Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Gamta » 2018 » Lapkričio » 16

Gamtos paslaptys. Didieji baltieji rykliai

Įsitikinimas: didieji baltieji rykliai yra kerštingi žmogėdros. Realybė: taip, kartais jie puola žmones, bet kiti rykliai greičiausiai kelia didesnę grėsmę. Be to, jie yra šiltakraujai ir gimdo gyvus jauniklius – kartais vienu metu net dešimt.

Kai kalba pasisuka prie stereotipų apie gyvūnus, vos keli yra taip giliai įsišakniję, kaip Carcharodon carcharias atveju. Iš tiesų, didieji baltieji rykliai netgi nėra balti – manoma, kad taip jie buvo pavadinti dėl to, kad rykliai yra kone visiškai balti tik vienu atveju – kai guli negyvi, pilvu į viršų, ant laivo denio.

Kur kas labiau tiktų vadinti šią rūšį „juodaisiais rykliais“ – jie turi itin tamsią viršutinę dalį, kas leidžia jiems prisėlinti prie nieko neįtariančio grobio paviršiuje, kuriam sunku pastebėti plėšrūną, artėjantį iš tamsių gelmių.

gamtos paslaptys, Didieji baltieji rykliai, nature, animals, wild

Kalbant apie aukas, rykliai puotauja pačiomis įvairiausiomis rūšimis, įskaitant banginius, kalmarus, vėžlius ir, kartais, pingvinus.

„Jei sudarytum sąrašą visų dalykų, kurie buvo rasti baltųjų ryklių skrandžiuose, gautum visą jų įvairovę“, - sako jūrų biologas George‘as Burgessas iš Floridos universiteto Geinsvilyje. Tačiau gerai žinoma viena – kad ryklių skonis su metais keičiasi.

„Iki 7, 8 ar 9 pėdų ilgio jie ėda beveik vien tik žuvis, - sako Burgessas. – Jiems augant ir pasiekus seksualinę brandą, rykliai pradeda pulti ir žinduolius, jei tik gauna progą.“

Tie vyresni rykliai teikia pirmenybę ruoniams, jūrų liūtams bei jūrų vėpliams. Yra apskaičiuota, kad dideliu greičiu atakuodami iš vandens, jie gali pačiupti iki 3 m ant pakrantės esančią auką. O kad ją susirastų, jie panaudoja kone visus įmanomus įgūdžius.

„Jie turi tokias jusles, kurios papildo viena kitą“, - sako Burgessas.

Pavyzdžiui, baltieji rykliai turi stebėtinai jautrią klausą. Vieno 1963 m. atlikto ekpertimento metu, mokslininkai išplaukė iš Majamio, prikabinę prie savo laivo garsiakalbius, kad išsiaiškintų, ar galima pritraukti ryklius garsu. Žemo dažnio pulsai, panašūs į skleidžiamus į pavojų patekusių žuvų, sukėlė staigų ryklių susidomėjimą.

gamtos paslaptys, Didieji baltieji rykliai, nature, animals, wild

Na, o kai ryklys jau artėja prie savo aukos, įsijungia jų legendinė uoslė. Skirtingų ryklių rūšių smegenų tyrimai parodė, kad didžiųjų baltųjų ryklių uodžiamasis smegenų centras yra ypatingai gerai išsivystęs.

Ir jų regėjimas nėra prastas.

„Jie ypač gerai mato kontrastus“, - sako Burgessas.

Dar rykliai turi dvi kitas, mažiau žinomas, jusles. Jų šonuose esančios linijos iš tiesų yra atskiri organai, gebantys nustatyti vandens slėgio pokyčius, kurie atskleidžia aukos judėjimą. O kai jie visiškai priartėja prie tikslo, geba pajusti savo aukos elektromagnetinį lauką.

„Visi šie dalykai susijungia į vieną ir paverčia juos labai, labai talentingais plėšrūnais“, - sako Burgessas. Bet nesibaiminkite: jie retai kada pritaiko savo medžioklės gabumus su žmonėmis.

Burgessas yra Tarptautinės ryklių atakų rinkmenos, įrašų apie visas žinomas ryklių atakas prieš žmones nuo XVI a., sudarytojas. 2013-aisiais, paskutiniais metais, kurių duomenis turime, įvyko 76 neišprovokuoti ryklių išpuoliai visame pasaulyje, per kuriuos žuvo 10 žmonių. Tik vieną tų mirčių sukėlė didysis baltasis ryklys.

„Baltųjų ryklių atakos yra tik nedidelė bendro vaizdo dalis“, - sako Burgessas.

Per dešimtmetį nuo 2004 iki 2013 m., didieji baltieji rykliai buvo atsakingi vidutiniškai už septynias neišprovokuotas atakas ir mažiau nei dvi žūtis per metus.

gamtos paslaptys, Didieji baltieji rykliai, rykliai, laukinė gamta

Didžiųjų ryklių sala

Nepaisant šių faktų, žmonėms nugalėti baimę sunku – „Nasrai“ puikiai pasitarnavo demonizuojant šią ryklių rūšį. Tačiau, jeigu trumpam užgniaušite savo baimę, pamatysite, kokie jie yra nuostabūs sutvėrimai. Pavyzdžiui, priešingai nei dauguma žuvų, didieji baltieji rykliai gali kontroliuoti savo kūno temperatūrą – net ir panirę į didelį gylį, jie geba išlaikyti ją pastovią ir daugiau nei 10 laipsnių Celsijaus aukštesnę nei vandens, kadangi jų venos ir arterijos yra išsidėsčiusios paraleliai. Tai reiškia, kad jų raumenų sukurta šiluma kūne pasilieka ilgiau, todėl rykliai gali išgyventi tiek šiltuose, tiek labai šaltuose vandenyse.

Planet Today dokumentika. Didžiųjų ryklių sala

Per pastaruosius kelis dešimtmečius, mes taip pat sužinojome, jog didieji baltieji rykliai turi ypatingą reprodukcijos sistemą. Šiuo atžvalgiu, jie netgi yra panašūs į žmones, mat gimdo gyvus palikuonis. Viena motina ryklė, pagauta netoli Japonijos 1992-aisiais, buvo daugiau nei 5 m ilgio ir nešiojo 10 pilnai susiformavusių jauniklių, kurių ilgis varijavo nuo 1,3 iki 1,5 m. Dar negimę rykliukai maitinosi savo motinos išleistais neapvaisintais kiaušinėliais, tarsi propaguodami švelnią kanibalizmo formą.

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
15.09.2019 laikas 19:41 Receptai Pyragėlių su kopūstais receptas be kiaušinių
Pasigaminkite namuose skanius pyragėlius su kopūstais. Receptas be kiaušinių!

Skaityti daugiau

08.11.2017 laikas 14:26 Receptai Skatinanti prakaitavimą arbata (ramunėlės, juoduogio šeivamedis)

Liaudies medicinos receptas. Gydo nuo: karščiavimas, prakaitavimas. Ingredientai: ramunėlės žiedai, juoduogio šeivamedžio žiedai.

Skaityti daugiau

16.11.2017 laikas 17:27 Receptai Česnakas – baisiausias vėžio priešas
Kinijoje vėžio beveik nėra, kai kada pasitaiko lūpų vėžio atvejų. Kiniečiai kaip profilaktikos priemonę dažnai naudoja česnaką. Česnakas – stiprus antibiotikas. Jame yra jodo druskų, visi vitaminai, eteriniai aliejai....

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
02.11.2024 laikas 17:50 Ruduo prie upės: graži gamta, upė ir paukščių garsai
Ruduo prie upės: graži gamta, upė ir paukščių garsai. Pabūkite ir prisiminkite šių metų šilta rudenį prie upės. Nuostabus oras, net uodai, mašalai skraido

Skaityti daugiau

02.11.2024 laikas 14:06 Senos sielos: ar tikrai gyvename daugybę gyvenimų?
Klausimas apie tai, ar žmogus gali turėti ne vieną, o daugybę gyvenimų, peržengia laikų ir kultūrų ribas. Senovės išminčiai ir šiuolaikiniai ezoterikai tvirtina, kad mūsų siela keliauja per nesuskaičiuojamas inkarnacijas. Tačiau kaip mokslo požiūris ...

Skaityti daugiau

02.11.2024 laikas 12:53 Dirbtinis intelektas bepiločių orlaivių koordinavimui: nauja era
Plačiai diskutuojama apie dirbtinio intelekto (AI) panaudojimą kare, tačiau naujausi Kinijos mokslininkų pasiekimai kelia klausimų dėl ateities karo strategijų. Naudodami pažangias technologijas, kuriamos AI sistemos, galinčios koordinuoti bepiločių ...

Skaityti daugiau

02.11.2024 laikas 08:32 Bilas Gatesas Skelbia Pasaulinės Religijos Idėją DI Eroje
Globalistų milijardierius Billas Gatesas neseniai sukėlė diskusijų audrą, pareikšdamas, kad žmonijai reikia „vienos pasaulinės religijos“, kuri sujungtų elementus iš krikščionybės, judaizmo ir islamo, kad galėtume sėkmingai gyventi dirbtinio intelekt...

Skaityti daugiau

01.11.2024 laikas 20:51 COVID-19 vakcinų ir širdies ligų rizika: nauji tyrimo duomenys
Paskutiniu metu vykstantys tyrimai apie COVID-19 vakcinas atskleidžia nerimą keliančius rezultatus dėl širdies ligų rizikos. Neseniai Pietų Korėjos tyrėjų komanda, analizavusi didelį duomenų kiekį, nustatė, kad asmenims, gavusiems mRNA vakcinas, rizi...

Skaityti daugiau