- 08.04.2019
- 0.0 Reitingas
- 1073 Peržiūrų
- Komentarai
Vyras netikėtai nusipirko sportinį automobilį arba motociklą, savo išvaizdai pradėjo skirti gerokai daugiau dėmesio nei anksčiau, o gal net susirado meilužę? Moteris panoro studijuoti, išmokti ką nors naujo ir siekti svajonių, kurios dėl šeimos bei darbų buvo pamirštos? Gali būti, kad prasidėjo naujas gyvenimo etapas – amžiaus vidurio krizė. Kaip ją atpažinti ir lengviau išgyventi, pataria psichologė Ieva Nedzveckaitė.
Kas yra amžiaus vidurio krizė?
Amžiaus vidurio krizė – tai reiškinys, kai nejaunas, bet dar nesusenęs žmogus ima išgyventi asmeninę, egzistencinę krizę. Teigiama, kad krizė dažniausiai pasireiškia sulaukus 40–50 m. Tai dažniausiai nutinka tuomet, kai, atrodo, gyvenime jau viskas nuveikta: karjera padaryta, vaikai užauginti, vertybės ir prioritetai nusistatyti, kai gyvenimas teka stabilia, gal kiek nuobodžia vaga. Žmonės, kurie įgyvendina savo svajones ir randa gyvenimo prasmę, kur kas rečiau kenčia nuo minėtos krizės, o tie, kurie stengiasi gyventi taip, kaip iš jų tikisi kiti, o ne kaip patys nori, su ja susiduria dažniau.
Kaip šią krizę atpažinti?
Išgyvenant amžiaus vidurio krizę juntamas energijos trūkumas, prarandamas prasmės jausmas dėl nuveiktų darbų, imama vis dažniau galvoti apie nueitą kelią ir tą, kuris dar liko. Juntamas kūno ribotumas, pirmieji senėjimo procesų požymiai. Gali pasireikšti nuovargis, nemiga, pablogėti dėmesio koncentracija. Asmenys pradeda suprasti, kad nėra tokie amžini ir nemirtingi, kaip atrodė prieš 20 m. Kai kuriems žmonėms gali pasireikšti depresijos simptomų arba netgi sunkios formos depresija, neurozė. Taip pat gali pasireikšti nemiga, nuovargis, savigrauža, pablogėti dėmesio koncentracija, asmenys gali pradėti save kaltinti dėl neišnaudotų gyvenimo galimybių.
Kam būdinga amžiaus vidurio krizė?
Amžiaus vidurio krizė būdinga tiek vyrams, tiek moterims. Kiekvienas ją išgyvena labai individualiai. Tai, kad žmogus yra ištiktas krizės, dažnai parodo pasikeitęs elgesys, išvaizda ir staiga tarsi iš niekur pasireiškęs nutrūktgalviškas skubėjimas. Skubama kaip įmanoma greičiau pakeisti savo gyvenimą, pagražinti išvaizdą, realizuoti neįgyvendintus tikslus.
Kokie veiksniai lemia krizės atsiradimą?
Amžiaus vidurio krizė gali pasireikšti dėl šių veiksnių:
- Artimo žmogaus mirtis.
- Tapimas seneliu arba senele.
- Esminės išvaizdos permainos: atsiradusios raukšlės, padidėjęs svoris, energijos stoka.
Dėl kokių priežasčių amžiaus vidurio krizę išgyvena vyrai?
Vyrai patiria krizę dėl to, kad pasiekia tam tikrą amžiaus ribą ir suvokia, jog jau nespėja žengti koja kojon su gyvenimu. Jie išsigąsta:
- permainų, kurios ateina su amžiumi;
- ligų;
- mirties;
- kad nespės įgyvendinti užsibrėžtų tikslų;
- jog nėra patrauklūs priešingos lyties atstovams.
Dėl ko moterys patiria šią krizę?
Dailiosios lyties atstovės krizę patiria, kai pasiekia tam tikro amžiaus ribą, bet supranta, kad gali atlikti tai, ko negalėjo daryti anksčiau, nes anksčiau buvo svarbiausi vaikai ir šeima. Moterims amžiaus vidurio krizė gali pasireikšti dėl prasidėjusios menopauzės, kai išnyksta menstruacijos, ir dailiosios lyties atstovės tampa nevaisingos. Šis laikotarpis prasideda sulaukus 45–55 m. Jį lemia susilpnėjusios kiaušidžių funkcijos.
Kaip elgiasi amžiaus vidurio krizę išgyvenantys žmonės?
Tiek vyrai, tiek moterys, kurie jaunystėje kliovėsi ir didžiavosi tik savo išvaizda, gali itin ja susirūpinti. Ištikus krizei ne vienas bėga užsirašyti į sporto klubą, neretai apsilanko ir pas plastinės chirurgijos specialistą, nes siekia susigrąžinti jaunystę. Imama labiau nei įprastai rūpintis savo oda, sveikata. Gali pasireikšti neadekvatus elgesys, kai suaugę ir subrendę žmonės ima elgtis bei rengtis kaip paaugliai: jaunatviški ir ne pagal amžių tinkantys drabužiai, spalvoti plaukai, lankymasis baruose.
Tokios krizės ištikti žmonės gali imti dairytis į jaunesnius priešingos lyties atstovus. Tiek vyrus, tiek moteris tai daryti skatina noras įrodyti sau ir kitiems, kad vis dar yra patrauklūs priešingos lyties atstovams, bei sulaukti pripažinimo.
Moterys, kurias ištinka ši krizė, labiau nei vyrai linkusios apgalvoti savo praeitį, filosofiškai apmąstyti pasirinkimus, išsikelti naujų tikslų. Tos, kurios daug laiko praleido namuose ir augino vaikus, gali nuspręsti pradėti studijuoti, užsiimti mėgstama veikla, kuriai nebuvo laiko, kai buvo jaunos, nes didžiąją laiko dalį skyrė šeimai. Tačiau gali pradėti elgtis ir labai neadekvačiai: imti ryškiai rengtis ir dažytis, lankytis naktiniuose klubuose bei siekti jaunesnių vyrų dėmesio.
Stipriosios lyties atstovai dažniau nei moterys imasi veiksmų. Plačiai paplitęs stereotipas, kad vyrai, išgyvenantys amžiaus vidurio krizę, perka sportinius automobilius ir užsiima ekstremaliu sportu. Tačiau tikrai ne visi stipriosios lyties atstovai būtent taip išgyvena krizinį laikotarpį. Vyrai, kurie visą gyvenimą sunkiai dirbo, kad sukurtų šeimai materialinę gerovę, kriziniu laikotarpiu gali atsigręžti į save, pradėti keliauti, leistis į tikėjimo paieškas, skirti daugiau laiko savo hobiams.
Kas gali padėti išgyventi šią krizę?
Kaip ir kiekvieną krizę, taip ir amžiaus vidurio krizę gali padėti išgyventi specialistai, psichologai arba psichoterapeutai. Svarbu neslopinti emocijų, bet būtina nepasiduoti ir impulsyviam neapgalvotam elgesiui.
Specialistės komentaras
Astrologė Nijolė Gabija Wolmer
Amžiaus vidurio krizė – tai ryškus, didžiulis ciklas, trunkantis apie 2 m., t. y. nuo 40 m. iki 42 m., kai sutampa net 4 planetų ciklai: Urano pozicija, Selenos grįžimas į savo vietą, Jupiterio opozicija ir Karminių mazgų atėjimas į viršutinę kryžiaus dedamąją padėtį. Didžiuliai reikalavimai, laisvės troškimas, įprastų autoritetų nepripažinimas ir bandymas išgirsti dangų, angelą sargą, Seleną. Žmonės ieško laisvės, daro nesąmones, patiria stipriausius ir didžiausius gyvenime sukrėtimus. Be to, per šią krizę jie tarsi tampa laisvi, atsinaujina arba tiesiog pridaro kvailysčių. Kiekvienas elgiasi savaip.
Šio amžiaus sulaukęs žmogus yra beveik įsitvirtinęs finansiškai, o jo vaikai jau būna paaugę. Jam kyla noras būti laisvam, gyventi savarankiškai, turėti polėkį, tikrus draugus, tikrąją draugystę ir supratimą. Jeigu to jo gyvenime nėra, ima maištauti, jaučia nepasitenkinimą. Kartais suserga depresija arba maištauja vartodamas svaigiuosius gėrimus ir ištvirkaudamas (ieškodamas laisvės seksualiniuose santykiuose), paskui dėl to ima degraduoti, arba pridaro visokių nesąmonių darbe: susipyksta su viršininkais ar pavaldiniais ir t. t. Taip nesutikdamas su apribojimais bando išplėsti savo gyvenimo dėžutės ribas. Ir tai galima daryti harmoningai arba neharmoningai, protingai arba ne.
Vienas nueina neištikimybės keliu, kitas nusiperka sportinį automobilį. Uranas – tai raketos, internetas. Aišku, daugelis tuo metu norėtų nusipirkti raketą, bet neišeina. Tai ką gi tada daryti? Perka sportinį automobilį. Ir nereikėtų su tuo kovoti arba tam prieštarauti, jeigu tik turite lėšų. Geriau tą daryti ramiai. Galbūt įsėdęs į sportinį automobilį žmogus pasitenkins, be to, tai numalšins jo maišto troškimą. Kartais reikalingi tam tikri dalykai, kad žmogus nepradėtų naikinti savo gyvenimo dėl to, kad nemato gyvenimo prasmės.
Turi būti padaryti kokie nors judesiai, kad taptų įdomiau gyventi. Galbūt reikia įsigyti tam tikros naujos technikos, gauti kokios nors informacijos, nuvažiuoti į tolimą šalį, praplėsti pažintis, rasti naujų draugų, įstoti į kokį nors klubą. Visa tai – kolektyvinė veikla. Tai taip pat yra Urano sritis. Asmuo turi keisti požiūrį į savo gyvenimą, kuriame privalo atsirasti daugiau laisvės. Antraip prasidės destruktyvūs procesai. Jeigu žmogus per daug save spaudžia, vėliau tiesiog tarsi susprogdina savo gyvenimo erdvę ir aplink atsiranda daug griuvėsių. Kad jų nebūtų, galima ruoštis iš anksto.
ĮDOMU
- Terminas „amžiaus vidurio krizė“ atsirado 1965 m.
- Remiantis statistikos duomenimis, amžiaus vidurio krizės laikotarpiu padaugėja neištikimybės atvejų ir įvyksta daugiausiai skyrybų.
- Nustatyta, kadvyrams ši krizė tęsiasi 3–10 m., moterims – 2–5 m.
- Tyrimai rodo, kad šimpanzės ir orangutangai taip pat gali patirti amžiaus vidurio krizę. Tarptautinė mokslininkų komanda nustatė, kad šie gyvūnai geriausiai jaučiasi jaunystėje, vėliau laimės jausmas mažėja, todėl vidutinio amžiaus beždžionės jaučiasi prasčiausiai. Senatvėje jų savijauta vėl pagerėja.
Rašo: priekavos.lt
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau