- 08.11.2024
- 0.0 Reitingas
- 25 Peržiūros
- 1 komentarai
Naujausi moksliniai tyrimai atskleidžia stulbinančius plikasio smėlrausio, vadinamo „nemirtinguoju“, ilgalaikius pasiekimus. Šie graužikai intriguoja mokslininkus savo gebėjimu gyventi ilgiau nei bet kurie kiti giminaičiai ir nepriklausyti nuo vėžio. Andrejaus Gudkovo komanda atskleidė netikėtą mechanizmą, galintį paaiškinti šių gyvūnų paslaptis, ir šis atradimas gali atverti duris naujoms galimybėms žmonių ilgaamžiškumo tyrimuose.
Šis Izraelio ir Jungtinių Amerikos Valstijų mokslininkų atradimas gali tapti tikru proveržiu siekiant suprasti ilgaamžiškumo ir vėžinių ligų atsiradimo mechanizmą. Iš Rusijos kilusio Andrejaus Gudkovo vadovaujama mokslininkų grupė jau seniai užsiima plikasio smėlrausio fenomenu. Šie graužikai vadinami „nemirtingaisiais“, nes gyvena daug ilgiau už visus kitus giminaičius, taip pat neserga vėžiu. Naujų eksperimentų metu mokslininkai atrado netikėtą mechanizmą, galintį paaiškinti plikasio smėlrausio fenomeną. Jie tyrė, kaip evoliucijos metu keitėsi vadinamųjų retrotranspozonų aktyvumas. Šie „šiukšlinės“ DNR elementai sudaro apie pusę žinduolių genomo. Paaiškėjo, kad jų aktyvumo lygis žinduoliuose milijonus metų išlieka artimas nuliui. Tai reiškia, kad šie gyvūnai kažkokiu būdu sugebėjo jį išlaikyti „žiemos miego“ būsenoje.
Tai smarkiai skiria plikasius smėlrausius nuo kitų žinduolių, įskaitant žmones, kuriuose tokių genomo elementų aktyvumo lygis išlieka palyginti aukštas. Šis atradimas gali būti raktas į unikalaus gyvūnų ilgaamžiškumo ir atsparumo vėžiniams augliams supratimą, teigė mokslininkai. Apie tai mokslininkai pranešė straipsnyje, paskelbtame žurnale PNAS.
Mokslininkai įsitikinę, kad tolesni eksperimentai su plikasio smėlrausiu patvirtins hipotezę apie ryšį tarp nuslopinto retrotranspozonų aktyvumo ir gyvenimo pratęsimo, taip pat atvers naujų kovos su žmonių senėjimu ir onkologinėmis ligomis metodų perspektyvas.
Reikėtų pažymėti, kad gamta neapsistojo ties smėlrausiu, jų „nemirtingųjų“ sąraše mokslas jau yra atradęs keletą kitų reiškinių, kurie geba atsispirti senėjimui arba gerokai jį sulėtinti. Pavyzdžiui, 12 metų tyrinėdamas gėlavandenes hidras, biologas Danielis Martinezas taip negalėjo aptikti senėjimo požymių. Ilgaamžiškumo paslaptis slypi daugybėje kamieninių ląstelių, kurios kas 20 dienų užtikrina visišką organizmo atsinaujinimą.
Šiaurės jūrų vandenyse gyvena Grenlandijos rykliai - stuburinių gyvūnų ilgaamžiškumo čempionai. Šie septynių metrų milžinai gyvena iki 400-500 metų. Nuostabaus atsparumo priežastis - specialūs DNR taisymo mechanizmai.
Mokslininkai jau seniai stebi medūzas Turritopsis dornhii, kurios gali iš suaugusios virsti atgal į jauną. Ką tik žurnale „Proceedings of the National Academy of Sciences“ paskelbtame straipsnyje aprašomas toks pat šukuotinės medūzos gebėjimas.
Mokslininkai atrado, kad retrotranspozonų aktyvumo lygis plikasio smėlrausiuose išlieka artimas nuliui, kas skiria juos nuo kitų žinduolių ir gali būti raktas į ilgaamžiškumo ir vėžio atsparumo supratimą.
Remiantis: https://paranormal.lt/
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Skaityti daugiau