- 18.08.2017
- 4.2 Reitingas
- 23292 Peržiūrų
- Komentarai
Šalavijai pasižymi uždegimą malšinančiomis, sutraukiamosiomis ir baktericidinėmis savybėmis.
Šalavijai vaistams buvo vartojami jau gilioje senovėje. Augalo pavadinimas kilęs iš lotyniško žodžio „salvare“, kuris reiškia gydyti, gelbėti. Gyvavo net toks priežodis: „Kodėl žmogus turėtų mirti, jei darže žydi šalavijas?“
Vaistinis šalavijas – daugiametis 20–50 cm notrelinių šeimos puskrūmis. Žydi birželio–liepos mėnesiais. Gydymui vartojami vaistinių šalavijų lapai ir žiedeliai. Pjaunamos stiebų viršūnėlės 3 kartus per vegetacijos periodą: pirmą – birželio pradžioje (žydėjimo pradžioje), antrą – liepos mėnesį (žydėjimo pabaigoje) ir trečią – rugsėjį–spalį, atžėlus augalams. Šalavijai eterinius aliejus gamina saulėtomis dienomis, todėl lapus geriausia skinti saulėtą dieną, prieš vidurdienį.
Visose augalo dalyse yra eterinio aliejaus (jo sudėtyje yra cineolio, tujono, pineno, salveno, borneolio, kamparo ir cedreno). Be to, lapuose yra rauginių ir karčiųjų medžiagų, gleivių ir organinių rūgščių, vitaminų C, B1, P, PP ir mineralinių medžiagų (kalio, kalcio, magnio, geležies, mangano, vario, cinko, aliuminio, stroncio).
Vaistinių šalavijų lapais skaninamas omletas, varškė, minkštas sūris, padažai. Žali ar džiovinti lapai naudojami salotoms, sriuboms skaninti, konservų, dešrų, paštetų gamyboje. Šalavijų lapais paskanintos vištų kepenėlės laikomos tikru skanumynu. Šalavijų eteriniu aliejumi aromatizuojami dantų milteliai. Be to, šalavijų lapais naikinamos kandys.
Dėmesio: šalavijų preparatų nepatartina vartoti nėščioms moterims bei sergantiesiems epilepsija. Prieš gydantis šalavijų preparatais reikėtų pasitarti su gydytoju ar vaistininku.
Gydomosios savybės
Vaistinis šalavijas pasižymi uždegimą malšinančiomis, sutraukiamosiomis ir baktericidinėmis savybėmis. Augale esančios rauginės ir organinės rūgštys, taip pat kai kurios eterinio aliejaus sudedamosios dalys stabdo bakterijų dauginimąsi, ypač greitai ir stipriai veikia auksinius stafilokokus. Šalavijų preparatais skalaujama burnos gleivinė ir gerklė gydant gerklės skausmus, taip pat skalavimas ar tamponėliai padeda kraujuojant dantenoms, klibant dantims, nuo parodontozės, gydo pūlingus dantų židinius. Šalavijai gerina virškinimą, mažina rūgimą ir dujų kaupimąsi žarnyne, iš kvėpavimo takų ir skrandžio šalina gleives.
Šalavijų preparatai stiprina visą organizmą, saugo nuo insulto, taip pat vartojami išoriškai sergant lėtinėmis odos ligomis. Šalavijai stiprina centrinę nervų sistemą, mažina padidėjusį kraujospūdį, malšina stuburo skausmus, stabdo kraujavimą, gydo kvėpavimo takų ligas, padeda atsikosėti, skatina tulžies sulčių ir šlapimo išsiskyrimą. Šalavijų preparatų geriama sergant gastritu, tulžies ir šlapimo pūslės uždegimu, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opalige. Be to, šalavijai veiksmingai mažina naktinį prakaitavimą, kuris būdingas sergant tuberkulioze, lėtiniu bronchitu, pneumonija, įvairiomis infekcinėmis ligomis, klimakteriniu periodu.
Šalavijų preparatai stiprina visą organizmą, saugo nuo insulto, taip pat vartojami išoriškai sergant lėtinėmis odos ligomis.
Antpilai ir nuovirai
* Sergant kvėpavimo takų, skrandžio ar žarnyno, inkstų ar kepenų uždegimu, esant dusuliui ar viduriuojant: šaukštą susmulkintų vaistinių šalavijų lapų užpilkite 2 stiklinėmis verdančio vandens, uždenkite ir palikite valandą, paskui nukoškite. Gerkite šio antpilo po pusę stiklinės 3 kartus per dieną prieš valgį.
* Sergant sinusitu: 2 šaukštelius susmulkintų šalavijų lapų užpilkite puse stiklinės verdančio vandens, uždenkite ir palikite valandą, paskui nukoškite. Šio antpilo lašinkite į kiekvieną nosies šnervę po 4 lašus 5 kartus per dieną.
* Gyvenimą ilginantis ir centrinę nervų sistemą raminantis šalavijų žiedelių antpilas: suberkite į indą 90 g šalavijų žiedelių, užpilkite 800 g degtinės ir 400 ml vandens, sandariai uždenkite ir palikite 40 dienų saulėtoje vietoje. Gerkite šio antpilo po šaukštą (su vandeniu) prieš valgį.
* Nuoviras sergant gastritu, sutrikus virškinamojo trakto darbui, esant skrandžio ir žarnyno skausmams: šaukštą vaistinių šalavijų lapų užpilkite puse litro verdančio vandens, pakaitinkite ant mažos ugnies 5–7 min., uždenkite ir palikite pusvalandžiui, paskui nukoškite. Gerkite šio nuoviro po pusę stiklinės 4 kartus per dieną pusvalandį prieš valgį.
* Kosulį gydantis šalavijų pienas: į stiklinę pieno įberkite šaukštelį šalavijų lapų, supilkite į puodą, uždenkite ir kaitindami ant mažos ugnies užvirkite, palikite atvėsti, paskui nukoškite. Jei kosite, šio karšto nuoviro išgerkite prieš miegą.
Grožiui ir sveikatai
* Odos uždegimui ir sunkiai gyjančių žaizdų gydymui paruoškite tokio nuoviro: 4 šaukštelius vaistinių šalavijų lapų užpilkite 2 stiklinėmis vandens, trumpai pavirkite ant mažos ugnies, palikite atvėsti. Ant gydomos vietos dėkite šio nuoviro kompresus.
* Riebią veido odą galite prausti tokiu antpilu: 3 šaukštus šalavijų lapų užpilkite 2 stiklinėmis verdančio vandens, uždenkite ir palikite 15 min., paskui nukoškite.
* Nuoviras riebiai, su išsiplėtusiomis poromis veido odai vilgyti, spuoguotai odai prausti: šaukštelį vaistinių šalavijų lapų užpilkite stikline vandens ir 20 minučių pakaitinkite verdančio vandens vonelėje, palikite atvėsti, paskui nukoškite. Pakaitomis kas 10 min. dėkite šiltus ir šaltus nuoviro kompresus, paskutinis kompresas turi būti šaltas. Šį nuovirą galite naudoti ir burnai skalauti.
* Per daug nudegus saulėje patariama gerti tokio nuoviro: sumaišykite lygiomis dalimis šalavijų lapų, liepų žiedų, kraujažolių ir širdažolių žolės. Du šaukštus vaistažolių mišinio užpilkite stikline vandens ir 10 min. pavirkite ant mažos ugnies, paskui nukoškite. Gerkite šio nuoviro po pusę stiklinės 2 kartus per dieną.
Vonios ir vonelės
* Šalavijų vonios malšina uždegimus ir dezinfekuoja. Šiose voniose patariama maudytis sergant egzema, psoriaze, reumatu, podagra. Vonios trukmė – 20–25 min., gydymo kursas 10 ar 15 vonių: 3 šaukštus vaistinių šalavijų lapų užpilkite litru verdančio vandens, uždenkite ir palikite pusvalandį, paskui nukoškite ir supilkite į paruoštą vonią. Gydantis šalavijų voniomis tuo pat metu patariama gerti šalavijų nuoviro po šaukštą 2 ar 3 kartus per dieną pusvalandį prieš valgį.
* Jei pernelyg gausiai prakaituoja kojos ar rankos: šaukštą šalavijų užpilkite puse litro verdančio vandens, uždenkite ir palikite valandą, paskui nukoškite. Šiame antpile kas antrą dieną mirkykite kojų pėdas ar rankų plaštakas prieš miegą. Tokias voneles darykite 10 kartų.
Parengė Remigija Zinkevičienė
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau