- 04.10.2021
- 0.0 Reitingas
- 1663 Peržiūrų
- Komentarai
Neseniai paskelbtame straipsnyje Čilės gyventojai džiaugėsi dėl baisaus dykumos žydėjimo, bet pagrindo šokti iš perspektyvos neturėtų, nes netrukus bus naujienų iš Antarktidos, nes orų anomalija Čilės Atakamos dykumoje ir Antarktida yra tiesiogiai susijusios. Ir taip, strangesounds.org šiandieną rašo taip:
Per rekordiškai karštą vasarą didžiojoje Šiaurės pusrutulio dalyje, kurią siaubė niokojantys gaisrai, potvyniai ir uraganai, Antarktidą užklupo stiprus įšalas. Paprastai taip būna žiemos mėnesiais piečiausioje žemyno dalyje, tačiau 2021 m. buvo kitaip.
Šaltis buvo nepaprastas, net ir šalčiausioje planetos vietoje.
Amundseno-Skoto Pietų poliarinėje stotyje balandžio-rugsėjo mėn. vidutinė temperatūra - minus 78 laipsniai (minus 61 laipsnis Celsijaus) - buvo šalčiausia nuo 1957 m., t. y. 4,5 laipsnio žemesnė už rekordinę.
Pirmą kartą apie šį rekordą sužinojome iš Stefano Di Battistos, paskelbusio Antarktidos temperatūros tyrimą, tviterio žinutės. Di Battistos informacijos teisėtumą patvirtino NASA Pasaulinio modeliavimo ir asimiliacijos biuro mokslininkas Richardas Calliseris.
Rugsėjo mėnesio vidutinė temperatūra taip pat buvo žemiausia kada nors Pietų ašigalyje užfiksuota temperatūra, el. laiške rašė Ohajo valstijos universiteto poliarinių sričių tyrėjas Davidas Bromwichas.
Brutal cold in Antarctica, impressive even for the coldest place on Planet Earth.
— Scott Duncan (@ScottDuncanWX) October 2, 2021
The end of September came close to the world record for lowest temperature in October (-80°C).
The all-time cold record is −89.2 °C (−128.6 °F) from Vostok Station on 21 July 1983. pic.twitter.com/i2Mo1xjoEG
Nacionalinio sniego ir ledo duomenų centro duomenimis, itin šaltas oras virš Antarktidos padėjo padidinti jūros ledo lygį aplink žemyną iki penkto žemiausio per visą istoriją lygio.
Antarktidos plynaukštę ir toliau gaubia itin šalti orai. Ekstremalius orų reiškinius visame pasaulyje stebintis klimatologas Maximiliano Herrera "Twitter" parašė, kad ketvirtadienį (rugsėjo 30 d.) Rusijos Vostoko stotyje temperatūra nukrito iki minus -110,9 laipsnio (minus 79,4 laipsnio Celsijaus), t. y. tik vienu laipsniu (0,6 laipsnio Celsijaus) mažiau už pasaulio rekordą ir žemiausią kada nors spalio mėn. užfiksuotą temperatūrą.
Viskonsino universiteto Antarktidos meteorologijos ekspertas ir mokslininkas Matthew Lazzara pastaraisiais mėnesiais su nerimu stebėjo Pietų ašigalio temperatūrą savo biure Madisone. Viename interviu jis pasakojo, kad daug kartų temperatūra buvo apie minus 100 laipsnių. Per daugelį metų jis daug kartų keliavo į Antarktidą, kad galėtų atlikti tyrimus.
"Esant tokiai temperatūrai sunku skraidyti lėktuvu", - rašė jis elektroniniame laiške. "Nuo -50 °C iki -58 °C kyla pavojus, kad orlaivio hidraulika užšals arba degalai taps drebučiais."
Kokia šios šalčio anomalijos priežastis?
Nacionalinės vandenynų ir atmosferos administracijos duomenimis, sąlygos virš Antarktidos labai skiriasi nuo sąlygų didžiojoje likusioje planetos dalyje, kurioje birželio-rugpjūčio mėn. buvo užfiksuotas ketvirtas karščiausias laikotarpis per visą istoriją. Šiaurės pusrutulyje užfiksuota antra karščiausia vasara per visą istoriją.
Mokslininkai mano, kad labai stiprus poliarinis sūkurys arba stiprių vėjų žiedas stratosferoje aplink Antarktidą buvo Antarktidos atšalimo priežastis.
Stratosferos poliarinis sūkurys yra sezoninis reiškinys. Pietų pusrutulyje jis susiformuoja rudenį, išsilaiko per žiemą ir silpnėja, o pavasarį keičia kryptį.
"Sūkurio stiprumas priklauso nuo oro sąlygų žemėje, - sako NASA Pasaulinio modeliavimo ir asimiliacijos biuro mokslininkas Krzysztofas Warganas. Jis mano, kad stiprus sūkurys susijęs su žema paviršiaus temperatūra.
Taigi, manoma, kad nauji duomenys iš Antarktidos turėtų labai nuliūdinti Gretą, nes situacija mažai panaši į visuotinį atšilimą. Astronomai taip pat sunerimo dėl šios naujienos, nes Saulė pradėjo neįprastą aktyvumo ciklą, spinduliuotė didėja - ir štai visas žemynas mirtinai sušąla. Tačiau iš tiesų ši žinia turėtų kelti nerimą visiems Žemės planetos gyventojams apskritai.
Minėtame straipsnyje Krzysztofas Warganas teisingai pradėjo viską aiškinti, pažymėdamas, kad atmosferos anomalijos yra susijusios su paviršiaus temperatūra, t. y. Antarktidos paviršius tapo šaltesnis. Bet kodėl? Ponas Kšyštofas toliau neaiškino, nes yra vertinamas mokslininkas ir nedega noru prarasti savo postą, nes kita tema - eretiška ir atperkanti.
O esmė yra ta, kad didžiąją dalį energijos Žemė gauna iš mantijos, kurią kaitina branduolinės reakcijos, vykstančios Žemės branduolyje, o ne iš Saulės, kaip moksliniuose žurnaluose teigia šviesūs adeptai. Magma, kaip matyti iš ugnikalnių išsiveržimų, dideliame gylyje yra skysta kaip vanduo:
Así captaban desde el @IGNSpain la nueva colada de lava surgida de un nuevo foco emisor.
— Meteo_Tenerife (@tenerife_meteo) October 1, 2021
pic.twitter.com/4OMYJ757pz
Todėl išcentrinė jėga stumia mantiją link ekvatoriaus ir stumia ją tolyn nuo polių:
Todėl prie ašigalių taip šalta - litosfera storesnė, šaltesnė ir gauna mažiau energijos iš branduolio, nes dėl Žemės sukimosi iš ten išteka skystieji, t. y. karščiausi sluoksniai.
Dabar mums sakoma, kad Antarktida tapo dar šaltesnė. Tai reiškia, kad arba Žemė sukasi greičiau, arba Žemės branduolys tapo šiek tiek karštesnis, į mantiją pridėjo lydalo ir pastūmė jį tolyn link ekvatoriaus. Kadangi neatrodo, kad diena sutrumpėjo, lieka antrasis variantas. Tai patvirtina išsiveržimas La Palmoje, kitų ugnikalnių aplink ekvatorių suaktyvėjimas - ten dabar veržiasi daugiau įkaitusios magmos.
Ką tai reiškia trumpuoju ir ilguoju laikotarpiu?
Artimiausiu metu daugiau ugnikalnių bus Centrinėje Amerikoje, Viduržemio jūroje, Indonezijoje, visur, kur netoli ekvatorius ten ir ugnikalniai.
Ką tai reiškia ilguoju laikotarpiu, nežinome. Niekas nežino, nes teorijos apie planetos sandarą yra labai miglotos ir prieštarauja viena kitai, kaip ir kitų mokslų teorijos. Tačiau iš patirties žinome, kad jei paimsite puodą su vandeniu, uždengsite jį dangčiu ir padidinsite po juo ugnį, viskas baigsis badu, vietiniu gaisru arba virtuve. 6 000 kilometrų spindulio puodo, pripildyto ne verdančio vandens, o skysto metalo, atveju jis tikrai smogtų smarkiau, todėl stebėkime, kaip tai vyksta. O, kas nori sužinoti Pasaulio naujienos kitaip... sekite mus.
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau