Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Technologijos, Mokslas » 2022 » Balandžio » 14

Žmonių evoliucijos per 2 milijonus metų paslėptas didžiulis veiksnys

Naujajame mokslininkų tyrime teigiama, kad žmogaus evoliucijos eigą per pastaruosius 2 mln. metų lėmė gyvenamosios vietos pokyčiai, susiję su astronominiais klimato pokyčiais.

Naudodami beprecedentį Žemės klimato modeliavimą superkompiuteriu, kai per pleistoceno epochą vyko klimato pokyčiai, tyrėjai nustatė, kad tokių kintamųjų kaip krituliai ir temperatūra pokyčiai buvo susiję su tuo, kaip įvairios homininų rūšys, įskaitant Homo sapiens, apsigyveno ar klajojo per žmonijos priešistorės epochas.

"Nors skirtingos archajinių žmonių grupės mėgo skirtingą klimato aplinką, jų gyvenamosios vietos reagavo į klimato pokyčius, kuriuos lėmė astronominiai Žemės ašies svyravimo, posvyrio ir orbitos ekscentriškumo pokyčiai, - sako klimato fizikas Axelis Timmermannas (Axel Timmermann) iš Pusano nacionalinio universiteto Pietų Korėjoje.

Gauti rezultatai labai sustiprina argumentą, kad priešistoriniai klimato kaitos epizodai padėjo paskatinti Homo genties evoliuciją - seniai įtarta, bet vis dėlto sunkiai įrodoma hipotezė, nes trūksta tikslių klimato duomenų, kurie sutaptų su archajiškų žmonių atradimais fosilijose.

"Viena iš ryškiausių problemų yra ta, kad sausumos buveinių informacijos įrašai, pavyzdžiui, gaunami iš nuosėdų atodangų ir paleoežerų gręžinių branduolių, dažnai yra riboti laiko atžvilgiu", - aiškina archeologas Michaelis Petraglia (Michael Petraglia) iš Makso Planko žmonijos istorijos mokslo instituto Vokietijoje, kuris tyrime nedalyvavo, bet yra rezultatų komentaro autorius.

Siekdami apeiti šią problemą, Timmermannas ir jo komanda modeliavo aplinkos sąlygų pokyčius Žemėje per 2 mln. metų laikotarpį, įtraukdami astronominius klimato pokyčius dėl Žemės judėjimo, vadinamus Milankovičiaus ciklais.

Modeliavimas, atliktas Pietų Korėjos superkompiuteriu ALEPH, užtruko daugiau nei šešis mėnesius, o komanda teigia, kad tai yra ilgiausias iki šiol atliktas išsamus klimato modelio modeliavimas.

Tada tyrėjai palygino duomenis su dokumentais, patvirtinančiais kelių homininų rūšių buvimą fosilijose, įskaitant Homo erectus, H. heidelbergensis, H. neanderthalensis ir kitas, ir apimančiais daugiau kaip 3 000 geochronologiškai apribotų homininų fosilijų ir su jomis susijusios medžiagos.

Rezultatai pasakoja sudėtingą istoriją apie tai, kaip įvairios homininų grupės laikui bėgant įvairiai pasklido po Žemę, tačiau jie taip pat leidžia manyti, kad sklaida (ir kontrastingi gyvenamosios vietos laikotarpiai toje pačioje vietoje) buvo susijusi su klimato dėsningumais, darančiais įtaką tokiems veiksniams kaip tinkama temperatūra ir maisto prieinamumas.

"Mūsų tyrimas įrodo, kad klimatas atliko esminį vaidmenį mūsų Homo genties evoliucijoje", - sako Timmermannas.

"Esame tokie, kokie esame, nes per tūkstantmečius sugebėjome prisitaikyti prie lėtų praeities klimato pokyčių."

Kaip vieną iš pavyzdžių tyrėjai pateikia prielaidą, kad klimato įtampa pietų Afrikoje galėjo lemti H. sapiens atsiradimą, o H. heidelbergensis išnyko. Tyrime ne tik daroma prielaida, kad klimato duomenys atliko svarbų vaidmenį žmogaus evoliucijoje, bet ir žengiama dar toliau, teigiant, kad žmonių prisitaikymo pokyčių negalima visiškai paaiškinti, jei nesiremiama platesniu supratimu apie ekosistemas veikiančius klimato veiksnius.

