Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Technologijos, Mokslas » 2022 » Balandžio » 12

Galiausiai galime sužinoti, kaip magiškieji grybai padeda sumažinti depresiją

Pastaraisiais metais daugeliui žmonių, sergančių gydymui atsparia depresija, viltį teikia psichodelikai, tokie kaip psilocibinas - pagrindinė magiškųjų grybų veiklioji medžiaga. Atrodo, kad psichedelikai gali "apversti jungiklį" nelanksčiuose smegenų tinkluose, tačiau iki šiol nebuvome visiškai tikri, kaip tai veikia.

Dabar naujais smegenų kartografavimo tyrimais, kuriuos atliko pirmaujanti psichodelikų tyrėjų grupė, pagilintas mūsų supratimas apie tai, kaip psilocibinas veikia smegenyse, iš pradžių "ištirpindamas", o paskui išplėsdamas smegenų jungtis. 

Tyrimo metu nustatyta, kad po dviejų psilocibino dozių tam tikros depresija sergančių žmonių smegenų dalys tapo labiau tarpusavyje susijusios ir lankstesnės, ir šie pokyčiai išliko iki trijų savaičių po gydymo.

"Šie rezultatai yra svarbūs, - sako Londono imperatoriškojo koledžo (ICL) neuropsichofarmakologas Deividas Nutas (David Nutt).

"Pirmą kartą nustatėme, kad psilocibinas veikia kitaip nei įprastiniai antidepresantai - smegenys tampa lankstesnės ir lankstesnės, mažiau įsitvirtinusios su depresija susijusiuose neigiamo mąstymo modeliuose."

Daugelis čiabuvių tautų nuo seno vartojo magiškuosius grybus ir kitus augalus dėl jų gydomųjų ir haliucinogeninių savybių.

Tik maždaug per pastaruosius du dešimtmečius, vadovaujant mokslininkams, atlikusiems šį naujausią tyrimą, buvo atsargiai atnaujinti klinikiniai tyrimai, siekiant išsiaiškinti, ar psilocibinas gali padėti sumažinti depresiją ir nerimą ir kaip psichodeliniai narkotikai apskritai veikia smegenis.

Praėjusiais metais Nutt ir kolegų atliktas nedidelis reikšmingas tyrimas parodė, kad psilocibinas kartu su psichologine terapija buvo bent jau toks pat veiksmingas, kaip ir įprastas antidepresantas escitalopramas - vaistas, kuris dažnai sukelia tokį šalutinį poveikį kaip svorio padidėjimas, lytinio potraukio stoka ir nemiga.

2018 m. atlikus smegenų vaizdavimo tyrimą, kuriame dalyvavo 20 depresijos simptomų turinčių žmonių, paaiškėjo, kad psilocibinas taip pat sustiprina žmonių emocinį atsaką, o ne jį slopina, kaip paprastai daro antidepresantai.

Tačiau viena yra pastebėti teigiamą naudą mažose žmonių grupėse, o visai kitas iššūkis - išsiaiškinti, kas vyksta smegenyse, ir iki šiol psilocibino veikimo smegenyse mechanizmai yra menkai išaiškinti.

Analizuodami beveik 60 klinikine depresija sergančių žmonių, dalyvavusių dviejuose ankstesniuose tyrimuose, smegenų skenavimą, Nutt ir kolegos nustatė, kad psilocibiną gavusių žmonių smegenų sritys, kuriose gausu serotonino receptorių ir kurios depresija sergantiems pacientams paprastai būna atskirtos, buvo labiau susijusios.

Poveikis buvo "greitas, ilgalaikis" ir stipriausias tiems žmonėms, kurie teigė, kad jų depresija palengvėjo. Jų smegenų tinklai buvo labiau tarpusavyje susiję ir lankstesni, praėjus vienai dienai po gydymo, o kai kuriems žmonėms - ir po trijų savaičių.

Tokių pokyčių nepastebėta žmonėms, vartojantiems antidepresantus, kurie taip pat veikia serotonino receptorius.

"Tai patvirtina mūsų pirmines prognozes ir patvirtina, kad psilocibinas gali būti reali alternatyva depresijos gydymui", - sako Nutt. 

Tyrimo rezultatai atkartoja neseniai atliktą 2020 m. tyrimą, kuriame panašiai pastebėti smegenų tinklo jungčių pokyčiai iki mėnesio po vienos psilocibino dozės, tačiau, žinoma, reikia atlikti daug daugiau tyrimų.

"Kol kas nežinome, kiek ilgai trunka smegenų aktyvumo pokyčiai, pastebėti gydant psilocibinu, todėl turime atlikti daugiau tyrimų, kad tai suprastume", - sako neuromokslininkė Robin Carhart-Harris (Robin Carhart-Harris), taip pat dirbanti ICL Psichodelinių tyrimų centre.

"Mes žinome, kad kai kuriems žmonėms liga atsinaujina, ir gali būti, kad po kurio laiko jų smegenys grįžta prie griežtų aktyvumo modelių, kuriuos matome sergant depresija."

Nors tyrimo rezultatai intriguojantys, ypač tiems iš mūsų, kurie kovoja su įkyriomis mintimis, sprendžia psichikos sveikatos problemas ar tiesiog domisi, kaip veikia mūsų smegenys, reikia nepamiršti, kad tai ankstyvieji tyrimai, kurių metu žmonėms psilocibino buvo duodama kontroliuojamoje aplinkoje, padedant psichikos sveikatos specialistams, kurie padėjo jiems išsikalbėti apie patirtas haliucinacijas.

