Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal » » 2021 » Vasario » 17

Išsipildžiusios Arturo Klarko Pranašystės

Retas pranašautojas dar būdamas gyvas pelno tokią šlovę, kokios sulaukė Arturas Klarkas (Arthur C.Clarke). Mokslininkas ir rašytojas reguliariai sudarinėdavo artimiausių dešimtmečių mokslo ir technikos prognozes, o likus nedaug laiko iki mirties (A.Klarkas mirė 2008 m.) sudarė ilgalaikę prognozę iki 2100 metų.

Žinoma, nemažai rašytojo fantazijų iki žadėtojo laiko neišsipildė: branduoliniai ginklai nesunaikinti, naftos ir dujų eros pabaiga neatėjo, o portatyviniai kvantiniai generatoriai energijai tiesiai iš kosmoso gauti dar nesukurti. Tačiau ir pats futurologas ne kartą perspėjo visuomenę prognozių pernelyg rimtai nevertinti: „Niekas negali numatyti ateities. Man dažnai būdavo lipdoma pranašo etiketė, bet man labiau patinka „ekstrapoliatoriaus" vardas. Bandau išskirti galimus ateities variantus, kartu nurodydamas, kad visiškai netikėti atradimai arba įvykiai gali vos po kelerių metų bet kokias prognozes paversti absurdu." Prisiminkime garsiausias fantasto A.Klarko išsipildžiusias pranašystes.

Radiolokacijos metodo sukūrimas

Viena pirmųjų sėkmingų A.Klarko prognozių buvo grįsta tuo, kad autorius gerai nusimanė apie technines sistemas. Londono universiteto fizikos ir matematikos fakulteto auklėtinis Antrojo pasaulinio karo metais tarnavo Karališkajame oro laivyne, kur išmoko valdyti radiolokacinius įrenginius, turinčius pilotams palengvinti navigaciją esant sudėtingoms oro sąlygoms. Tada jaunas karininkas ir prognozavo, kad atsiras radiolokacinių stočių raketoms ir lėktuvams ieškoti ir net nurodė jų darbui tinkamus dažnių diapazonus.

Palydovinio ryšio sistema

A.Klarkas nuo 28 metų publikuodavo techninius straipsnius apie nežemiškas ryšio sistemas, apie elektroniką ir radiolokaciją, bet vieną iš jų prisiminė iki gyvenimo pabaigos. Rašytojas gailėjosi, kad nesusiprato patentuoti 1945 m. žurnale „Wireless Worlds" savo aprašyto tais laikais inovatyvaus siūlymo, kuris vėliau tapo globalių telekomunikacijos sistemų pagrindu. Tada vyras aprašė ryšio palydovų sistemą geostacionariosiose orbitose, kurios šiandien, pagerbiant fantastą, net yra vadinamos „Klarko orbitomis".

Išsilaipinimas Mėnulyje

1947 m. mokslo fantastikos romane „Kosmoso preliudija" A.Klarkas spėjo, kad po 31 metų bus sukurtas pirmasis pasaulyje kosminis laivas, galintis pasiekti Mėnulį. Bet tikrovė šiek tiek prasilenkė su svajotojo fantazijomis. „Kai 1951 m. buvo išleista knyga, maniau, kad pademonstruosiu velnišką optimizmą, prognozuodamas išsilaipinimą Mėnulyje 1978 metais. Nilas ir Bazas paneigė mano spėjimą po mažiau negu dešimties metų", - sakė A.Klarkas. Kaip žinoma, kosminio laivo „Apollo-11" vadas Nilas Arm-
strongas (Neil Armstrong) ir Mėnulio modulio pilotas Edvinas Oldrinas (Edwin Aldrin) pirmą kartą istorijoje nusileido ant Mėnulio paviršiaus.

Interneto sukūrimas

A.Klarkas ne kartą pranašavo „pasaulinės bibliotekos" sukūrimą - ja vėliau ir tapo internetas. O 1964 m., mąstydamas apie bendravimo perspektyvas, teigė: „Kad ir kur būdami, mes galėsime akimirksniu užmegzti tarpusavio kontaktą. Galėsime bendrauti su draugais visame pasaulyje, net nežinodami, kur konkrečiai žmogus yra... Jau šiame šimtmetyje (o gal po penkiasdešimties metų) tvarkyti verslo reikalus, būdami Taityje ar Balyje, galėsime lygiai taip pat sėkmingai, kaip ir Londone". XX a. pabaigoje A.Klarkas mėgavosi interneto teikiamomis galimybėmis: paskutiniais gyvenimo metais anglas rašytojas gyveno Šri Lankoje, ten aktyviai dirbo ir bendravo su kolegomis iš įvairių šalių.

Orų prognozės

Šiuo atveju A.Klarkas ne šiaip paskelbė ateities prognozę, o padėjo išsipildyti savo paties fantazijoms. 1954 m. rašytojas laiške Amerikos nacionalinio orų biuro mokslo skyriaus direktoriui Hariui Veksleriui (Harry Wechsler) išdėstė prielaidą, kad orus būtų galima numatyti naudojantis orbitiniais palydovais. Mokslininkų bendruomenė su malonumu palaikė fantasto idėją ir vėliau, be duomenų iš Žemės meteorologinių stočių, pradėjo naudotis ir dirbtinių Žemės palydovų gaunama informacija.

Autorius: Milda Kunskaitė

paranormal.lt

Įvertink šį straipsnį. Parašykite komentarą! Įvertinkite skaitomą Paranormal.lt turinį. Paremkite pasidalindami su kitais: .
Sveiki, nesuspėju, o info tiek daug! Kas Jums svarbu?
Iš viso atsakymų: 204
Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Galima rašyti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
04.03.2021 laikas 20:46 Veido kaukės receptas su nuostabiu poveikiu

Tailando SPA salonuose naudojamos veido kaukės receptas. Bet tuo pačiu metu jį galima lengvai paruošti iš tų ingredientų, kurie yra kiekvienuose namuose. Receptas yra toks paprastas, kad nesitiki tokio nuostabaus efekto. Kaukė tinka absoliučiai visų tipų odai ir amžiaus grupėms. Ji paruošia odą b...

Skaityti daugiau

04.03.2021 laikas 19:49 Gydomasis Sirupas Kepenims, Inkstams, Virškinamojo Trakto Ligoms
Taigi jai davė receptą, kuris visiškai padėjo pasveikti nuo kepenų cirozės. Bet juo, kaip paaiškėjo, galima gydyti beveik visas kepenų, inkstų ir virškinamojo trakto ligas.

Skaityti daugiau

03.03.2021 laikas 22:47 Nepakeičiamas magnis mūsų kūnui
Magnis dalyvauja daugybėje organizme vykstančių procesų - energijos gamyboje, gliukozės įsisavinime, nervų signalų perdavime, baltymų sintezėje, kaulinio audinio kūrime, kraujagyslių bei raumenų atsipalaidavimo ir įtempimo reguliavime. Jis daro raminamąjį poveikį, slopindamas nervų sistemos jaudrumą...

Skaityti daugiau

03.03.2021 laikas 22:26 Išgydykite padidėjusią prostatą, diabetą, gastritą ir ne tik! Gerkite šią gydomąją arbatą iš 1 komponento!
Neįtikėtina gydomoji priemonė! Moliūgas yra labai sveika daržovė, tačiau jo sėklos yra dar sveikesnės. Kaip vieno ingrediento arbata gydo padidėjusią prostatą, diabetą ir gastritą

Skaityti daugiau

03.03.2021 laikas 20:27 Krzysztofas Jackowskis apie ateitį, geopolitiką ir karą Viduriniuose Rytuose

Kaip pirmadienį, 2021 m. kovo 1 d. pranešė „DW, NY Times“ ir visa kita svarbi žiniasklaida, atrodo, kad Iranas atsitraukia iš branduolinių derybų su Jungtinėmis Valstijomis: Teheranas atsisakė susitikti su JAV ir keliomis Europos šalimis dėl atnaujinto 2015 m. dėl branduolinio susitar...

Skaityti daugiau

04.03.2021 laikas 17:56 Orkaitėje kepta lašiša su džiūvėsėlių plutele ir šparaginėmis pupelėmis
Tai labai paprastas būdas pagaminti lengvą bei skrandžio neapsunkinančią vakarienę iš lašišos orkaitėje. Prie šios lašišos kartu iškepsime šparagines pupelės, kurio čia tinka tiesiog idealiai.

Skaityti daugiau

04.03.2021 laikas 16:19 Keptuvėje kepti kiaulienos nugarinės kepsniukai su svogūnų ir gervuogių padažu
Šis svogūnų ir gervuogių padažas idealiai dera prie kiaulienos kepsniukų. Jis gaunasi šiek tiek ir saldokas, ir rūgštokas. O paruošti jį visai nesudėtinga. Tikrai rekomenduoju išmėginti tokį derinį. Jis Jus gali labai teigiamai nustebinti!...

Skaityti daugiau

04.03.2021 laikas 09:20 Dozens of Italian teachers fall ill after getting vaccinated for coronavirus

Several dozen teachers in Italy called in sick from work after Wuhan coronavirus (Covid-19) vaccines from AstraZeneca left them violently ill.

Skaityti daugiau