Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal » » 2020 » Sausio » 28

10 didžiausių pandemijų istorijoje

Mokslininkai ir medicinos tyrėjai po daugelio metų rado tikslų apibrėžimą, kas yra pandemija ir kuo ji skiriasi nuo epidemijos, tačiau visi sutinka su tuo, kad žodis apibūdina plačiai paplitusią ligą, viršijančią įprastas sveikatos normas konkrečiame geografiniame regione. Cholera, buboninis maras, raupai, gripas yra vieni žiauriausių žudikų žmonijos istorijoje.

Šių ligų protrūkiai peržengia tarptautines sienas ir yra vadinami pandemijomis, kurios, ypač raupų, per visą istoriją pasiglemžė 300 – 500 mln. žmonių gyvybių. Verta taip pat paminėti, kad Ebolos viruso protrūkis, nusinešęs tūkstančių žmonių gyvybes, vis dar yra Vakarų Afrikoje. Kartais šis protrūkis gali būti pavadinamas pandemija, tačiau kol kas ji laikoma epidemija, todėl į pandemijų sąrašą nėra įtraukiama.

10 didžiausių pandemijų istorijoje:

ŽIV ir AIDS pandemija (pikas 2005 – 2012 metais). Žuvusiųjų – 36 mln. ŽIV (AIDS) pirmą kartą nustatytas 1976 metais Kongo Demokratinėje Respublikoje, o pasauline pandemija tapo nuo 1981 metų. Šiuo metu gyvena apie 31 – 35 mln. žmonių, sergančių ŽIV, iš kurių didžioji dauguma gyvena Afrikoje, į pietus nuo Sacharos dykumos.

Gripo pandemija (1968). Žuvusiųjų – 1 mln. II kategorijos gripą, kartais vadinamą Honkongo gripu, 1968 metais sukėlė A gripo viruso H3N2 padermė, genetinis H2N2 potipio potipis. Nuo pirmojo pranešto atvejo 1968 m. Liepos 13 d. Honkonge praėjo tik 17 dienų, kol viruso protrūkiai buvo paskelbti Singapūre ir Vietname, o per tris mėnesius jis išplito Filipinuose, Indijoje, Australijoje, Europoje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose.

Azijos gripas (1956 – 1958). Žuvusiųjų – 2 mln. Azijos gripas buvo pandemijos H2N2 potipio A tipo gripo protrūkis, kilęs iš Kinijos provincijos Guidžou. Iš ten virusas pateko į Singapūrą, Honkongą ir Jungtines Amerikos Valstijas.

Gripo pandemija (1918). Žuvusiųjų – 20 – 50 mln. Ši gripo pandemija nuo kitų skyrėsi tuo, kad nuo jos mirė ne vaikai, pagyvenę ir nusilpę asmenys, bet visiškai sveiki jauni suaugusieji.

Šeštoji choleros pandemija (1910 – 1911). Žuvusiųjų – daugiau nei 800 tūkst. Kilo Indijoje, iš kur netrukus išplito į Viduriniuosius Rytus, Šiaurės Afriką, Rytų Europą ir Rusiją. Šeštoji choleros pandemija taip pat buvo paskutinio amerikiečių choleros protrūkio (1910–1911) šaltinis. Amerikos sveikatos priežiūros institucijos, pasimokiusios iš praeities įvykių, stengėsi kuo greičiau izoliuoti užsikrėtuosius, todėl JAV mirė tik 11 žmonių.

Gripo pandemija (1889 – 1890). Žuvusiųjų – 1 mln. Buvo manoma, kad Azijos arba Rusijos gripas yra gripo A viruso H2N2 potipio protrūkis, nors iš tikrųjų tai galėjo būti A gripo viruso potipis H3N8. Pirmieji atvejai buvo pastebėti trijose atskirose ir tolimose vietose: Bucharoje (Uzbekistane), Atabaskoje šiaurės vakarų Kanadoje ir Grenlandijoje. Spartus XIX amžiaus gyventojų skaičiaus augimas, ypač miesto vietovėse, padėjo gripui plisti visame pasaulyje.

Trečioji choleros pandemija (1852 – 1860). Žuvusiųjų – 1 mln. Kilo Indijoje, išplito Gango upės deltoje, po to nekeliavo per Aziją, Europą, Šiaurės Ameriką ir Afriką. Britų gydytojas Johnas Snow, dirbdamas neturtingame Londono rajone, stebėjo choleros atvejus ir nustatė, kad liga plinta per užterštą vandenį.

