Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Futuristika » 2020 » Sausio » 22

O kas jei ateityje visi gyventume grybuose?

Įsivaizduokite: ryte prabundate ir išsiverčiate iš grybų lovos. Sienos, grindys ir lubos – o ir visas butas, namas ir netgi elektros ir kanalizacijos sistemos – taip pat iš grybo, rašo „Science Alert“.

Medis ir betonas – tolimos praeities atgyvenos. Visas šiuolaikiškas miestas – mokyklos, parduotuvės, ligoninės ir visi kiti pastatai – yra gyvi, nuolat augantys, mirštantys ir regeneruojantys grybai

 Bent jau tokią viziją (ar sapną?) pateikia grupė Europos mokslininkų, tvirtinančių, jog tai yra pirmas pasaulyje bandymas pažvelgti į gyvų grybų, kaip žaliavos futuristiškoms, gamtai draugiškoms monolitinėms struktūroms, panaudojimą – anot jų, tai sukeltų revoliuciją ir pastatų aplinkoje, ir ekonomikoje.

„Siūlome vystyti struktūrinį substratą panaudojant gyvą grybo micelį. Pastatai iš grybų patys augs, patys statysis ir patys taisysis“, – savo analizėje tvirtino mokslininkai.

Šį tyrimą galima vadinti atsaku į katastrofinės klimato kaitos problemą. Statybinių medžiagų užsiauginimas iš biologinių medžiagų teoriškai turėtų sumažinti statybų pramonės priklausomybę nuo iškastinio kuro ekonomikos ir aplinkai žalingos kasybos pramonės.

„Grybų kilmės medžiagos gali pasižymėti įvairiausiomis mechaninėmis savybėmis – nuo primenančių putas ar panašių į medieną iki panašesnių į polimerus ar elastomerus. Faktas, kad iš grybų galima gauti medieną primenančią medžiagą, parodo, kad grybus galime panaudoti statybų pramonėje“, – sakė šio kol kas dar nerecenzuoto tyrimo bendraautoris, Nyderlandų Utrechto universiteto mikrobiologas Hanas Wöstenas.

Grybai, kaip ir daugelis kitų gyvųjų medžiagų, nėra absoliučiai nauja idėja architektūroje – būta ir kitų mokslininkų grupių, svarsčiusių apie statybinių medžių gavimą iš micelio.

Pavyzdžiui, NASA ir šiuo metu tyrinėja, ar Marso dirvoje galima būtų auginti grybus, kurie taptų nebrangių gyvenamųjų būstų pagrindu.

Tačiau visų ankstesnių projektų eigoje būdavo numatytas augančio grybo nužudymas – dėl to grybas įgyja atsparumo fiziniam poveikiui ir tampa tinkamesniu statyboms – Nyderlandų mokslininkai tvirtina, kad jau dabar yra išbandyta galimybė tokius grybus panaudoti atraminėms struktūroms, išorinėms sienoms statyti.

Bet iki šiol jokie mokslininkai nėra tyrinėję galimybės monolitines struktūras statyti iš gyvų grybų. „Patraukliausia mūsų medžiagos savybė yra ta, kad ji yra biologiškai iri, todėl prisideda prie žiedinės ekonomikos“, – sakė H.Wöstenas.

Bet kartu tikimasi, kad statybiniai grybai nepradės irti tuo metu, kai jie bus reikalingi kaip statybinė medžiaga. „Šį paradoksą galima įveikti įvairiomis dangomis. Tiesą sakant, ir dabar, norėdami apsaugoti medieną nuo irimo, ją padengiame aliejinių dažų sluoksniu. Gali būti, kad pavyks atrasti grybą, kuris augina į medieną panašią medžiagą net jo nesuspaudus“, – sakė mokslininkas.

H.Wöstenas tvirtina, kad tikslas yra grybų pagrindo architektūrą išlaikyti gyvą net tada, kai dalis jos yra padengta kokiomis nors dangomis – kad architektas galėtų ją atgaivinti vandeniu ir paskatinti tolesnį augimą, reikalingą struktūrų savaiminiam pasitaisymui ar architektūriniams pokyčiams.

Anot mokslininkų panašias dangas būtų galima panaudoti stabilizuojant ir vidines grybo struktūras, kurios pakeistų įprastinių pastatų kanalizaciją, elektros instaliacijas, kitus logistinius poreikius.

