Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Medicina » 2022 » Balandžio » 12

Kasmet šis sveikatos sutrikimas gali paveikti daugiau nei 50 proc. pasaulio gyventojų

Kai kuriems galvos skausmas reiškia, kad gali tekti išgerti aspirino. Tačiau daugelį iš mūsų kamuoja nuolatiniai ir rimtesni galvos skausmai; naujajame tyrime apskaičiuotas šio sutrikimo mastas visame pasaulyje, ir duomenys yra stulbinantys.

Norvegijos mokslo ir technologijų universiteto epidemiologų vadovaujama komanda apibendrino epidemiologinius galvos skausmo tyrimus nuo 1961 m. iki 2020 m. pabaigos; duomenys apėmė bendrą galvos skausmą, migreną ir įtampos tipo galvos skausmą ir atskleidė, kad 52 proc. mūsų kasmet kenčia nuo vienokio ar kitokio galvos skausmo sutrikimo.

Apžvelgtos 357 publikacijos daugiausia buvo iš dideles pajamas gaunančių šalių. Komanda įtraukė tyrimus, kurių dalyviai buvo atrinkti ne tik iš klinikinių tyrimų, bet ir iš įvairių aplinkų, įskaitant įmonių darbuotojus, universitetų studentus ir ligoninių personalą.

Apskritai autoriai apskaičiavo, kad pasaulyje migrena paplitusi 14 proc. atvejų, o įtampos tipo galvos skausmai - 26 proc.

"Kiekvieną dieną 15,8 proc. pasaulio gyventojų skaudėjo galvą", - niūriai pabrėžia autoriai.

Tyrėjai taip pat nustatė, kad visų tipų galvos skausmai dažniau pasireiškė moterims nei vyrams, o didžiausias skirtumas buvo tarp migrenos (17 proc. moterų ir 8,6 proc. vyrų). Moterys taip pat dažniau nurodė, kad galvos skausmas yra nuolatinė sveikatos problema: 6 proc. moterų nurodė, kad joms skauda galvą 15 ar daugiau dienų per mėnesį, palyginti su 2,9 proc. vyrų. 

Daugelyje analizuotų tyrimų buvo atlikti savi pasaulinio galvos skausmo paplitimo įverčiai, tačiau jie buvo labai skirtingi.

Modeliavimas parodė, kad 6 proc. migrenos įverčių skirtumų galima paaiškinti skirtingais tyrimų paskelbimo metais, o paplitimo įverčiai didėjo, kai publikacijos buvo paskelbtos vėliau. Tačiau nebuvo jokio ryšio tarp publikavimo datos ir kitų galvos skausmo tipų. 

Nors atrodo, kad migrenos atvejų daugėja, komanda pažymi, kad tai nėra vienintelis galimas paaiškinimas.

"Akivaizdus migrenos paplitimo didėjimas laikui bėgant gali būti realus, galbūt susijęs su aplinkos, fiziniais, elgsenos ar psichologiniais pokyčiais, tačiau labiau tikėtina, kad jis susijęs su metodologiniais pokyčiais per daugelį metų, lėmusiais geresnius prieinamumo ir įtraukimo metodus bei patobulintus diagnostinius instrumentus", - teigia autoriai.

Atsižvelgę į tokius metodologinius veiksnius, kaip atrankos klausimai, imties dydis, publikavimo metai ir tai, kaip buvo taikomi diagnostiniai kriterijai, autoriai galėjo paaiškinti 29,9 proc. migrenos įverčių variacijos, o kitų galvos skausmo kategorijų atveju - mažiau. 

Kadangi dauguma apžvelgtų tyrimų buvo atlikti dideles pajamas gaunančiose šalyse, kuriose veikia geros sveikatos priežiūros sistemos, autoriai įspėja, kad šių išvadų negalima apibendrinti kiekvienai šaliai. Jei pavyktų surinkti daugiau duomenų iš vidutines ir mažas pajamas gaunančių šalių, gautume tikslesnius pasaulinius įverčius. 

Nors vis dar išlieka tam tikrų neaiškumų dėl tikslių duomenų apie galvos skausmo paplitimą pasaulyje, apžvalga ir kiti tyrimai nuosekliai rodo, kad galvos skausmai yra didžiulė našta visame pasaulyje.

2019 m. atlikto tyrimo "Pasaulinė ligų našta" (angl. Global Burden of Disease) iteracija parodė, kad vien migrena yra antroji pagal dažnumą neįgalumo priežastis, o tarp jaunesnių nei 50 metų moterų - pirmoji, todėl galvos skausmo sutrikimai yra didelė visuomenės sveikatos problema visame pasaulyje. 

"Nustatėme, kad galvos skausmo sutrikimų paplitimas visame pasaulyje išlieka didelis, o įvairių tipų našta gali paveikti daugelį. Turėtume stengtis sumažinti šią naštą vykdydami prevenciją ir gerindami gydymą", - sako Norvegijos mokslo ir technologijų universiteto neurologas Larsas Jakobas Stovneris (Lars Jacob Stovner).

"Kad galėtume įvertinti tokių pastangų poveikį, turime turėti galimybę stebėti paplitimą ir naštą visuomenėje. Mūsų tyrimas padeda suprasti, kaip tobulinti mūsų metodus".

Tyrimas paskelbtas žurnale "The Journal of Headache and Pain". 

paranormal.lt

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
16.11.2017 laikas 14:25 Receptai Svogūnas laringitui gydyti
Liaudies medicinos receptas. Gydo nuo: Laringitas. Ingredientai: svogūnas, cukrus, vanduo

Skaityti daugiau

08.06.2019 laikas 14:33 Receptai Skanūs avižiniai sausainiai su razinomis

Avižinių sausainių su razinomis ir riešutais receptas. Skanaus!

Skaityti daugiau

03.01.2018 laikas 14:29 Receptai Maitinamoji, tonizuojamoji kaukė
Liaudies medicinos receptas. Gydo nuo: Sausos veido odos. Ingredientai: Kiaušinio trinys, Grietinė, Citrinos žievelė, Alyvuogių aliejaus

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
21.01.2025 laikas 22:10 Astrofizikai mano, kad Žemė paėmė Mėnulį iš kitos planetos
Tradiciškai manoma, kad Mėnulis atsirado po didelio susidūrimo su Žeme, tačiau naujas tyrimas, atliktas Pensilvanijos universiteto mokslininkų, siūlo alternatyvų požiūrį. Jie teigia, kad Mėnulis galėjo kilti iš kitos Saulės sistemos vietos ir vėliau ...

Skaityti daugiau

21.01.2025 laikas 21:55 Gyvenamos planetos galėjo atsirasti anksčiau nei galaktikos, mano mokslininkai
Ilgą laiką astronomai buvo įsitikinę, kad galaktikos atsirado prieš formuojantis planetoms. Tačiau naujausi tyrimai, vadovaujami Danielio Valeno iš Portsmuto universiteto, atskleidžia, kad gyvybės galimybės galėjo egzistuoti ankstyvosios Visatos stad...

Skaityti daugiau

21.01.2025 laikas 07:29 Dukra ištekėjo už vyro, kuris ją tempia žemyn ir manipuliuoja ja, kaip jam patinka
Jaunos šeimos gyvenimas su tėvais gali atrodyti kaip patogus sprendimas, tačiau tai dažnai atneša nesusipratimų ir įtampų. Šiame straipsnyje nagrinėsime iššūkius, su kuriais susiduria poros, kai tėvai nori padėti, o jaunųjų šeimos nariai nesuvokia, k...

Skaityti daugiau

20.01.2025 laikas 07:40 Mano vyro tėvai nenorėjo mums padėti įsigyti butą, tačiau patys nusipirko naują automobilį

Šeimos dinamikos dažnai yra sudėtingos, ypač kai kalbama apie finansinę paramą. Mano vyro tėvai, nors ir gyvenantys gerai, atsisako padėti mums nusipirkti nuosavą būstą. Tai sukėlė daug klausimų ir iššūkių mūsų santykiuose. Šiame straipsnyje pasid...

Skaityti daugiau

20.01.2025 laikas 07:14 Senovės kinų horoskopas: stichijų įtaka jūsų charakteriui
Senovės kinų horoskopas, pasiremiantis penkiomis stichijomis – ugnimi, vandeniu, žeme, medžiu ir metalas – siūlo unikalų požiūrį į asmenybės bruožus ir likimo iššūkius. Šiame straipsnyje sužinosite, kaip gimimo metų paskutinis skaičius gali atskleist...

Skaityti daugiau