Mėnesio TOP 6
Pagrindinis » Kategorija: Technologijos, IT » Peržiūrų: (1.0K) Komentarų: (0) (10.08.2016 - 22:09)

Pinigai žmogaus genomui iššifruoti

„Paprastų" ir „įžymių" genų duomenų bazės

2006 metais fondas XPRIZE pasiūlė 10 milijonų JAV dolerių pirmajai mokslininkų komandai, kuri sugebės nustatyti 100 žmonių genomų seką per dešimt dienų ir ypač pagerins šios procedūros sąnaudas ir greitį. Žmogaus DNR tyrimų prasmė aiški — pradėti individualizuotos medicinos erą, kai vaistai ir dietos bus skiriami pagal individualias genetines žmogaus ypatybes. Anot fondo steigėjo Peterio Diamandžio, DNR tyrimai leis pereiti iš reakcinės medicinos į prevencinę.

Greičiau ir pigiau atliekami genomų šifravimo būdai, įtraukiant kuo daugiau žmonių, suteiktų didžiulę naudą sveikatos rūpybos sferai: užtikrintai žinodami paciento genetinį profilį, gydytojai galėtų tiksliai paskirti tinkamiausius vaistus ir laiku įspėti apie konkrečias pavojingas ligas. Negana to, genomų duomenų bazės leistų greičiau atsirasti naujiems vaistams ir gydymo metodams.

Pinigai žmogaus genomui iššifruoti

Pirmajame projekto šimtuke daugiausia buvo anoniminių donorų DNR, todėl gautas rezultatas buvo artimas vidutinio žmogaus genomui. Antrajame šimtuke DNR nustatymo kandidatus teikė visuomeninės organizacijos kovai su tam tikromis ligomis bei judėjimas už pagalbą vaikams su įgimtomis ligomis March of Dimes, taip tikintis, kad iššifravus jų genomą bus atskleistos genetinės ligų šaknys. Kad iššūkis sulauktų daugiau visuomenės dėmesio, fondas pasiūlė antrajame šimtuke savo genus išsitirti ir įvairioms garsenybėms bei milijonieriams. Tarp tokį sutikimą davusių žmonių buvo amerikiečių televizijos žvaigždė Larry Kingas ir fizikas Stephenas Hawkingas.

Visi savanoriai galėjo laisvai nuspręsti, ar po tyrimų jų DNR galės tapti visuomenine nuosavybe. Greičiausiai visi DNR šifravimo duomenys bus naudingi žmonijai, ypač tolimesnėje ateityje. Jau dabar yra daugybė įmonių, siūlančių genetinius tyrimus, kuriais galima apskaičiuoti, kokie buvo tolimiausi žmogaus protėviai, ar nustatyti polinkį į konkrečias ligas. Vis dėlto dar reikia daugiau ištirti skirtingų žmogaus genų funkcijas.

Pinigų srautai technologijoms

Kad gautų XPRIZE, mokslininkai ir verslininkai turėjo surasti naujų techninių būdų. Sprendimas paskatinti mokslininkų kolektyvus per dešimt dienų iššifruoti 100 genomų buvo priimtas pasitarus su keliais žymiausiais srities mokslininkais, kuriems tai atrodė pasiekiamas tikslas, nors ir labai sudėtingas.

Fondo XPRIZE premija paaštrino vis greitesnių ir pigesnių DNR sekų nustatymo būdų konkurenciją. Rizikos kapitalo specialistai įsteigė įmonių asociaciją, kuri mielai investavo lėšų. į naujas, greitesnes technologijas. Pavyzdžiui, JAV Nacionalinis sveikatos institutas iš viso suteikė 71 milijoną dolerių, skatindamas sukurti naujos kartos sekoskaičius. Instituto darbuotojai teigė siekiantys sumažinti vieno žmogaus DNR sekos nustatymo išlaidas taip, kad jos neviršytų 100 dolerių.

Fondas XPRIZE, dosniai remiamas Kanados deimantu kasybos įmones savininko Stevvarto Blussono paskelbė 10 milijonų dolerių premiją moksliniam kolektyvui, kuris per dešimt dienų sugebės iššifruoti šimto savo pasirinktų žmonių genomų, o paskui per šešis mėnesius - dar šimto žmonių. Antrojo šimtuko sąraša sudarė tam tikromis ligomis sergantys žmonės ir įžymybės, tarp kurių - Google bendrasteigėjis Larry Page'as, Microsoft bendrasteigėjis Paulas Allenas, buvęs operacijų vertybiniais popieriais karalius Michaelas Milkenas, televizijos žvaigždė Larry Kingas ir astrofizikas Stephenas Hawkingas.

