Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paslapčių ir Žinių Pasaulis » Liaudies medicina, Sveikata » 2017 » Balandžio » 5

Ar visada po operacijos reikalingi antibiotikai?

Daugelis turbūt žino, kad ligoninėje po operacijos beveik visada kurį tai laiką į ligonio organizmą leidžiami antibiotikai. Kokiu tikslu? Kad užmušti bakterinę infekciją, kurios dažnai visai ir... nėra. Žinoma, nesidomintys mokslo naujienomis gydytojai šioje vietoje išreikš nepasitenkinimą: kaip taip gali būti, juk yra pakilusi kūno temperatūra, operacijos vietoje vystosi uždegimas, bujoja infekcija ir t.t. ?

Neadekvati ir žudanti organizmą žmogaus imuninės sistemos reakcija, kuri aktyvuojasi esant didelėms traumoms, paleidžiama paties traumuoto organizmo ląstelių, normalioje būsenoje gaminančių energiją visiems fiziologiniams procesams.

Ar visada po operacijos reikalingi antibiotikai?

Grupė mokslininkų iš JAV Misisipės Universiteto su traumų chirurgu Karlu Hauseriu (Carl Hauser) priešakyje įrodė, kad audinių pažeidimo metu esant didelėms organizmo traumoms į kraują yra išmetamos molekulės – baltymai ir DNR fragmentai – normalioje būsenoje jie būna izoliuoti mitochondrijų (specialios organelės ląstelėse, gaminančios energiją) viduje. Šios molekulės yra organizmo imuninės sistemos klaidingai traktuojamos kaip infekcinis užkratas ir yra aktyvuojamas imuninis atsakas su visomis iš to išplaukiančiomis pasekmėmis – aukšta temperatūra, uždegiminiai procesai, kurie gali sukelti organų darbo sutrikimus ir net organizmo mirtį.

Šį atradimą Hauseris padarė iš savo asmeninės praktikos. Keletą dešimtmečių atgal jam pakliuvo pacientas su sulaužytu dubens kaulu. Ligonis buvo arti mirties, o visi simptomai rodė esant stiprią bakterinę infekciją. Nežiūrint į tai, kad Hauseris ir jo kolegos atlikinėjo įvairius testus, aptikti infekcijos medikams nepavyko. Neturėdamas daugiau laiko apmąstymams ir eksperimentams, Hauserio komanda pašalino didelį kiekį sukrešėjusio kraujo iš organizmo ir paciento sveikata ėmė taisytis. Tokios pacientų būsenos yra sutinkamos dažnai ir vadinamos sisteminio uždegiminio atsako sindromu (SUAS), lydimos karščiavimo, tachikardijos, pasunkėjusio kvėpavimo ir, kaip pasekmės, organų darbo sutrikimų. SUAS yra labiausiai paplitusia mirties priežastimi reanimacijos skyriuose ir jo simptomai labai panašūs į stipraus infekcinio užkrėtimo, žinomo kaip sepsis, todėl buvo manoma, kad SUAS sukelia bakterijos, pakliūnančios iš pažeisto žarnyno į organizmo audinius. Tikrovėje šis spėjimas buvo teisingas toli gražu ne visais atvejais, todėl chirurgai ir sutelkė dėmesį į pažeistus organizmo audinius. Hauserio grupė iškėlė hipotezę, kad SUAS priežastimi gali būti ir mitochondrijos bei molekulės, išskiriamos jų į kraują pažeidus audinius, nes mitochondrijos – tai bakterijų palikuonys, ląstelių „pagautų“ ir „prijaukintų“ evoliucijos eigoje, kad šios visiems sudėtingiems organizmams gamintų energiją. Normalioje būklėje jos randasi ląstelių viduje ir organizmo imuninė sistema, analizuojanti infekciją organizme pagal ląstelių membranas, negali į jas reaguoti. Pažeisti audiniai gali būti šių organelių ir jų molekulių pakliuvimo į kraują šaltiniais, kas ir gali sukelti SUAS. Savo spėjimus mokslininkai patvirtino pacientų su stipriais vidiniais pažeidimais kraujo analize: mitochondrijų DNR ir jų baltymų koncentracija kraujyje viršijo normą tūkstančius kartų. Be to, bandymuose su pelėmis, įvedant joms į kraują mitochondrijų molekulių, buvo gauti rezultatai kaip ir SUAS atveju pas žmones – buvo pažeidžiamos kepenys ir plaučiai.

Taigi avarinių traumų atveju ar po operacijos ne visada gerą rezultatą galima pasiekti naudojant antibiotikus. Atvirkščiai – jie kartais situaciją gali tik pabloginti, nes sužalotą organizmą mechaniškai žalojama dar ir chemiškai. Reiktų pirma išsiaiškinti ar nėra SUAS, su kuriuo kovoti reikia visai kitokių priemonių.

Norintiems giliau pasikapstyt: Qin Zhang, Mustafa Raoof, Yu Chen, Yuka Sumi, Tolga Sursal, Wolfgang Junger, Karim Brohi, Kiyoshi Itagaki, Carl J. Hauser. Circulating mitochondrial DAMPs cause inflammatory responses to injury // Nature. 2010. V. 464. P. 104-107.

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
2020-05-07 laikas 20:30 Receptai Puikus užkandis – traškūs pievagrybiai su padažu

Į dubenį berkite miltus, kepimo miltelius, visus prieskonius, supilkite vandenį ir išmaišykite. Pievagrybius nuplaukite ir supjaustykite stambesniais gabaliukais. Pievagrybių gabaliukus mirkykite paruoštoje masėje, po to &ndash...

Skaityti daugiau

2020-07-12 laikas 11:24 Receptai Natūralūs rauginti česnakai. Receptas ir paruošimas

Teko ragauti šiuo receptu raugintus česnakus, bet pati raugti ryžausi tik dabar. Vis bijojau, kad nepavyks... Šiuo receptu pasidalino draugės giminaitė, kilusi iš Kaukazo ir iki šiol ten gyvenanti.

Skaityti daugiau

2018-09-24 laikas 07:37 Receptai Liaudiški patarimai artrito gydymui
Artritas liaudies medicinoje, Artritas, artrito gydymas, liaudiškomis priemonėmis, liaudiški patarimai gydant ligas, kaip išgyti, netradicinė medicina, kaip gydytis vaistažolėmis

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
2025-07-04 laikas 07:22 Kavos Tirščių Nauda Sode ir Namuose: 10 Praktinių Būdų

Šiame straipsnyje aptarsime, kaip kūrybiškai panaudoti kavos tirščius sode ir namuose, kokia jų nauda ir galimi trūkumai. Pasiruoškite atrasti ekologiškus sprendimus, kurie sutaupys pinigų ir suteiks jūsų kasdienybei natūralumo!

...

Skaityti daugiau

2025-07-03 laikas 18:24 NLO paslaptys: ar vyriausybės slepia tiesą apie ateivius?
Ar NLO yra tikra pas slapts, ar vyriausybės dezinformacija? Sužinokite apie nutekėjimus, politikų susidomėjimą ir galimas ateivių technologijas!

Skaityti daugiau

2025-07-03 laikas 17:45 Vaikų auklėjimas: kaip ugdyti pasitikėjimą savimi ir savarankiškumą
Kaip ugdyti vaikų pasitikėjimą savimi? Sužinokite, kaip skatinti iniciatyvą, emocijų valdymą ir leisti vaikams būti savimi! Pasitelkdami naujus pavyzdžius, užsienio šaltinius ir praktinius patarimus, padėsime jums suprasti, kaip ugdyti vaikų savivert...

Skaityti daugiau

2025-07-03 laikas 17:32 Zodiako ženklai ir mokslas: kuriems vaikams mokykloje sekasi lengviausiai?
Kuriems Zodiako ženklams mokykloje sekasi lengviausiai? Sužinokite, kaip Liūto, Mergelės, Šaulio ir Ožiaragio vaikai pasiekia akademinę sėkmę! Pasitelkdami astrologinius įžvalgas, naujus pavyzdžius ir praktinius patarimus, padėsime tėvams ir mokytoja...

Skaityti daugiau

2025-07-03 laikas 17:08 Meilė – tai ne kančia: griauname mitus apie santykius
Meilė nėra kančia! Šiame straipsnyje griauname mitus apie santykius, dalinamės patarimais, kaip kurti sveiką partnerystę, ir aptariame, kodėl priklausomybė nėra meilė. Pasitelkdami naujus pavyzdžius, užsienio šaltinius ir praktinius patarimus, padėsi...

Skaityti daugiau