Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Technologijos, Mokslas » 2024 » Spalio » 23

Tibeto moterų prisitaikymas: unikalūs fiziologiniai gebėjimai

Tibeto moterų prisitaikymas: unikalūs fiziologiniai gebėjimai

Tibeto plynaukštė, esanti daugiau nei 3600 metrų virš jūros lygio, yra ne tik graži, bet ir išbandymus kelianti aplinka. Nors gyvenimas tokiame aukštyje kartu su mažu deguonies lygiu kelia rimtų iššūkių, naujausi tyrimai atskleidžia, kaip vietinės moterys sugebėjo ne tik išgyventi, bet ir sėkmingai auginti palikuonis. Šis straipsnis nagrinėja unikalias fiziologines adaptacijas, kurios padeda tibetietėms sukurti palankias sąlygas reprodukcijai.

Daugiau nei 3600 metrų virš jūros lygio, atšiaurioje Tibeto plynaukštės aplinkoje, moterys ne tik išgyveno, bet ir sėkmingai augino palikuonis daugiau nei 10 000 metų. Naujas tyrimas, kuriam vadovavo Case Western Reserve universiteto profesorė Cynthia Ball, atskleidžia unikalų tibetietiškų moterų fiziologinį prisitaikymą gyventi mažai deguonies turinčioje aplinkoje, kas yra ypač svarbu kalbant apie klimato kaitą ir žmogaus evoliuciją.

Tyrime dalyvavo 417 46-86 metų amžiaus moterų, gyvenančių Aukštutiniame Mustange, Nepale. Mokslininkai rinko duomenis apie reprodukcinę funkciją, fiziologinius rodiklius ir DNR mėginius, kad suprastų, kaip šių moterų organizmas susidoroja su lėtiniu deguonies trūkumu ir kaip tai veikia gimusių vaikų skaičių.

Rezultatai parodė, kad moterys, kurios pagimdė daugiausiai vaikų, pasižymi unikaliu kraujo ir širdies savybių profiliu, užtikrinančiu efektyvų deguonies pernešimą į ląsteles. Nors šių moterų hemoglobino kiekis buvo artimas populiacijos vidurkiui, jų kraujyje buvo didesnis deguonies prisotinimas. Tai rodo, kad tibetietės rado būdą išsaugoti pusiausvyrą tarp deguonies poreikio ir širdies darbo krūvio, taip išvengiant neigiamo poveikio, kuris dažnai pasireiškia padidėjusiu kraujo klampumu.

Kaip pažymėjo Ballas, „tai yra nuolatinės natūralios atrankos pavyzdys“. Tibeto moterys evoliucionavo taip, kad patenkintų organizmo deguonies poreikius neperkraudamos širdies ir kraujagyslių sistemos. Be to, tyrimo metu buvo nustatytas svarbus genas EPAS1, kuris, kaip manoma, kilo iš denisovanų – senovės hominidų, pabrėžiant turtingą žmogaus prisitaikymo istoriją prie sudėtingų aplinkos sąlygų.

Tyrimo rezultatai galėtų padėti sukurti su hipoksija susijusių ligų, tokių kaip lėtinė obstrukcinė plaučių liga ar problemos, su kuriomis susiduria alpinistai ir astronautai, gydymo būdus. Pavyzdžiui, žinios apie EPAS1 geną gali būti taikomos kuriant gydymo metodus žmonėms, turintiems kvėpavimo sutrikimų, arba tiems, kurie dirba dideliame aukštyje.

Be to, tyrimas atskleidžia daugiau apie žmogaus evoliuciją ir jo gebėjimą prisitaikyti prie kintančių aplinkos sąlygų. Kaip pabrėžia Ballas, „tokių populiacijų prisitaikymo tyrimai leidžia mums geriau suprasti žmogaus evoliucijos procesus“. Tai ypač svarbu, atsižvelgiant į pasaulinės klimato kaitos kontekstą, nes žmonija susiduria su naujais aplinkosaugos iššūkiais, kurie gali paveikti mūsų sveikatą ir gyvybines funkcijas.

Papildomai, tyrimo rezultatai gali turėti įtakos biotechnologijų ir medicinos srityse, padedant kurti naujus sprendimus, kurie galėtų pagerinti žmonių gyvenimo kokybę nepalankiose sąlygose. Pavyzdžiui, naujosios žinios gali būti panaudotos kuriant vaistus, padedančius organizmui geriau adaptuotis prie mažo deguonies lygio, kas gali būti naudinga ne tik tibetiečiams, bet ir įvairių aukštikalnių gyventojams visame pasaulyje.

