- 25.03.2019
- 0.0 Reitingas
- 2170 Peržiūros
- Komentarai
Vitaminas C turi įvairių formų, ir ne visos jos tinka visais atvejais.
1. Vitamino C natūrali forma yra askorbo rūgštis, kuri gaunama iš erškėtrožių ar malpigijų (Malpighia emarginata, angl. acerola) vaisių, burokėlių išspaudų, rečiau - iš juodųjų serbentų ar citrusinių vaisių. Toks vitaminas C gali būti parduodamas kapsulių, tablečių ar miltelių pavidalu.
Natūralus vitaminas C visada būna papildytas bioflauonoidais, kurie jį saugo ir pagerina askorbo rūgšties palankų poveikį organizmui. 500 mg natūralios askorbo rūgšties turi būti bent 100 mg bioflavonoidų.
• Natūralų vitaminą C reikia laikyti šaltai, sandariame inde.
• Jį gali vartoti suaugusieji ir vaikai nuo 2 metų amžiaus.
Atskirais retais atvejais nepatartina vartoti natūralaus vitamino C:
• Alergija citrusiniams vaisiams, malpigijoms, erškėtuogėms
• Padidėjusi skrandžio sulčių druskos rūgšties koncentracija
• Skrandžio opa arba opinis kolitas
• Podagros paaštrėjimas
Rinkitės tokį natūralų vitaminą C su bioflavonoidais, kuris nepapildytas E priedais ir cukrumi.
2. Vitamino C dirbtinė forma yra L-askorbo rūgštis.
Ji gaunama iš gliukozės (o ši savo ruožtu iš krakmolo) taikant fermentaciją ir bakterijas Acetobacter suboxydans. Jei šis pakankamai išvalytas, organizmas tokį vitaminą C gerai toleruoja, tačiau tam, kad šis galėtų absorbuotis ir kokybiškai veikti, būtinai papildomai reikalingi bioflavonoidai. 1000 ml L-askorbo rūgšties reikalinga bent 100 mg bioflavonoidų.
Jei iš L-askorbo rūgšties deramai pašalintos priemaišos ir ji papildyta bioflavonoidais, ją gali vartoti suaugusieji ir vaikai nuo 3 metų amžiaus.
Negalima vartoti šiais atvejais:
• Padidėjusi skrandžio sulčių druskos rūgšties koncentracija
• Skrandžio opa arba opinis kolitas
• Podagros paaštrėjimas
• Inkstų patologija
• Inkstų ar šlapimo pūslės akmenys.
Kaip atskirti natūralų nuo dirbtinio?
Jei vitaminas C natūralus, prie jo paros dozės visada bus nurodyta, iš ko jis gautas, pvz., iš erškėtuogių ar ekologiškų malpigijų vaisių. Jei vitaminas C sintetinis, bus paminėta tik, kad tai askorbo rūgštis. Jei vitamino apraše nenurodyta jo kilmė -maistinis šaltinis, - greičiausiai jis sintetinis.
3. Vitamino C berūgštė forma - askorbatas (kalcio askorbatas, magnio askorbatas, natrio askorbatas, Ester C). Tai lengvai šarminis vitaminas C.
Magnio ir kalcio askorbatas nėra natūrali vitamino C forma, tačiau jis indikuotinas asmenims, kurie negali vartoti vitamino C su natūralia rūgštimi.
• Askorbate yra mažai magnio ir kalcio, pvz., 1000 mg askorbato tėra 60 mg kalcio.
• Askorbatas rekomenduojamas ir sergant autoimuninėmis ligomis, patiriant ūminį uždegimą ar dažnas alergines reakcijas, taip pat asmenims, kurie ilgą laiką turi vartoti vitaminą C didelėmis dozėmis (4-8 g per dieną). Šios formos vitamino C negali vartoti tik žmonės su retu individualiu netoleravimu.
• Visada rinkitės askorbatą, kuriame nurodytos kalcio ir magnio koncentracijos, kuris nepapildytas E priedais ir cukrumi. Jei turite problemų dėl kraujagyslių ir dantenų, būtinai vartokite tokį, kurio kompleksas papildytas taip pat bioflavonoidais.
• Turint uždegimo pažeistas ar trapias kraujagysles ar varikozines venas, kasdien būtina gauti 200-500 mg bioflavonoidų kraujagyslių sienelėms stiprinti. Vitaminas C reikalingas uždegimui malšinti ir kolagenui kraujagyslių sienelėse atkurti.
4. Naujausia forma -vitaminas C liposomose (liposominis vitaminas C) - askorbo rūgštis, kuri kartu su lecitino fosfolipidais sudaro liposomas. Liposomos turi vieną ar kelis fosfolipidų biosluoksnius, kurie saugo vitaminą C ir leidžia askorbo rūgščiai per ląstelių membranas įsiskverbti į ląsteles.
Liposominis vitaminas C nedirgina virškinimo trakto ir gerai absorbuojamas net turint pažeistą žarnų gleivinę. Jis nesukelia alergijos.
• Vitamino C liposominė forma yra brangiausia vitamino C versija. Nors ir ją siūlo keli gamintojai, rasti vitaminą, kuris tikrai yra liposomose, būna sudėtinga.
• Jei renkatės tokią formą, atkreipkite dėmesį, ar nurodyta, kokio dydžio yra lecitino liposomos. Taip pat patartina atidaryti kapsulę ir patikrinti, ar lecitinas šviežias. Jei vitaminas papildytas kokiu nors skoniu, tai gali liudyti, kad šitaip maskuojamas suoksidintas lecitinas. Oksiduotas lecitinas gali pakenkti kepenų ir kasos ląstelėms.
Liposominio vitamino C negalima vartoti tik tuomet, kai turimas individualus jo netoleravimas.
Metodo trūkumas yra pati technologija, reikalaujanti pirmiau gauti techninės askorbo rūgšties, kurią po to reikia paversti medicinine.
5. Pigiausia sintetinės askorbo rūgšties forma gauta iš diacetono ketogulono rūgšties, naudojant tolueną, acetoną, dichloretaną, chloroformą ir izopropilspiritą. Iš tokios askorbo rūgšties reikia keliais būdais šalinti teršalus. Metodo trūkumas yra pati technologija, reikalaujanti pirmiau gauti techninės askorbo rūgšties, kurią po to reikia paversti medicinine, taip pat degių tirpiklių naudojimas. Gamybos procesas kenkia žmonėms, kurie jame dalyvauja.
Tyrimai rodo, kad asmenys, dirbantys sintetines askorbo rūgšties gamyboje, patiria daug įvairių sveikatos problemų, susijusių su kvėpavimo organais, griaučių ir raumenų sistema, nervų sistema, kraujotaka ir virškinimo organais.
Kad ir ką sakytų chemikai - kad natūralaus ir sintetinio vitaminų C molekulinė sandara vienoda ir organizmas juos naudoja vienodai,- verta išsižadėti sintetinio vitamino C kad ir tik todėl, kad jo gaminimas kelia grėsmę žmogaus sveikatai. Pigus ne visada reiškia palankų!
Autorius: Anželika Kuznecova. Tarptautinis žurnalas "Ko gydytojai Tau nepasako"
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau