- 17.04.2022
- 0.0 Reitingas
- 545 Peržiūros
- Komentarai
Nors skruzdėlės turi tik apie 250 000 neuronų, palyginti su 86 milijardais mūsų neuronų, jos vis tiek gali pasiekti įspūdingų laimėjimų, kai susiburia į komandą. Pirmiausia, jos yra ekspertės, mokančios išvengti spūsčių - įgūdis, kuriuo mes, žmonės, tikrai galėtume pasinaudoti, - o pavieniai individai žino, kada reikia pasitraukti, kad jų komandinės pastangos būtų sėkmingesnės.
Dabar mokslininkai nufilmavo ugnines skruzdėles (Solenopsis invicta), pagarsėjusias nemaloniais, bet potencialiai naudingais įgėlimai, kaip jos, naudodamos šiuos įgūdžius, nutiesia kelią per lipnų paviršių, suformuodamos tiltą į gardų atlygį - dešreles.
Another remarkable example of tool use in ants: fire ants “paving” sticky surfaces. I’ve seen signs of this behavior, but I didn’t expect it to be so robust until my friend told me about it (Wang et al., 2021 Insect Science). pic.twitter.com/BaHBmlgtXM
— Horace Zeng (@horacezhl) March 14, 2022
Ši skruzdžių rūšis yra gerai žinoma dėl tiltų, sudarytų iš jų pačių kūnų, kūrimo; jos taip pat gali paversti save plūduriuojančiais plaustais, kad išgyventų potvynius.
Skruzdžių krūva ir arti skruzdžių žandikauliais sugriebta koja ir dvi įsikibusios kojos. ~500 ugninių skruzdėlių plaustas kartu su SEM, kaip jos jungiasi. (Mlot et al., PNAS, 2011)
Savo keistus plaukiojančius plaustus skruzdės pasiekia įsikibusios viena į kitą lipniomis kojų pagalvėlėmis, nagų galiukais ir burna (su atsargiais subtiliais įkandimais).
Kiekviena atskira skruzdėlytė su kaimyninėmis skruzdėlėmis užmezga vidutiniškai 14 jungčių, o plūdrumą palaiko burbuliukais, kurie susidaro padedant vandenį atstumiančiam egzoskeletui.
Skruzdėlės taip pat naudoja įrankius sunkiai pasiekiamam maistui, pavyzdžiui, skysčiams, pernešti. Į skystį jos įdeda šiukšlių, pavyzdžiui, purvo dalelių ir lapų, ir tada neša mirkymo įrankį atgal į lizdą. Kitos skruzdėlės tai dar labiau išplėtė, naudodamos šiukšlių krūvas ir takus kaip sifono vamzdžius, kad sumažintų riziką nuskęsti.
Skruzdėlių burbulai ir lazdelė, demonstruojantys plausto plūdrumą. (Mlot ir kt., PNAS, 2011)
2020 m. tyrime Pietų Kinijos žemės ūkio universiteto mokslininkai pademonstravo, kad skruzdės gali panaudoti aplinkines šiukšles (šiuo atveju dirvožemio daleles), kad sukurtų tiltą per lipnų, parafinu pateptą paviršių. Tačiau jos tai darytų gerokai dažniau, jei maisto būtų per 20 cm atstumą.
"S. invicta ieškojo ir pernešinėjo maisto produktus ant viskozės paviršių, dirbtinai padengtų dideliu kiekiu dalelių, tačiau negalėjo šios veiklos atlikti ant neuždengtų viskozės paviršių arba ant viskozės paviršių, padengtų mažu kiekiu dalelių", - savo straipsnyje rašė Chao Wen ir kolegos.
"Tačiau skruzdės padengė apdorotus paviršius ir be tikro maisto, o tai rodo, kad ne maistas, o apdorotų paviršių neprieinamumas paskatino dalelių dengimo elgesį. Todėl skruzdės galėjo išvystyti dalelių dengimo elgseną, kad pakeistų drėgnus ar neprieinamus paviršius savo maitinimosi teritorijose, ieškodamos ir transportuodamos maistą, o tai galėjo suteikti joms konkurencinį pranašumą prieš kartu gyvenančias skruzdžių rūšis."
Dar daugiau, skruzdės netgi sugebėjo nutiesti dirvožemio "tiltą" per paviršių, išteptą eteriniu balzamu, kuris laikomas stipria skruzdžių atbaidymo priemone.
Džordžijos universiteto entomologas Haolinas Zengas (Haolin Zeng) socialiniame tinkle "Twitter" atkreipė dėmesį į vieną darbščią skruzdę darbininkę, kai ji hipnotizuojančiai statė tiltą.
Here is a worker ant "paving" in real-time (I put a white circle around her); you can see her picking up the gravel, carrying it to the tape, putting it down, & doing it again. pic.twitter.com/zEIEBMmpT1
— Horace Zeng (@horacezhl) March 15, 2022
Šis gebėjimas gabenti daleles - nuo stiklo iki purvo - prisideda prie svarbaus ekologinio proceso - bioturbacijos, požeminio dirvožemio apykaitos paviršiuje. Bioturbacija labai pagerina vandens pralaidumą ir viršutinio dirvožemio sluoksnio derlingumą.
Taigi, kad ir kokie erzinantys būtų šie gudrūs žvėreliai, kai iškylaujame arba kai jie įsiveržia į mūsų namus, jie taip pat teikia didžiulę naudą mūsų maisto auginimui. Ačiū, skruzdėlės - skruzdėlės!
Šis tyrimas paskelbtas žurnale "Insect Science".
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau