Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Gamtos Paslaptys » 2021 » Vasario » 10

Afrika Su Europa Tolsta Nuo Amerikos

Naujas tyrimas atskleidė, kad giliai po žemės pluta vykstantis „materijos pakilimas“ kasmet stumia Didžiąją Britaniją ir Ameriką 4 cm atstumu tolyn vieną nuo kitos.

Ekspertai iš Jungtinės Karalystės tyrė seisminį aktyvumą aplink Vidurio Atlanto Kalnagūbrį (VAK) – povandeninį kalnų masyvą, kuris skiria Atlantą į šiaurę ir pietus.

Ant vandenyno dugno įrengtų seismometrų pagalba jie mantijoje – sluoksnyje tarp Žemės plutos ir jos šerdies, daugiau nei 600 kilometrų gylyje po VAK, aptiko apveilingo įrodymų.

Šis apveilingas iš apačios stumia tektonines plokštes ir taip, Europos ir Afrikos žemynai iš vienos pusės ir Amerika iš kitos pusės, toliau tolsta viena nuo kitos.

Projekto duomenys pateikia pirmąjį plataus masto ir aukštos raiškos po VAK esančio mantijos atvaizdavimą, o ši vieta dėl seisminio aktyvumo yra žinoma kaip viena iš neramiausių vietų visoje Žemėje.

„Tai buvo įsimintina misija, kuri iš viso viduryje Atlanto vandenyno mums truko 10 savaičių,“ – sakė tyrimo autorius Matthew Agius. „Neįtikėtini rezultatai naujoje šviesoje atskleidė mūsų supratimą apie tai, kaip Žemės vidus yra susietas su plokščių tektonikomis, o visa tai atlikta iki šiol neregėtų stebėjimų metu“.

Žemės litosfera – jos uolingasis, išorinis kiautas, yra suformuotas iš maždaug 15 tektoninių plokščių, kurių kiekviena pasižymi skirtinga forma bei dydžiu.

Ties tektoninių plokščių ribomis, kur plokštės trinasi viena į kitą, gali būti aptinkamas galingas seisminis aktyvumas.

Tam nutikus, plokščių tektonika visame pasaulyje sukelia stichines nelaimes, tarp kurių ir žemės drebėjimai, cunamiai ir ugnikalnių išsiveržimai.

Anot mokslininkų, tektoninės plokštės ant kurių yra įsikūrę Šiaurės ir Pietų Amerikų žemynai, šiuo metu juda tolyn nuo Eurazijos ir Afrikos plokščių, kas iš esmės reiškia, kad Britanija ir Amerika tolsta viena nuo kitos.

„Atstumas tarp Šiaurės Amerikos ir Europos didėja ir tą sukelia ne politiniai ar filosofiniai skirtumai,“ – sakė tyrimo bendraautorius, dr. Nick Harmon iš Sautamptono universiteto.

VAK, pačiame Atlanto vandenyno viduryje, yra vieta, kur susidaro nauja uolėta medžiaga ir skiriamoji linija tarp plokščių, judančių į vakarus, ir tų, kurios juda į rytus.

Po šiuo kalnagūbriu, medžiagos kyla, kad užimtų erdvę, kurią palieka besiskiriančios plokštės.

Iš esmės buvo manoma, kad šį procesą paprastai skatina tolimos gravitacinės jėgos, nes tankesnės plokščių dalys nugrimzta atgal į Žemę.

Vis dėlto, varomoji galia slypinti už Atlantinių plokščių skyrimosi toliau išlieka paslaptimi.

Tektoninės plokštės susidaro giliai po vandenynais, todėl mokslininkams yra labai sunku ištirti jų susidarymą ir evoliuciją.

Atradimai buvo paskelbti žurnale  „Nature“ 

Šaltinis: Gismeteo.lt

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
16.05.2021 laikas 22:42 Kaip kovoti su egzema?

Jau ne pirmą dešimtmetį padedu žmonėms. Pagal išsilavinimą esu gydytojas terapeutas, bet nedirbu jau seniai. Dabar rimtai užsiimu liaudies medicina.

Skaityti daugiau

16.05.2021 laikas 22:23 Avietės Nuo Moteriškų Ligų
Praėjus metams po antro gimdymo, man buvo diagnozuotas gimdos nusileidimas. Didelių rūpesčių tai kaip ir nekėlė, bet prieš menstruacijas labai traukė pilvą, ir pačios mėnesinės kėlė nemažai rūpesčių. Gana stipriai kraujuodavo, savijauta buvo nekokia - tempiantys skausmai pilvo apačioje, silpnumas, g...

Skaityti daugiau

16.05.2021 laikas 19:19 Apie ligas, kurios panašios į alergiją
Ašarojimas, dažnas čiaudulys, užsikimšusi nosis, kosulys, gausūs odos išbėrimai... Jei pasiskųsite tokiais simptomais, dažnas pasakys, jog tai - alergija. Ir neretai bus teisus.

Skaityti daugiau

16.05.2021 laikas 17:41 Apie pavasarinę alergiją

Jei pavasaris šiltas, medžiai pradeda žydėti net keliomis savaitėmis anksčiau ir pradeda alerginių ligų sezoną. Sergančiųjų sezoninėmis alerginėmis ligomis savijautą dar labiau pablogina sausas, saulėtas ir vėjuotas pavasaris.

...

Skaityti daugiau

16.05.2021 laikas 16:42 Svečiai Iš Siuanjuanio Žvaigždyno
Į versijas apie senųjų žemės gyventojų žinių kilmę galima žiūrėti įvairiai. Paprasčiausiai ironiškai ar skeptiškai. Tačiau ar dėl to pasaulis tampa labiau suprantamas? O gal verta dar kartą susimąstyti apie mitus, kurie pateikia informaciją iš amžių glūdumos?...

Skaityti daugiau

15.05.2021 laikas 19:17 Medical Health WATCH: Health Ranger talks with Jeffrey Prather about covid, pine needles, Native American medicine and more
If you are concerned about those who have been “vaccinated” with the Wuhan coronavirus (Covid-19) “shedding” spike proteins onto you through close contact, you will not want to miss the following episode of The Health Ranger Report....

Skaityti daugiau

15.05.2021 laikas 19:08 Medical Health Study finds that consuming more edible mushrooms lowers cancer risk
Many people, especially those following a vegan diet, usually consume edible mushrooms to fulfill their bodies’ protein needs. However, a study from March 2021 found another benefit of including mushrooms in the daily diet. A team of scientists discovered that consuming more mushrooms is associated ...

Skaityti daugiau

15.05.2021 laikas 19:00 Medical Health Philippine doctor defends use of ivermectin, says clinical studies show it is 89% effective against the coronavirus

A doctor from the Philippines is defending the use of ivermectin for preventing and treating Wuhan coronavirus (COVID-19) infection despite attempts by the country’s regulatory authorities to restrict its use.

...

Skaityti daugiau