Naujausias tyrimas, vadovaujamas profesorės Cynthia Ball iš Case Western Reserve universiteto, rodo, kad Tibeto moterų organizmo prisitaikymas prie deguonies trūkumo gali būti susijęs su unikalia kraujo ir širdies savybių struktūra. Tyrimas atskleidė geną EPAS1, kuris gali būti atsakingas už šias adaptacijas, ir pabrėžė, kaip evoliucija padėjo šioms moterims sėkmingai auginti vaikus net ekstremaliomis sąlygomis.

Poilsis gamtoje:

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Remiantis: https://paranormal.lt/

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

avatar
0
1 Paranormal • 19:35, 23.10.2024
Ar žinote, kaip Tibeto moterys sugebėjo išgyventi ir auginti vaikus ekstremaliomis sąlygomis? Pasidalinkite savo mintimis ir sužinokite daugiau apie šį unikalų prisitaikymą!
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
18.06.2019 laikas 07:43 Receptai Keptų daržovių garnyras

Daržoves nuplauname, nusausiname, svogūnus nulupame. Cukiniją ir svogūnus pjaustome maždaug 1 centimetro storio griežinėliais.

Skaityti daugiau

03.09.2018 laikas 07:23 Receptai Vaistažolių mišiniai praguloms gydyti

Pragulos liaudies medicinoje, Vaistažolių mišiniai praguloms gydyti, receptai nuo pragulų, liaudiški patarimai gydant ligas, kaip išgyti, netradicinė medicina, kaip gydytis vaistažolėmis, kaip gydytis uogomis, kaip gydytis vais...

Skaityti daugiau

14.06.2019 laikas 15:29 Receptai Bemielės sluoksniuotos tešlos sūrio lazdelės
Šio sūrio lazdelės itin lengvai pagaminamos ir tikrai skanios. Sluoksniuotos tešlos lazdelės su sūriu receptas.

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
22.01.2025 laikas 07:24 WEF mokslininkai pristatė nanodaleles, galinčias nuotoliniu būdu valdyti žmogaus protą
Pietų Korėjoje vykdomi tyrimai atskleidžia neįtikėtiną galimybę: nanodalelėmis galima valdyti gyvūnų elgesį. Tačiau šios technologijos pažanga kelia rimtų etinių klausimų ir galimas grėsmes žmonijai. Ar esame pasirengę susidurti su pasekmėmis, jei ši...

Skaityti daugiau

21.01.2025 laikas 22:10 Astrofizikai mano, kad Žemė paėmė Mėnulį iš kitos planetos
Tradiciškai manoma, kad Mėnulis atsirado po didelio susidūrimo su Žeme, tačiau naujas tyrimas, atliktas Pensilvanijos universiteto mokslininkų, siūlo alternatyvų požiūrį. Jie teigia, kad Mėnulis galėjo kilti iš kitos Saulės sistemos vietos ir vėliau ...

Skaityti daugiau

21.01.2025 laikas 21:55 Gyvenamos planetos galėjo atsirasti anksčiau nei galaktikos, mano mokslininkai
Ilgą laiką astronomai buvo įsitikinę, kad galaktikos atsirado prieš formuojantis planetoms. Tačiau naujausi tyrimai, vadovaujami Danielio Valeno iš Portsmuto universiteto, atskleidžia, kad gyvybės galimybės galėjo egzistuoti ankstyvosios Visatos stad...

Skaityti daugiau

21.01.2025 laikas 07:29 Dukra ištekėjo už vyro, kuris ją tempia žemyn ir manipuliuoja ja, kaip jam patinka
Jaunos šeimos gyvenimas su tėvais gali atrodyti kaip patogus sprendimas, tačiau tai dažnai atneša nesusipratimų ir įtampų. Šiame straipsnyje nagrinėsime iššūkius, su kuriais susiduria poros, kai tėvai nori padėti, o jaunųjų šeimos nariai nesuvokia, k...

Skaityti daugiau

20.01.2025 laikas 07:40 Mano vyro tėvai nenorėjo mums padėti įsigyti butą, tačiau patys nusipirko naują automobilį

Šeimos dinamikos dažnai yra sudėtingos, ypač kai kalbama apie finansinę paramą. Mano vyro tėvai, nors ir gyvenantys gerai, atsisako padėti mums nusipirkti nuosavą būstą. Tai sukėlė daug klausimų ir iššūkių mūsų santykiuose. Šiame straipsnyje pasid...

Skaityti daugiau