2006-2011 metais DNR sekoskaičių rinka augo greičiau, nei numatyta - kasmet po 62 procentus. Rinkos augimas lėmė konkurencingą aplinką, dėl kurios buvo padaryta daugybė genetikos mokslo inovacijų. Genomo sekoskaičius pradėta naudoti visur ir medicininiams tyrimams, ir teismo ekspertizėms, pavyzdžiui, nustatant tėvystę.

2013 metais pasaulinė genomų nustatymo rinka pasiekė 1,4 milijardo dolerių, todėl 10 milijonų prizas nebesuteikė pakankamai iniciatyvos, ir domėjimasis juo sumenko. 2013 metais XPRIZE buvo James Watson atšauktas, motyvuojant tuo, kad genomikos rinkos kompanijos vieno genomo seką jau galėjo nustatyti už pigiau nei 5000 dolerių per kelias dienas, o kai kurios jau buvo beveik pasiekusios fondo nustatytą tikslą.

Dabar žmogaus genomą iššifruoti stengiasi daugybė biotechnologinių įmonių, siekdamos patraukti dėmesį prie savo produkcijos. Pavyzdžiui, Konektikuto valstijoje veikianti įmonė 454 Life Sciences, prekiaujanti naujojo tipo sekoskaičiais, pradėjo Jameso Watsono genų tyrimą.

J. Watsonas buvo vienas DNR molekulinės struktūros atradimo autorių praėjusio šimtmečio pirmojoje pusėje. Žmogaus genomo šifravimas vis dar yra labai sudėtingas ir platus, pasak 454 Life Sciences direktoriaus Chriso McLeodo, - menki juokai.

Paulas Diamandis mano, kad atšaukus fondą XPRIZE genomikos rinka nenukentėjo. Pasak jo, buvo pritraukta įmonių, nepriklausančių pagrindinei komercinei srovei, ir būtent tai greičiausiai garantuos įspūdingiausius ateities atradimus. Be to, didelė premijos suma sugebėjo pritraukti didžiulį spaudos dėmesį.

Jei manote, kad matėte keistų skraidančių objektų, turėjote kontaktą su nežemiška gyvybe? Papasakokite savo istoriją skaitytojams. Turite sveikatos veiksmingą receptą, ligos istorija pasidalinkite savo pasakojimu.Siūlyti straipsnį

TEMOS žmogus, eksperimentai, dnr, genomas

Jei radote tekste klaidų, išskirkite ją ir paspauskite Ctrl + Enter Sistema Orphus

Vilma Veldrė, Žurnalas "Planetos paslaptys" Nr. 6 (9) 2016 m.

PANAŠIOS NAUJIENOS:
reklama

Griežtai draudžiama PARANORMAL paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu, be nuorodos į PARANORMAL.LT šaltinį.

Komentarai: (0) Komentuoti gali tik registruoti vartotojai!
avatar

reklama


//Medicina, Ligos, Mutacijos, Liaudies medicina » Liaudies medicinos naujienos


paranormal.lt
Kaip paskatinti skreplių išėjimą iš plaučių...

Tik 2 puodeliai šio gėrimo per dieną sukūrė stebuklą: net mano terapeutas negalėjo patikėti! Aromatinė ir gydomoji - štai, ką...

paranormal.lt
Detoksikacijos gėrimas per 2 minutes...

Šis gėrimas puikiai tinka esant kraujospūdžiui, nutukimui ir turint didelį cukraus kiekį. Niekas nemėgsta sirgti, bet kaip ta...

paranormal.lt
Kaip pašalinti akmenis iš tulžies pūslės namuose sąlygo...

Pakanka keturių dienų pašalinti akmenys iš tulžies pūslės! Metodas įrodytas... Tradicinėje medicinoje akmenų šalinimas iš tul...

paranormal.lt
Septyni hobiai, kurie didina IQ...

Ilgą laiką žmonija tikėjo, kad kiekvienas kūdikis ateina į šį pasaulį su nevienodomis intelekto galimybėmis. Populiariai kalbant...


Ekologiškų produktų, antikvaro, ezoterikos skelbimų portalas
paranormal.lt
Numerologija. Numerologijos paslaugos. Analizės....

Naujausia metodika, apjungianti rytų ir vakarų numerologiją. Tikslu - konkretu - kryptinga. Rusijos ezoterikos centro...

paranormal.lt
upėtakiai...

Dabartiniu metu parduodame vaivorykštinius upėtakius tvenkinių įžuvinimui. Turime žuvyčių nuo 10 gr. iki 300 gr. Dar tur...


Tavo spauda ir naujiena!
paranormal.lt
Lietuvoje papasakojo apie ateivius ... Svarstymai, ar egzistuoja nežemiška gyvybė, turi daugybę versijų. Mokslininkai vis ieško egzopl... (1036)
paranormal.lt
Ūkininkai renkasi ekologiškų produk...

Lietuvos žmonės gali džiaugtis šiuo metu plintančiais ūkininkų turgeliais. Ne išimtis ir pat... (2217)