"Norint suprasti homininų evoliuciją pleistocene, reikia atsižvelgti į visą erdvinį ir laikinį klimato signalo ir atitinkamo buveinių tinkamumo kompleksiškumą", - rašo tyrėjai.

Pasak Petraglia, norint eksperimentiškai patikrinti tokias idėjas, teks atlikti naujus lauko tyrimus, kruopščiai tiriant fosilijų įrašus ir ieškant paleoaplinkos informacijos pėdsakų, kurių dar nesame aptikę.

"Dar daug ką reikia sužinoti apie klimato kintamumo per pastaruosius 2 mln. metų evoliucines pasekmes", - rašo jis.

"[Šis] tyrimas yra atspirties taškas tikrinant įvairias teorijas apie tai, kaip klimato ir buveinių pokyčiai formavo homininų rūšių pasiskirstymą, diversifikaciją ir sklaidą."

Tyrimo rezultatai pateikiami žurnale "Nature".

paranormal.lt

Naujausias Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...

Niekas neišdrįso palikti komentaro. Registruokitės.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas. Nepykite komentatoriai, bet komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
03.07.2022 laikas 21:13 Mokslininkai įspėja, kad dirvožemis staiga sukelia "žudikišką" širdies ligą

Mokslininkai įspėja sodininkus, kad dirvožemyje randama paslaptinga medžiaga sukelia staigų širdies ligų protrūkį.

Skaityti daugiau

03.07.2022 laikas 17:58 Singapūro alaus darykla pristato naują alų, pagamintą iš perdirbto nuotekų vandens

Kaip sunkiai klostosi situacija pasaulyje? Ką gi, Singapūre pradedamas gaminti naujas "susižavėjimo vertas" alus, gaminamas iš "perdirbtų nuotekų".

Skaityti daugiau

03.07.2022 laikas 14:57 Sietlo policija pradėjo areštuoti žmones, kurie viešai skaito Bibliją

Sietlo policija pradėjo areštuoti žmones, kurie viešai skaito Bibliją, nes tai gali įžeisti LGBTQ+ bendruomenės narius

Skaityti daugiau

03.07.2022 laikas 13:52 Prancūzijos vyriausybė "rekomenduoja" žmonėms vėl pradėti dėvėti veido kaukes ir svarsto dar vieną įpareigojimą
Prancūzijos vyriausybės pareigūnai pradėjo "kviesti" arba "rekomenduoti" žmonėms vėl dėvėti veido kaukes, nes sergančiųjų kokliušu* skaičius pradeda augti.

Skaityti daugiau

03.07.2022 laikas 13:34 Honkongo įstatymų leidėjo Covid testas po nuotraukos su Xi teigiamas
Honkongo įstatymų leidėjas, kuris pozavo bendrai nuotraukai su Kinijos prezidentu Xi Jinpingu (Xi Jinping) per šią savaitę vykusį šalies vadovo vizitą į šį finansų centrą, sekmadienį patvirtino, kad jo koronaviruso testas buvo teigiamas....

Skaityti daugiau

03.07.2022 laikas 08:11 Receptai | Patiekalai Orkaitėje keptas karpis gabaliukais su bulvėmis ir daržovėmis
Jei jau kalbėti apie žuvis, visada mano didžiausiais favoritais būdavo upėtakis, lašiša arba dorada. Karpį buvau jau ganėtinai senokai buvau primiršusi.

Skaityti daugiau

02.07.2022 laikas 22:16 Receptai | Patiekalai Virta kepta karka orkaitėje su raugintais kopūstais
Ar mėgstate ruošti kiaulienos karką? Man asmeniškai tai vienas skaniausių patiekalų iš kiaulienos, kurį galėčiau valgyti, kad ir kasdien.

Skaityti daugiau

02.07.2022 laikas 14:01 Receptai | Patiekalai Skaniai keptas upėtakis ant grotelių su petražolėmis ir citrina

Greitai pagaminamas, lengvas, fantastiško skonio kepto upėtakio ant grotelių patiekalas. Man šitaip skaniai paruošta žuvis yra kažkas tokio. Atrodo, kad galėčiau valgyti tiesiog nesustodama.

Skaityti daugiau