Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Medicina » 2017 » Kovo » 28

Apie 70 proc. tyrimų medicinoje yra „užkrėsta"

Komentaras iš Londono. Bryanas Hubbardas, publicistas, žurnalistas, filosofas, žurnalo What Doctors Don't Tell You leidėjas ir redaktorius, knygos „The Untrue Story of You" autorius.

Apie 70 proc. tyrimų medicinoje yra „užkrėsta

Apgaulė medicinos srityje gali turėti žmogaus veidą.

Apgaulė yra tarsi vėžys, apėmęs medicinos srities patį branduolį. Skaičiuojama, kad apie 70 proc. tyrimų medicinoje yra „užkrėsta". Galimi variantai, kad tyrimo santrauka (kuri paprastai būna vienintelė paskelbto tyrimo dalis, kurią kiti skaito) ir tyrimo rezultatai pasakoja visiškai skirtingus dalykus, arba „nepatogūs" duomenys išimti, šitaip pakeičiant tyrimo galutinį rezultatą ir išvadas.

Tai tikrai nėra etinis požiūris į mokslą. Vis dėlto, kadangi medicina laikoma mokslu, jis turi privilegijuotą vaidmenį visuomenėje: gydytojai turi būti tikri, kad stipri cheminė medžiaga, kurią jie ketina išrašyti savo pacientui, jam padės, o ne pakenks.

Medicinos mokslinių tyrimų auksinis standartas - klinikiniai atsitiktinių imčių tyrimai. Idealiu atveju didelei grupei žmonių su panašiu profiliu atsitiktinės atrankos būdu duodamas arba medikamentas, kuris per tyrimą tikrinamas, arba placebas (inertinė medžiaga, paprasčiau tariant, cukraus tabletė), ir nė vienas iš dalyvių nežino, kokią tabletę gavo. Taip bent metus ar ilgiau vertinama pacientų būklė ir simptomai. Tačiau tokie tyrimai brangiai kainuoja, o valstybės skiriama parama - menka. Daugumą tyrimų medicinos srityje finansuoja farmacijos įmonės, kurių medikamentai tikrinami per šiuos tyrimus. Deja, pagrindinis tyrimo rėmėjas yra ir didžiausias naudos gavėjas, jei tyrimo rezultatai jam palankūs. Taigi, įmonė niekuo nerizikuoja, o tyrimas faktiškai tampa investicija. Pasirodo, kai tik medikamentui pavyksta pereiti brangiai kainuojantį reikalingų leidimų gavimo procesą, vaistų gamintojai klinikinius tyrimus jau mato kaip vieną iš rinkodaros veiksmų.

Nenuostabu, kad apgavystės daromos vaistų gamintojų pavedimu, kurie nori, kad jų investicijos atsipirktų. Vis dėlto toks informacijos pateikimas konkretiems asmenims palankioje šviesoje turi dar kitą priežastį, susijusią su žmogiškuoju veiksniu.

Mūsų dienomis mokslininkai nebėra tokios garsenybės, kaip anksčiau, tad staigiai besisukančioje naujienų srauto karuselėje, nesustojančioje nei dieną, nei naktį, jie džiaugiasi, jei jiems leidžiama bent akimirką pasisakyti, kad ir per trumpą naujienų siužetą trečią valandą nakties, kurio vienintelė auditorija - apsnūdę tolimųjų reisų vairuotojai ar paties mokslininko augintinis. Kažin ar katei rūpės, jei akademikas pasakys, kad per jo vadovaujamą tyrimą pasiekta pribloškianti naujiena - naujas medikamentas yra maždaug 2 proc. efektyvesnis už placebą (maždaug toks būna skirtumas tarp placebo ir vaisto, jei tyrimas atliktas tinkamai).

Toks rezultatas, kuris pateikiamas kaip didelė naujiena, padaro mokslininką populiarų ir didina jo atpažįstamumą tarp kolegų. Tai pagerina galimybę gauti naują finansavimą būsimiems tyrimams, ir, kas žino, galbūt jam pavyks net gauti darbo pasiūlymą iš kokio nors garsaus universiteto JAV.

Karmalas Mahtani, Įrodymais paremtos medicinos centro (Centre for Evidence-Based Medicine) direktoriaus pavaduotojas, mano, kad medicinos tyrimai, kurie verčiau yra medikamentų reklamos kampanija, turi dar vieną aspektą, susijusį su žmogiškuoju veiksniu. Jis vadina tai „nesąmoningais išankstiniais nusistatymais".

Apie 70 proc. tyrimų medicinoje yra „užkrėsta

Taip atsitinka tada, jei tyrimo rezultatai prieštarauja tuometei tyrėjo pasaulėžiūrai. Mokslininkui pasidaro svarbiau, kad tyrimo rezultatai pateisintų jo nuomonę, o ne pareiga daryti išvadas remiantis per tyrimą gautais duomenimis.

K. Mahtani'o nuomone, šis žmogiškasis veiksnys iš tikrųjų susideda iš 3 dalių, kurios gali rodyti apgaulę ir vaistų reklamavimą: „mokslinių standartų ignoravimas", kuris dažniausiai minimas kalbant apie jaunus tyrėjus, bet nelaikomas didele problema; „jauni tyrėjai imituoja esamus tyrimus", o tai reiškia blogų įpročių tęsimą; ir „sąmoningas noras paveikti skaitytojus", kai tyrėjas sufabrikuoja duomenis siekdamas patekti į televizoriaus ekraną.

Nors ir farmacijos srities įmonių kišimasis į mokslinius tyrimus vis dar išlieka pagrindinė priežastis, kodėl jiems labiau tiktų vaistų reklamos pavadinimas ir juos reikėtų laikyti apgavyste, K. Mahtani primena, kad kiekvienas tyrėjas vis dėlto yra žmogus su savo ambicijomis, lūkesčiais, baimėmis ir išankstiniais nusistatymais. Problemos prasideda tada, kai tai susiję su tyrimo objektyvumu ir gali kainuoti kieno nors gyvybę, jei gydytojas, susipažinęs su tyrimu, skiria medikamentą pacientui, nes buvo visiškai įsitikinęs jo saugumu.

"Ko gydytojai tau nepasako" Šaltinis

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
13.09.2018 laikas 16:34 Receptai Vaistažolių mišiniai nuo laringito
Liaudies medicinos patarimai - kaip būti sveikiems ir išsaugoti sveikatą. Laringitas liaudies medicinoje, Vaistažolių mišiniai nuo laringito, liaudiški patarimai gydant ligas, kaip išgyti, netradicinė medicina, kaip gydytis vaista...

Skaityti daugiau

16.09.2018 laikas 13:15 Receptai Vaistažolių mišiniai nuo karpų
Karpos liaudies medicinoje, vaistažolių mišiniai nuo karpų, karpos, karpų gydymas, receptas karpoms, vaistažolės karpoms, liaudiški patarimai gydant ligas, kaip išgyti, netradicinė medicina, kaip gydytis vaistažolėmis, kaip gydyti...

Skaityti daugiau

23.06.2019 laikas 19:26 Receptai Bulviniai blynai

Bulvinių blynų receptas. 200 g varškės (skystesnės, pakeliuose) dėkite į dubenėlį, ištrinkite šakute ir atskieskite šlakeliu pieno. Pagardinkite druska ir gerai išmaišykite. Skanaus!

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
21.12.2024 laikas 21:26 Storosios žarnos valymas nuo toksinų: 1 paprastas receptas
Virškinimo sistemos problemos, tokios kaip dirgliosios žarnos sindromas ar lėtinis vidurių užkietėjimas, yra vis labiau paplitusios. Daug žmonių ieško natūralių būdų, kaip pagerinti savo savijautą ir išvalyti gaubtinę žarną. Šiame straipsnyje pristat...

Skaityti daugiau

21.12.2024 laikas 19:19 Stebuklingas svorio metimas tinginiams: imbiero mišinys
Naujausi Kinijos mokslininkų tyrimai atskleidžia revoliucingus atradimus apie litocholinę rūgštį, natūraliai gaminamą organizme. Šis junginys, kuris pasireiškia, kai organizmas patiria badavimo būseną, gali tapti raktu į senėjimo procesų sulėtėjimą i...

Skaityti daugiau

21.12.2024 laikas 11:40 Kaip Neužversti Artimųjų Savo Negatyvumu?

Kiekvienas iš mūsų susiduria su iššūkiais ir sunkumais gyvenime, tačiau kaip mes juos sprendžiame, gali reikšmingai paveikti mūsų santykius su artimaisiais. Pagalbos ieškojimas yra natūralus, tačiau svarbu žinoti, kada ir kaip tai daryti, kad neap...

Skaityti daugiau

21.12.2024 laikas 11:06 Atleidimas: Kelias į Emocinę Laisvę ir Ramybę
Atleidimas – tai galinga savybė, leidžianti mums išsilaisvinti nuo praeities skausmų ir nuoskaudų. Nors dažnai manome, kad atleidimas yra susijęs su kitais, iš tiesų jis labiausiai veikia mus pačius. Šiame straipsnyje nagrinėsime atleidimo procesą, j...

Skaityti daugiau

20.12.2024 laikas 18:37 Gyvenimas dviese: kinė 5 metus apsimetinėjo savo mirusia seserimi
Šeimos ryšiai kartais gali būti tokie sudėtingi, kad net tragiškos aplinkybės skatina mus ieškoti neįprastų sprendimų. Kinijos internetas šiuo metu mirga nuo Annie Niu pasakojimo apie tai, kaip ji penkerius metus slėpė savo sesers dvynės mirtį nuo se...

Skaityti daugiau