- 31.01.2020
- 0.0 Reitingas
- 1143 Peržiūrų
- Komentarai
Soros. Jų tikrai reikėtų įtraukti į patartinų vartoti maisto produktų sąrašą, nes sorose gausu veikliųjų antioksidantų.
Kas yra soros? Toks klausimas galėtų kilti ne vienam jaunam žmogui. Mūsų klimato sąlygomis šis produktas nelabai populiarus, bent ne šiuo metu, tačiau soras tikrai pažįsta vyresnio amžiaus asmenys, taip pat paukščiai, kurių maiste jų neretai būna. Bet sorų gali valgyti visi, todėl verta geriau susipažinti su jomis.
Gausu antioksidantų
Soros - geras B grupės vitaminų šaltinis, taip pat jose yra daugiau nei 50 proc. per dieną reikalingos mangano dozės. Soros aprūpins organizmą geležimi, magniu, fosforu, cinku, o jie visi yra vertingos ir reikalingos mineralinės medžiagos. Soras tikrai reikia priskirti prie maisto racione pageidaujamų produktų, nes jos pasižymi nemaža antioksidantų koncentracija ir dideliu jų aktyvumu.
100 g sorų (nepagaminto produkto) maistinė vertė
- Energinė vertė - 353 kcal
- Angliavandeniai, bendri - 72 g
- Ląstelienos - 3,2 g*
- Krakmolo - 68,2 g
- Cukrų - 0,6 g
- Baltymų - 11,2 g
- Riebalų - 2,9 g
* Priklausomai nuo sorų rūšies būna ir daugiau (iki pat 12,5 g)
Neturi glitimo
Vengiate glitimo dėl celiakijos ar dėl kitų priežasčių? Soros tikrai gali tapti jūsų sąjungininkėmis. Jose nėra glitimo, nes jos priklauso prie miglinių šeimos sėklinių augalų grupės, todėl šio produkto galima drąsiai valgyti. Reikia tik įsitikinti, ar grūdai ir miltai nėra perdirbti vienoje gamykloje su glitimo turinčiais produktais.
Sorų daugiausia auginama Afrikoje ir Azijoje. Besivystančiose šalyse užauginama 97 proc. visų sorų.
Sorose esama vandenyje netirpios ląstelienos, galinčios slopinti tulžies akmenų formavimąsi.
Kaip jos atrodo?
Soros panašios į mažus apskritus grūdelius, ir aš jas tikrai galėčiau supainioti su kukurūzų koše. Prisipažinsiu, man anksčiau atrodė, kad sorų ir kukurūzų košės - sinonimai. Galbūt taip buvo todėl, kad abiejų košių pavadinimai panašūs, nes kukurūzų košė taip pat vadinama polenta.
Sorų grūdelių spalva varijuoja nuo baltos iki pilkos ir nuo geltonos iki raudonos. Kol kas esu ragavusi tik geltonų.
Priklausomai nuo pagaminimo būdo, soros gali būti panašios j bulvių košę, ryžius, bulgurą ar perlines kruopas.
Panašumas su kukurūzų koše (polenta)
Reikia pasakyti, kad košės yra panašios ne tik pagal pavadinimą ir išvaizdą, taip pat yra panaši jų maisto vertė ir pritaikymas kulinarijoje.
Polenta - tai smulkinti kukurūzų grūdai, geras B grupės vitaminų šaltinis, taip pat joje yra geležies, magnio, cinko ir fosforo. Polentos sudėtyje esama ir tokių vertingų antioksidantų kaip liuteino, zeaksantino, kavos rūgšties ir kitų, kurie naudingi sveikatai, ypač akių ir odos būklei.
100 g kukurūzų košės (nepagaminto produkto) maistinė vertė
- Energinė vertė - 365 kcal
- Angliavandenių, bendrų - 75,4 g
- Ląstelienos - 3,9 g
- Krakmolo - 69,3 g
- Cukraus -1,5 g
- Baltymų - 9,3 g
- Riebalų-3,8 g
Polentą irgi galima gaminti tiek kaip sūrų, tiek saldų patiekalą, tik, jei įsigysite greitai pagaminamos kukurūzų košės, turėkite omenyje, kad jos maistinė vertė bus mažesnė, nes išorinis apvalkalas ir gemalas bus pašalinti. O parduotuvėse kaip tik tokios daugiausia ir siūloma, nes retas žmogus turi laiko virti košę kone valandą.
Jei lyginsime sorų kruopas su visų grūdo dalių kukurūzų kruopomis (su grūdo apvalkalu ir gemalu), tai abi košės lygiavertės. Tačiau, jei lyginsime sorų su greitai pagaminama kukurūzų koše (gaminimo laikas - iki 10 min.), tuomet soros tikrai yra vertingesnės.
Sorų košei pagaminti prireiks apie 20 min. - tai nei daug, nei mažai, bet galite būti tikri, kad pagamintas maistas bus vertas laukimo. Tiesa, noriu pabrėžti, kad valgyti sorų kasdien nepatarčiau, nes jose esama taip pat antimaistinių medžiagų, kurios trukdo kai kurių mineralinių medžiagų absorbcijai (tai nėra svarbu, kai mityba įvairi).
Eva Kataja
Šaltiniai:
- http://www.fao.Org/3/t0818e/T0818E0b.htm
- J Food Sci Technol, 2014 m. birželis; 51(6):1021-1040
- Tarptautinis žurnalas „Ko gydytojai tau nepasako“. Medžiaga parengta pagal straipsnį „Soros“.
Kaip pagaminti sorų?
1) Pirmiausia nuskalaukite sorų grūdus siete. Jei norite turėti purių grūdų, tai galima daryti keletą kartų.
2) Berkite į puodą 1 dalį (pvz., 100 g) ir įpilkite 3 dalis (300 ml) vandens, sultinio, pieno ar ko nors kito.
3) Virkite maždaug 20 min.
4) Jei norite, kad soros turėtų į bulvių košę panašią konsistenciją, kartkartėmis pamaišykite jas. Savo ruožtu, jei norite, kad konsistencija būtų panašesnė į ryžius, uždenkite puodą ir palikite kaitintis.
Idėjos receptams
- Gaminkite kaip košę pusryčiams, pietums ar vakarienei, gardindami džiovintais vaisiais, riešutais ir sėklomis.
- Sumalkite nepagamintų sorų maisto trintuvu ir turėsite sorų miltų, kuriais galima drąsiai papildyti tešlą gaminant duonos ar keksiukų.
- Virtomis ir ataušintomis soromis galima papildyti daržovių salotas su vištiena arba tofu. Palaistykite jas mėgstamiausiu užpilu (pvz., aliejaus ir citrinų padažu), ir patiekalas paruoštas.
- Pakeiskite soromis ryžius ar bulves - tai bus puikus garnyras prie karštų patiekalų.
Maisto medžiagos grūdiniuose augaluose be glitimo:
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau