- 01.02.2020
- 5.0 Reitingas
- 1168 Peržiūros
- Komentarai
Ar turėtume nerimauti dėl aliuminio, kurio galėtų būti mūsų namuose? Yra dalykų, kuriuos vis dėlto reikėtų žinoti.
Kas tai yra?
Aliuminis, sidabriškai baltas metalas, yra trečias gamtoje dažniausiai pasitaikantis elementas (po deguonies ir silicio) ir sudaro maždaug aštuonis procentus Žemės plutos, nors jis neturi svarbaus vaidmens gyvybinėse sistemose.1 Pramonė pradėjo aliuminio gavybą ir perdirbimą XIX a. pabaigoje, o šiais laikais kasmet pagaminama apie 58 mln. tonų šio metalo.2 Aliuminis - vienas iš daugiausia naudojamų metalų pastatų statyboje ir taip pat plačiai naudojamas medicinoje, maisto technologijoje ir kosmetikoje.
Kur galima jo rasti?
Namuose aliuminio gali būti valgio gaminimo reikmenyse, folijoje, maiste, maisto ir gėrimų pakuotėse (pavyzdžiui, skardinėse, kartono dėžėse, vandens buteliuose ir sulčių pakeliuose), kepimo milteliuose, vandenyje, antiperspirantuose ir kitose kosmetikos priemonėse, taip pat vaistuose, pavyzdžiui, anticiduose ir aspirine. Maistas - pagrindinis šaltinis, iš kurio mes gauname aliuminio namuose.3
Kai kurie produktai jo gali turėti natūraliai, tačiau dažnai jis naudojamas kaip maisto priedas. Be to, aliuminio gali patekti į maistą iš folijos, aliumininių virtuvės reikmenų, indų ir pakuočių.4
Koks jo poveikis?
Daugelį metų aliuminis nebuvo laikomas kenksmingu sveikatai, nes jo biologinis prieinamumas gana žemas (pasisavinimas kūne). Tačiau 1965 m. atlikę tyrimus su gyvūnais mokslininkai atskleidė galimą aliuminio ir Alzheimerio ligos sąsają.5 Nuo to laiko pasirodo vis naujų tyrimų, kurie aiškiai patvirtina šį ryšį, o dabar paplitusi nuomonė, kad aliuminis gali kauptis smegenyse, kur jo poveikis gali būti toksinis.6 Iš tikrųjų aliuminis siejamas ne tik su Alzheimerio liga, bet ir su dar keliomis neurodegeneracinėmis ligomis, įskaitant amiotrofinę lateralinę sklerozę (motorinių neuronų ligą), Parkinsono ligą, demenciją, Persijos įlankos karo sindromą ir išsėtinę sklerozę.7
Taip pat yra tyrimų, keliančių mintį, kad aliuminis galėtų būti kaip nors susijęs su krūties vėžiu. Moterims, sergančioms krūties vėžiu, aliuminio rasta krūties audiniuose ir labai didelis kiekis pažastyse prie krūtų - tai kelia įtarimų dėl jo galimo ryšio su antiperspirantais, kurių sudėtyje yra aliuminio.8
Ar žinojote?
Aliuminis turi įtakos daugiau nei 200 svarbių biologinių reakcijų, įskaitant neuromediatorių sintezę, genų ekspresiją ir uždegimines reakcijas.
Ką galima padaryti, kad būtų geriau?
Nors atskiras, mažas aliuminio poveikis, pavyzdžiui, aliuminio folijoje pagaminto patiekalo valgymas arba aliuminio turinčio antiperspiranto naudojimas, pats savaime neturėtų kenkti sveikatai, keleto tokių smulkių poveikių kumuliacinis efektas, kurį laikui bėgant sukėlė skirtingi šaltiniai, kelia susirūpinimą.
Be to, labai skiriasi kiekvieno žmogaus individuali koncentracija, t. y. kokį kiekį aliuminio jo kūnas pasisavins iš tokių skirtingų šaltinių. Pavyzdžiui, dėl to, kad trūksta tam tikrų maistinių medžiagų, gali padidėti aliuminio pasisavinimas.9
Verta, kiek įmanoma, apriboti galimą aliuminio poveikį, ir štai, kaip tai būtų galima įgyvendinti.