Juodoji mirtis (1346 – 1353). Žuvusiųjų – 75 – 200 mln. Manoma, kad buboninis maras kilo iš Azijos, o jį platino blusomis užsikrėtusios žiurkės, gyvenusios prekybiniuose laivuose.

Justiniano I maras (541 – 542). Žuvusiųjų – 25 mln. Justiniano maras paliko savo pėdsaką istorijoje, nes nusinešė iki ketvirtadalio rytinio Viduržemio jūros regiono gyventojų ir nusiaubė Konstantinopolio miestą, žuvo apytiksliai 5000 žmonių per dieną ir iš viso mirė 40 % miesto gyventojų.

Antoninų maras (165). Žuvusiųjų – 5 mln. Antoninų arba Galeno maras nusiaubė Mažąją Aziją, Egiptą, Graikiją ir Italiją. Manoma, kad tai buvo raupai arba tymai, nors tikroji priežastis vis dar nežinoma. Šią nežinomą ligą į Romą atvežė kareiviai, grįžę iš Mesopotamijos.

Rašo: priekavos.lt

Įvertink šį straipsnį Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą PARANORMAL turinį.

Visi svetainės pateikti straipsniai, sveikatos patarimai yra pramoginio pobūdžio iš interneto platybių. Prieš naudodami patarimus, pasitarkite su tos srities specialistu. Svetainė neatsako už duomenų tikslumą. Visos teisės apsaugotos.
Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
27.02.2020 laikas 08:00 Ar Maldos stiprina mus fiziškai?
Krikščionys dažnai sako vienas kitam: „AŠ melsiuos už tave!“ Bet krikščionys dažnai yra aštriai kritikuojami dėl tikėjimo Dievu ir tokių svarbių dalykų kaip jų sveikata patikėjimu antgamtiniam gydytojui. Jie nori melstis vienas už kitą. O viskas todėl, kad dar nuo neatmenamų laikų egzistuoja viena...

Skaityti daugiau

26.02.2020 laikas 20:37 Jolanta Blažytė: Kaškas Sėja Panika?

„Būsime 5G technologijos diegimo lyderiai“, - garsiai ištrimituoja mūsų tautos išrinktieji ir tyliai „prakiša“ sveikatos apsaugos ministro įsakymą, leidžiantį Lietuvoje elektromagnetinės taršos normas padidinti 10 kartų. Čia pat pasipila reklaminės „fanfaros“ a...

Skaityti daugiau

26.02.2020 laikas 18:02 Japonijoje mirė seniausias žemės gyventojas
Japonijoje mirė oficialiai seniausiu pripažintas pasaulio vyras. Chitetsu Watanabei buvo 112 metų, antradienį pranešė japonų žiniasklaida. 1907-aisiais gimęs japonas tik prieš dvi savaites gavo Gineso rekordų knygos sertifikatą, liudijantį, kad jam priklauso seniausio planetoje vyro titulas....

Skaityti daugiau

26.02.2020 laikas 08:01 Burokėlis: kaip išsaugoti naudingiausias savybes?

Burokėlis – tikras mūsų daržo karalius. Juk jodo jame daugiau nei kitose daržovėse, vitamino C kiekiu jis dvigubai lenkia morką, stimuliuoja ląstelių augimą, stipriną odą, nagus ir plaukus. Senovės graikai burokėlius pirmiausia naudojo medicinoje, tik tuomet sugalvojo išbandyti maiste, taig...

Skaityti daugiau

25.02.2020 laikas 20:56 Visur aplinkui permatomos sferos!
Lonas Strikleris, anomalių reiškinių tyrinėtojas iš Baltimorės (JAV), nelabai seniai gavo elektroninį laišką nuo Polo Kočreino, gyvenančio Australijoje, Perto mieste. Polas savo laiške pasakojo, kad jam jau tiesiog įgriso skraidančios permatomos sferos, ir prašė jam padėti rasti tokį žmogų, kuris su...

Skaityti daugiau

25.02.2020 laikas 20:00 Kodėl turėtumėte valgyti daugiau brokolių?

Miniatiūrinį medį primenanti daržovė kadaise lietuviams buvo neįprasta, netgi egzotiška. Šiandien brokolis yra viena populiariausių daržovių ant kasdienio stalo, kurį žmonės renkasi ne tik dėl jo skonio.

Skaityti daugiau