Be to, tai tik vienas iš galimų dviejų nedidelių, bet kokybiškų tyrimų rezultatų, kurie gali būti iš esmės gyvenimą keičianti ir galbūt gąsdinanti patirtis. Kiti tyrimai, kuriuose nagrinėta, kaip psilocibinas veikia smegenyse, užsiminė, kad jis gali ištirpdyti ego, ir mes net nepradėjome aiškintis, kodėl vieniems žmonėms psilocibino terapija naudinga, o kitiems - ne.

Be to, saugumo sumetimais į tyrimus nebuvo įtraukti žmonės, kuriems anksčiau buvo diagnozuota psichozė, todėl, deja, yra žmonių, kuriems tai gali būti nenaudinga ir kuriems reikia kitokios priežiūros.

Nepaisant to, mokslininkai tikisi, kad šie rezultatai gali padėti pagrindą tolesniems tyrimams, kuriuose bus nagrinėjamas psilocibino potencialas gydant kitas psichikos ligas, kurioms taip pat būdingi nelankstūs mąstymo modeliai.

"Viena iš įdomių mūsų išvadų yra ta, kad mes atradome pagrindinį mechanizmą, kurio dėka psichodelinė terapija veikia ne tik depresiją, bet ir kitas psichikos ligas, pavyzdžiui, anoreksiją ar priklausomybę", - sako Carhart-Harris.

"Dabar turime patikrinti, ar taip ir yra, ir jei taip, vadinasi, atradome kai ką svarbaus."

Tyrimas paskelbtas žurnale "Nature Medicine".

paranormal.lt

Naujausias Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...

Niekas neišdrįso palikti komentaro. Registruokitės.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
15.05.2022 laikas 14:02 “Kietos šviesos spindulių” mįslė

Pirmą kartą apie tokius neįprastus NSO spindulius sužinota XX a. septintojo dešimtmečio pabaigoje. Žanas Heringas pavadino juos "kietos šviesos spinduliais", kurie turi labai neįprastų savybių. Statistinės NSO objektų stebėjimų analizės duomenimis, maždaug 1980 m. šviesos spinduliai ir ...

Skaityti daugiau

15.05.2022 laikas 13:33 Kanada - Tūkstančiai žmonių evakuoti dėl potvynių Albertoje ir Šiaurės Vakarų teritorijose
Dėl ledo kamščių, lietaus ir tirpstančio sniego šiaurinėje Kanados dalyje išsiliejo upės. Visoms Šiaurės vakarų teritorijų bendruomenėms buvo įsakyta evakuotis, o šiaurės vakarų Albertos provincijoje šimtai žmonių buvo priversti palikti savo namus....

Skaityti daugiau

15.05.2022 laikas 11:01 COVID-19 vakcinos išsiskyrimas gali pakenkti neskiepytiems žmonėms ir sukelti rimtų sveikatos problemų, pavyzdžiui, kraujo krešulių

Vakcinų nuo Wuhan koronaviruso (COVID-19) išskyrimo efektas paveikia net neskiepytus žmones, sukeldamas rimtų sveikatos komplikacijų, įskaitant kraujo krešulius, kurie yra tokie dideli, kad beveik prilygsta žmogaus kumščio dydžiui, kalba Arsenio Toledo.

...

Skaityti daugiau

15.05.2022 laikas 09:01 Laiko sutrikimų ir anomalijų mįslės

Vienas iš labiausiai paplitusių teiginių apie laiką sako: laikas nuolat yra visur. Deja, bet, jei tai būtų tiesa, tai mūsų gimtoji planeta prarastų bent pusę žmogaus širdžiai mielų paslapčių. Egzistuoja ryšys tarp normalios laiko eigos pasikeitimo ir "pražūtingų, užburtų" vietų.

...

Skaityti daugiau

14.05.2022 laikas 13:48 Vaiduokliai iš tiesų egzistuoja?

Šimtus ar net tūkstančius metų mediumai ir ekstrasensai bandė įrodyti, kad vaiduokliai tikrai egzistuoja. Vieni bijojo vaiduoklių, kiti juos medžiojo. Tačiau klausimas vis dar atviras: ar vaiduokliai tikrai egzistuoja?

...

Skaityti daugiau

15.05.2022 laikas 08:07 Receptai | Patiekalai Perlinių kruopų sriuba su grybais
Labai turtinga savo skoniu, bet ne kalorijomis perlinių kruopų sriuba su grybais. Net mano vyras labai gyrė, o jis tikrai nėra didžiulis perlinių kruopų ar grybų mėgėjas. Beje šiai sriubai kuo puikiai tiek švieži, tiek džiovinti grybai....

Skaityti daugiau

15.05.2022 laikas 07:59 Receptai | Patiekalai Vokiška perlinių kruopų sriuba su šonine
Ar žinojote labai paprastą tiesą: perlinės kruopos yra tik iš miežių. Ši vokiška sriuba Graupensuppe taip ir yra verčiama į lietuvių kalbą - miežinė sriuba. Pas mus tai būtų labiau perlinė sriuba.

Skaityti daugiau

15.05.2022 laikas 07:52 Receptai | Patiekalai Perlinių kruopų sriuba su jautiena

Labai, labai ir labai skani perlinių kruopų sriuba su jautiena, šiek tiek jaučiasi švelnus aštrumas ir skonis tikrai geras. Visi ingredientai yra savo vietoje, idealiai sudera tarpusavyje.

Skaityti daugiau