- 01.01.2020
- 0.0 Reitingas
- 1285 Peržiūros
- Komentarai
Norėdami suteikti savo namams jaukumo kai kurie žmonės patys to nežinodami gali smarkiai sau pakenkti.
Galbūt esate vienas iš tų, kurie mėgstate naudoti eterinius aliejus ir dažnai kvėpinate jais namus? Tuomet verčiau darykite tai atsargiai, ypač jeigu turite vaikų. Eteriniai aliejai galbūt ir puikiai kvepia, bet įkvėpti jie gali sukelti įvairių sveikatos negalavimų.
Neseniai atlikti moksliniai tyrimai parodė, kad Europoje ir JAV pasitaiko vis daugiau ir vis sunkesnių apsinuodijimų eteriniais aliejais, o naujausi tyrimai Australijoje parodė tokias pat tendencijas ir ten.
Australijos medicinos žurnale „Medical Journal of Australia“ buvo paskelbtas naujausias tyrimas, kuriame analizuojami Naujojo Pietų Velso apsinuodijimų informacijos centro (NPVAIC) surinkti duomenys, kurie apima kone pusę kreipimųsi į šios šalies Apsinuodijimų informacijos centrus.
Pasirodo, kad tarp 2014 metų liepos ir 2018 metų birželio šiame apsinuodijimų centre buvo užregistruota net 4 tūkst. 412 kreipimųsi dėl apsinuodijimų eteriniais aliejais. Maždaug du trečdaliai apsinuodijusių buvo jaunesni nei 15 metų vaikai.
Skambučių per visą šį laiką padaugėjo net 16 proc. – nuo 1011 2014-2015 m. iki 1117 tūkst. 2017-2018 m.
Eteriniai aliejai yra lakūs cheminiai junginiai. Tai reiškia, kad jie tirštėja žemesnėje temperatūroje. Aliejai išgaunami distiliuojant augalus. Juose yra esencijos – malonaus iš augalų išgauto kvapo.
Paprastai eteriniai aliejai yra kvepalų, muilų, smilkalų ir aromaterapijos priemonių sudėtinė dalis.
Sakoma, kad jie naudingi mūsų sveikatai, nes padeda atpalaiduoti nervų sistemą. Kai kurie gamintojai siūlo juos vartoti ir išoriškai, tepant ant odos ar net įkvėpti, ko tyrimo autoriai griežtai rekomendavo nedaryti.
Įkvėpti eteriniai aliejai gali sukelti sunkų apsinuodijimą. Rizika priklauso nuo jų vartojimo. Apsinuodijimas gali būti staigus: tam pakanka nedidelio kiekio (vos 5 ml) aliejaus. Vaikams tai gali būti mirtinai pavojinga, įspėjo tyrimo autoriai.
„Klinikiniai apsinuodijimo simptomai apima vėmimą, centrinės nervų sistemos nuslopinimą ar sužadinimą ir aspiracinę pneumoniją“, – įspėjo tyrėjai.
Kai kurie eteriniai aliejai taip pat gali išderinti organizmo hormonų pusiausvyrą. Tyrimai rodo, kad tiek levandų, tiek arbatmedžio aliejaus sudėtinės dalys mėgdžioja estrogeną ir trukdo gamintis testosteronui.
Dėl pakartotino tokių aliejų tepimo ant odos kai kuriais atvejais paaugliams berniukams gali pasireikšti ginekomastija – krūtų padidėjimas. Aprašytuose atvejuose nurodoma, kad simptomai dingdavo vaikinams nustojus tepti aliejų.
Išanalizavę duomenis tyrėjai pastebėjo, kad apie 80 proc. besikreipusių į NPVAIC netyčia įkvėpė eterinių aliejų, supainioję juos su kuo nors kitu, pavyzdžiui, sirupu nuo kosulio arba dėl terapinės klaidos (13 proc.).
Tačiau 105 asmenys, tai yra, iš viso 2,4 procento, sąmoningai vartojo eterinius aliejus, suklaidinti informacijos, kad tai daryti saugu ir veiksminga.
„Reikėtų aiškių apribojimų ir vaikams neatsukamų kamštelių, bet tokie naudojami tik tada, kai eterinio aliejaus kiekis yra didesnis nei 15 ml“, – pastebėjo tyrėjai.
Kadangi ir 5 ml pakanka sunkiam apsinuodjimui, tyrimų autoriai teigia, kad dabartinis reglamentavimas neužtikrina pakankamo vaikų saugumo.
Parengta pagal „IFLScience“, publikuoja: lrytas.lt
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau