Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Religija » 2018 » Kovo » 23

Niekas apie tai nekalba, bet... 7 mitai apie laidotuves

Ar kada susimąstote, kaip turėtų atrodyti jūsų arba šeimos narių laidotuvės? Tikėtina, kad ne. Juk ir kai netenkame artimųjų atrodo, kad viską apie laidotuvių organizavimą gerai žinome, nes teko dalyvauti kitų laidotuvėse. Deja, daugelis su laidotuvėmis susijusių įsitikinimų yra klaidingi ir netgi spėję tapti mitais, teigiama pranešime spaudai. 

laidotuvės, mitai, lietuva

Mitas nr. 1: kremuojant būtinas karstas

Ir taip, ir ne. Tiesa ta, kad vadovaujantis LR Sveikatos apsaugos ir Švietimo ir mokslo ministrų įsakymu „Dėl žmonių palaikų paruošimo kremuoti taisyklių patvirtinimo“, mirusiojo, kurį norima kremuoti, palaikai turi būti įkelti į karstą. Tačiau galima rasti ir išimtį: jei velionio artimieji neišgali nusipirkti kremavimo karsto, ar galbūt tokio net nenori, velionio palaikus galima kremuoti ant padėklo su drobe (kaina ~ 10 eurų). Jau atgyvena tampa ir įsitikinimas, kad velioniui didesnė pagarba bus parodyta, jeigu jis bus laidojamas ar kremuotas kuo brangesniame karste, pavyzdžiui, ąžuoliniame faneruotame, kurio kaina gali prasidėti nuo 385 eurų. Savo artimąjį galima kremuoti ir kartoniniame (kaina ~ 60 eurų), ar ekologiškame, mediniame karste su dangčiu iš medžio drožlių plokštės, kurio kaina tikrai nedidelė (kaina ~ 70 eurų), palyginus su kitais karstais.

Mitas nr. 2: laidotuvėse – tik juoda apranga

Apranga – svarbi atsisveikinimo su mirusiuoju ceremonijos dalis. Ja parodoma pagarba ne tik velioniui, bet ir jo artimiesiems. Krikščioniškose šalyse juoda spalva siejama su gedulu, o pagerbti velionį dera laikantis santūraus aprangos kodo. Todėl viena iš svarbiausių laidotuvių tradicijų Lietuvoje – atsisveikinant dėvėti juodos spalvos drabužius. Tačiau keičiantis laikams, keičiasi ir požiūris į nusistovėjusias tradicijas: vietoj juodos aprangos šiandien drąsiai galima rinktis tamsiai mėlynos, rudos, sodriai žalios ar violetinės spalvos drabužius. Svarbiausia, kad atsisveikinimo ceremonijos metu būtų vengiama ryškių spalvų bei iššaukiančių stiliaus detalių, kurios gali sulaukti nereikalingo susirinkusiųjų atsisveikinti dėmesio ir trikdytų velionio artimuosius jiems sunkiu metu.

Mitas nr. 3: velionio šarvojimas turi trukti kelias dienas

Lietuvoje dar yra įsitikinusių, ypač vyresnio amžiaus žmonių, kad velionio šarvojimas turi tęstis kelias paras, o artimieji prie mirusiojo kūno privalo budėti net naktį. Tiesa ta, kad šiandien atsisveikinimas gali trukti ir kelias valandas, atsižvelgiant į velionio šeimos sprendimą. Trumpesnė ceremonija tikrai nereiškia, kad miręs žmogus nebus tinkamai pagerbtas, o jo artimieji neišgyvens netekties skausmo – toks išlydėjimas mažiau slegiantis, todėl tikėtina, kad ateityje bus prisimenamas kaip šviesus, gražus paskutinis su velioniu praleistas laikas.

Mitas nr. 4: gedulingi pietūs ir gedulinga muzika – būtinybė 

Velionį išlydėjus į amžinąją kelionę įprasta surengti gedulingus pietus. Tiesa, ši tradicija irgi keičiasi: jei seniau prie pietų stalo susirinkdavo per 100 žmonių, šiandien kviečiami tik patys artimiausi giminaičiai bei draugai. Vis dėlto, kaip pastebi laidotuvių planuotojai, daugėja šeimų, linkusių šios tradicijos atsisakyti ir vietoj jos rinktis ramų pasibuvimą su artimiausiais žmonėmis. Todėl, jei velionio šeimos nariai gedulingų pietų nelaiko būtinybe, to daryti vien dėl kitų neprivaloma.

Planuojant laidotuvių ceremoniją neišvengiamai kyla klausimas, kokį muzikinį foną derėtų rinktis. Seniau giedorių dalyvavimas išlydint mirusįjį buvo neatsiejama ceremonijos dalis, o jiems išėjus, skambėdavo tik gedulinga muzika. Šiandien laidotuvių ceremonijoms tampant vis asmeniškesnėmis, muzika nebeskirstoma į tinkamą ar netinkamą. Todėl sakralines giesmes keičia velioniui patikusi muzika arba malonios, ramią atmosferą sukuriančios melodijos.

Mitas nr. 5: atsisveikinti – tik šarvojimo salėje

Nors šiandien Lietuvoje vis dar įprasta rengti laidotuvių ceremonijas šarvojimo salėse, pamažu persikeliama ir į mažiau įpareigojančias, netradicines erdves. Artimieji atsisveikinti su velioniu jau po truputį renkasi ir, pavyzdžiui, maldos namus, velionio namus, restorano ar kavinės, galerijų ar muziejų sales, parkus, sodybas ir pan. Visa tai priklauso tik nuo velionio artimųjų arba jo išreikštos valios, todėl šarvojimo salė nebėra vienintelis pasirinkimas.  

Mitas nr. 6: kremuoti Lenkijoje – pigiau

Ne visai taip. Jeigu lyginsime tik paties kremavimo paslaugos kainą, tuomet taip – paties kremavimo paslaugos Lenkijoje kaina apie 160 eurų (kaina gali svyruoti priklausomai nuo zloto ir euro santykio), Lietuvoje – 310 eurų, kai artimieji nesirenka mirusiojo kremavimo laiko. Bet... Tam, kad kremavimo paslaugomis būtų galima naudotis Lenkijoje, reikėtų atsižvelgti į kelis papildomus niuansus: pirma, vežant kremuoti į Lenkiją velionio palaikai turi būti patalpinti karste, kurį būtų galima užplombuoti. Pigiausia tokio karsto kaina – apie 150 eurų. Antra, reikia turėti omenyje, kad pagal Lietuvos Respublikos įstatymus, norint artimąjį kremuoti kitoje šalyje ir išvežti palaikus, reikia turėti vadinamą „mirusiojo pasą“ – laissez-passer (nemokamai tai daro Nacionalinės visuomenės sveikatos centras (NVSC)). Atsižvelgti reikia ir į tai, kad Lenkijoje krematoriumai velionius kremuoja popieriniuose karstuose, vadinasi, atsivežtinis karstas turi būti grąžinamas. Pavyzdžiui, Lietuvoje kremuoti galima ant jau minėto padėklo, velionį suvyniojus į drobulę (kaina apie 10 eurų). Trečia, prie kremavimo paslaugos Lenkijoje papildomai prisideda ir išlaidos urnai kremuotiems palaikams. Tiesa, čia kainos ne itin skiriasi – važiuojantiems į Lenkiją tai kainuos apie 15 eurų, Lietuvoje – apie 9 eurus. Ir paskutinis svarbus dalykas – transportavimo kaštai. Pavyzdžiui, mirusiojo transportavimas maršrutu Kaunas-Suvalkai-Kaunas kainuotų apie 123 eurus (skaičiuojant, jei pigiausio transporto kaina ~0,5 eur/km), Lietuvoje maršrutas Kaunas–Kėdainiai–Kaunas atsieitų 50 eurų. Štai ir visa matematika. 

Mitas nr. 7: kremavimas – nekrikščioniška

Kėdainiuose veikiantis vienintelis Lietuvoje krematoriumas teikia kremavimo ir su juo susijusias paslaugas jau 7-us metus, tačiau vis dar pasigirsta nuomonių, kad šis laidojimo būdas prieštarauja krikščioniškosioms vertybėms. Žvelgiant į istoriją, dar senovės baltai savo artimuosius laidodavo trejopai: medžiuose, žemėje ir ugnyje, o dabartinės Lietuvos teritorijoje X a. įsigalėjęs palaikų deginimo paprotys gyvavo iki XIII a. Lietuvoje palaikų kremavimas oficialiai įteisintas 1932 m. Bažnyčia palaikų kremavimui neprieštarauja jau nuo 1962 m., tik nepritaria urnų laikymui namuose ir pataria kremuotus palaikus laidoti į žemę arba statyti urną su pelenais į kolumbariumą. Beje, namuose urną su pelenais laikyti galima tik laikinai – nors konkretus laiko tarpas nėra įtvirtintas įstatymu, tačiau visiems priimtina nuostata, kad urną su pelenais galima laikyti ne ilgiau kaip 3 mėnesius, teigiama pranešime.

Niekas apie tai nekalba, bet... 7 mitai apie laidotuves

Jei manai, kad ši informacija buvo naudinga, pasidalink, prenumeruok ir padėkok...

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
02.12.2021 laikas 19:38 Tamsios dėmės ant kaklo: 5 natūralios priemonės, padedančios jų atsikratyti
Nors tamsios dėmės ant kaklo nekelia pavojaus sveikatai, jos gali traukti akį ir dėl jų kaklo oda gali tapti šiurkšti.

Skaityti daugiau

02.12.2021 laikas 19:30 Kodėl man miegant tirpsta rankos?
Kai naktį ramiai miegame, ilgai būname toje pačioje padėtyje. Tai gali sukelti rankos (plaštakos, riešo) tirpimą. Tačiau mėšlungis ir tirpimas gali atsirasti ir dėl kitų priežasčių. Kai kurie iš jų yra gana rimti. Pavyzdžiui, tunelinis sindromas arba riešo kanalo sindromas....

Skaityti daugiau

02.12.2021 laikas 19:16 Šios bitės – tikras siaubas: turi dantis ir ėda mėsą
Menkai pažįstamos tropinių bičių rūšys išsivystė papildomą dantį, skirtą mėsai kąsti, bei žarnyną, kuris labiau panašus į grifų, nei kitų bičių.

Skaityti daugiau

02.12.2021 laikas 18:04 Aiškiaregis Krzysztofas Jackowskis žada evakuaciją, užkrėtimą ir karantiną
2021 m. gruodžio pradžioje pasaulyje palaipsniui išryškėjo ir susiformavo kelios labai rimtos problemos, kurių kiekviena kelia didelį susirūpinimą stebėtojams, kurie stebi būtent šią problemą.

Skaityti daugiau

02.12.2021 laikas 17:22 Kopūstiniai augalai ir jų naudingosios savybės
Visos kopūstinių augalų rūšys yra labai naudingos. Kopūstiniuose augaluose yra vitamino C, augalinių baltymų, skaidulų, kalio, kalcio, fosforo ir įvairių biologiškai aktyvių medžiagų. Tiesa, vienuose kopūstiniuose augaluose naudingųjų medžiagų yra daugiau, kituose - mažiau....

Skaityti daugiau

Žiedinių kopūstų apkepas su malta mėsa ir sūriu (video)
02.12.2021 laikas 15:37 Receptai | Patiekalai Žiedinių kopūstų apkepas su malta mėsa ir sūriu (video)

Paranormal Virtuve šiandiena jums siūlo pasigaminti patiekalą pagal receptą: Žiedinių kopūstų apkepas su malta mėsa ir sūriu (video). Skanaus!

Skaityti daugiau

29.11.2021 laikas 16:41 Receptai | Patiekalai Kalėdiniai sausainiai - tirpstantys seniai besmegeniai
Šiems sausainiams "seniams besmegeniams" galite naudoti tiek pirktinį meduolių prieskonių mišinį, tiek pasigaminti patys, sumaišę tarpusavyje šiuos ingredientus

Skaityti daugiau

29.11.2021 laikas 14:01 Receptai | Patiekalai Rosettes (rozetės) - traškūs ir saldūs sausainiai
Tai tarsi tikras skonis sugrįžęs iš vaikystės… Labai gerai pamenu, kaip dar mano mama man kepdavo šiuos traškius, burnoje tirpstančius saldžius sausainius.

Skaityti daugiau