Mėnesio TOP 6
Pagrindinis » Kategorija: Sveikatos patarimai / Liaudies medicina » Peržiūrų: (683) Komentarų: (0) (05.04.2017 - 07:55)

Ar visada po operacijos reikalingi antibiotikai?

Daugelis turbūt žino, kad ligoninėje po operacijos beveik visada kurį tai laiką į ligonio organizmą leidžiami antibiotikai. Kokiu tikslu? Kad užmušti bakterinę infekciją, kurios dažnai visai ir... nėra. Žinoma, nesidomintys mokslo naujienomis gydytojai šioje vietoje išreikš nepasitenkinimą: kaip taip gali būti, juk yra pakilusi kūno temperatūra, operacijos vietoje vystosi uždegimas, bujoja infekcija ir t.t. ?

Neadekvati ir žudanti organizmą žmogaus imuninės sistemos reakcija, kuri aktyvuojasi esant didelėms traumoms, paleidžiama paties traumuoto organizmo ląstelių, normalioje būsenoje gaminančių energiją visiems fiziologiniams procesams.

Ar visada po operacijos reikalingi antibiotikai?

Grupė mokslininkų iš JAV Misisipės Universiteto su traumų chirurgu Karlu Hauseriu (Carl Hauser) priešakyje įrodė, kad audinių pažeidimo metu esant didelėms organizmo traumoms į kraują yra išmetamos molekulės – baltymai ir DNR fragmentai – normalioje būsenoje jie būna izoliuoti mitochondrijų (specialios organelės ląstelėse, gaminančios energiją) viduje. Šios molekulės yra organizmo imuninės sistemos klaidingai traktuojamos kaip infekcinis užkratas ir yra aktyvuojamas imuninis atsakas su visomis iš to išplaukiančiomis pasekmėmis – aukšta temperatūra, uždegiminiai procesai, kurie gali sukelti organų darbo sutrikimus ir net organizmo mirtį.

Šį atradimą Hauseris padarė iš savo asmeninės praktikos. Keletą dešimtmečių atgal jam pakliuvo pacientas su sulaužytu dubens kaulu. Ligonis buvo arti mirties, o visi simptomai rodė esant stiprią bakterinę infekciją. Nežiūrint į tai, kad Hauseris ir jo kolegos atlikinėjo įvairius testus, aptikti infekcijos medikams nepavyko. Neturėdamas daugiau laiko apmąstymams ir eksperimentams, Hauserio komanda pašalino didelį kiekį sukrešėjusio kraujo iš organizmo ir paciento sveikata ėmė taisytis. Tokios pacientų būsenos yra sutinkamos dažnai ir vadinamos sisteminio uždegiminio atsako sindromu (SUAS), lydimos karščiavimo, tachikardijos, pasunkėjusio kvėpavimo ir, kaip pasekmės, organų darbo sutrikimų. SUAS yra labiausiai paplitusia mirties priežastimi reanimacijos skyriuose ir jo simptomai labai panašūs į stipraus infekcinio užkrėtimo, žinomo kaip sepsis, todėl buvo manoma, kad SUAS sukelia bakterijos, pakliūnančios iš pažeisto žarnyno į organizmo audinius. Tikrovėje šis spėjimas buvo teisingas toli gražu ne visais atvejais, todėl chirurgai ir sutelkė dėmesį į pažeistus organizmo audinius. Hauserio grupė iškėlė hipotezę, kad SUAS priežastimi gali būti ir mitochondrijos bei molekulės, išskiriamos jų į kraują pažeidus audinius, nes mitochondrijos – tai bakterijų palikuonys, ląstelių „pagautų“ ir „prijaukintų“ evoliucijos eigoje, kad šios visiems sudėtingiems organizmams gamintų energiją. Normalioje būklėje jos randasi ląstelių viduje ir organizmo imuninė sistema, analizuojanti infekciją organizme pagal ląstelių membranas, negali į jas reaguoti. Pažeisti audiniai gali būti šių organelių ir jų molekulių pakliuvimo į kraują šaltiniais, kas ir gali sukelti SUAS. Savo spėjimus mokslininkai patvirtino pacientų su stipriais vidiniais pažeidimais kraujo analize: mitochondrijų DNR ir jų baltymų koncentracija kraujyje viršijo normą tūkstančius kartų. Be to, bandymuose su pelėmis, įvedant joms į kraują mitochondrijų molekulių, buvo gauti rezultatai kaip ir SUAS atveju pas žmones – buvo pažeidžiamos kepenys ir plaučiai.

Taigi avarinių traumų atveju ar po operacijos ne visada gerą rezultatą galima pasiekti naudojant antibiotikus. Atvirkščiai – jie kartais situaciją gali tik pabloginti, nes sužalotą organizmą mechaniškai žalojama dar ir chemiškai. Reiktų pirma išsiaiškinti ar nėra SUAS, su kuriuo kovoti reikia visai kitokių priemonių.

Norintiems giliau pasikapstyt: Qin Zhang, Mustafa Raoof, Yu Chen, Yuka Sumi, Tolga Sursal, Wolfgang Junger, Karim Brohi, Kiyoshi Itagaki, Carl J. Hauser. Circulating mitochondrial DAMPs cause inflammatory responses to injury // Nature. 2010. V. 464. P. 104-107.

ŽYMĖS: Antibiotikai, Kraujas, bakterinę infekciją, organizmas

Griežtai draudžiama PARANORMAL paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu, be (gyvos) nuorodos su logotipu į PARANORMAL.LT šaltinį.

Komentarai: (0) Komentuoti gali tik registruoti vartotojai!
avatar

//Taip pat skaitykite »

Sveikatos patarimai / Liaudies medicina
Gydomoji kardamono arbata kraujagyslių valymui...

Gydomoji arbata kraujagyslių valymui: vos 3 puodeliai per dieną ir jūs pajusite skirtumą! Skanus gėrimas, kuris tiesiog pastato ...
Sveikatos patarimai / Liaudies medicina
Refliukso gydymas natūraliomis priemonėmis...

Daugelis galvoja, kad skrandžio refliuksas ir padidėjęs rūgštingumas yra vienas ir tas pats, bet taip nėra, todėl nereikia skubė...
Sveikatos patarimai / Liaudies medicina
Kaip efektingai užkirsti kelia podagrai ir sąnarių skau...

Podagra - tai lėtinė medžiagų apykaitos sutrikimo liga, artrito tipas, pasekmės sąnarių uždegimas ir dažnai lydintis stiprūs ...

Sveikatos patarimai / Liaudies medicina
Buvusio farmacininko išpažintis: 70-80 proc. vaistų neg...

40 metų farmacijoje dirbęs ir karjeros aukštumų pasiekęs Johnas Virapenas šiandien žinomas dėl visai kitų priežasčių. Į 18 pa...