- 2025-03-24
- 0.0 Reitingas
- 149 Peržiūros
- 1 komentarai
Senovės Egipto piramidės – didingi monumentai, šimtmečius laikyti karalių ir elito amžinojo poilsio vieta. Tačiau naujas archeologinis atradimas Tomboso vietovėje, netoli Nilo dabartiniame Sudane, verčia suabejoti šia legenda. Archeologai aptiko neįprastus skeletus, rodančius sunkaus fizinio darbo pėdsakus, kas leidžia manyti, kad piramidėse buvo laidojami ne tik kilmingieji, bet ir darbininkai. Šis radinys gali iš esmės perrašyti piramidžių istoriją ir atskleisti iki šiol nežinomus senovės egiptiečių laidojimo papročius.
Netikėti radiniai Tomboso piramidėse
Tomboso archeologinė vietovė, esanti šalia Egipto ir Nubijos istorinės ribos, tapo sensacija po to, kai mokslininkai joje aptiko penkių molinių piramidžių griuvėsius. Tarp radinių – žmonių palaikai, keramikos dirbiniai ir didelės vazos. Didžiausia staigmena? Skeletų skirtumai: vieni rodė lengvo gyvenimo žymes, kiti – intensyvaus fizinio darbo pėdsakus. Šie atradimai, pranešti „DailyMail“, kelia klausimą: ar piramidės buvo skirtos ne tik elitui, bet ir darbininkams, prisidėjusiems prie jų statybos?
Tomboso vietovės reikšmė
Tombosas klestėjo apie 1500 m. pr. m. e., kai Egiptas užkariavo Nubiją, paversdamas regioną kolonijiniu centru. Čia gyveno smulkūs valdininkai, raštininkai ir amatininkai – žmonės, turėję raštingumo ir praktinių įgūdžių. Didžiausia piramidė priklausė faraonui Siamunui iš 21-osios dinastijos (1077–943 m. pr. m. e.), išsiskyrusi erdviu kiemu ir laidojimo kūgiais – moliniais ritualiniais elementais. Ši vietovė atspindi Egipto imperijos galios ir kultūros plėtrą.
Neįprasti palaikai: darbininkai tarp elito
Senovės Egipte piramidės viduje laidoti buvo laikoma privilegija, skirta tik aukštuomenei. Tačiau Tomboso skeletuose aptikti kaulų deformacijos ir raumenų įtampos žymės rodo, kad kai kurie palaidotieji dirbo sunkų fizinį darbą. Mokslininkai spėja, kad tai galėjo būti kvalifikuoti amatininkai ar statybininkai, pelnę teisę ilsėtis šalia šeimininkų. „Piramidės galėjo tarnauti ne tik elitui, bet ir tiems, kas jas kūrė“, – teigia tyrėjai.
Hipotezė: tarnystė po mirties
Viena iš mokslininkų teorijų – egiptiečiai tikėjo, kad darbininkai, palaidoti kartu su kilmingaisiais, po mirties tęs jų tarnystę. Ši idėja prieštarauja tradiciniam įsitikinimui, kad piramidėse ilsėjosi tik karaliai ir turtingieji. Jei tai tiesa, Tomboso radiniai atskleidžia naują Egipto visuomenės sluoksnį – kvalifikuotus darbininkus, vertintus net po mirties.
Kodėl tai keičia istoriją?
Šis atradimas meta iššūkį egiptologijos dogmoms. „Jei žemesnio statuso darbininkai buvo laidojami piramidėse, turime peržiūrėti socialinę struktūrą ir laidojimo tradicijas“, – sako mokslininkai. Tai taip pat gali parodyti, kad Egipto visuomenė buvo labiau įtraukianti, nei manyta, o piramidės – ne tik valdžios simboliai, bet ir bendruomenės atspindys.
Papildomi radiniai ir jų reikšmė
Be skeletų, Tombose rasta keraminių vazų, stiklainių ir smulkių dekoratyvinių objektų, rodančių kasdienį gyvenimą. Šie artefaktai patvirtina, kad vietovė buvo ne tik kapavietė, bet ir gyvenamasis centras. Siamuno piramidės kiemas su laidojimo kūgiais rodo ritualų sudėtingumą, o darbininkų palaikai prideda naują dimensiją šių struktūrų paskirčiai.
Tomboso piramidžių paslaptis atveria langą į senovės Egipto gyvenimą, kuriame darbininkai galėjo dalintis amžinybe su elitu. Šis atradimas ne tik keičia piramidžių istoriją, bet ir kviečia toliau tyrinėti Egipto bei Nubijos kultūrų sąveiką. Ar tai tik pradžia? Ateities kasinėjimai Tombose gali atskleisti dar daugiau netikėtumų apie šią legendinę civilizaciją.
Remiantis: https://paranormal.lt
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau