- 23.05.2018
- 4.5 Reitingas
- 3108 Peržiūros
- Komentarai
Apie tai, kokie augalai gali padėti širdžiai ramiai ir ritmiškai plakti, o kraujui - tekėti, kalbamės su vienu garsiausių Lietuvos farmacininkų ir fitoterapeutų - daugelio populiarių knygų apie sveiką gyvenseną autoriumi, medicinos mokslų daktaru docentu - Juozu Vasiliausku ir jo sūnumi -vaistininku, šiuo metu studijuojančiu gyvensenos mediciną, Vytautu Vasiliausku.
Pervertinti širdies ir kraujotakos svarbą žmogaus sveikatai tikrai sunku - joms sutrikus iš rikiuotės išeina ne vienas organas, dėl medžiagų ir deguonies trūkumo kenčia smegenys, o statistika negailestinga - 17 proc. jaunesnių nei 20 metų amžiaus Lietuvos gyventojų jau nustatoma aterosklerozinių pakitimų vainikinėse kraujagyslėse, tarp perkopusių 40-metį tokių pokyčių nustatoma beveik 70 proc. žmonių, o kraujotakos sistemos ligos, Higienos instituto duomenimis, - bene dažniausia mirties priežastis Lietuvoje.
Svarbu
Rimčiau susirūpinti savo sveikata turėtume nuo 50 metų. Vyresniame amžiuje kraujagyslių standumas didėja, progresuoja aterosklerozė (kraujagyslių kalkėjimas). Dažnai, šio amžiaus sulaukę žmonės mažiau juda, ne visuomet vartoja visavertį maistą, rūkaliams pasireiškia šalutinis šio žalingo įpročio poveikis. Todėl 50-etis bent kartą per metus turėtų pasitikrinti kraujospūdį, cholesterolio kiekį kraujyje.
IR SPAUDIMĄ SUMAŽINS, IR KOJAS SUŠILDYS
- Širdies ligas ir kraujotakos sutrikimus besigydantiems pacientams gydytojai išrašys visą krūvą receptų ir primygtinai rekomenduos keisti gyvenimo būdą. O kokie augalai ar jų preparatai gali padėti gydantis arba, dar geriau, vartojami profilaktiškai padės ilgiau išlikti sveikiems?
V. Vasiliauskas: Anksčiau buvo manoma, kad pagrindinė aterosklerozės priežastis yra
padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje, tačiau pastarųjų metų atradimai atskleidė, kad būtent arterijų sienelių uždegimas yra tikroji aterosklerozės ir kitų širdies ir kraujagyslių sistemos ligų priežastis. Kadangi tikimybę susirgti ateroskleroze didina įvairūs veiksniai, tarp kurių ne tik paveldimumas, amžius ir kai kurios kitos ligos bei nuolat vartojami vaistai, bet ir rūkymas, kiti žalingi įpročiai, antsvoris, nejudrus gyvenimo būdas, todėl rekomenduojama keisti gyvenimo būdą ir mitybos įpročius. Be to, pirmas žingsnis turėtų būti gliukozės (liaudiškai - cukraus) kiekio kraujyje sureguliavimas, nes pakilęs gliukozės kiekis yra vienas iš pagrindinių kraujagysles žalojančių veiksnių. Iš ryto nevalgius jis turėtų būti idealus -neviršyti 4-5 mmol/l ribų.
J. Vasiliauskas: Keičiant mitybos įpročius rekomenduoju vengti saldumynų, rafinuotų angliavandenių ir kitų aukšto glikeminio indekso produktų, neraugintų ir pasterizuotų pieno produktų, kepto ir gruzdinto maisto, taip pat ir traškučių, transriebalų rūgščių ir cukraus turinčių produktų, kepimui nevartoti augalinių aliejų (išskyrus kokosų aliejų), vartoti mažiau gyvūninių baltymų. Dažniau valgykite kuo mažiau perdirbtą maistą, įvairių šviežių daržovių ir vaisių, daug skaidulų turinčių maisto produktų -avižų kruopų košės, daigintų kviečių, avižų ir kviečių sėlenų, linų sėmenų, gysločių luobelių, vartokite sviestą ir šalto spaudimo nerafinuotą linų sėmenų aliejų, nevenkite alyvuogių, bazilikų, brokolių, burokėlių, česnakų, ciberžolių, ispaninių šalavijų sėklų (angl. chia), imbierų, kalendrų, kivių, krienų, pomidorų, ridikėlių, riešutų, salierų, svogūnų, juodojo šokolado (tik su dideliu kakavos sviesto kiekiu), valgykite nepasterizuotų raugintų kopūstų, granatų, vyšnių ir kitų uogų, gerkite žaliosios arbatos, vyšnių ir granatų sulčių. Be to, reikėtų stipriai apriboti kavos gėrimą.
V. Vasiliauskas: Su maistu ar maisto papildais organizmas turi gauti biologiškai aktyvių medžiagų, pasižyminčių kraujagysles stiprinančiu ir plečiančiu, jų spazmus mažinančiu ir mikrocirkuliaciją gerinančiu poveikiu - B grupės vitaminų, taip pat vitaminų C, D3, E, K2 ir kitų. Taip pat vartokite antioksidantų (ypač svarbūs yra cinkas ir selenas), magnio, ginkmedžių, gudobelių, žaliosios arbatos ekstrakto ir kitų preparatų. O populiariausias ir plačiausiai pasaulyje vartojamas natūralus produktas aterosklerozei gydyti ir jos prevencijai yra omega-3 riebalų rūgštys. Pavyzdžiui, vienos iš jų, alfa linoleno rūgšties, organizmas nesintetina ir jos būtinai reikia gauti su maistu. Jos gausu linų sėmenų, graikinių riešutų, kanapių, sojų aliejuose, žaliose lapinėse daržovėse. Bet svarbiausių omega-3 riebalų rūgščių - dokozaheksaeninės riebalų rūgšties (DHR) ir eikozapentaeno riebalų rūgšties (EPR) organizmas gali tik ribotai pasigaminti iš alfa linoleno rūgšties arba privalo gauti su maistu, pavyzdžiui, žuvų taukais.
J. Vasiliauskas: Vienas iš pagrindinių veiksnių, lemiantis įvairius kraujagyslių pažeidimus bei sergamumą širdies ir kraujagyslių ligomis, yra ilgalaikis padidėjęs arterinis kraujospūdis. Jei ši liga diagnozuojama pavėluotai, jau būna įvykę negrįžtamų širdies, inkstų, smegenų, akių ir kitų arterijų pažeidimų, dėl jų gerokai dažniau išsivysto širdies išeminė liga, širdies nepakankamumas, lėtinis inkstų nepakankamumas, insultas ir kitų gyvybei pavojingų komplikacijų. Arterinio kraujospūdžio padidėjimą gali lemti ilgalaikė įtampa, rūkymas, nutukimas, kofeinas ir alkoholis, kontraceptinių preparatų vartojimas ir kitos priežastys.
Mūsų sveikatai didelės įtakos turi ir kietosios dalelės. Tai didelė miestų oro problema, bet neišvengia jos ir užmiesčio ar kaimų gyventojai: šių dalelių būna nepakankamai vėdinamose, nešvariose patalpose, jų susidaro gaminant maistą ir dirbant įprastus kasdienius darbus, ypač padaugėja, kai gyventojai patalpose rūko ar šildosi kūrendami krosnį ar židinį. Iš aplinkos per kvėpavimo takus kietųjų dalelių patenka į kraujotakos sistemą ir paskatina įvairių ligų, įskaitant širdies ir kraujotakos sutrikimus, vystymąsi. Todėl jei mėgstate gėles, miegamajame auginkite pelargoniją. Pabandykite įnešti ją į seniai nevėdintą kambarį, ir jau po kelių minučių oras šiame kambaryje pasidarys kur kas gaivesnis. Šio augalo skleidžiami eteriniai aliejai turi ir stiprių antibakterinių savybių, padeda sumažinti įtampą.
V. Vasiliauskas: Viena iš svarbiausių priemonių padidėjusiam arteriniam kraujospūdžiui mažinti turėtų būti taisyklinga laikysena ir tiesi kaklo padėtis, o siekiant išvengti kaklo nejudrumo, sustingimo reikalinga reguliari kaklo mankšta, ji padės atsikratyti ir susikaupusios įtampos. Jei to nedarysime, kraujui patekti iš širdies į smegenis bus sunkiau, o juk jos turi būti nuolat gausiai aprūpinamos deguonimi. Tikėtina, kad labai dažnai padidėjęs arterinis kraujospūdis yra organizmo savireguliacijos siekiant smegenis tinkamai aprūpinti krauju, rezultatas. Padidėjusį arterinį kraujospūdį taip pat padeda mažinti kvėpavimo treniruotės, efektyviai šalinančios įtampą.
J. Vasiliauskas: Vaistažolių arbatos mėgėjams padidėjusiam arteriniam kraujospūdžiui mažinti tinkamiausios būtų gudobelių, kiaulpienių šaknų, kinrožių žiedų, krapų vaisių, liepžiedžių, juodųjų serbentų lapų, sukatžolių žolės, valerijonų šaknų arbatos.
- O jei sutriko širdies ritmas? Gal kokie nors augalai gali padėti kaip profilaktikos priemonė nuo aritmijos?
J. Vasiliauskas: Gydantis širdies ritmo sutrikimus ir jų profilaktikai galima vartoti ne tik įprastų vaistinių preparatų, pavyzdžiui, antioksidantų, magnio, vitaminų, bet ir česnakų, taip pat gerti vaistažolių arbatos arba vartoti kitų augalinių preparatų su vaistiniais valerijonais ar vaistinėmis melisomis, jie pasižymi vegetacinę nervų sistemą raminančiu poveikiu. O gudobelės apskritai vadinamos maistu širdžiai.
V. Vasiliauskas: Taip pat labai svarbu palaikyti tinkamą kraujo takumą, nes esant aritmijai dėl sutrikusio širdies ritmo ilgainiui gali susiformuoti kraujo krešulių. Kad taip neatsitiktų, ypač svarbu kasdien vartoti pakankamai vandens, geriausia gerti prieš valgį, tinka imbierų, krapų, raudonėlių ir žalioji arbata.
- Kai kurie žmonės skundžiasi, kad šąla rankos ir kojos. Ką Jūs rekomenduotumėte jiems?
V. Vasiliauskas: Jei dėl sutrikusios kraujotakos audiniuose ima trūkti deguonies, kojas gali skaudėti einant, gali dilgčioti kojų ir rankų pirštai, o pačios galūnės gali tirpti, pabrinkti, jų oda sausėja, sumažėja jų jautrumas. Ilgai trunkantis šalčio pojūtis galūnėse kartu su kitais simptomais gali būti ir prasidedančios sunkios ligos, pavyzdžiui, periferinių kraujagyslių aterosklerozės, venų varikozės, periferinių nervų pažeidimo, kuris dažnai pasireiškia sergant cukriniu diabetu, skydliaukės funkcijų susilpnėjimo požymiai, todėl reikėtų išsiaiškinti tikrąsias galūnių šalimo priežastis, kad būtų galima laiku pradėti gydymą.
J. Vasiliauskas: Besigydantiems nuo įvairių ligų, dėl kurių gali šalti galūnės, rekomenduoju miegoti su vilnonėmis kojinėmis, o į jas įberti garstyčių miltelių. Kitas variantas - bent pusdieniui užsiklijuoti ant pėdų pipirinius pleistrus. Taip pat pravartu kuo dažniau gerti šiltos vaistažolių arbatos, ypač žaliosios ir kaštonų žiedų arbatos, nuolat vartoti pakankamai skysčių. Jei kojoms ir / ar rankoms darysite šiltas ar kontrastines voneles su jūros druska, galite papildomai įlašinti rozmarinų ar kitokių eterinių aliejų, įberti čiobrelių. Ypač atsargūs turėtumėte būti, jei sumažėjęs galūnių jautrumas. Jeigu nepažeistos venų funkcijos, vakarais galima pagulėti šiltoje vonioje su imbierų, šalavijų, gvazdikų, cinamono, raudonėlių eteriniais aliejais. Beje, tarp kraujagysles plečiančių ir jų spazmus mažinančių bei mikrocirkuliaciją gerinančių produktų yra ir preparatų, kurių sudėtyje yra ginkmedžių ir česnakų. Be abejo, svarbus ir reguliarus fizinis krūvis, ypač geras pagalbininkas - specialūs kiaušinio ar kamuoliuko formos rankų treniruokliai, juos galima delne spaudyti net darbe.
