Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Gamtos Paslaptys » 2022 » Balandžio » 12

Jūra narve: kokie pavojai tyko susikertančių bangų

Kai kalbame apie bangas, įsivaizduojame lygias vandens kreives. Tačiau kartais jūrų ir vandenynų paviršiuje išryškėja kvadratiniai "raštai", kurie gali kelti pavojų.

Biskajos įlankoje esančioje Rė saloje (vakarų Prancūzija) galima stebėti nuostabų vaizdą: bangos į krantą ritasi ne lygiagrečiai, o beveik tiesia "šachmatų lentos" forma. Mokslininkai šį reiškinį vadina kryžminėmis arba skersinėmis bangomis.

Kampas tarp jų gali būti beveik bet koks - kartais mažesnis nei 90 laipsnių. Tokį reiškinį galima pamatyti ne tik prie Prancūzijos krantų, bet ir Tel Avivo, Azorų salų ir kitų pakrančių paplūdimiuose.

Skersinės bangos turi skirtingus šaltinius. Pavyzdžiui, jūros srovė gali stumti bangas viena kryptimi, o vėją - kita. Kartais dviejų skirtingų audrų bangos susiduria ir persidengia viena su kita.

Kartais pasikeitus vėjui bangos įgauna naują kryptį ir persidengia su jau susiformavusiomis bangomis. Šį reiškinį galima paaiškinti Kadomcevo-Petviašvilio lygtimi: ji aprašo netiesines bangas dvimatėje terpėje su silpna dispersija.

bangos, mokslas, kryžminės bangos

Ypatingą vietą tarp unikalių bangų iš viso pasaulio užima bangos, susidarančios netoli Puerto Chikamos miestelio pakrantėje šiaurės vakarų Peru. Jų išskirtinis bruožas yra tas, kad jų ilgis siekia iki keturių kilometrų. Bangos Puerto Čikamos pakrantėje tęsiasi nuo atskiros uolos atodangos iki ilgo molo ir dalijasi į kelias dalis.

Pirmoji banga, Malpaso, tęsiasi 150 metrų. Po jos eina 600 metrų ilgio Keys, kuriuo pasiekiamas gilus vanduo, o kita, Point, yra daugiau nei kilometro ilgio. Kitos bangos vis ilgėja, kol pasiekia keturis kilometrus.

Nors sekliuose vandenyse bangavimas nėra didelis, maudytis juose rizikinga. Toliau jūroje bangos yra didesnės ir jau kelia pavojų jachtoms ir mažiems laivams.

Priežastis ta, kad siūbuojant įgula paprastai pasuka valtį statmenai bangoms. Tačiau esant skersinėms bangoms toks manevras neįmanomas, todėl yra tikimybė, kad banga gali apversti laivą ar net jį apversti.
 

paranormal.lt

Naujausias Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...

Niekas neišdrįso palikti komentaro. Registruokitės.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
24.05.2022 laikas 20:48 Kodėl špinatai turėtų atsidurti mitybos racione?
Špinatai – lapinė daržovė, kurią lengva rasti beveik bet kurioje maisto prekių parduotuvėje. Špinatus galima vartoti įvairiais būdais: valgyti virtus arba žalius, dėti į salotas ar trintus kokteilius. Tai ne tik skani, bet ir sveikatai naudinga daržovė, turtinga vitaminais bei mineralinėmis medžiago...

Skaityti daugiau

23.05.2022 laikas 18:24 ATSKLEISTA: Vuchano laboratorija atliko beždžionių raupų tyrimo rezultatus

Liūdnai pagarsėjusio Vuhano virusologijos instituto mokslininkų paskelbtame moksliniame žurnale buvo paskelbtas neseniai atliktas beždžionių raupų tyrimas, kuriame, kaip paaiškėjo, buvo naudojamasi funkcijos padidinimo tyrimais - prieštaringai vertinamu patogenų tyrimo metodu, galinčiu padidinti ...

Skaityti daugiau

23.05.2022 laikas 17:53 Naujose JK gairėse teigiama, kad beždžionių raupų atvejų kontaktiniai asmenys turėtų 21 dieną izoliuotis

Remiantis naujausiomis JK vyriausybės gairėmis, artimi beždžionių raupų ligonių kontaktai turėtų būti izoliuoti 21 dieną.

Skaityti daugiau

23.05.2022 laikas 17:41 Popiežius tyli, kai Kinijoje ir Honkonge Kinijos KKP areštuoja ir įkalina katalikų lyderius
Popiežius Pranciškus nieko nepasakė apie katalikų lyderių areštus ir įkalinimą Kinijoje ir Honkonge.

Skaityti daugiau

23.05.2022 laikas 17:28 Kinijos Vuchano laboratorijoje 2021 m. buvo eksperimentuojama su beždžionių raupais
Praėjusiais metais liūdnai pagarsėjusi Wuhano laboratorija Kinijoje eksperimentavo su beždžionių raupais, o šių metų pradžioje net paskelbė tyrimų ataskaitą tarptautiniame žurnale.

Skaityti daugiau

20.05.2022 laikas 08:06 Receptai | Patiekalai Sluoksniuotos tešlos pyragėliai su pievagrybiais (video)

Į įkaitintą keptuvę pilkite aliejų ir dėkite sviestą. Suberkite pusžiedžiais pjaustytus svogūnus ir apkepkite 5 minutes. Suberkite cukrų, žiupsnį druskos ir kepkite dar 15 minučių, kol svogūnai susikaramelizuos. Atidėkite į šalį.

...

Skaityti daugiau

18.05.2022 laikas 22:12 Receptai | Patiekalai Konservuotų žirnelių sriuba su mėsos kukuliais
Galima sakyti, kad niekada į mėsos faršą aš nededu šviežio česnako. Iš anksto neapdorotas termiškai, po to kepant arba troškinant patiekalą, jis suteikia (bent jau mano asmenine nuomone) nelabai kokį skonį.

Skaityti daugiau

18.05.2022 laikas 22:05 Receptai | Patiekalai Keptas maskarponės sūrio pyragas su sausainiais ir kondensuotu pienu
Šį keptą maskarponės sūrio pyragą su kondensuotu tikrai pagamins net virtuvėje tik pradedantys naujokai. Šaldytuve atvėsintam desertui dar daugiau gaivos suteiks šviežios uogos - visi smaližiai garantuotai paprašys dar vieno gabaliuko....

Skaityti daugiau