Kaip mažinti aliuminio vartojimą
Negaminkite patiekalų aliumininiuose induose
Kepant arba verdant aliumininiuose puoduose ir keptuvėse arba įvyniojant produktus į foliją, aliuminio gali patekti į patiekalą. Atlikus vieną tyrimą paaiškėjo, kad, kepant raudoną mėsą folijoje, šio metalo kiekis mėsoje padidėja nuo 89 iki 378 %, o ruošiant naminę paukštieną - nuo 76 iki 215 proc. Kuo ilgesnis kepimo laikas ir aukštesnė temperatūra, tuo didesnė aliuminio koncentracija.10
Kepimo popierius (pageidautina, nebalintas) yra gera alternatyva aliuminio folijai, o nerūdijančiojo plieno ir stikliniai indai - saugesnis variantas patiekalams gaminti.
Patikrinkite savo vaistus
Aliuminio gali būti daugelio vaistų sudėtyje, pavyzdžiui, anticiduose, dengtose aspirino tabletėse ir vaistuose nuo viduriavimo. Atidžiai perskaitykite vaistų etiketę ir klauskite gydytojo, jei kyla abejonių, ar kokiuose nors vartojamuose vaistuose yra aliuminio. Kai tik įmanoma, ieškokite natūralios alternatyvos.
Vakcinose ir antialerginėse injekcijose gali būti aliuminio.
Mažiau valgykite perdirbtų produktų
Geriamasis vanduo ir neperdirbtas maistas aliuminio gali turėti natūraliai, tačiau perdirbtuose produktuose jo koncentracija gali būti didesnė, nes jo gali būti įdėta kaip maisto priedo, jo gali patekti į patiekalą iš pakuotės arba gamybos proceso metu.11 Kepti gaminiai, pavyzdžiui, duona, pyragai ir forminiai sausainiai, gali turėti ypač daug aliuminio, nes juose dažnai naudojami aliuminio turintys kepimo milteliai.
Jei patys perkate kepimo miltelius, būtinai perskaitykite etiketę, ar juose nėra aliuminio natrio fosfato arba aliuminio natrio sulfato. Geriamoji soda yra tiesiog grynas natrio bikarbonatas, todėl joje neturėtų būti aliuminio.
Rinkitės kosmetiką be aliuminio
Atidžiai perskaitykite kosmetikos ir tualeto reikmenų etiketes, ar juose nenurodytas aliuminis, nes jo gali pasitaikyti tiek natūraliuose, tiek tradiciniuose produktuose. Jei kyla abejonių, susisiekite su prekės ženklo atstovybe ir būtent tai išsiaiškinkite.
Dažniausiai aliuminio turi antiperspirantai ir dezodorantai, todėl geras būdas sumažinti kasdien gaunamo aliuminio kiekį - rinktis priemonę nuo prakaitavimo be aliuminio.
Ieškokite priemonių, kurių sudėtyje yra aliuminio natūralios formos alūno arba aliuminio sulfato. Gamintojai tvirtina, kad jo molekulės gerokai didesnės nei aliuminio chlorhidrato, kurio paprastai dedama į antiperspirantus, todėl jis negali įsigerti į odą. Tačiau kiti mano, kad aliuminio chlorhidratas mažiau tirpsta vandenyje, o sulfatai yra gerai tirpstantys, todėl alūnas galėtų geriau suskilti šiltoje, drėgnoje pažastyje (vadinasi, jis turbūt taip pat gali įsigerti į odą).
Naudokite vandens filtrą
Ieškokite vandens filtro, iš tiesų galinčio sulaikyti visas netirpias daleles, įskaitant aliuminį, esantį čiaupo vandenyje. Viso vandens tiekimo namams filtras - dar viena alternatyva.
Nuorodos:
- Encyclopedia of Food Sciences and Nutrition, 2nd ed. Academic Press, 2003
- British Geologicol Survey, World Mineral Production 2012-2016
- Food Addit Gontam, 2005; 22:234-44
- Cibo Found Symp, 1992; 169:26-35
- Environ Sci Europe, 2011; 23:37
- J Environ Monit, 2004; 6:375-403
- Biomed Pharmacother, 2016; 83:746-54
- J lnorg Biochem, 2007; 101:1344-6
- J Res Med Sci, 2018; 23:51
- Meat Sci, 2006; 74:644-7
- Environ Sci Eur, 2017; 29:19
- Tarptautinis žurnalas „Ko gydytojai tau nepasako“. Medžiaga parengta pagal straipsnį „Tiesa Apie Aliuminį“.
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau