Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paslapčių ir Žinių Pasaulis » Medicina » 2022 » Balandžio » 12

Kasmet šis sveikatos sutrikimas gali paveikti daugiau nei 50 proc. pasaulio gyventojų

Kai kuriems galvos skausmas reiškia, kad gali tekti išgerti aspirino. Tačiau daugelį iš mūsų kamuoja nuolatiniai ir rimtesni galvos skausmai; naujajame tyrime apskaičiuotas šio sutrikimo mastas visame pasaulyje, ir duomenys yra stulbinantys.

Norvegijos mokslo ir technologijų universiteto epidemiologų vadovaujama komanda apibendrino epidemiologinius galvos skausmo tyrimus nuo 1961 m. iki 2020 m. pabaigos; duomenys apėmė bendrą galvos skausmą, migreną ir įtampos tipo galvos skausmą ir atskleidė, kad 52 proc. mūsų kasmet kenčia nuo vienokio ar kitokio galvos skausmo sutrikimo.

Apžvelgtos 357 publikacijos daugiausia buvo iš dideles pajamas gaunančių šalių. Komanda įtraukė tyrimus, kurių dalyviai buvo atrinkti ne tik iš klinikinių tyrimų, bet ir iš įvairių aplinkų, įskaitant įmonių darbuotojus, universitetų studentus ir ligoninių personalą.

Apskritai autoriai apskaičiavo, kad pasaulyje migrena paplitusi 14 proc. atvejų, o įtampos tipo galvos skausmai - 26 proc.

"Kiekvieną dieną 15,8 proc. pasaulio gyventojų skaudėjo galvą", - niūriai pabrėžia autoriai.

Tyrėjai taip pat nustatė, kad visų tipų galvos skausmai dažniau pasireiškė moterims nei vyrams, o didžiausias skirtumas buvo tarp migrenos (17 proc. moterų ir 8,6 proc. vyrų). Moterys taip pat dažniau nurodė, kad galvos skausmas yra nuolatinė sveikatos problema: 6 proc. moterų nurodė, kad joms skauda galvą 15 ar daugiau dienų per mėnesį, palyginti su 2,9 proc. vyrų. 

Daugelyje analizuotų tyrimų buvo atlikti savi pasaulinio galvos skausmo paplitimo įverčiai, tačiau jie buvo labai skirtingi.

Modeliavimas parodė, kad 6 proc. migrenos įverčių skirtumų galima paaiškinti skirtingais tyrimų paskelbimo metais, o paplitimo įverčiai didėjo, kai publikacijos buvo paskelbtos vėliau. Tačiau nebuvo jokio ryšio tarp publikavimo datos ir kitų galvos skausmo tipų. 

Nors atrodo, kad migrenos atvejų daugėja, komanda pažymi, kad tai nėra vienintelis galimas paaiškinimas.

"Akivaizdus migrenos paplitimo didėjimas laikui bėgant gali būti realus, galbūt susijęs su aplinkos, fiziniais, elgsenos ar psichologiniais pokyčiais, tačiau labiau tikėtina, kad jis susijęs su metodologiniais pokyčiais per daugelį metų, lėmusiais geresnius prieinamumo ir įtraukimo metodus bei patobulintus diagnostinius instrumentus", - teigia autoriai.

Atsižvelgę į tokius metodologinius veiksnius, kaip atrankos klausimai, imties dydis, publikavimo metai ir tai, kaip buvo taikomi diagnostiniai kriterijai, autoriai galėjo paaiškinti 29,9 proc. migrenos įverčių variacijos, o kitų galvos skausmo kategorijų atveju - mažiau. 

Kadangi dauguma apžvelgtų tyrimų buvo atlikti dideles pajamas gaunančiose šalyse, kuriose veikia geros sveikatos priežiūros sistemos, autoriai įspėja, kad šių išvadų negalima apibendrinti kiekvienai šaliai. Jei pavyktų surinkti daugiau duomenų iš vidutines ir mažas pajamas gaunančių šalių, gautume tikslesnius pasaulinius įverčius. 

Nors vis dar išlieka tam tikrų neaiškumų dėl tikslių duomenų apie galvos skausmo paplitimą pasaulyje, apžvalga ir kiti tyrimai nuosekliai rodo, kad galvos skausmai yra didžiulė našta visame pasaulyje.

2019 m. atlikto tyrimo "Pasaulinė ligų našta" (angl. Global Burden of Disease) iteracija parodė, kad vien migrena yra antroji pagal dažnumą neįgalumo priežastis, o tarp jaunesnių nei 50 metų moterų - pirmoji, todėl galvos skausmo sutrikimai yra didelė visuomenės sveikatos problema visame pasaulyje. 

"Nustatėme, kad galvos skausmo sutrikimų paplitimas visame pasaulyje išlieka didelis, o įvairių tipų našta gali paveikti daugelį. Turėtume stengtis sumažinti šią naštą vykdydami prevenciją ir gerindami gydymą", - sako Norvegijos mokslo ir technologijų universiteto neurologas Larsas Jakobas Stovneris (Lars Jacob Stovner).

"Kad galėtume įvertinti tokių pastangų poveikį, turime turėti galimybę stebėti paplitimą ir naštą visuomenėje. Mūsų tyrimas padeda suprasti, kaip tobulinti mūsų metodus".

Tyrimas paskelbtas žurnale "The Journal of Headache and Pain". 

paranormal.lt

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
2019-11-25 laikas 22:36 Receptai Tai šauniau nei įprasti koldūnai! Varškė + vyšnių įdaras
Dabar aš gaminu tik tokiu būdu! Koldūnai „tinginiai“ su įdaru be formavimo ir tešlos lyginimo. Šiandiena gaminsime labai švelnius koldūnus „tinginius“ be formavimo ir tešlos lyginimo. Tai geriausias koldūnų receptas, kurį esu band...

Skaityti daugiau

2020-11-27 laikas 08:03 Receptai Pupelių salotos su vištiena ir obuoliais
Tai itin greitai pagaminamos ir labai skanios salotos su pupelėmis ir vištiena. Šį kartą pupelių salotos pagardinau su obuoliais. Galiu tik pasakyti, kad obuoliai čia labai tinka, jie suteikia gaivumo. Šios salotos tikra yra sočio...

Skaityti daugiau

2018-09-12 laikas 08:43 Receptai Vaistažolių mišiniai miežio gydymui
Liaudies medicinos patarimai - kaip būti sveikiems ir išsaugoti sveikatą. Miežis liaudies medicinoje, Vaistažolių mišiniai miežio gydymui, receptai nuo miežio, miežio gydymas, liaudiški patarimai gydant ligas, kaip išgyti, netradi...

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
2025-07-13 laikas 19:01 Kaip Drabužiai Atspindi ir Formuoja Jūsų Savigarbą: Stiliaus Galia
Drabužiai – tai ne tik audinys, dengiantis kūną. Jie yra jūsų asmenybės veidrodis, tylus būdas papasakoti pasauliui, kas esate. Sužinokite, kaip garderobo pasirinkimai veikia jūsų savigarbą ir kaip galite juos pakeisti, kad sustiprintumėte pasitikėji...

Skaityti daugiau

2025-07-13 laikas 08:56 Česnakų stiebai: Cheminė sudėtis, nauda sveikatai ir kaip juos paruošti
Šiame straipsnyje atskleisime česnakų stiebų cheminę sudėtį, jų naudą ir galimą žalą organizmui, biologinį poveikį bei pateiksime skanių receptų, kaip juos panaudoti virtuvėje. Pasinerkite į šią kvapnią kelionę ir sužinokite, kodėl česnakų stiebai tu...

Skaityti daugiau

2025-07-13 laikas 08:24 Mėlynojo ryklio odos paslaptys: Kaip nanostruktūros keičia spalvą
Naujausi moksliniai tyrimai atskleidžia, kaip guanino kristalai ir melaninas sukuria šį unikalų efektą, o šios žinios gali revoliucionizuoti technologijas – nuo medicinos iki povandeninių technologijų. Šiame straipsnyje gilinsimės į šio fenomeno moks...

Skaityti daugiau

2025-07-13 laikas 08:04 Ahnenerbe: Paslaptys, mokslas ir nacistinės ideologijos šešėlis
Ši paslaptinga organizacija, veikusį Trečiajame Reiche, iki šiol kelia diskusijas. Nuo arijų rasės šlovinimo iki žiaurių eksperimentų koncentracijos stovyklose – kas iš tiesų slypi už „Protėvių paveldo“ draugijos veiklos? Šiame straipsnyje atskleisim...

Skaityti daugiau

2025-07-12 laikas 20:43 Pranašiški Sapnai ir Zodiako Ženklai: Mistinis Ryšys su Visata
Šiame straipsnyje atskleisime, kurie ženklai pasižymi pranašiškų sapnų dovana, kaip jie gali ją panaudoti ir kokios mokslinės bei ezoterinės priežastys slypi už šio fenomeno. Pasinerkite į mistikos ir astrologijos pasaulį!...

Skaityti daugiau