Bet svarbu nepamiršti, kad šios idėjos – kaip ir daugelis kitų tos pačios mokslininkų komandos tyrimų – kol kas yra dar tik ganėtinai spekuliaciniame lygmenyje.

Vakarų Anglijos universiteto kompiuterių mokslininkas Andrew Adamatzky, taip pat šio tyrimo bendraautoris, leidiniui „Futurism“ sakė, kad jis su kolegomis bando iš grybų sukurti neuromorfines elektros grandines ir kitos elektronikos.

Jis pripažįsta, kad įprastiniai laidai yra ir pigesni, ir dirbti su jais paprasčiau, tačiau pridūrė, kad „gyvos grandinės būtų augančios, savaime susimontuojančios ir savaime besitaisančios, ko nesugeba jokia tradicinė elektros grandinė“.

Su tyrimu galima susipažinti svetainėje „arXiv“. Publikuoja: 15min.lt

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
13.09.2018 laikas 16:34 Receptai Vaistažolių mišiniai nuo laringito
Liaudies medicinos patarimai - kaip būti sveikiems ir išsaugoti sveikatą. Laringitas liaudies medicinoje, Vaistažolių mišiniai nuo laringito, liaudiški patarimai gydant ligas, kaip išgyti, netradicinė medicina, kaip gydytis vaista...

Skaityti daugiau

25.09.2018 laikas 08:06 Receptai Vaistažolių mišiniai gerinantys apetitą
Apetitą gerinantys liaudies medicinoje, vaistažolių mišiniai gerinantys apetitą, apetitas, apetito pagerinimas, liaudiški patarimai gydant ligas, kaip išgyti, netradicinė medicina, kaip gydytis vaistažolėmis, kaip gydytis uogomis,...

Skaityti daugiau

25.09.2018 laikas 07:38 Receptai Vaistažolės aterosklerozės gydymui

Aterosklerozė liaudies medicinoje, vaistažolės aterosklerozės gydymui, aterosklerozė, aterosklerozės gydymas, receptai aterosklerozės, liaudiški patarimai gydant ligas, kaip išgyti, netradicinė medicina, kaip gydytis vaistažolė...

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
05.10.2024 laikas 10:59 Britų nekilnojamojo turto rinka: pardavimai išaugo 25%, prognozės
Pastaraisiais mėnesiais nekilnojamojo turto rinka patyrė reikšmingą pakilimą, kurio priežastys yra glaudžiai susijusios su besikeičiančiomis hipotekos palūkanų normomis ir prognozuojamais mokesčių pakeitimais. Ekspertai teigia, kad tai gali paveikti ...

Skaityti daugiau

05.10.2024 laikas 10:47 Aleksandro Makedoniečio paskutiniai norai: pamokos iš gyvenimo
Aleksandras Makedonietis, žinomas kaip vienas didžiausių karvedžių istorijoje, savo mirties akimirką paliko gyvybiškai svarbius pamokymus. Jo trys paskutiniai norai, dėstyti jo generolams, atskleidžia gilią filosofiją apie gyvenimą, mirtį ir turtus. ...

Skaityti daugiau

05.10.2024 laikas 10:28 Toli esanti planeta atskleidžia mūsų Žemės ateitį
Astronomai neseniai atrado tolimą Žemei panašią egzoplanetą, kuri, kaip manoma, kadaise galėjo būti apgyvendinta. Šis atradimas atskleidžia ne tik intriguojančias galimybes apie gyvenimą kitose planetose, bet ir gąsdinantį vaizdą apie tai, kas laukia...

Skaityti daugiau

04.10.2024 laikas 19:26 Kodėl santuokos skirtingai veikia vyrų ir moterų gyvenimą?
Santuoka – tai ne tik meilės ir partnerystės simbolis, bet ir veiksnys, galintis turėti didelę įtaką gyvenimo trukmei. Tyrimai rodo, kad vyrams, turintiems žmoną, gyvenimo trukmė gali pailgėti, o moterims, susituokusioms su vyrais, gali sumažėti. Šio...

Skaityti daugiau

04.10.2024 laikas 18:33 Ar verta suteikti vyrui antrą šansą? Patarimai ir istorijos
Santykiai būna sudėtingi, o kartais netgi toksiški. Moterims kyla klausimas – ar verta suteikti vyrui antrą šansą po skausmingų patirčių? Šiame straipsnyje aptarsime, kodėl tokios situacijos dažnai pasikartoja, dalinsimės realiomis istorijomis ir pat...

Skaityti daugiau