- 19.06.2022
- 5.0 Reitingas
- 1350 Peržiūros
- Komentarai
Kaligulos laivai nebuvo skirti sargybai ar karui. Tai buvo prabangūs namai ant vandens, papuošti auksu, brangakmeniais ir statulomis. Čia ištvirkęs imperatorius rengdavo laukines, nežabotas orgijas, kurios dažnai baigdavosi svečių nužudymu ir žiauriu jų žmonų išprievartavimu.
Romos imperatorius Gajus Julijus Cezaris Augustas Germanikas, geriau žinomas Kaligulos pravarde, imperijai vadovavo tik ketverius metus - nuo 37 m. kovo iki 41 m. sausio. Tačiau istorija jį įsiminė kaip didžiausią paleistuvį ir ciniką, pasirengusį net savo mėgstamą arklį paversti senatoriumi.
Imperatoriaus pramogos
Jis buvo ryškumo meistras - tai apsirengdavo moteriškais drabužiais, tai pasirodydavo prieš pavaldinius Neptūno ar Veneros drabužiais. Jis mėgo stebinti, rengdavo piknikus ant sakurų šakų arba pirtyse, valgė iš gryno aukso, mėgo stebėti žiaurias gladiatorių ir žvėrių kautynes, mėgo vežimų lenktynes ir teatro spektaklius.
Tačiau ypatinga pamišusio imperatoriaus aistra buvo jusliniai malonumai. Per ketverius metus jis buvo vedęs keturis kartus, moterys neskaičiuoja, o tarp jo ydų blogi išminčiai nurodo polinkį į incestą. Kaligulai buvo priskiriami santykiai su trimis jo seserimis ir jis buvo kaltinamas homoseksualiais santykiais.
Dar viena jo yda buvo ta, kad jis buvo išlaidus ir mėgo leisti pinigus didžiulėms ir puošnioms arklidėms įsigyti ir išlaikyti, prabangiems teatro spektakliams ir didelio masto kariniams manevrams. Jam vadovaujant buvo pastatytas akmeninis Bulonės švyturys, kuris turėjo prilygti ar net pranokti Faroso švyturį Aleksandrijoje. Valdant Kaligulai pradėtas statyti tiltas per Reiną netoli Mainco miesto. Imperatorius atstatė senovines šventyklas Sirakūzuose, pirtis Bolonijoje, ketino restauruoti Polikrato rūmus Same ir iškasė kanalą per Korinto sąsiaurį.
Vienas brangiausių jo projektų - didžiuliai laivai, nuleisti į Nemi ežero vandenis, kalnų rezervuarą, esantį už 30 km į pietus nuo Romos, ugnikalnio kalderoje 325 m aukštyje. Kaligulos rūmai stovėjo ant ežero kranto.
Šie laivai neatliko jokios karinės ar saugumo funkcijos - tai buvo tikri antikinio ištvirkimo sodai, o viename iš jų galėjo būti pagoniškosios Nemėjos deivės Dianos šventykla.
Buvo sakoma, kad viename iš laivų augo sakralinis medis, nuo kurio nė vienas mirtingasis neturėjo teisės nusiskinti nė šakelės. Sakoma, kad jei vergas kada nors priėjo prie medžio ir nupjovė šaką, jam buvo suteikta teisė kovoti su miško karaliumi - pagrindiniu Dianos šventiku. Jei vergas jį nugalėdavo, jis nužudydavo kunigą ir užimdavo jo vietą. Deja, kunigai ilgai negyveno, o tuos, kurie, Kaligulos nuomone, užsisėdėjo savo vietoje, imperatorius įsakė nužudyti ir pasamdė tam banditus.
Kaligulos laivus mini romėnų rašytojas ir imperatoriaus biografas Gajus Suetonijus Trankvilas. Jis aprašo juos kaip didžiulius laivus "su dešimčia eilių irklų", kurie žibėjo brangakmeniais. Laivuose buvo pakankamai galerijų, salonų ir pirčių imperatoriui ir daugybei jo svečių. Laivuose taip pat buvo sodai su įvairiais vaismedžiais, gėlėmis ir vynuogėmis.
Laivai turėjo ne tik irklus, bet ir iš purpurinio šilko pasiūtas bures, o buvo valdomi keturiais vairiniais irklais, kurių kiekvienas buvo daugiau kaip 11 metrų ilgio.
Suetonijus minėjo, kad Kaligula su draugais dažnai lankydavosi laivuose, kur ištvirkaudavo, girtuokliaudavo ir rengdavo orgijas. Kartais veiksmai baigdavosi kankinimais ir net moterų ar vergų žudymu.
Archeologai mano, kad laivai buvo pastatyti apie 37 m. ir buvo tyčia nuskandinti arba nuskendo patys netrukus po Kaligulos nužudymo 41 m. sausio 24 d.
Kas ten apačioje?
Prie Nemi ežero gyvenantys žmonės žinojo, kad telkinio dugne ilsisi nežinomi laivai, kurių dydis glumino vaizduotę. Kartais valstiečiai tyčia užmesdavo tinklus, kad į krantą ištrauktų seno medžio gabalus arba metalo gaminius iš bronzos. Medieną neišmanėliai dažnai degindavo židiniuose, o bronzą parduodavo arba išlydydavo savo reikmėms.
Pirmą kartą laivų nuolaužas 1444 m. apžiūrėjo kardinolas Prospero Colonna, kuris surengė ekspediciją, vadovaujamą garsaus Renesanso mokslininko Baggisto Alberti. Jis liepė narams ištirti ežero dugną, surado vieną iš laivų ir net bandė jį iškelti.
Tam Alberti ežere įrengė plūduriuojančias statinių platformas ir pabandė laivą pakelti gervėmis bei lynais. Tačiau viskas, ką jam pavyko padaryti, tai ištraukti laivo priekį į krantą.
1535 m. italų karo inžinieriaus Francesco de Marchi, traktato "Apie karinę architektūrą" autoriaus, iniciatyva laivas buvo iš naujo ištirtas.
Inžinierius, vedamas nuotykių troškimo, prie Nemuno krantų atgabeno povandeninį varpą ir juo ištyrė vandens telkinio dugną. Jis patvirtino, kad jo dugne guli du didžiuliai laivai. Tačiau jų auginti neįmanoma - jie per dideli.
XIX a. pabaigoje ekspediciją prie Nemi ežero organizavo Didžiosios Britanijos ambasadorius lordas Džonas Savilas. Jis nesileido po vandeniu, o apsiribojo tik tuo, kad barbariškai kabliais nuo laivų nuplėšė didelius bronzinius papuošalus.
Santechnika ir grindinis šildymas
Tikriesiems Kaligulos laivų tyrinėtojams teko laukti dar 50 metų. Tik 1920 m. pabaigoje, kai Italijoje į valdžią atėjo Benito Musolinis, buvo nuspręsta atnaujinti tyrimus ir iš dalies nusausinti Nemi ežerą.
Italų atradimai tiesiog šokiravo mokslo pasaulį. Iš ežero dugno buvo ištraukti du didžiuliai laivai. Vienas iš jų buvo 73 x 24 metrų dydžio, o antrasis - šiek tiek mažesnis, 70 metrų ilgio ir 20 metrų pločio. Antrasis laivas buvo pastatytas taip, kad laivagalis ir priekis buvo vienodi: laivas galėjo plaukti bet kuria kryptimi.
Jie nebuvo suprojektuoti su kiliu. Buvo akivaizdu, kad jie pastatyti specialiai ežerui. Iš tikrųjų tai buvo prabangios vilos ant vandens. Šių plaukiojančių namų sienos buvo dekoruotos bareljefais, paauksuotomis vario čerpėmis dengtus stogus laikė marmurinės kolonos, o grindis puošė spalvotos mozaikos.
Visuose laivuose buvo vandentiekis, iš bronzinių čiaupų tekėjo šaltas ir karštas vanduo. Italai jau buvo santechnikos ekspertai: santechnikos elementai buvo funkcionalūs ir įmantrūs, su įvairiomis dekoracijomis, pavyzdžiui, keistų gyvūnų, liūtų ir vilkų galvomis. Taip pat buvo rastas švino vamzdis, ant kurio buvo užrašyta, kad laivas priklausė Gajui Cezariui Augustui Germanikui - toks buvo tikrasis Kaligulos vardas.
Be to, laive buvo įrengtas tikras vandeniu šildomų grindų šildymas. Po deniu buvo įrengta molinių vamzdžių, kuriais tekėjo karštas vanduo, sistema.
Archeologams pavyko rasti ir restauruoti daugybę objektų. Tarp jų buvo bronzinės žvėrių galvos su švartavimosi žiedais, imperatoriaus sesers statula, Medūzos Gorgonės galva, rankos formos talismanai, kurie buvo tvirtinami prie senovinių laivų, romėnų vilkės galva ir net siurbliai, kurie išpumpuodavo vandenį iš triumo.
Labiausiai archeologus nustebino iš ežero dugno pakeltos besisukančios platformos, kurias judino bronziniai rutuliai, riedantys lataku, arba kūginiai mediniai ritinėliai. Gali būti, kad jie buvo naudojami teatro pasirodymams prieš kilmingus imperatoriaus svečius arba tarnavo kaip dekoratyviniai elementai. Pavyzdžiui, ant jų galėjo būti pastatytos statulos.
Dar ne viskas prarasta
Abu laivai buvo restauruoti ir patalpinti Nacionaliniame romėnų muziejuje. Deja, jie neišgyveno Antrojo pasaulinio karo. 1944 m. naktį iš gegužės 31 d. į birželio 1 d. muziejus užsidegė ir buvo visiškai sunaikintas. Gaisro priežasties nustatyti nepavyko. Vieni kaltino Vermachtą, kiti - amerikiečius, kurie esą apšaudė muziejų iš artilerijos sviedinių, treti manė, kad dėl to kalti pabėgėliai. Bet kuriuo atveju iš Kaligulos laivų lieka tik dūmai ir didžiulis medinis inkaras, apkaltas metalinėmis juostomis.
Atrodo, kad šis nuostabus artefaktas prarastas visiems laikams. Bet ne, archeologai įsitikinę, kad Nemuno dugne guli dar vienas Kaligulos laivas. Apytikriai apskaičiuoti stulbinantys jo matmenys - apie 122 metrų ilgio. Senovės romėnų paminklo ieško Kalabrijos aplinkos apsaugos agentūros darbuotojai ir karabinierių narai iš Romos.
Vieta, kurioje sudužo laivas, jau žinoma. Belieka tik iškelti palaikus į paviršių, kad juos būtų galima išsamiai ištirti.
P komentaras: tiesos ieškokite "duonos trupiniais"... atsirinkite faktus.
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau