Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Liaudies medicina, Sveikata » 2017 » Kovo » 10

Negailestingi žmogaus evoliucijos mainai ir atranka

Visame kūne, visos dalys suprojektuotos pagal kompromiso taisykles.

Ar žmogaus kūnas - mašina? Ne, nes mašinos gaminamos identiškos šablonui. Nėra normalaus genomo - tik genai - ir atrankos metu atrenkami tinkamiausi.

Organizme yra bakterijos ir jos dauginasi bei vystosi labai greitai, kaip mūsų organizmas gali būti atsparus, jei jis lėtas? Mūsų imuninė sistema kovoja ir turi atminti.

Genų atranka veikia panašiai kaip stiklainis pilnas smulkių monetų - išimant tik stambius centus, po kurio laiko lieka visiška smulkmė.

Richard Dawkins Žmogaus akis - tobulumo pavyzdys. Ne tobuliausios akies, bet puikus pavyzdys, iliustruojantis, kodėl kūnas nėra "suprojektuotas" (designed). Akyje yra "akloji dėmė", kur nieko nesimato (beje, visi gyvūnai ją turi). Nepaisant to "defekto", reiktų atkreipti dėmesį ir i tai, kad akis nežymiai virpa (dreba). Atrodytų, kad tai dar viena problema, bet pasirodo, kad tai sprendimas - būtent dėl to virpėjimo "akloji dėmė" nebūna toje pačioje vietoje ir vaizdas atrodo vientisas. Neįtikėtina, kaip natūrali atranka pasirūpina "valymu" (clean-up). Akloji dėmė yra ten, kur pro anga kraujagyslės ir nervai patenka į akies obuolį ir pasiskirsto jame. Jie yra tarp akies dugno ir šviesos šaltinio, todėl užstoja šviesą, ir todėl atsiranda virpėjimas (trukdžiai). Tai būdinga tik žinduoliams (stuburiniams) - ne visi gyvūnai turi šią problemą. Palyginti su aštuonkoju, galima sakyti, kad jų akys teisingos (tobulos). Tai kodėl mes tokie netobuli? Kito paaiškinimo nėra - tik nesėkmė. Bet ir kitiems gyvūnams galioja kompromiso (trade off) taisyklė - mes negalim matyti peles iš toli kaip ereliai, bet mes skiriam spalvas.

Būtų galima sakyti, kad viskas, kas vyksta organizme, yra tik į gera, bet kaip su sloga ar vėmimu? Yra dvi problemų rūšys: viena - sukelta tiesiogiai ligos, o kita - apsaugos mechanizmo. Argi nebūtų puiku gyventi be skausmo? Yra nelaimingų žmonių, gimusių be skausmo jausmo, bet beveik visi jie miršta nesulaukę brandos. Pavyzdžiui, žmonės stovėdami paprastai šiek tiek kraiposi, nes pavargsta ir darosi nemalonu, bet beskausmiai žmones stovi nejudėdami ir jų jungtys nusidėvi greičiau, oda išplonėja. Arba jie nejaučia apendicito priepuolio…

Jei aš ateičiau ir sakyčiau: karščiuoju - duokit vaistų aukštai temperatūrai numušti? Žmonės nori gauti lengvą atsakymą į šį klausimą ir labai svarbu jiems jo neduoti. Reikia žinoti, kaip temperatūra reguliuojama ir kokia jos nauda. Pavyzdžiui, užkrėtus gyvates, jos dirbtinai užsikelia temperatūrą šliauždamos į saulę arba elektros lempas.

Bet jei temperatūra tokia naudinga, kodėl medicina gelbsti? Kodėl blokuoja natūralią apsaugos reakciją? O gal atranka neveikia taip sumaniai? Čia kaip su gaisro detektoriumi - atjungiau, nes įgriso - įsijungdavo skrudinant duoną. Aš nenoriu, kad ji suveiktų dėl menkniekių, aš noriu, kad veiktų gaisro atveju. Ir tikro gaisro metu aš noriu, kad jis veiktų visu pajėgumu, o ne dalinai. Tarkim vemiant prarandama apie 200 kalorijų, bet nevemiant galima numirti. Apsauga suveikia kur kas dažniau nei mums to iš tikrųjų  reikia. Tai taip pat ir rizika. Dažniausiai atjungti apsaugą yra saugu, bet ne tada, kai pavojinga gyvybei.

Visi gyvūnai yra kažkuo netobuli, bet ar žmones išsiskiria kažkuo ypatingai? Tai modernus gyvenimas - ką mes patys susikūrėm. Karštas/šaltas vanduo ir kiti privalumai ir tai mus žudo. Dabar mes norim riebaus ir saldaus maisto, sanitarinių sąlygų. Higiena buvo naudinga Afrikoje. Bet mažai kas sportuoja ir valgo sveiką ir ne tokį skanų maistą.

Grįžtant prie to, kad kadaise vaikščiojom keturiomis - atsistoti ant dviejų buvo gana dramatiškas pokytis. Kartais mažiem vaikams persisuka žarnos ir, atrodo, tam sprendimo nėra, o pavyzdžiui asilo jos kabo nuo stuburo labai gražiai. Kol neapverti aukštyn kojom. Taigi, visi žmonės anksčiau ar vėliau susiduria su stuburo skausmu. Kam jo reikia? Asilas arba beždžionė turi gražią stuburo arką, tuo tarpu žmogus juosmens srityje turi tą lūžtantį linkį, kuris sudaro didžiąją dalį problemų. Mechaninis paaiškinimas būtų: kaulai spaudžia nervus, bet kodėl atranka evoliucijos metu to neišsprendė?

O kaip su vėžiu? Tai irgi mainai. Mes negalim atauginti visu audinių - tik kai kuriuos. Negalim atauginti širdies, smegenų. Kodėl? Nes senovėje, jei širdis ar smegenys būdavo pažeisti, žmonės neturėjo šansų išgyventi. Nebuvo prasmės jų atauginti. Grįžtant prie vėžio - dalinantis ląstelėms, organizmas kontroliuoja procesą. Vienas iš mechanizmų yra taip vadinami telomerai. Ant kiekvienos chromosomos styro DNR galiukai, ir kaskart dalinantis kažkokia dalis jų atitrūksta. Tai tarsi vyniojant virve - lieka galiukas. Ir tai nuostabus saugiklis, nes jei ląstelė nenustoja dalintis, ji "užsitrumpina" ir žūsta. Į senatvę telomerai trumpėja.  Žmonės, turintys ilgesnes telomerų galūnes iš tiesų gyvena ilgiau, bet tikimybė susirgti vėžiu yra daug didesnė. Negailestingi mainai.

Viskas, ką žinom apie evoliucinę biologiją, naudojama apsaugai ir ligų gydymui. Tai reiškia, kad daug dalykų mes turėtume daryti kitaip. Kai ką jau darome ir gana efektingai - evoliucinė genetika, studijuojam bakterijų vystymąsi bei antibiotikų atsparumą. Bet esminis dalykas suprasti kūną kaip visumą - kūną, o ne mašiną. Ir atsakyti į klausimą: kodėl kūnas yra toks, o ne tobulesnis? Atsakymas būtų 6 priežastys:

1. Itakoja aplinkybės nepavaldžios mums (taigi, mes vis dar gauname infekcijas).
2. Aplinka dabar kitokia. Ar spėjame prisitaikyti?
3. Grįžti ir pradėti nuo pradžių evoliucijos mes negalim.
4. Organizmas kaip ir mašina negali būti visai tobulas dėl tų pačių mainų (automobilis gal ir gali važiuoti 1000km/h greičiu, bet jo bakas užimtų galines sėdynes ir sprogtų kiekvienos avarijos metu).
Kitos dvi priežastys - ne evoliucinės, o kad mes klaidingai suprantame kūną.
5. Mes manome, kad kūnas sukurtas sveikam gyvenimui ir tai netiesa. Jis sukurtas maksimaliai reprodukcijai. Tai daug ką paaiškina.
6. Apsaugos sistema - karštis, skausmas, pykinimas - tai ne ligos. Jos suformuotos evoliucijos ir jų valdymas taip pat.


Šios 6 priežastys paaiškina, kodėl mūsų kūnai tebėra pažeidžiami ligų. Bet organizmas kelia ir didelį susižavėjimą.

Jeigu galėtumėte įtakoti gydytojų mąstymą - ką jiems sakytumėt? Yra daug dalykų, ką jie galėtų daryti kitaip - pvz. kitaip naudoti vaistus nuo pykinimo - derėtų pirma išsiaiškinti priežastis. Gydytojams pirmiausia reikėtų daugiau atidumo, dėmesingumo. Kai gydytojai mato senstantį žmogų, jie mąsto kaip apie mašiną, kuri genda, nes kūno dalys nusidėvi. Jei jie imtų "atjunginėti" genus, lemiančius senėjimą, tai būtų teisinga tik mechaniniu aspektu - aš bučiau labai atsargus prieš ryždamasis tam.

Kodėl vyrai miršta anksčiau nei moterys? Neteisinga, tiesa? Pasirodo, kad mirtingumo statistika nedaug kuo skiriasi įvairiose šalyse (išsivysčiusiose ir ne). Buvo analizuojamos 20 skirtingų šalių ir skirtingo amžiaus grupių rodikliai. Norėjau sužinoti, kiek vyrų mirtingumas viršija moterų 20 metų amžiaus grupėje. Tikėjausi, kad miršta 120 vyrų šimtui moterų su 20 proc. paklaida. Pasirodo, 100 moterų Londone tenka 300 vyrų mirtingumas. Buvau šokiruotas - niekas man to nesakė. Panašiai ir kitose šalyse ir skirtingose amžiaus grupėse. Kodėl?

Vyrai būdami stipresni konkurencijoje turi daugiau palikuonių. Tai savotiška investicija į lenktyniavimą. Moterims tas negalioja - tai neįtakoja, kiek vaikų jos gali turėti. Todėl atranka investavo daugiau į konkurenciją tarp vyrų ir mažiau tarp moterų. Vyrai turi mažiau investicijų į audinių regeneraciją. Priežastys, nuo ko mirštama, sudaro apytikriai 50 proc. vairuojant be šalmo, padauginus alkoholio ar nesaugaus sekso - elgesio motyvai. Taip pat daug vėžio, pneumonijos atvejų.

Jei teisingai suprantu, viską lemia kompromisai, bet vyrams ir moterims jie skiriasi. Jei vyrai gyventų ilgiau, jie turėtų daugiau palikuonių, kaip tai suprasti? Moterys gyvena ilgiau, kadangi reikia rūpintis palikuonių genais - anūkais. Spėjama, kad menopauzė skirta tam, kad po tam tikro amžiaus nėštumas tampa rizikingas ir labiau apsimoka rūpintis palikuoniais, nei rizikuoti gimdyti daugiau.

Kartais, kas naudinga mūsų genams, nebūtinai naudinga mums. Svarbu prisiminti, kad atranka paaiškina, kodėl mes čia, bet nepateikia recepto, kaip elgtis. Netgi žinant priežastis, kodėl Afrikos savanoje žmonės valgo riebiai ir saldžiai, nereiškia, kad visada sveika valgyti riebų ir saldų maistą. O blogiausia, kad netgi tai žinant, nedaug kas keičiasi atsparumo klausimu.

Kažkas gali paklausti: jei atranka toks geras dalykas, kodėl mes senstam ir mirštam? Čia klausimas, dėl kurio aš patekau į šią sritį. Dar būdamas studentu, buvau įsitikinęs, kad žmonės turėtų gyventi ilgiau - yra daug variacijų, nusakančių kiek ilgai gyventi. Aš padariau mano manymu nuostabią išvadą - maniau tai labai svarbu rūšims.

Evoliucija palanki intensyviam dauginimuisi, ir jei tai lemia trumpesnį gyvenimą - apmaudu, bet tai kaina. Trumpai tariant, tie, kas intensyviai dauginasi ir gyvena trumpiau, yra sėkmingesni nei tie, kurie gyvena sveikai ir ilgai.

Po medicinos studijų teko bendrauti su evoliucijos biologais ir jie stebėjosi: esi gydytojas ir nežinai Džordžo Viljamso teorijos apie senėjimą? Perskaitęs knygą supratau, kad giliai klydau suvokime apie senėjimą. Yra paprasti skaičiavimai: jei nesentume, kiek metų gyventume?

Paimkime geną, kuris suaugina kaulus greičiau, tai būtų gera savybė, ir darykime prielaidą, kad tas pats genas atsakingas už kalcio patekimą į kraujagysles, ir sulaukus 120 metų būtų visų mirties priežastimi? Ilgiau gyvenant šis genas taptų dažniau sutinkamas ir galiausiai pribaigtų visus. Suvokus šitą mechanizmą, suvokiama visa esmė.

Kaip su psichine sveikata? Ar evoliucija įtakoja ir ją? Daugelis žmonių mano, kad depresija, alkoholizmas ir pan. yra tik jų šeimos problema. Statistika rodo, kad daugiau nei pusė reproduktyvaus amžiaus moterų miršta dėl psichologinių priežasčių.

Įsivaizduokite, kad dykumoje tėra vienas vandens šaltinis ir aplink vaikšto liūtas, o jūs norite gerti. Vieni pabėgs išsigandę vos išvydę liūtą, kiti per tam tikrą atstumą, o treti nebėgs kol nepajus liūto kvėpavimo į veidą. Kas pabėga per anksti - neatsigeria, kiti žūva sudraskyti, todėl geriausiai sekasi tiems, kas per vidurį. Grįžtant prie gaisro detektoriaus. Tarkim, jis skamba prie šaltinio už kalvos ir nežinia, ar tai liūtas, ar beždžionė. Kiek garsiai signalizacija turi skambėti? Lengva paskaičiuoti - jei pabėgimas kainuotų pora šimtų kalorijų, o nebėgant net liūto atveju kainuotu 200000 kalorijų, pasipustyti padus derėtų ties 100 tūkstančių. Dažnai panikuojama be reikalo ir tai normalu. Gydau daug žmonių su panikos priepuoliais. Paaiškinus, jie savęs nebelaiko bailiais ir turi iš to naudos.

HomoSanitus Richard Dawkins - medicinos daktaras, evoliucinis biologas

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
16.11.2017 laikas 14:25 Receptai Svogūnas laringitui gydyti
Liaudies medicinos receptas. Gydo nuo: Laringitas. Ingredientai: svogūnas, cukrus, vanduo

Skaityti daugiau

26.08.2018 laikas 11:49 Receptai Vaistažolių mišiniai nuo slogos

Sloga liaudies medicinoje, Vaistažolių mišiniai nuo slogos, receptai nuo slogos, liaudiški patarimai gydant ligas, kaip išgyti, slogos gydymas, netradicinė medicina, kaip gydytis vaistažolėmis, kaip gydytis uogomis, kaip gydyti...

Skaityti daugiau

15.11.2019 laikas 19:24 Receptai Niekas nesuvokia, kas tai per pyragas be tešlos! Varškės – bananų saldėsis prie arbatos

Išbandęs šį kepinį, niekas nesuvokia, kad jis yra be tešlos! Tai skanus varškės – bananų vyniotinis prie arbatos!

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
27.01.2025 laikas 21:39 Sveikas gyvenimo būdas: kaip palaikyti emocinę sveikatą
Šiandieniniame greitame pasaulyje emocinė sveikata tampa vis svarbesnė. Sveikas gyvenimo būdas, apimantis fizinį aktyvumą, subalansuotą mitybą ir kokybišką miegą, gali turėti didelį teigiamą poveikį mūsų psichikai. Mokslininkai nuolat tiria, kaip pap...

Skaityti daugiau

26.01.2025 laikas 18:34 Kodėl vyrai vengia gražių moterų? Psichologiniai barjerai
Susipažinkite su intriguojančia tema, kuri rūpi daugeliui moterų – kodėl vyrai dažnai atsisako galimybės artimiau bendrauti su gražiomis moterimis? Nors išvaizda gali traukti, psichologiniai barjerai ir asmeniniai įsitikinimai dažnai trukdo vyrams že...

Skaityti daugiau

26.01.2025 laikas 10:07 Oficialus tyrimas: Lipidų nanodalelės, gautos iš mRNA švirkštų, atakuoja širdį ir kitus organus
Naujas tyrimas, paskelbtas žurnale „Nature Biotechnology“, sukėlė nerimą dėl mRNA COVID-19 vakcinų saugumo. Jame teigiama, kad lipidų nanodalelės, kurios buvo teigiamos, kad liks injekcijos vietoje, iš tiesų cirkuliuoja organizme ir gali pakenkti šir...

Skaityti daugiau

25.01.2025 laikas 22:28 Kšyštofas Jakovskis bandė perskaityti Bilo Geitso mintis
Ar esate pasiruošę neįtikėtiniems ir šokiruojantiems pranašystėms? Kšyštofas Jakovskis, vienas žymiausių aiškiaregių, vėl sugrįžo su mintimis, kurios verčia susimąstyti apie mūsų ateitį. Jo neseniai pristatyta nuomonė apie Bilo Geitso mąstymą, pasaul...

Skaityti daugiau

25.01.2025 laikas 18:23 Naujas gyvenimas: kaip mama pakeitė mano pasaulį
Gyvenimas dažnai pateikia iššūkių, apie kuriuos net nesusimąstome, kol jie neatsitinka. Ši istorija — apie netikėtą pokyčių akimirką, kuri privertė mane pergalvoti savo prioritetus ir santykius su artimaisiais. Kai mano mama, visada buvusi stipri ir ...

Skaityti daugiau