ŠIRDIES MAISTAS -GUDOBELĖS
- Minėjote, kad gudobelės -maistas negaluoti pradėjusiai širdžiai. Kuo ypatingas šis daugiametis medelis arba krūmas?
J. Vasiliauskas: Gudobelės (lot. Crataegus), kurios baltais žiedynais žydi gegužės arba birželio mėnesiais, o vaisius - raudonus obuoliukus su kauliuku - sunokina rugsėjį, dėl savo gydomojo poveikio kartais vadinamos ir „širdies duona“, „širdies toniku“ ir net „senos širdies vaistu“ arba „širdies valerijonais“. Kaip vaistinė augalinė žaliava naudojami ir gudobelių žiedai, ir lapai, ir vaisiai. Iš jų verdama arbata, gaminama užpilų, nuovirų, tinktūrų, ekstraktų, tablečių.
Šio augalo preparatai labai naudingi vyresniems žmonėms, kurių kraujagyslės susiaurėjusios, o širdies veikla susilpnėjusi, nes juos vartojant pagerėja širdies ir kraujotakos funkcijos, palankiau veikia fizinis krūvis, mažėja dusulys, galvos svaigimas, gerėja miegas. Gudobelės maišomos ir su kitais vaistiniais augalais - tokių preparatų skiriama nervinio pobūdžio širdies veiklos sutrikimams šalinti, kai reikia mažinti centrinės nervų sistemos jautrumą.
V. Vasiliauskas: Preparatų iš gudobelių poveikis pajuntamas ne iš karto, o tik po 4-8 valandų, tačiau jie veikia patikimai ir labai švelniai, o vartoti juos galima ilgai.
VISOS LIGOS-NUO NERVŲ?
- Kiekvienas stipresnis susinervinimas neigiamai veikia širdį, išderina visą žmogaus organizmą. Kokie augalai mums gali padėti sumažinti žalojantį įtampos poveikį?
V. Vasiliauskas: Liaudies posakis, kad visos ligos nuo nervų, yra teisingas. Tačiau dėl spartaus gyvenimo tempo, nuolatinio skubėjimo, informacijos ir darbų gausos, laiko trūkumo ir kitų veiksnių įtampa nuolat stiprėja, o ją dar didina ir sveikatai ypač kenksmingas neišsimiegojimas, darbas naktimis, automobilio vairavimas piko metu ir kiti dalykai, kurie tapo neatsiejama mūsų gyvenimo dalimi. Siekdami jį sumažinti, pirmiausia turime suvokti priežastis, kurios dažniausiai sukelia stresą, ir ieškoti būdų, kaip išvengti tokių situacijų, be to, nesisieloti dėl to, ko negalime pakeisti, tačiau augalai taip pat gali padėti.
J. Vasiliauskas: Pasilepinkite šiltoje aromatinėje vonioje su pušų ekstraktu, melisų ar levandų eteriniu aliejumi. Stresą sumažina ir pipirmėčių skonio gumos kramtymas, o jūsų maiste turėtų būti gausu šviežių aviečių ir kitų uogų, avokadų, bananų, brokolių, citrusinių vaisių, krapų, petražolių, salierų, šparagų, špinatų, žiedinių kopūstų, o priklausomai nuo metų laiko ir galimybių - kitų vaisių ir daržovių. Vietoje kavos rinkitės pasiflorų, melisų, pipirmėčių, ramunėlių ir valerijonų vaistines arbatas. Ne saulėtuoju metų laiku tiks ir jonažolių arbata.
Visada prisiminkite, kad lengviau bet kokiai ligai užbėgti už akių, negu vėliau ją gydyti, o profilaktiškai vartojamos įvairių vaistažolių ir kitų gydomosiomis savybėmis pasižyminčių augalų arbatos, užpilai ir kiti preparatai tikrai gali padėti tai padaryti.
Leidinys "Žolelių paslaptys" Rasa ŽUOLYTĖ
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau