plaukė vidaus vandenų keliais, arba naudojosi srovėmis, kad perplauktų Panthalassa super vandenyną."
Seniausio pietų pusrutulio sauropterio morfologija ir biogeografinis kontekstas. Paveikslėlio kreditas: Kear et al., doi: 10.1016/j.cub.2024.03.035.
Naujoji fosilija iš Naujosios Zelandijos paneigia šias ilgametes hipotezes.
"Naudodami laike kalibruotą evoliucinį sauroptergėjų paplitimo pasaulyje modelį, mes parodome, kad nothozaurai atsirado netoli ekvatoriaus, o paskui sparčiai plito tiek į šiaurę, tiek į pietus tuo pačiu metu, kai po kataklizminio masinio išmirimo, žymėjusio dinozaurų eros pradžią, atsikūrė sudėtingos jūrinės ekosistemos", - sakė daktaras Kearas.
"Dinozaurų eros pradžiai buvo būdingas itin didelis globalinis atšilimas, kuris leido šiems jūriniams ropliams klestėti pietų ašigalyje."
"Tai taip pat leidžia manyti, kad senovės poliariniai regionai buvo tikėtinas jų pirmųjų pasaulinių migracijų maršrutas, panašiai kaip epinės transokeaninės kelionės, kurias šiandien atlieka banginiai."
"Neabejotina, kad Naujojoje Zelandijoje ir kitose pietų pusrutulio vietose laukia dar daugiau seniai išnykusių jūrų monstrų fosilijų liekanų."
Benjamin P. Kear et al. 2024. Oldest southern sauropterygian reveals early marine reptile globalization. Current Biology 34 (12): 562-563; doi: 10.1016/j.cub.2024.03.035
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau